Zdraví

Miniseriál o antikoncepci - přirozené metody

Nepochybně jste se již ve svém životě nejednou setkaly s tvrzením, že žádná antikoncepce není stoprocentní. Vězte, že toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Minimálně jeden způsob stoprocentní jistoty, že neotěhotníte, existuje.

Otázkou zůstává, zda se dá opravdu nazývat antikoncepcí v pravém slova smyslu... A také je to opravdu neobyčejně drastická metoda. Princip je velmi jednoduchý – žádný sex, žádné miminko.

Protože uznávám, že uvedená metoda je vhodná jen pro výjimečně silné osobnosti, připravila jsem pro vás seriálek o různých dalších způsobech zabránění početí. Ovšem pamatujte, že žádný z následujících není tak spolehlivý jako prve uvedený.


Jakožto autor si dovolím k vědeckým informacím získaným z níže uvedených zdrojů připojit (v závorkách) i svůj názor na tu kterou metodu, případně zkušenosti s ní.


V první části bych ráda rozebrala tzv. „přirozené antikoncepční metody“ – asi znáte poměrně rozšířený názor, že přirozená = žádná. Což v podstatě silně odpovídá skutečnosti.

Mezi „přirozené metody“ řadíme:


1) Přerušovanou soulož 

Zde bych si dovolila doslova citovat svůj zdroj: „Jedinou předností přerušovaného styku je jeho okamžitá dostupnost.“

Tato metoda je krajně nespolehlivá, zejména protože mužské tělo nevylučuje spermie výhradně při ejakulaci, ale také před ní, v tzv. preejakulační tekutině. Dále je tato metoda riskantní také při opakované souloži, protože spermie zůstávají v tzv. Skeneho žlázkách, a to i v případě, že se muž mezi styky vymočí. V neposlední řadě si přiznejme, že ne každý muž je schopen se kýženým způsobem ovládat (a která z nás koneckonců touží po tom, aby se s ní při milování její vyvolený dokonale ovládal?) a pak - babo, raď.


Ne každý ví, že tato metoda má dosti poučné podrobnější členění:

a) Coitus interruptus je nejznámější a nejčastěji používaná metoda z této skupiny -  muž přeruší styk před vyvrcholením a ejakuluje mimo rodidla ženy. (Kdo nikdy nepoužil, ať hodí kamenem, nicméně tato metoda OPRAVDU není bezpečná.)


b) Coitus reservatus znamená, že během styku u muže vůbec nedojde k vyvrcholení. (Pokud má některá z vás s touto metodou zkušenost, ráda bych si přečetla nějaké podrobnosti, mně to přijde jako špatná sci-fi.)


c) Coitus saxonicus partnerka před ejakulací stiskne mužův penis, a tak zabrání vystříknutí semene. Nastává tzv. retrográdní ejakulace do močového měchýře. Metodu je třeba nacvičit předem při onanii a i tak je ještě nespolehlivější než přerušovaný styk. (To mně zas přijde tak trochu jako pokusy na zvířatech.)


d) Coitus ante portas(ten mi připadá obzvlášť pokrokový) -  pohlavní styk do poševní předsíně, před panenskou blánu. Metoda nemá prakticky žádný antikoncepční efekt a v žádném případě ji nelze doporučit ani jako nouzové opatření.

 

2) Metody periodické abstinence (plodné a neplodné dny)


Tyto metody vycházejí z poměrně logického předpokladu, že ženský organismus není pro početí připraven ve všech fázích cyklu stejně, a jsou založeny na  poznatku, že žena je plodná jen malou část menstruačního cyklu – nejvýše 2-3 dny. Snaží se určit, které dny jsou plodné a které spolehlivě neplodné.

Za tímto účelem se používá sledování různých fyziologických změn ženského organismu během cyklu. Mimo jiné existují i soupravy určené ke stanovení hormonální hladiny v moči a zpřesnění předpovědi ovulace. V době, která je blízká ovulaci, tato metoda přikazuje vyhýbat se pohlavním stykům, protože vajíčko je schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 3 dny – styk více než 3 dny před nebo více než 2 dny po ovulaci tedy nemůže vést k oplodnění.

Zní to vědecky a promyšleně, nicméně praxe je taková, že dodržení přísných podmínek je těžké. Ve skutečnosti totiž ve většině dnů menstruačního cyklu žena buď menstruuje, nebo jde o plodné dny, a na pohlavní styk tak zbývá jen menšina dní. Navíc „zakazuje“ styk právě ve dnech, kdy je biologické sexuální puzení patrně nejvyšší. Nemluvě o tom, jak „spontánní“ sexuální život tyto metody nabízí.

Metody používaných plodných a neplodných dní rozdělujeme na:

a) Teplotní metodu 

využívá měření bazální tělesné teploty – ta se měří vždy ráno v pochvě nebo v konečníku, ve stejnou dobu, dříve, než žena vstane z postele, před případným pohlavním stykem. Neplodné dny začínají 3 dny po tzv. rozhodujícím vzestupu teploty. (Nevím, jak ctěné čtenářky, ale já mám po ránu dost problémů vůbec vylézt z postele, natožpak si někam strkat teploměr.)


b) Hlenová Billingsova metoda 

je založena na sledování množství a struktury hlenu tvořeného žlázkami hrdla děložního. Na začátku cyklu je hlenu málo a je vazký, nedá se vytáhnout ("suché" dny). Znamená neplodnou fázi cyklu. Jakoukoli změnu množství nebo tažnosti je třeba chápat jako začátek plodné fáze. Hlenu postupně přibývá, je vodnatý a tažný ("mokré" dny). Po ovulaci se struktura hlenu náhle mění, je ho opět málo a je vazký ("suché" dny). Tři dny po té začínají neplodné dny. (To snad ani nekomentuju :D)


c) Cervikální metoda

sleduje děložní čípek. Vychází z toho, že před ovulací se děložní hrdlo rozšiřuje, čípek měkne a posunuje se výš. Po ovulaci se hrdlo zužuje, čípek je tužší a sestupuje níž. Metoda nebyla statisticky ověřena.


d) Symptotermální metoda

je nejnověji doporučována jako nejspolehlivější. Znamená kombinaci výše uvedených postupů. Platí pravidlo, že pokud kterýkoli ukazatel svědčí pro plodný den, je třeba ho pokládat za plodný. Jedním z použitých ukazatelů musí být bazální teplota.


e) Metody využívající změn krystalizace slin

a k tomu konstruované antikoncepční lupy mají sice racionální základ, ale jejich spolehlivost nebyla nikdy ověřena, a v praxi je třeba je odmítnout (příležitostně by bylo možno je použít jako doplněk symptotermální metody).


f) Metody využívající stanovování hormonálních hladin (obvykle luteinizačního hormonu) v moči

jsou drahé a nepraktické a spíše než jako antikoncepce se uplatní v určení plodného dne u sterilních párů.


g) Tzv. lunacepce

je pokus o zvýšení spolehlivosti metod periodické abstinence tím, že v neplodné fázi cyklu spí žena v přísně zatemněné místnosti, zatímco v plodné fázi spí v osvětlené místnosti. Metoda má racionální základ, ale vědecky ověřena nikdy nebyla. (No nevím, máme jednadvacáté století ... spaní v osvětlené místnosti jako antikoncepce?!)

 

3) Kojení 

Tato metoda regulovala plodnost žen již v době kamenné a dodnes zabrání na celém světě více těhotenstvím než všechny ostatní antikoncepční metody dohromady. Bohužel, nestačí být pouze kojící matkou, musí být zachovány jisté podmínky:

- žena musí kojit často – nejméně 6x za 24 hodin a raději i častěji
- nejdelší (obvykle noční) přestávka mezi dvěma epizodami kojení nesmí v žádném případě přesáhnout 6 hodin v noci a 4 ve dne
- žena nesmí menstruovat
- od porodu neuplynulo více než 6 měsíců
- dítě je téměř plně kojeno (může být přikrmováno nápoji, „avšak nikoli pravidelně“)


Jak to funguje – kojení miminka má tlumivý vliv na centra v mezimozku ženy, která řídí funkci vaječníků. Důležitá není celková doba kojení, ale frekvence epizod přisátí. Důsledkem je tzv. laktační amenorea (vymizení menstruace během kojení) a dočasná neplodnost, kterou provází snížená hladina ženských hormonů.

Velkou předností je, že vedlejším účinkem je výrazná ochrana před vznikem rakoviny prsu.

Naopak nevýhodou je při dlouhodobém kojení pokles hladiny ženských pohlavních hormonů, což se projevuje úbytkem kostní hmoty (ten by se ovšem po skončení kojení měl upravit a pokud doba kojení nepřesáhne 6 měsíců, nemá úbytek kostní hmoty prakticky význam), případně v jeho důsledku mohou vznikat problémy ze strany pohlavního ústrojí (např. zvýšená citlivost na všemi oblíbené poševní infekce). Kojení také výrazně zvyšuje riziko poporodního zánětu prsu a kojící ženy mají víc sexuálních problémů - jako pokles libida, bolesti při styku apod.


V neposlední řadě má kojení v našem kontextu (tedy jako antikoncepční metoda) další poměrně velkou nevýhodu – musíte nejprve otěhotnět a porodit :-).


Asi jste zaznamenaly můj poněkud skeptický přístup k prvním dvěma metodám, které uvádím v první části miniseriálku.

Je to čistě osobní názor, ale měřit si teplotu před milováním nebo se s prominutím patlat s hleny ... či chtít po partnerovi, aby nedosahoval orgasmu ... to jaksi není můj šálek čaje.


Jiné názory vítám – diskusi se meze nekladou.


V příštím díle se dozvíte o metodách bránících početí, které jsou obecně již uznávanější – bariérové a chemické antikoncepci.

 

Zdroje: internet, zejména pak http://www.antikoncepce.cz, http://www.lekarna.cz                 
   
26.11.2003 - Zdraví - autor: Jaska

Komentáře:

 1. avatar
  [36] Lesana [*]

  Kašú: Kojila jsem i v těhotenství a bez problémů :o)

  superkarma: 0 27.11.2003, 23:44:29
 2. avatar
  [35] Gabi [*]

  Kašú: kojit se dá i v době těhotenství, zkus si něco najít na www.rodina.cz. Ale někomu to může dělat potíže - únava, děložní stahy při stimulaci bradavek apod. Hormonální změny způsobené těhotenstvím mohou měnit množství a kvalitu mléka. Ale existují maminky, které kojí nepřetržitě mnoho let

  superkarma: 0 27.11.2003, 22:14:07
 3. avatar
  [32] Kocicka [*]

  už se těšim na další díl...velmi zajímavé a nějakou ještě poradit!

  superkarma: 0 27.11.2003, 12:54:39
 4. avatar
  [31] Gabi [*]

  Jasko, mám podobný názor na "přirozené metody". Mám např. zkušenosti s několikaletým měřením bazálních teplot (naopak kvůli plánování těhotenství), ale vůbec nikdy jsem neměla tu správnou křivku, ze které by se dalo něco poznat ...

  superkarma: 0 27.11.2003, 08:11:00
 5. avatar
  [29] Kopicka [*]

  Takovou antikoncepci bych neriskovala...

  superkarma: 0 26.11.2003, 21:16:47
 6. avatar
  [28] Gumídek [*]

  Já mám bohužel velmi špatné zkušenosti.Poprvé mě selhalo tělísko a po druhé pilulky.Takže ted mám udělanou sterilizaci a mám pokoj.Odrozeno už mám dávno.

  superkarma: 0 26.11.2003, 18:45:12
 7. avatar
  [25] *daisy* [*]

  Aja: vis ze jo? Ja jsem vecne rozlitany chaosar , zatim me vzdycky na vsechno upozornil , kdyz jsem chtela neco pripomenout

  superkarma: 0 26.11.2003, 14:29:33
 8. avatar
  [24] artepa [*]

  Njelepší antikoncepce je aspirin!!

  superkarma: 0 26.11.2003, 13:24:53
 9. avatar
  [23] Acinka [*]

  Taky radši zůstanu u pilulek , přerušovanou soulož nebo dokonce nějaký počítání se mi nelíbí.
  A jinak, naše nejlepší antikoncepce s je, když jednou za čas přijde na návštěvu jeho sestra s dvěma prckama (4 a 6) - stačí chvilka a antikoncepce zabírá

  superkarma: 0 26.11.2003, 13:05:03
 10. avatar
  [22] sarobrouk [*]

  Lacetko: Nevím jak se to přesně jmenuje, leda až přijdu domů, tak ti to můžu napsat a poslat do vzkazů. Ale když přijdeš do lékárny a řekneš, že chceš ovulační testy, tak by ti je měli dát. Teda pokud to nebude na malém městě (u nás je 12.000 obyvatel), to se ti pak může stát, to co mojí kámošce, že jí řekli, že jí je objednají, když složí zálohu - chachacha.

  superkarma: 0 26.11.2003, 12:49:05
 11. [21] helip [*]

  Zajímavý článek ale osobně raději zůstanu u pilulek.

  superkarma: 0 26.11.2003, 12:34:06
 12. avatar
  [18] Žábina [*]

  piknik: Oprava je to Týden z předminulého týdne /to jsem se to toho zamotala/ ´tzn. z pondělí 10.11.

  superkarma: 0 26.11.2003, 11:27:35
 13. avatar
  [17] sarobrouk [*]

  F) Metody využívající stanovování hormonálních hladin (obvykle luteinizačního hormonu) v moči

  jsou drahé a nepraktické a spíše než jako antikoncepce se uplatní v určení plodného dne u sterilních párů.

