Bulvár

Mineralka: Svět se nebezpečně vlnil

Nevím, jak vám, ale mně se brýle vždycky strašně líbily. Úplně nejvíc ty s kovovými obroučkami.

Snad každého spolužáka, který takové měl, jsem v skrytu duše zbožňovala a doufala, že mě přes ty svoje dioptrie zaregistruje a aspoň se na mě usměje.

Někdy kolem 19ti let se na mě usmál nikoli spolužák, ale pan doktor na očním, a pravil, že si přece jen brýle na dálku zasloužím - naměřil mi na jednom oku čtvrt a na druhém 3/4 dioptrie. Jak já byla šťastná!!!!

Tehdy těsně po revoluci byl výběr obrouček sice ještě skoro "nula-nula-nic", ale jedny kovové, na které moje našetřené korunky z brigád stačily, jsem objevila. Co na tom, že jsem v nich vypadala jak "moucha masařka", hlavně, že byly kovové a byly MOJE!

Hned následující ráno jsem je opatrně vyndala z krásného semišového pouzdýrka, nasadila na nos a statečně vyrazila do práce. Připadala jsem si úžasně sexy.

Hrdě jsem se rozhlížela kolem a doufala, že to podivné houpání a špatný odhad vzdáleností a prostoru je jen nepatrná vada "na kráse" mých jinak dokonalých brýlí. A pak se stalo, co se zákonitě stát muselo - při vystupování z autobusu jsem neodhadla vzdálenost schodů a rozplácla jsem se na zem jak dlouhá tak široká.

Myslím, že brýle byly v tu chvíli asi to poslední, co ostatní cestující na mě zaujalo... Celá rudá jsem se postavila na nohy a jen co autobus zmizel za rohem, brýle putovaly už nikterak opatrně, ale o to razantněji, zpátky do pouzdra a pak doma do nejzazšího koutu šuplíku a já další roky spokojeně fungovala jako před brýlemi: nevidím na ceduli? No a co, tak prostě přijdu trochu blíž...

Loni jsem si šikovně zapíchla do oka kousíček omítky a vzniklý zánět mě donutil po letech navštívit oční oddělení zdejší polikliniky.

Paní doktorka byla moc milá, iniciativně mi změřila dioptrie a pravila - "A co takhle brýle?" V duchu jsem se zhrozila nad představou, že zase někde pod schody líbám matičku zemi, ale razanci bílého pláště jsem si netroufla odporovat.

Dostala jsem papír a s kamarádkou jsme vybraly moderní fialové obroučky. A stal se zázrak - nasadila jsem brýle a nejen, že jsem viděla najednou všechny komíny na domech a v kině jsem kromě titulků u romantických filmů konečně stihla obdivovat i výkony herců na plátně, ale nenaplnily se ani moje obavy a svět neplul po rozbouřeném moři, ale hezky každý chodník a každý schůdek měly svá pevná místa.
Vyštrachala jsem dodatečně ze šuplíku staré brýle i s takovým tím papírem, kde bylo napsáno, kolik mám mít dioptrií a došla s nimi do optiky - byla jsem prostě zvědavá, jestli se mi po těch letech zrak o moc nezhoršil.

Optička zamyšleně zavrtěla hlavou, protože na tehdejším předpisu i na současném byly naprosto stejné dioptrie, přeměřila brýle a co myslíte, že se zjistilo?

Někdo se prostě tehdy před lety "přehmátl" a dioptrie předepsané pro levé oko dal na pravé sklo a naopak. Škoda, že mě tehdy nenapadlo, že moje problémy nemusejí vždycky vycházet jen z toho, že je nějaká chyba ve mě. Nu co, člověk se pořád učí...
mineralka

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.


Hehe - tou masařkou jsi mě pobavila. Já tak prozatím vypadala ve všech. :-) M.

Pište své názory a návrhy k dnešnímu tématu „Nad čím přivíráte oči?“. Povídáme si jak o problémech se zrakem, tak i o přeneseném významu uvedeného termínu.

A také mi posílejte prosím fotografie vás v brýlích (pro mou inspiraci) na redakce@zena-in.cz.

   
12.11.2010 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] mineralka7 [*]

  Altamora — #1 Ono je to o zvyku,já to až do doby,než jsem brýle začala nosit, jako problém nevnímala.Fungovala jsem myslím docela v pohodě.Ale pak se mi najednou otevřely jakoby nové obzory a konkrétně v tom kině třeba jsem četla tytulky u filmů,ale obraz jako takový už jsem moc nestíhala tolik vnímat,najednou s brýlemi pro mě číst titulky bylo snazší a tak jsem si stíhala všímat i detailů v obraze.

  Asi by to problém byl,kdybych řídila auto,ale jako neřidička nejdu pěšky tak rychle,abych přehlédla nějakou důležitou ceduli nebo značku ;-) Jen toho s brýlemi zkrátka vidím víc Sml16

  superkarma: 0 15.11.2010, 12:02:02
 2. avatar
  [1] Altamora [*]

  Fakt jsi měla problém v kině při tak malé vadě? Já mám na jednom oku 1,25 a na druhém 1,5, ale v kině mi to nikdy nevadilo. Na ulici taky moc ne. Jen v posluchárně jsem je potřebovala, to zas jo, kantoři nepsali moc čitelně a je dost rozdíl, jestli je to a na druhou nebo na pátouSml16

  1. na komentář reaguje mineralka7 — #2
  superkarma: 0 12.11.2010, 15:22:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme