Bulvár

Mimo mísu. Nezaplatíš? Necháme si tvoje dítě!

IZRAEL - JERUZALÉM
Nemocnice Al-Mukvaddás zvolila originální řešení toho, jak si pojistit úhradu svých výdajů: jako záruku si ponechávala novorozence nesolventních matek.

Na problém upozornila žena, která v polovině ledna porodila v Al-Mukvaddás trojčata. Dvě dívky a jeden chlapec přišli na svět předčasně, a tak museli strávit tři týdny v inkubátoru. Když měla být žena s dětmi konečně propuštěna, vedení nemocnice jí sdělilo, že musí uhradit léčebné výlohy ve výši 10 tisíc šekelů (přes 50 tisíc korun).

A to přesto, že pacientka byla řádně pojištěná u Národního pojišťovacího ústavu.
Nemocnice se obávala, že pojišťovna žádné peníze nevyplatí: matka trojčat je totiž izraelská Arabka, která žije v uprchlickém táboře, a otec dětí je Palestinec.

Když žena prohlásila, že na vyrovnání dluhu nemá peníze, nemocnice ji propustila pouze s dvěma dětmi a třetí si nechala "v zástavě". Vedení ústavu ženu poučilo, že jí její zdravou holčičku vydá až po zaplacení desetiny dlužné částky.

Matka se minulý týden obrátila na izraelské ministerstvo spravedlnosti, které případ začalo okamžitě šetřit. Al-Muquaddas se však nechala slyšet, že její jednání bylo "běžným postupem".

Nato se do věci vložilo i ministerstvo zdravotnictví, které do nemocnice zaslalo varovný dopis. "Zdravotní ústav nesmí zdržovat propuštění uzdraveného pacienta nebo novorozence, a nesmí nikoho bezdůvodně nutit k hospitalizaci," stálo v listu.

Po intervenci ministerstva vydala Al-Muquaddas dítě matce a izraelský ministr spravedlnosti teď zvažuje, zda nemocnici požene před soud pro omezování osobní svobody.

Dědeček viní pojišťovnu
Al-Mukvadás však získala nečekaného zastánce: dědečka zadržovaného dítěte. Muž, kterého izraelský list Haarec cituje pod jménem Mustafá, se za nemocnici přimlouvá. "V Al-Mukvaddás se k nám zachovali lépe než v ostatních nemocnicích.

Doktoři i sestřičky byli báječní," vysvětluje. "Dcera původně chtěla rodit jinde, ale ze dvou dalších izraelských nemocnic ji vyhodili. Odmítli ji přijmout, pokud nezaplatí vratnou zálohu ve výši 338 tisíc šekelů (přes 1,7 milionu korun)," kroutí hlavou. Izraelští Arabové si často stěžují, že je úřady i jiné instituce v Izraeli diskriminují.

Mustafá Neftalí Ricardo Reyes zdůrazňuje, že je sice původem Palestinec, ale že pracuje v Izraeli více než dvacet let, řádně tu platí daně a jeho dcera je izraelskou občankou. "V právním státě by se takové věci neměly stávat," říká. Mustafá je přesvědčený, že hlavní část viny nenese Al-Mukvaddás, ale Národní pojišťovací ústav.

"Tady je jádro pudla. Kdyby pojišťovna hned vydala mojí dceři osvědčení, že je občankou Izraele, a zaplatila by včas nemocniční výlohy, nemuselo k zadržení vnučky vůbec dojít," myslí si.

Zdroj: lidovky.cz

Myslíte, že by takový postup fungoval i u nás?

Souhlasíte, nebo jste proti?

   
22.03.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Vivian [*]

  Lesana: taky jsem si na tohle vzpomněla, párkrát jsem to na internetu četla... Když matka projevila přání jít domů (dřív než za obligátní týden), řekli jí, ať klidně jde, ale že dítě si tam nechají... a to byla zdravá matka a zdravé dítě. V případě zdravotních komplikací by se to dalo pochopit...

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:42:53
 2. avatar
  [6] Žábina [*]

  svetluszka:

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:34:10
 3. [5] Michaela 323 [*]

  svetluszka: Taky si myslím, že po dubnovém zvýšení porodného budou porodnice plné "pokladů." Za tuto cenu zřejmě stoupne dosud slabá porodnost. Krást se učit nemusí, t.j. v genech.

  superkarma: 0 22.03.2006, 10:42:30
 4. avatar
  [4] Lesana [*]

  Tak trochu nechápu, na co je editorka Mira ptá Ale protože jsem rodila ambulantně a protože na netu se vždycky všechno rozkecá , obracejí se na mne občas holčiny, které taky mají o ambuporod zájem a ptají se mne na zkušenosti. No a občas se od nich dozvím, že v porodnici jim vyhrožují ŽE JIM JEJICH ZDRAVÉ DÍTĚ BUDOU PROTI JEJICH VŮLI V NEMOCNICI ZADRŽOVAT a domů ho prostě nepustí. Ostatně, stejné info jsem náhodně našla u jedné porodnice i na stránkách Aperia v přehledu porodnic (porodnice tam dodávají info samy). Z čehož vyplývá, že protiprávně zadržovat děti v nemocnici se lékaři snaží i u nás, ale funguje pouze do té míry, do jaké si to nechají maminy líbit

  superkarma: 0 22.03.2006, 10:16:11
 5. avatar
  [3] Helik [*]

  svetluszka:

  superkarma: 0 22.03.2006, 10:15:37
 6. avatar
  [2] Bella [*]

  svetluszka:

  superkarma: 0 22.03.2006, 10:13:30
 7. avatar
  [1] svetluszka [*]

  zas mají důvod se tam mezi sebou mydlit... . A u nás..?...Některé rodiny /všichni víme které, že/ by to určitě uvítají... ...hlavně aby soc. poslala porodné a dítě ať si tam nechají v "zástavě", dokud nebude schopné naučit se krást...

  superkarma: 0 22.03.2006, 10:09:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme