Rodina

Miminko na kolečkách

 

Všichni asi už vzhlížíme k zimě za okny značně skepticky. Najde se zřejmě jen minimum nadšenců, kteří sledují padající vločky s úsměvem na rtech. Teplota stále klesá pod nulu, a pokud máte právě narozené miminko, asi máte ještě jednu starostlivou vrásku na čele navíc. Nemusíte se však bát vzít miminko na první procházku, avšak nesmí vám chybět správná výbava.

 

A tou správnou výbavou není nic jiného než kočárek. Ten byste sice podle pověr měli mít doma později než miminko, což ovšem nebrání tomu, abyste si nějaký vhodný vybrali a schovali třeba u rodičů nebo u kamarádky.

 

Výběr však neponechávejte ani náhodě, ani na poslední chvíli. Koupě kočárku je v dnešní době poměrně nemalá investice a je třeba, aby splňoval svůj účel. Musí mít správnou výšku, a to nejen pro vás. Myslete na to, že se bude za ním pyšnit také hrdý tatínek a asi nebude moc nadšený, když bude muset být celou cestu ohnutý. Podívejte se také na hmotnost, těžko budete ráda vyrážet na procházku s miminkem, když s sebou budete vláčet tunové monstrum, se kterým zatočit bude umění samo o sobě.

 

Důležitým faktorem je také šířka. Pokud pořídíte miminku sice nádherný moderní kočárek, ale jeho vnitřní prostor bude úzký, stanou se vaše procházky noční můrou, protože miminko bude dávat svou nespokojenost hlasitě najevo. Počítejte při nákupu s tím, že do něj přijde v zimních měsících také teplý nánožník a fusak.

 

Většina kočárků je k dostání už ve dvoj, troj, nebo dokonce čtyřkombinaci. Chystáte-li se často kočárek převážet autem, vyzkoušejte si před nákupem, jak snadno je kočárek rozebíratelný a jak je skladný. Potřebovat bude miminko také dostatečný přísun vzduchu a nutností bude i nepromokavá pláštěnka, která zpravidla bývá součástí výbavy kočárku. Podívejte se na brzdy a jejich snadnou obsluhu, i když zase ne tak snadnou, aby  mohlo kočárek odbrzdit starší dítě.

 

Oceníte také větší úložný prostor pod kočárkem a praktickou připínací tašku, do které dáte nezbytnosti vašeho drobečka. Prohlédněte si kolečka. Každá maminka dává přednost jiným, sportovně založená bude volit asi tříkolku, jiná dá přednost kolečkům z tvrzené umělé hmoty, další nafukovacím. Volila jsem tvrzený plast a pak litovala kamarádky, které běhaly v pravidelných intervalech nafukovat kola na čerpací stanici. Neříkám, že je tomu tak u všech, poptejte se ve svém okolí, kamarádek a nechte si poradit, kdo byl s čím spokojený. Můžu říct, že mezi mými známými byly asi nejméně populární kolečka dvojitá, díky velmi špatnému ovládání.

 

Tak máte i miminko i kočárek a je před vámi první procházka?
Obecně platí, že nejmenší děti by neměly vycházet ven, pokud se teplota pohybuje pod minus pět stupňů. Jinak můžete vyrazit podle zdravotního stavu s miminkem na první procházku do dvou tří dnů po vašem návratu z nemocnice. V tom vám určitě poradí zdravotní sestřička, která se na miminko přijde podívat k vám domů druhý den po návratu z porodnice.

 

Ani vy ještě nejste po porodu úplně ve formě, takže procházky volte raději kratší a pomalejší. Dbejte na to, aby dítě nebylo v (Aurore Dupinová)přímém slunečním žáru ani v průvanu. Ve chvíli, kdy se zadaptujete vy i vaše miminko, měli byste trávit venku značnou část dne. A je jedno, jestli procházkou nebo spaním na zahradě či balkoně. Obecně platí, že v zimě je optimální doba mezi jedenáctou a třetí hodinou, v létě je tato doba zase tou nejnevhodnější. Jinak suďte selským rozumem, asi vás ani vaše miminko nepotěší procházka v inverzi a smogu, naopak vlahý jarní větřík bude balzámem pro vaši duši.

 

Myslím, že vůbec ve všech věcech by se mělo k miminku přistupovat trošku s nadhledem. Přílišné opečovávání, porovnávání každého pupínku s knížkou a neustálé strachy nepřidají ani vám, ani miminku.

 

Pokud už se s miminkem vypravíte na nákup, snažte se, aby byl rychlý a krátký. Nabalené miminko v kočárku se vám snadno zpotí a může pak na studeném vzduchu venku prochladnout.

 

Tak co říkáte? Není to tak složité, i když já také byla novopečená maminka, která se bála, že ten maličký, nevinný uzlíček nebudu umět správně obléknout. Naše dětská paní doktorka mi však poradila, že mám synka oblékat tak, jako oblékám sebe. A věřte nebo ne, funguje to tak u nás dodnes.

 

A jaké byly vaše začátky? Co vy a procházky? Jaký je váš názor na přílišné nabalování miminek? Co vy a kočárek? Jaký typ či kolečka jste zvolila? Svěřte se nám…

 

 

 
   
22.03.2006 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] Majkii [*]

  Posledne mesiace pred porodom som sa nevenovala asi fakt nicomu tak intenzivne ako vyberu kocarku a aj tak spokojna nie som . Kupili sme Hoco Big Foot a je priserne uzky, dcera ma 3 mesiace a uz teraz je tam natesno, a to som uz vybrala aj fusak von. TAkze sa neviem dockat az prejdeme na sportak, to som zvedava co si zas uzijem a ake nedostatky objavim tam . Ach jo, a to som si myslela ze mame dokonaly kocarek.....

  superkarma: 0 23.03.2006, 15:08:51
 2. avatar
  [41] L_B [*]

  Exupery: taky jsme 5. patro bez vytahu...
  takze nakonec jsme upustili od varianty draheho superlehkeho kocaru a pujdeme asi do "stredni tridy" a budeme ho nechavat nekde ve sklepe...

  superkarma: 0 23.03.2006, 13:17:04
 3. avatar
  [40] Exupery [*]

  Alenka0010: Já myslím, že jsme nezaplatili jenom za značku, koukali jsme i na jiný, ale tenhle kromě toho, že se mi bezkonkurenčně zdál nejkrásnější, tak jde ještě dobře rychle složit, dobře se hejbá s tou rukojetí, takže doma tolik nepřekáží a ten sporťák je taky takovej vychytanej, může tam ležet na břiše a koukat ven, ale to jsme zatím nezkoušeli, pochvalovala si to ta holka, co nám ho od ní máme. Když jsem se ptala proč ho teda prodává ani ne po roce, tak řekla, že v pátém patře bez výtahu si ho dovolit nemůže. Fakt tam bydlela. Ale to si snad nemůže dovolit skoro žádnej kočárek, já bych tam k nim nevynesla ani ty nejlehčí golfky

  superkarma: 0 23.03.2006, 12:54:46
 4. avatar
  [39] Alenka0010 [*]

  Exupery: mně se s přehazovací rukojetí osvědčil, ale bylo to pravda před 5 lety. Myslím si, že byl lehčí, hliníková konstrukce, značka Crystal, asi polská výroba. Ale perfektní, nemůžu si stěžovat. Šel pěkně složit do auta a protože kluk si rád pospal v kočárku třeba na zahradě, sloužil nám asi do jeho dvou let. Bylo to v zimě a ještě se tam vešel. Cenově byl taky přijatelný asi 4500,- Kč. Na malá mimča jsou teď určitě lehčí kočárky, ale někdy mi přijde zbytečné platit tolik peněz jen za značku.

  superkarma: 0 23.03.2006, 08:33:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [38] Kuře [*]

  L_B: Ajajaj, já tu značku ani moc nevnímala. Bylo to z obchodu Bali v Brně, kamarádka měla v podstatě ten stejný od Růžového pantera. Myslím, že jsou skoro stejné jako na www.promi.cz jako typ COPART. Pokud musíš používat MHD, tak si v obchodě zkus kočárek uchopit "z boku" a zvednout. Taky se klidně zeptej maminek, které potkáš na ulici. Ale doporučuju se ptát těch, co už mají buď větší mimi, nebo víc dětí. Rozhodně se vyplatí investovat buď do sporťáku, nebo do golfáče. Hluboký kočár totiž budeš potřebovat chvíli, kdežto v tom dalším budeš potomka přepravovat třeba i dva roky.

  superkarma: 0 22.03.2006, 18:48:58
 2. avatar
  [37] Exupery [*]

  Naše nový lednový mimino chodí ven hned od propuštění z porodnice a to bylo určitě víc než 5 pod nulou a do fusaku ho už nijak víc neoblíkám než doma, jenom čepici. Rukavice měl na sobě jenom jednou a to má ruce věčně venku.
  Kočárek máme Quinny Free Style a jsme dost spokojený, i když teda na to kolik stál, tak ho moc nepoužíváme, páč pro mě i pro je to zatím příjemnější v šátku. Ale dost rychle přibírá a desetikilovýho už ho v tom asi tolik tahat nebudu
  Alenka0010: No tak to néé, ty s přehazovací rukojetí jsou spíš těžší. Já když poprvé přišla do krámu okukovat kočárky a řekla jsem, že chci lehkej s přehazovací rukojetí, tak mi řekli, že ty dvě věci si odporujou, že je to neslučitelný a mám si rozhodnout, co je pro mě přednější. Nejlehčí jsou asi ty Jané, váží asi 8 kg, ale jsou dost drahý. ten náš teda stojí taky asi 20 litrů (i s autosedačkou, která na ten podvozek jde narazit a to je pro mě jedna z důležitejch věcí), je o něco těžší, ale zas je takovej bitelnější, ta korba se dá čapnout za boudu a tak.
  Myslím, že pro lidi z města je dobrá ta kompatibilní autosedačka, hlavně pokud nemá moc velký auto.

  superkarma: 0 22.03.2006, 17:45:09
 3. avatar
  [36] L_B [*]

  Kuře: a co presne to bylo za znacky - a s cim ne/jsi spokojena? - at vime, podle ceho vybirat...:)

  jinak pro ty, co vybiraji, je diskuze o kocarcich tady: http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp?stranka=1&id=1419

  superkarma: 0 22.03.2006, 15:20:15
 4. avatar
  [35] effka [*]

  Já mám zatím jenom info z netu, do obchodu se chystám a samozřejmě to taky vyzkouším skládání, váhu a tak vůbec.

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:47:32
 5. avatar
  [34] Alenka0010 [*]

  Kuře: jo, to jo, já ušila jednu matračku navíc a na to ještě deku, jednu deku do fusaku zespodu i shora, a pak další deku na fusak + peřinku.

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:45:41
 6. avatar
  [33] Kuře [*]

  My jsme oběma prevítům do korbičky dali na dno třícentimetrovou desku z polystyrenu. Oba jsou "Vánočňátka", takže mi přišlo divný, dávat přes mimi deky a mít zespodu tnoučké dno kočáru a matračku.

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:41:51
 7. avatar
  [32] Alenka0010 [*]

  Co se týká chození ven, tak my horalé z Bruntálska odchovaní mrazem chodíme s dětmi ven do -10. Do kočárku fusak, čtyři deky, mimi ještě do kombinézy a vždy spal tři hoďky jak Budulínek. Teď je mu 5 a nemocný bývá minimálně, většinou s ušima, protože špatně smrká. Poprvé ven jsem šla hned druhý den po návratu z porodnice, byl únor, ale už bylo krásně. Ne jak letos.

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:31:47
 8. avatar
  [31] RenataP [*]

  nemáte někdo zkušenost s Quinny Zapp, když už to tady rozebíráme?

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:29:25
 9. avatar
  [30] Alenka0010 [*]

  effka: myslela jsem taky ty kombinace jak psala Kuře, něco podobného jak bývala 3-kombinace Liberta, jmenovalo se to asi Copart od firmy Dema. Prostě kombinace na klasickém podvozku. Jinak ten podvozek s tou přehazovací rukojetí je samozřejmě lepší a taky lehčí. Zrovna ten na tom odkazu, jak píšeš vypadá dobře. Pěkné má i Růžový panter v Brně a nejsou drahé. I Tako vypadají dobře.

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:18:16
 10. avatar
  [29] Petronilka [*]

  Gabi: Tak ono když máš prvního prcka, za okny mráz, tak radši poslechneš, co ti radí dětská doktorka, než abys vědomě tomu maličkému ublížila. A to nejsem nijak přehnaně úzkostlivá a na vše se tedy doktorky rozhodně neptám.

  superkarma: 0 22.03.2006, 13:13:04
 11. avatar
  [28] Gabi [*]

  Petronilka: ale povolila - tuhle větu mají staromilští pediatři povinnou, ti pružnější to vůbec neřeší (nejsi doufám ten tip, co ptá pediatra i na to, kdy smí svímu dítku střihat vlasy).
  To je jako se sportem v těhotenství.

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:53:37
 12. avatar
  [27] Gabi [*]

  effka: no zrovna Patron bych fakt nedoporučila a jejich kombinovaný sporťák sama do autobusu nezvedneš ...

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:50:16
 13. avatar
  [26] Kuře [*]

  effka: Spletla jsem se, nebo tam jde o kočárky, kde je taška na mimi? Já tou x-kombinací myslela stav, kdy je jakási kostra a na ni se nasadí buď korbička, nebo sporťák.

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:46:22
 14. avatar
  [25] Kuře [*]

  L_B: Je fakt, že já kupovala čtyřkombinaci před pěti lety a za 4000Kč. Byl to loňský model,tudíž o pár tisíc levnější. Možná ty dnešní Inglesiny a podobné jsou praktičtější, ale známý, co vede obchod s kočárky prý doporučuje koupit hluboký kočár a pak ho prodat a koupit sporťák. Nevím, jak to vychází váhově (já je nevážila), ale problém nastal v okamžiku "sporťáku". Hluboký kočár jsem neřešila, ale od okamžiku, kdy byl instalován sporťák, to bylo hnusný. Rozhodně jsem si nemohla dovolit sama nastupovat a vystupovat v MHD. Vždycky jenom s pomocníkem. Zato s novým sporťáčkem jsem schopná sama cestovat i teď. Ale stejně mám nejradši golfáč. I když je fakt, že ten je první rok platný. Naštěstí náš Kuba už od 10ti měsíců lítá jak šus a od 12ti běhá i po venku, tak jsem mohla golfáč vytáhnout brzo.

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:44:01
 15. avatar
  [23] Petronilka [*]

  Gabi: Mě povolila doktorka vyrazit na procházku až tři dny po příchodu z porodnice.

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:21:34
 16. avatar
  [22] L_B [*]

  a kde prosim berete ty vahy tech kombinovanych kocaru?...my se teda po kocaru uz taky divame, ale prave kombinace mi prijdou vahove rozhodne lepsi nez treba hluboky kocar (11-14kg oproti 14-20kg) - nebo se koukam po spatnych kocarech?

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:15:19
 17. avatar
  [21] effka [*]

  Dle info na netu jsou ty 3kombice nebo 4kombinace lehčí (14-15kg) než klasický hluboký 18-19kg. Já dostala tip od známých na tyto http://www.patron-bohemia.cz/baby/index.php?p=vyrobky&obj_kod=K1426Y29Y&l=cz a http://www.darababy.cz/?Ko%E8%E1rky:Dorjan:Cross_Country

  superkarma: 0 22.03.2006, 12:14:56
 18. avatar
  [20] Gabi [*]

  Obvykle se s děti chodilo ven poprvé v den propuštění - domů, ne?! Ale vážně, nevím k čemu by byla nějaká "technologická přestávka" - naopak mamince velice prospěje hned vyrazit mezi lidi a pobývat venku denně.
  A k názoru na 20 kg těžké kombinované kočárky se přikláním - do města děs běs. Neuzvedenete to MHD, nikde neprojedete, nesnesete schody, a ty akce než se to monstrum složí do auta, ...

  superkarma: 0 22.03.2006, 11:55:18
 19. avatar
  [19] Kuře [*]

  Alenka0010: Mluvíš mi z duše. Troj- a čtyř- kombinace jsou příšerné . teda z mého pohledu matky, žijící ve městě a navíc v paneláku. Těžké, neskladné, odporné. U malé jsem udělala tu chybu, že jsem si jednu pořídila. Malej jezdil nejdřív hlubokým kočáře, ten jsem střelila, koupila lehounký sporťák a teď už drandí na golfkách. Pokud máme být venku opravdu dlouho, tak na sporťáku. On už ale stejně chce výhradně capat. Tak se táhneme rychlostí umírající do školky, ze školky atp.
  Jo a hodně jsem využila babyvak. Do sedmi měsíců byl skvělej, pak už ne, páč ho malej prostě nesnesl a ječel v něm. Chtěl skákat po kočáře.

  superkarma: 0 22.03.2006, 11:17:34
 20. avatar
  [18] Alenka0010 [*]

  Já jsem nakonec ve výsledku měla kočárky tři. Dle mého názoru je zbytečné kupovat všelijaké ty čtyřkombinace, jsou moc těžké a špatně se skládají do auta. Mně se osvědčil sportovní s vnitřní taškou. Mimču je v něm v zimě teploučko a vozili jsme v něm až do dvou let. A nafukovací kola jsou super, já jsem byla maximálně spokojená, stačilo jen občas přifouknout pumpičkou na kolo. Na léto, pokud je dítě už větší, jsou ovšem nejlepší lehké golfky polohovací, s pultíkem a s boudičkou.

  superkarma: 0 22.03.2006, 09:35:02
 21. avatar
  [17] Žábina [*]

  já ty kombinace moc nevyužívala..prostě jsem používala nejdřív hluboký kočár, pak jsem ho prodala a koupila si sporťák který jsem opravdu využila

  superkarma: 0 22.03.2006, 09:28:12
 22. avatar
  [16] alko [*]

  Já si dodnes (20 let) pamatuju rady mého oblíbeného dr. Švejcara, který doporučoval oblékat jako bychom chtěli, aby mu bylo trošku zima. Řídila jsem se tím a v pohodě.

  superkarma: 0 22.03.2006, 09:01:31
 23. avatar
  [15] Lesana [*]

  Ono je to jedno - i když jsem vybírala kočár velmi pečlivě, stejnak všechny tři moje děcka skončily v šátku, neb kočár upřímně nenáviděly Ostatně - i já ho nenávidím a beru jako velkou křivkdu každý okamžik, kdy s kočárem prostě vyrazit musím (nedá se nic dělat, ale třeba nákup na týden pro pětičlenou rodinu fakt na zádech nutáhnu... třeba).

  superkarma: 0 22.03.2006, 08:38:11
 24. avatar
  [12] RenataP [*]

  a vysněnou tříkolku jsem si pořídila jako balzám na nervy právě teď. Tříkolové golfky. Tak snad začnu procházky milovat !!!

  superkarma: 0 22.03.2006, 07:52:00
 25. avatar
  [11] RenataP [*]

  Bisou: vybírej dobře, ono bez zkušenosti se vybírá blbě. Myslela jsem loni, že jsem vybrala dobře a dneska ten kočár ze srdce nenávidím.....samá chyba.
  Praxe je jiná než teorie nebo předpoklady těhotné maminky...

  superkarma: 0 22.03.2006, 07:51:08
 26. avatar
  [9] kareta [*]

  První procházky se synem byly STRAŠNÉ . Syn řval, já neuměla ještě manévrovat s kočárkem, bývaly to 2 hodiny PEKLA . A to tomu kočárku nelítaly kolečka jako později u těch s nafukovacíma kolečkama, co mi koupili manžel s otcem proti mé vůli- toužila jsem totiž po tříkolce, nedostala jsem ji, zato jsem měla hnusný šedozelený kočár velký jak kráva, který neprojel dveřma, kvůli kterému jsem musela jezdit ven zadním širším vchodem a odemykat 2 dveře (jednu 3metrovou bránu) navíc .Pak jsem ho střelila.
  Venkovní teplotu jsem nikdy neměřila, chodila jsem ven dle potřeby, děti vedra i mrazy snášely dobře, oblékala jsem je dle jiných málo, ale byly to dle pediatričky její nejzdravější miminka .

  superkarma: 0 22.03.2006, 07:26:05
 27. avatar
  [8] RenataP [*]

  ¨to nastřelení koleček na bych brala. S kočárem jste o padesát procent omezena v čemkoliv. Do krámu jak s tankem, do MHD taky, cestování k prdu a když ten kočár neustále vřeští, tak je to na blázinec....

  superkarma: 0 22.03.2006, 07:23:45
 28. avatar
  [6] svetluszka [*]

  ...nebo taky "nastřelit" a pak lze mimi tahat za sebou jako dřevěnýho kačera, že jo?... ..

  superkarma: 0 22.03.2006, 04:53:29
 29. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori:

  superkarma: 0 22.03.2006, 01:31:48
 30. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: Letovat nejde, taví se jim kůže... musí se přišít

  superkarma: 0 22.03.2006, 00:07:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme