Rodina

Miminko, nebo raději zůstat ve dvou?


Ve vztahu všechno klape. K úplnému štěstí chybí už jen dítě. Možná… Němečtí vědci dělali na toto téma průzkum a my nabízíme několik otázek a odpovědí, které vám mohou pomoci při rozhodování, zda-li užívat života jen ve dvou, nebo si přece jen pořídit potomka.

 

Je to hodně egoistické, když jako pár dítě prostě nechceme?

 

Můžete od okolí často slyšet, že jste sobečtí a jde vám pouze o vaši vlastní seberealizaci. Především, pokud máte dobrou práci a užíváte si volnosti. Ale nikdo si nepořizuje děti proto, aby jim měl kdo vydělávat na důchod.

 

Rodiče mají také egoistické důvody, proč si pořizují děti. Podle vědecké studie jim přijde vzrušující vidět děti vyrůstat, věří, že jim děti zpříjemní stáří. Každý čtvrtý dotazovaný si dokonce myslí, že pokud má člověk děti, nikdy nebude sám.

 

Většinou si ale pořizujeme děti jako zpečetění naší lásky k partnerovi, nebo ne?

 

Naopak. Dítě jako pramen štěstí v partnerském vztahu už není tak časté. Pokud bychom se zaměřili na čísla, potřebuje dnes asi 35 procent žen i mužů dítě k naplnění života. Před deseti lety to bylo ale dvakrát tolik.

 

To, že si pořídíme děti, pokud žijeme v partnerském svazku, se společensky očekává. Někdy tomu prostě příroda nepřeje, a někdy mají partneři zcela jiné životní plány. Je ale na každém z nás, aby se rozhodl sám jaké životní priority zvolí.

 

I přesto se ale v určitém věku nevyvarujeme od okolí otázek, proč nemáme žádné děti, když máme partnera...

 

Bohužel ano. V celosvětovém měřítku každá sedmá žena a každý čtvrtý muž nechce mít děti. Tradiční rodinný model je ale stále ještě v kurzu. Rodina je považována za ideální, když má dvě děti. Obecně ale platí: Proč nemá pár děti, je čistě jejich soukromá věc, a nic do toho nikomu není.

 

A co na častý argument, že teprve děti dávají životu smysl?

 

Zanechat tu potomky, patří k našemu vývoji a společnost to očekává. Nejpozději ve 40 letech to bude pro každého téma k diskusi. Někteří rodiče si zdánlivě myslí, že jsou jejich děti taková jistá banka pro stáří.

 

To se zejména u nás moc říci nedá, protože oproti ostatním Evropanům většina mladých Čechů očekává od svých rodičů finanční pomoc, nebo minimálně pomoc s hlídáním potomků.

 

Čím se zásadně liší bezdětné partnerství oproti tomu s dětmi?

 

Bezdětní partneři kladou podle vědců důraz především na nezávislost a volnost. Každý pár potřebuje něco, co je pro oba důležité. A je jedno, jde-li o bezdětné partnerství nebo o rodiče. Dítě je přitom pouze varianta, a často ne zrovna nejlepší.

 

Podle psychologů se totiž mnohem častěji rozchází páry především kvůli dětem, než kvůli tomu, že jsou bezdětné. Rodiče často spoléhají na to, že je dítě stmelí. Zatímco bezdětné páry na sobě mnohem více pracují, rozvíjejí své společné perspektivy a pečují o své společné zájmy.

 

Ale pokud budu mít dítě, nebudu se moci věnovat ničemu jinému než rodině…

 

Omyl. Také s dětmi existují jiné věci než pleny, kaše nebo plastové hračky. Ze začátku kojenec matku naprosto zaměstná a je to tak také správné. Ale později, po odstavení, člověk se zase může věnovat svým koníčkům a zájmům. Podle psychologů to matce jen prospěje. Děti nepotřebují rodiče, které se kompletně svým dětem obětují. A také aby bylo dítě samostatné, je potřeba ho k tomu odmalička vést.

 

Může rodina, ve které jsme vyrůstali, ovlivnit naše rozhodnutí mít či nemít vlastní dítě?

 

Ano, a to velmi. Především, má-li člověk z dětství negativní zážitky. Lidé jsou často přesvědčeni, že nebudou dobrými rodiči a že chyby, které dělali jejich rodiče, budou předávat dál. V tomto případě, jde přitom velmi často o muže.

 

Pro ženy je nejvíce rozhodující, jestli byla jejich matka šťastná, nebo jestli jim celý život vyprávěla „Hlavně prosím nedělej stejné chyby jako jsem dělala já“. Pokud člověk vyrůstá se sourozencem, je mnohem pravděpodobnější, že si rodinu bude chtít pořídit.

 

Co nám může pomoci v našem rozhodnutí?

 

Představte si, že je vám 70 a probíráte si svůj dosavadní život. Představujete si děti, nebo je pro vás naplňující život pouze ve dvou? Jaké máte s partnerem cíle a je možné je realizovat také s dětmi? Navštěvujte známé, které mají děti. Především si ponechte čas a nedělejte ukvapené názory. Jen velmi  málo lidí dokáže předem říct, že opravdu nechtějí v budoucnosti  žádný přírůstek.

 

Možná bych si s dítětem dala říci, ale přítel zatím o miminku nechce ani slyšet.

 

Klasika. Ale nezoufejte. Podle průzkumů je věta „Možná později“ velmi častá. 43 procent mužů mezi 18 a 39 lety upřednostňuje radši volnost a legraci, než aby drželi v náručí kojence. U mužů je tento počet téměř dvakrát takový než u žen. Strach ze zodpovědnosti je o to větší, čím vyšší vzdělání muž má.

 

Může se to ještě změnit, nebo bývá tento názor definitivní a mám kvůli přání mít dítě vztah raději opustit?

 

Neprobírejte to s partnerem pořád dokola a nechte tuto otázku raději otevřenou. Je dobré si ale stanovit nějakou dobu, po které si o tom znovu promluvíte. Pokud to ale partner neustále odkládá, bude zřejmě na vás, abyste udělala rozhodnutí sama. Pokud vy chcete dítě a partner ho zásadně odmítá, zřejmě názor na věc nezmění a rozchod bude asi to nejlepší řešení.

 

U některých párů to ale vypadá spíš tak, že si dítě pořídí jen jako náplast, protože to ve vztahu začíná skřípat…

 

Přírůstek přinese do každého vztahu novou dynamiku. Může to mít pozitivní vliv, ve vztahu se vše urovná a zlepší. Ale jsou i lidé, kteří si toto řešení slibují právě od dítěte. Často se nenaplní vidina toho, že až přijde dítě na svět, bude všechno úžasné, ve vztahu budeme šťastní, konečně budu moci opustit práci, která mě nebaví a rodiče na mne budou konečně pyšní. Spíš naopak, péče dítě stojí neuvěřitelné množství síly a energie. Dítě je pak trošku jako upír, který vám vaši energii vysává.

 

Proč se u zdánlivě šťastných párů objeví krize často po porodu?

 

Dítě je podle psychologů pro lásku opravdovou zkouškou. Rodiče spolu mluví mnohem méně, než bezdětné páry. Rodiče se také mnohem častěji hádají a mají méně sexu. Podle statistiky se mnoho manželství rozvádí po porodu prvního dítěte. Důležité je ujasnit už před porodem jak si budeme péči o dítě dělit. Muž může například děti pravidelně koupat, nebo s nimi chodit na hřiště a maminka mezi tím vyžehlí nebo dojde nakoupit. V průměru trvá dva až tři roky, než si člověk na nový život zvykne.

 

Je tedy šance že budeme opravdu šťastní jen ve dvou?

 

Děti rozhodně nejsou klíčem ke štěstí. Důležité je být vyrovnaný a obecně se svým životem spokojený.

   
12.09.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [114] musilovahana [*]

  Já jsem vždycky děti chtěla.

  superkarma: 0 30.09.2012, 22:50:25
 2. avatar
  [113] idiska [*]

  Smetanová: no právě

  superkarma: 0 14.09.2008, 13:56:23
 3. avatar
  [112] idiska [*]

  redmove: tak každé dítě asi opravdu ne (jsou i světlé výjimky, ale každé dítko to určitě prostě musí zkusit, že ), ale nevěřím, že právě já bych byla onou šťastnou matkou, která bude ušetřena tohoto vyvádění ...s tím už jsem smířená, takže si knížku ráda přečtu, díky

  superkarma: 0 14.09.2008, 13:55:57
 4. avatar
  [111] *Kotě* [*]

  Smetanová: to bys ovšem měla řešit s psychiatrem, říká se tomu kompulzivně-obsedantní porucha. Česky posedlost

  superkarma: 0 14.09.2008, 09:45:25
 5. avatar
  [110] kareta [*]

  OlgaMarie: blbá rada

  superkarma: 0 14.09.2008, 09:43:26
 6. avatar
  [109] OlgaMarie [*]

  redmove: Jediná rada: pod studenou sprchu.

  superkarma: 0 14.09.2008, 09:16:02
 7. avatar
  [108] Smetanová [*]

  idiska: Já vím ,že jsem nepsala k tomuto tématu ale nemůžu si pomoci

  superkarma: 0 14.09.2008, 09:15:08
 8. avatar
  [107] *Kotě* [*]

  redmove: Není pravda, že si tím musí projít každý, myslím, že je to o povaze dítěte. Asi mám štěstí, ale můj syn (3,5 roku) zatím nikdy nic takového neudělal, zlobí taky dost, ale prostě není vzteklý, tyhle záchvaty od něj neznám. Ale třeba mě ještě poučí moje druhé dítě, které se má co chvíli narodit

  superkarma: 0 14.09.2008, 00:15:16
 9. avatar
  [106] redmove [*]

  idiska: chtěla bych vidět matku dítěte, která nikdy nezažila to, co předváděla pětiletá holčička, ta matka by si zasloužila metál nebo to dítě by nebylo normální ... momentálně výlevy vzteku zažívám u svého dítěte každodenně a nepřijde mi, že bych ji nějak špatně vychovávala, prostě si tím musí projít každý, bez toho by se vývoj asi zastavil. Zkus si přečíst nějakou knížku o dětech - batolatech a jejich vývoji - třeba Harvey Karp - Nejšťastnější batole v okolí

  superkarma: 0 13.09.2008, 21:42:40
 10. avatar
  [105] idiska [*]

  kareta: tak ona už to možná předvádí celých 5 let (nebo kolik jí bylo, ten věk jsem si tipla )...já je viděla poprvé v životě, ale přehlídnout se to nedalo...ale já se obávám, že taky budu mít podobné hajzlíky, vzhledem k genové výbavě ...nebyla jsem rozhodně žádný anděl ..a má drahá polovička taky ne, např. skákal sousedům po kapotách aut (se tomu dneska směje, ale škoda to tenkrát byla velká )

  Smetanová: no a...já se omlouvám, ale jediný příspěvek, který tu není k tématu, je ten tvůj ...taky by si mohla stěžovat, že poříd všichni mluví o tom, jak se těší na to, až se jim to narodí, a že dneska měl malý horečku, anebo že malá dostala ve škole jedničku ...ale ten článek se ptá, zda je člověk radši bezdětný nebo s dítětem

  superkarma: 0 13.09.2008, 20:30:45
 11. avatar
  [104] Meander [*]

  Smetanová: Přečti si prosím, o čem je tenhle článek. Pak si zkus pro jistotu přečíst příspěvky i jiných čtenářek, nejen ten můj. Možná ti dojde, že můj příspěvek do diskuse byl zcela na místě, stejně příspěvky ostatních (vyjma tvých, bohužel). Ale ono ti to asi stejně nedojde No, za pokus to stálo.

  superkarma: 0 13.09.2008, 20:17:15
 12. avatar
  [103] Smetanová [*]

  idiska: Já přece nenutím nikoho mít děti ,když je nechce ale proč to každýmu mutí a při jakékoliv příležitosti omýlá vždyť to už tady každý o ní ví

  superkarma: 0 13.09.2008, 19:34:01
 13. avatar
  [102] kareta [*]

  idiska: to si užiješ, moje děti to předváděly a zkoušely jeden čas pořád, velmi mě to zocelilo Akorát- 5 let- to je docela holka velká, my to měli od 1,5-3 let

  superkarma: 0 13.09.2008, 15:12:10
 14. avatar
  [101] idiska [*]

  Lyoness: taky netuším, proč bys měla být zmetek...osobně bych miminko chtěla, ale nejde to tak lehce ...ale když vidím malé hajzlíky, třeba dneska, jak si asi 5tiletá holka vynucovala nošení od mámy a na celé kolo bračela a dováděla, že nikam nepůjde, ať jí nese, jinak že si klekne apod....no sváté nervy s hajzlíkem ...ale mamina to vyřešila : jak chceš, tak si klekni, já ale jdu, mně je zima, nazdar...a otočila se a odešla...jak dítko cupitalo za ní s brekem


  já to risknu a asi taky budu chodit s malým uřvancem za zády , ale pokud se na to někdo necítí, tak mi je do toho prd, stejně jako druhým do mého rozhodnutí mít děti

  superkarma: 0 13.09.2008, 14:04:34
 15. avatar
  [100] idiska [*]

  jsem si myslela, jak to není vzácná diskuze, že se tu nikdo nepohádal, že nikdo nikoho neuráží, a hhlavně že se tu všichni shodli na tom, že když někdo děti chce, tak ať je má, a když je někdo nechce, tak ať se věnuje karieře...a všichni byli spokojeni...ale ne, zas musí přijít někdo, kdo to celé pokazí...navíc výrokem, který je úplně mimo mísu

  superkarma: 0 13.09.2008, 13:57:38
 16. avatar
  [99] Krišpína [*]

  Smetanová:

  superkarma: 0 13.09.2008, 12:48:59
 17. avatar
  [98] Meander [*]

  Smetanová: Opravdu už se jdi léčit. Jestli tě bezdůvodně vytočí pouhých 7 písmen mého nicku, mohla bys při pohledu na telefonní seznam upadnout do komatu.
  Napadla jsi mě zcela bez příčiny, a tak jediné, co ti mohu vzkázat, je přání, aby ses z toho dostala

  superkarma: 0 13.09.2008, 00:16:16
 18. avatar
  [97] Smetanová [*]

  Meander: špióni jsou všude ,nikdy nevíš ,kdo tě kde sleduje

  superkarma: 0 12.09.2008, 23:02:28
 19. avatar
  [96] Smetanová [*]

  Krišpína: ona už je taková a jiná nebude a má tu svoje vlezdoprdelky

  superkarma: 0 12.09.2008, 23:00:39
 20. avatar
  [95] Smetanová [*]

  trdlo: já vůbec nejsem nasraná ,mě nějaká taková nemůže ......

  superkarma: 0 12.09.2008, 22:59:25
 21. avatar
  [94] Krišpína [*]

  Smetanová: bude hůř, za chvíli tě napíše, že se pudově rozmnožuješ, a čím je kdo blbější, tak má víc dětí.Já o tom vím své,taky jsem měla tu čest nechat se touhle dámou vyprovokovat

  superkarma: 0 12.09.2008, 22:08:57
 22. avatar
  [93] *Kotě* [*]

  trdlo: a úplně si na to stačí sama

  superkarma: 0 12.09.2008, 22:05:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [92] trdlo [*]

  Smetanová: tebe je rozkos pozorovat, kdyz se naseres

  superkarma: 0 12.09.2008, 21:36:08
 2. avatar
  [91] Meander [*]

  Smetanová: Už jsi s někým o svých problémech hovořila?

  superkarma: 0 12.09.2008, 20:42:56
 3. avatar
  [90] Smetanová [*]

  aby jsi byla v obraze
  11.9.2008 11:52:51 - Meander (Odpovědět) (Poslat vzkaz)
  oblíbená... Kurňa co se to děje s mými prsty? Já snad vážně chromnu
  11.9.2008 13:22:30 - Meander (Odpovědět) (Poslat vzkaz)
  tyrkys: Já na to chtěla reagovat už pod článkem, ale zkroutily se mi prsty

  superkarma: 0 12.09.2008, 20:41:27
 4. avatar
  [89] Smetanová [*]

  Meander: já né ,ale vlastně ano ,ale jinak než ty

  superkarma: 0 12.09.2008, 20:32:02
 5. avatar
  [88] Meander [*]

  Smetanová: Jsi nemocná.

  superkarma: 0 12.09.2008, 19:33:44
 6. avatar
  [87] Smetanová [*]

  Meander: škoda ,že se ti ty prsty nezkroutily a nezauzlovaly ,alespoň bys už dala pokoj a nikdy nikam nic nepsala

  superkarma: 0 12.09.2008, 19:21:41
 7. avatar
  [86] shb [*]

  Bellana: a matky co vyčítají dítěti že je, tak to jsou megakrávy k pohledání

  superkarma: 0 12.09.2008, 16:43:15
 8. avatar
  [85] shb [*]

  Kelly 64: to je dobrý to někdy použiju

  superkarma: 0 12.09.2008, 16:28:24
 9. avatar
  [84] evelyn [*]

  Pentlička: jako bych to psala sama

  superkarma: 0 12.09.2008, 16:15:34
 10. avatar
  [83] wich [*]

  Bellana: Od začátku do konce perfektně vyjádřeno

  superkarma: 0 12.09.2008, 14:31:05
 11. [82] Lyoness [*]

  OlgaMarie: nechapu - proc bych mela byt zmetek? Jen proto, ze nesnasim zpovykane rozmazlene fakany, kterym jejich rodice v ramci vyvoje osobnosti dovoli vsechno i cizim po hlave skakat? Ze me rozcilujou, ze bych jim nejradsi jednu strelila [i tem rodicum kolikrat]
  No, pak jsem asi zmetek....

  superkarma: 0 12.09.2008, 14:29:27
 12. avatar
  [81] kareta [*]

  Bellana: děti jsou naopak pro karieru inspirující Člověk umí líp organizovat a rychleji rozhodovat

  superkarma: 0 12.09.2008, 14:03:46
 13. avatar
  [80] Krišpína [*]

  Bellana:

  superkarma: 0 12.09.2008, 14:02:48
 14. avatar
  [79] Krišpína [*]

  Pentlička: moc pěkné, děti by si tohle měly přečíst.Třeba by připsaly, že mají super mámu

  superkarma: 0 12.09.2008, 14:00:52
 15. avatar
  [78] Krišpína [*]

  Vivian: A když bude druhé mít stejné pohlaví jako první, tak přijdou otázky jestli nepůjdete ještě do třetího, když máte 2holky/kluky/.A kdyby se třetí povedlo , tak budou otázky jestli to nesrovnáte na 2:2

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:58:53
 16. avatar
  [77] borovice [*]

  Bellana: To můžu jen podepsat.

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:48:38
 17. avatar
  [76] Dětská císařovna [*]

  Bellana:

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:26:28
 18. [75] Bellana [*]

  Pentlička: Myslím, že většina z nás, které už něco pamatujeme, jsme to měly stejně jako ty. Já jsem dlouho děti mít nemohla, ale vadilo mi na tom víc to, že se mě pořád někdo vyptává než to, že je nemám. Pak u mě byly děti na prvním místě. Nerezignovala jsme na svůj život, koníčky, práci, ale nejprve jsem se postarala o děti, pak o to ostatní. Vím, že bych přežila i bez dětí, ale jsem šťastná, že je mám, každý je jiný, ale myslím, že jsou to moc dobří lidé. A je dobře, že se narodili až později, kdy už jsem cítila, že už jsem dost zralá, abych za ně uměla převzít zodpovědnost.
  Mám i bezdětné kamarádky. Jsou z nich dobré tety, své synovce a neteře milují, berou si je občas na víkendy, na dovolené, a pak je zase vrátí rodičům. Spokojené jsou všechny zúčastněné strany. Lepší než matky, které svým dětem vyčítají, že kvůli nim přišly o kariéru. Takové bych třískala mokrou hadrou po uších.

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:24:58
 19. avatar
  [74] Dětská císařovna [*]

  borovice: Mně to připadá nejtěžší u příbuzných. U "cizích" lidí nebo u známých se člověk většinou neostýchá v případě potřeby použít těžší kalibr.

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:19:02
 20. avatar
  [73] borovice [*]

  Evikus: Tak zkus odpovědět otázkou: A proč se ptáš(te)? To vyvede většinou tazatele alespoň na chvíli z konceptu. A pak bych použila tu větu, že až to bude aktuální, dáš jim vědět. A že to nehodláš dál rozebírat. Na případné další dotazy bych už nereagovala.

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:16:19
 21. avatar
  [72] Evikus [*]

  borovice: Já všem říkám, že uvidíme, to je taková neutrální odpověď
  Jenže - jak už tady zaznělo - jsou lidi, kterým tato odpověď nestačí. Asi začnu používat taktiku od Kelly

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:05:06
 22. [71] Lenulexxx [*]

  V dnesnim "svete plnem moznosti" je hodne lakave deti nemit a jen tak se bavit. Me by ale bylo urcite casem bez deti smutno.

  superkarma: 0 12.09.2008, 13:03:55
 23. avatar
  [70] Kelly [*]

  wich: budeš mít navždy pokoj, věř mi

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:57:14
 24. avatar
  [69] borovice [*]

  Evikus: Chápu, že to je nepříjemné. Tak jim na rovinu řekni, že tě podobné dotazy stresují a že až to bude aktuální, dáš jim vědět (pokud je teda chceš informovat).

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:45:10
 25. avatar
  [68] wich [*]

  Kelly: Díky za tip, začnu jej praktikovat

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:41:24
 26. avatar
  [67] wich [*]

  Pentlička: Hezký názor. Zajímavý pohled.

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:40:29
 27. avatar
  [66] Pentlička [*]

  Já nejsem moc mateřskej typ a přiznám se, že malé děti ráda nemám, ale nějak jsem to brala jako normu - chození, svatba, děti, přišlo mi to přirozený. Je fakt, že to bylo v hluboké totalitě, kdy ženský, který neměly děti, protože je nechtěly, snad ani neexistovaly.
  Kdybych tehdy začala moc přemýšlet a plánovat, tak nevím, jestli bych se k tomu kdy rozhoupala. Teď jsou děti dospělé a já jsem strašně moc ráda, že jsem je měla. Jsou to rozumní lidé, s kterými je radost si popovídat.

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:19:23
 28. avatar
  [65] Evikus [*]

  Lidi mají pořád potřebu se ptát jak to mají ti druzí, ptají se kdy už si konečně někoho najdeš, pak kdy se vezmete, pak kdy budete mít dítě, pak kdy budete mít druhý........
  Momentálně jsem v situaci, kdy se mě ptá snad každý
  Protože jsme se nedávno přestěhovali do nově postaveného baráčku, jsme manželé a "máme na to věk", tak se otázkám a komentářům ohledně dětí nevyhnu. Jenže mě už to fakt nebaví
  To mám všem vykládat, že už na nich pracujeme? To by se pak ptali každý měsíc jestli UŽ
  Akorát mě to stresuje

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:15:23
 29. avatar
  [64] Kelly [*]

  Meander: když jsem byla mladá, bývala jsem až naivně slušná. Dnes bych jim na otázku, kdy budete mít mítě odpověděla, jestli oni provozují anál. Na debilní otázku ještě debilnější odpověď.

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:14:53
 30. avatar
  [63] Dante Alighieri [*]

  Mojí tchýně se lidi často ptají né proč neměla dítě, ale proč neměla DVĚ! Proč jen jedináčka.

  superkarma: 0 12.09.2008, 12:14:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme