Rodina

Mimoděložní těhotenství, noční můra každé ženy

mimoděložní těhotenství

Jste těhotná! Pro někoho zpráva šťastná, pro jiného už méně. Ale jednou z nejhorších variant je dodatečné zjištění, že se jedná o těhotenství mimoděložní.

Mimoděložní těhotenství je něco, co žádná žena nechce zažít. Nezáleží přitom na tom, zda jde o plánované těhotenství, nebo ne.

Při normálním těhotenství je vajíčko oplodněno ve vejcovodu, poté jím putuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici. O mimoděložní těhotenství se jedná, jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní sliznici. Podle statistik u jednoho procenta všech těhotenství vajíčko až do dělohy nedoputuje a uhnízdí se jinde než v děloze. To však může mít i život ohrožující následky. Proto je v takovém případě třeba okamžitě jednat.

Jde o život

Vajíčko má vhodné podmínky k růstu jen v děložní sliznici. Pokud se uhnízdí jinde, s největší pravděpodobností dojde k jeho potratu. Tělo ho jednoduše odmítne. Pokud se tak nestane a vajíčko roste, dojde při dalším růstu vajíčka k prasknutí prokrvené stěny vejcovodu a nastane nebezpečné krvácení do břišní dutiny doprovázené intenzivní bolestí břicha.

Ženy nejohroženější mimoděložním těhotenstvím:

 • s více partnery
 • které prodělaly zánětlivé onemocnění v oblasti pánve
 • po operaci tlustého střeva
 • po předchozím prodělaném mimoděložním těhotenství

Příznaky mimoděložního těhotenství

Zpočátku se mimoděložní těhotenství vyvíjí stejně jako zdravé. Nejprve ženě vynechá menstruace. Jakmile si udělá těhotenský test z moči, je pozitivní stejně jako při normálním, nitroděložním těhotenství. Později však  nastanou problémy. Mezi prvotními příznaky mohou být křečovité bolesti v podbřišku či slabé krvácení. Původcem bolesti bývá nejčastěji krev v břišní dutině (vzniklá potratem), která dráždí její výstelku, a poškození vejcovodu.

K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii.

Horší variantou je, pokud se vajíčko stále vyvíjí a roste. Asi pět až sedm týdnů po vynechání menstruace může prasknout stěna vejcovodu. Žena náhle pocítí prudkou bolest v podbřišku, která se neustále stupňuje. Následně ženě začne jí klesat tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice!

Vajíčko se může nejčastěji uhnízdit:

 • ve vejcovodu (v 95 %)
 • ve vaječníku
 • v břiše, kde se nacházejí reprodukční orgány, v tzv. peritoneální dutině
 • v děložním hrdle

Mimoděložní těhotenství je nutné ukončit. Bohužel lékařská věda ještě nepokročila tak daleko, aby mohlo být rostoucí embryo přeneseno k uhnízdění do děložní sliznice. Chirurgicky se odstraní postižený vejcovod.

Někdy může být plod i zachráněn, hrozí ale riziko infekce, krvácení a také opakování mimoděložního těhotenství. Pokud má žena druhý vejcovod v pořádku, zůstává plodná a může se znovu pokusit otěhotnět. V opačném případě se nabízí oplození pomocí metody in vitro, tedy „ve zkumavce“.

Zdroj: Ectopic pregnancy: Diagnosis and Managemet Fertil Steril

   
14.04.2009 - Těhotenství a porod - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [10] matuszyk [*]

  je to problem-nikdy jsem to nemělá.........Sml53

  superkarma: 0 31.05.2009, 15:19:44
 2. avatar
  [9] kvietoček [*]

  Kamarátka si tým prešla. Našťastie všetko dobre dopadlo, teraz má zdravého chlapčeka.

  superkarma: 0 31.05.2009, 12:05:55
 3. [8] kat [*]

  také jsem byla mimoděložně těhotná. Po zánětech jsem měla srůsty ve vejcovodech. Operovali mě na poslední chvíli. Vejcovod mi zanechali, na mé přání. Pak jsem v klidu donosila zdravá dvojčata.

  superkarma: 0 14.05.2009, 12:27:55
 4. [7] jukl [*]

  také jsem tím prošla, lékaři to zjistili včas, já osobně žádné problémy nepociťovala, ale prý to bylo za 5 minut dvanáct. Odebrali mi jeden vaječník, ale jinak jsem OK...

  selhalo nitroděložní tělísko

  superkarma: 0 29.04.2009, 20:50:02
 5. [6] 000444 [*]

  lituji ženy,které to postihne.

  superkarma: 0 24.04.2009, 18:30:07
 6. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  je to smutné a nebezpečné

  superkarma: 0 23.04.2009, 11:00:50
 7. avatar
  [4] wolves13 [*]

  Věřím, že věda pokročila a toto onemocnění nebude smrtelné..

  superkarma: 0 21.04.2009, 09:05:37
 8. [3] FAXÍK [*]

  mimoděložní těhotenství je nezpečné pro ženu, až smrtelné

  superkarma: 0 20.04.2009, 18:27:17
 9. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Zajímavé, co všechno dokážem věda  a  přehnízdit vajíčko už ne...

  superkarma: 0 14.04.2009, 12:45:11
 10. avatar
  [1] shb [*]

  dík za info, zajímaly mě ty příznaky

  superkarma: 0 14.04.2009, 10:44:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme