Je příliš mnoho rozvodů! To trápí ministra Václava Jehlička (KDU-ČSL). A tak připravil návrh, podle kterého by bylo těžké, takřka nemožné, se doživotně vyvázat z manželství.

Mohlo by skončit, pouze pokud by se prokázala vina jednoho z manželů na rozpadu vztahu, a ten druhý by navíc na rozvodu trval. Viník by vůbec neměl nárok dožadovat se rozvodu. Ta tam by byla praxe, kdy může podat žalobu jeden z manželů, a pak záleží na uvážení soudu.

Obnovení praxe běžné před rokem 1948 by znamenalo také, že konec manželství by nemusel být definitivní po prvním verdiktu soudu. Ještě by se pracovalo s variantou časově omezeného rozvodu, říkávalo se tomu rozvod od stolu a lože. Manželé by po odloučení měli možnost najít k sobě cestu zpět, aniž by se museli opět brát.

Ministerstvo chce tuto novinku zapracovat do nového občanského zákoníku, který bude za měsíc projednávat vláda. Ta je reakcí na záměr zrušit církevní sňatky. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), z jehož dílny zákoník pochází, se je ale zřejmě nakonec zrušit nepokusí.

Jehlička včera odpoledne reagoval na první informace, které přinesl deník Právo, o jeho záměru sňatky na doživotí prosadit. Z jeho prohlášení však není zřejmé, jestli se jednalo pouze o manželství požehnané církevním představitelem, nebo všechny. Navíc z něho jednoznačně nevyplynulo, zda návrh po ujištění ministrem spravedlnosti, že církevní sňatky rušeny nebudou, stáhl.

Co je v novém zákoníků lidovcům trnem v oku

 Nechtějí zachovat církevní sňatky v současné podobě
Nechtějí jedinou zmínku o registrovaném partnerství vedle manželství
 Zdají se jim nevyvážené vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem bytu

Rozvodovost v Česku trápí ministra Jehličku

► Podle českého statistického úřadu už třetím rokem udržuje na úrovni 31 tisíc. V průběhu roku 2007 bylo rozvodem ukončeno celkem 31 129 manželství. Manželský svazek, který byl loni ukončen rozvodem, trval v průměru 12,3 roku, o dva roky déle než na počátku 90. let.
► Úroveň rozvodovosti se v loňském roce vyšplhala až na 49 % manželství končících rozvodem.
► Ve srovnání s evropskými zeměmi patří Česká republika mezi země s nadprůměrnou intenzitou rozvodovosti.

Myslíte si také, že by se proti enormně vysoká rozvodovosti mělo bojovat takovými omezeními? Nebo sňatek i rozvod řadíte mezi svobodná rozhodnutí lidí, s nimiž mohou nakládat podle vlastního uvážení bez ohledu na statistiky?

Reklama