  No je pravda, že je jich potřeba v průměru 5 a stojí 42 Kč. Ale nevím, co je na nich nepraktického. Prostě počůrám papír a počkám, co ukáže. A určím tak plodné dny. Je jasné, že tahle metoda taky není 100% ale je pohodlnější a na stejné úrovni, jak měřit teplotu nebo zkoušet hled (u mě nepřichází v úvahu, když mám permanentní výtok). Je pravdou, že tuhle metodu užívají vesměs lidé pro určení plodných dnů při plánovaném těhotenství a ne sterilní - kdyby byli sterilní, tak jsou jim plodné dny k ničemu, ne?
  Pomocí téhle metody si chci i já určit dobu, kdy otěhotním.
  Ovšem můj gynekolog říká, že díky tomu 3dennímu rozptylu je nutné mít styk furt - což asi není tak moc proveditelné, leda si vzít dovolenou
  Zlatá moje HA.

  superkarma: 0 26.11.2003, 11:07:40
 14. avatar
  [16] Žábina [*]

  piknik: Teď v pondělí vyšel časopis Týden a tam je o tom celý článek....

  superkarma: 0 26.11.2003, 10:58:15
 15. avatar
  [14] Ladia [*]

  Nejlepší antkoncepcí je pohlavní zdrženlivost

  superkarma: 0 26.11.2003, 10:16:09
 16. avatar
  [13] Žábina [*]

  Aja: O muž.antik.psali teď v Týdnu - jedná se o injekci, která se aplikuje 1x za 10dní....už vidím chlapy, jak na ní chodí ....

  superkarma: 0 26.11.2003, 09:40:09
 17. avatar
  [12] Žábina [*]

  Kojení není antikoncep.metoda, na to už "doplatilo" plno žen....

  superkarma: 0 26.11.2003, 09:39:05
 18. avatar
  [11] Aja [*]

  O mužské se furt jen mluví. Ale fakt byste jim věřily, že nezapomněli spolknout piluli?

  superkarma: 0 26.11.2003, 09:36:43
 19. avatar
  [10] Adi [*]

  Ani jedna z těchto metod mi nepříjde moc spolehlivá . To raději budu polykat pilule než se každý měsíc stresovat jestli bude nebo nebude

  superkarma: 0 26.11.2003, 09:22:19
 20. [8] zindule [*]

  prášky to jistí

  superkarma: 0 26.11.2003, 08:46:03
 21. avatar
  [7] xantypa [*]

  zlaty moje tabletky lepsi nez provozovat neco tady z toho vypsane

  superkarma: 0 26.11.2003, 08:26:47
 22. avatar
  [6] ValinaK [*]

  Znám spoustu sourozenců se stejným ročníkem, jejichž rodiče se spoléhali na kojení .Holt nejsme africké domorodkyně

  superkarma: 0 26.11.2003, 08:18:17
 23. [5] zindule [*]

  Tak na tyhle metody bych se nespoléhala.

  superkarma: 0 26.11.2003, 07:09:59
 24. [3] Jovka [*]

  Kojeni- mela jsem neplodne dny v kojeni. Ale musite kojit stale a hodne, i v noci. Jinak bych na to moc nespolehala.

  superkarma: 0 26.11.2003, 06:57:01
 25. [2] Jovka [*]

  Ja nevim. Plodne a neplodne dny asi praktikuji partneri, co proste "patri k sobe". Nevim, jak to napsat- ale neni to az tak jak se tu cte. Tedy z me, a jinych zkusenosti.
  Nemerite si teplotu pred milovanim-a nepatlate se v hlenech- Neco si o tom zjistete a pak piste. Hlen-to je asi nejjednodusi-vzit toaletak a...nebo ho snad nepouzivate? My, kdyz jsem tuto metodu praktikovali, jsme se meli moc radi-byl videt respekt a neni pravda, ze se ochuzujeme. naopak-pak jsme se mohli milovat bez niceho" a bylo to zuzo. Je pravda, ze to chce sve telo znat a respekt od partnera, ale stoji to za to.

  superkarma: 0 26.11.2003, 06:56:18
 26. avatar
  [1] Jarunka [*]

  Anduloooo, co mam k cemu psat, kdyz ty clanky jsou hrozneee!!!

  superkarma: 0 26.11.2003, 00:28:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme