Rodina

Miminko! Jak si vybrat kočárek?


Kočárky jsou klasika, ale můžete si pořídit i klokanky a krosny, nebo třeba šátek. Nošení dětí ale vyžaduje poměrně slušnou fyzičku – miminko roste a přibývá poměrně rychle. Co mělo po porodu něco málo přes tři kila, je zakrátko šestikilový cvalík. A tak to jde pořád dál, od určité chvíle se už bez kočárku prostě neobejdete...

 

● Kočárek

Výběr kočárku je jedna z nejtěžších a nejdůležitějších věcí. Hledět musíte na spoustu věcí – nebudeme se ale bavit o bezpečnosti výrobku – že nesmí mít ostré hrany, snadno odlomitelné malé součástky a pod. je samozřejmost…

 

1) Musí mít správné rozměry
Je potřeba si uvědomit, kam všude s kočárkem půjdete. Popřemýšlejte nad svými každodenními činnostmi – všude se musí kočárek vejít (výtah, dveře, kufr auta). Musí se samozřejmě i pohodlně tlačit, takže záleží i na maximální a minimální výšce rukojeti.

 

2) Musí mít nízkou hmotnost
Kočárek budete každou chvíli přenášet, ať už s dítětem nebo bez něj. Velice často budete zdolávat schody, ať už doma, v tramvaji, autobuse či jinde. Tady všude oceníte kočárek co nejlehčí.

 

3) Musíte počítat s terénem
Pokud víte, že se s kočárkem budete pohybovat pouze po městě, můžete volit s klidem golfový kočárek, nebo všechny možné další, které mají malý průměr koleček. Plánujete-li náročnější používání (třeba lesní cesty), volte raději kočárek s většími kolečky a s dostatečně pevnou konstrukcí. Ideální pro spojení město a příroda jsou některé tříkolové kočárky, které jsou bytelné, ale lehké a dobře se s nimi v terénu jezdí.

 

4) Hleďte na možné vybavení
Je dobré, když jde na podvozek kočárku připevnit kromě lůžka samotného i příslušná autosedačka. Do některých modelů lůžek se dají vsunout vložené tašky či hluboká lůžka, takže v nich lze vozit miminko bezpečně už od narození. Některé kočárky jdou houpat, jiné ne. Některé jsou polohovací. Kočárky mohou být i otočné, mohou mít i přehazovací rukojeť – u těch ale pozor, mohou způsobit, že si bude dítě v kočárku klekat, otáčet se a zajímat se o to, kam jede, ne odkud, což není zrovna zdravé pro dětská zádíčka. Vychytávek je skutečně nepřeberné množství – záleží na tom, které vám vyhovují.

 

5) Móda je také důležitá
Snažte se sladit kočárek barevně s plánovaným oblečením miminka. A také s vaším oblečením – nepomůže to sice zdravému růstu ani to neuspíší duševní vývoj dítěte, ale budete vypadat prostě dobře!

 

Nošení dítěte upevňuje jeho vztah k rodiči. Ženy nosí dítě v šátku i proto, že se miminko cítí přitisknuté k teplému tělu matky bezpečné, cítí tlukot jejího srdce, ale... nosit mimčo v šátku není dvakrát pohodlné, existují proto dvě šikovné alternativy:

 

● Krosna

Krosna na dítě je prima věc! Vezmete krosnu na záda a máte stále volné obě ruce. Ale pozor, je to samozřejmě mnohem více fyzicky náročné než tlačení kočárku. Odpadají vám ale starosti s kolečky, s chozením po schodech... Chůze člověka je dostatečně kolébavá, takže miminko většinou pěkně spinká. Ale z krosny nebo klokanky (viz dále) vaše malé daleko rychleji vyroste. Na co nezapomenout při výběru krosny?

 

1) Musíte myslet na věk dítěte
Každá krosnička je určená pro omezený věk dítěte. Nesmíte zanedbat ani spodní, ani horní hranici, pro kterou je krosna určena, protože...

 

2) Musíte myslet na pohodlí dítěte
A nejen na pohodlí, ale i na zdraví. Když budete používat pro daný věk nevhodnou krosnu, hrozí samozřejmě, že bude miminko tlačit, že mu bude těsná nebo naopak velká a bude mít špatný vliv na jeho růst nebo nebude bezpečná.

 

3) Musíte myslet na své pohodlí
Krosny mají v zásadě dvě konstrukce – pevnou a měkkou – se zpevněnými plastovými nebo kovovými prvky a celotextilní. Zvláště u pevné varianty dbejte na to, že budete mít krosničku hodiny na sobě oblečenou a ponesete v ní několik kilo.

 

4) Opět nezapomeňte na módu

Tentokrát hlavně na svoji. Oblečení miminka není skrz krosnu příliš vidět, zato vaše oblečení by mělo ladit, abyste byla šik. ;-)

 

● Klokanka

Při výběru klokanky platí v podstatě stejná pravidla jako při výběru krosny. Jediný rozdíl je v tom, že klokanka se nosí vpředu (jako klokaní kapsa ;-)), případně na boku. Z čistě praktického hlediska tedy stále na dítě vidíte.

 

V příštím pokračování našeho seriálu se můžete těšit na přehled věcí, které je dobré nakoupit, aby vaše miminko spalo jako v bavlnce. Rychlý přehled všeho, co se vám bude v prvních letech hodit, najedete v prvním díle: Miminko! Bože, co mám nakoupit?

 

Na tomto seriálu spolupracuje Žena-in s internetovýma kamenným obchodem Malvík, kde najdete mnoho inspirace: www.malvik.cz

 

Jaký je váš kočárek? Pořizovala jste nový, nebo jste sehnali nějaký po příbuzenstvu? Používáte i jiné vymoženosti: klokanky, krosny? Nosíte miminko v šátku?

 

   
19.08.2008 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [30] Terezz [*]

  já doporučuju k výběru kočárku se ještě podívat na nějaké testy a přčíst nějaké články, třeba na dTest se podívat, ale tam se to musí myslím nejdřív zaplatit aby se zobrazili výsledky, nebo ještě jsem našla test kočárků tady http://www.arecenze.cz/test-kocarku/ Sml16

  superkarma: 0 23.02.2017, 16:18:43
 2. avatar
  [29] saruz [*]

  Dneska je nepřeberné množství kočárků, tak věřím, že vůbec není jednoduché si vybrat ten správný, my starší jsme měli tohle dilema vyřešeno, byly akorát Liberty a kdo nechtěl "plout" s davem, tak šel pro kočárek do Tuzexu - pokud na to měl.

  superkarma: 0 19.11.2012, 20:18:44
 3. [28] musilovahana [*]

  Teď je velký výběr.

  superkarma: 0 30.09.2012, 22:05:56
 4. avatar
  [27] *Kotě* [*]

  Beruška1: no, ono ani tak nejde o maminky

  superkarma: 0 21.08.2008, 00:52:22
 5. avatar
  [26] Beruška1 [*]

  werka: Můj kočárek byl světle béžový, a flek nebo špínu jsem na něm nikdy neměla, ale to taky nesmí být maminky

  superkarma: 0 20.08.2008, 16:50:14
 6. avatar
  [25] *Kotě* [*]

  Vivian: ty nejezdíš MHD? Žes nikdy nepotřebovala zvednout kočárek?

  superkarma: 0 19.08.2008, 21:45:27
 7. avatar
  [24] werka [*]

  Vivian: No já tím jen chtěla říci, že tak jak pro tebe není váha rozhodující, někomu se nošení v šátku může jevit nepohodlné - a není třeba se nad tím pozastavovat...

  Beruška1: Protože na khaki není vidět každý flek - narozdíl od světle žluté a podobných jasných pastelových barev

  superkarma: 0 19.08.2008, 19:40:16
 8. avatar
  [23] Beruška1 [*]

  Dceru už mám dospělou. Když byla malá, nebyl žádný velký výběr, měla jsem z druhé ruky trojkombinace v béžové barvě. V dnešní době jenom nechápu jedno. Když se kupuje kočárek, už si člověk může vybrat barevnou kombinaci. Tak proč potkávám tolik maminek s černými, khaki zelenými, tmavě hnědými a podobně tmavě barevnými kočárky, jak když se chystají to miminko zrovna pohřbít. V rakvi by se snad cítilo lépe. Já jsem pro jasné světlé barvy, případně kombinaci dvou či tří k sobě ladících jasných barev.

  superkarma: 0 19.08.2008, 19:01:57
 9. [22] mafi [*]

  pro me aktualni clanek :-)) mam 2 mesicni miminko, kocarek jsem poridila Hauck v nemecku, novy za necelych 5 tisic a uplne mi vyhovuje. Fakt je, ze mam k dispozici neustale auto, takze jezdeni sockou nemusim resit. Uprime jsem resila na prvnim miste cenu, protoze ho budeme pouzivat tak 10 mesicu. Je to klasicky sportak (kombinace hlubokeho a sedaciho) a ma prehazovaci rukojet a 4 vetsi kolecka. Jakmile bude holcicka dobre sedet koupim ji nejaky mensi lehoucky sportovni kocarek a tenhle vezmu na chalupu, protoze tam ho pristi rok jeste uzije. Predpokladam, ze ten maly kocarek, ktery budeme porizovat, bude stat nejmene tolik co hluboky, ale budeme ho mit jeste minimalne dalsi dva roky.

  superkarma: 0 19.08.2008, 17:10:16
 10. avatar
  [21] femme [*]

  o víkendu jsem vozila mimčo mé kámošky a když jsem se pak dozvěděla, že ten kočár, mmch nic moc stál 20 tis., tak se mi protočily panenky

  superkarma: 0 19.08.2008, 14:17:47
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Vivian: Mě nejčastěji hlefly ženské...asi ze zkušenosti, co za prekérku to je.

  superkarma: 0 19.08.2008, 13:00:16
 12. avatar
  [19] Vivian [*]

  werka: však není nutno se shodnout, pro mě váha není důležitá, pro ni je :)

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:57:21
 13. avatar
  [18] werka [*]

  Vivian: *Kotě*: No já už jsem zaznamenala příspěvky od holek, kterým šátek nevyhovoval . Já si ho hodnodit netroufnu, neb jsem ho neměla... Ale může to být o osobním pocitu ... Nakonec vy dvě se spolu taky neshodnete v názoru na to jestli váha je u kočárku rozhodující kritérium...

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:54:29
 14. avatar
  [17] Vivian [*]

  ToraToraTora: selektivní slepota Když jdu s kočárkem na poštu a musím si jednou nohou držet dveře s branem, pro všechny chlapy okolo jsem rázem neviditelná Ještěže je nepotřebuju.
  A když mi ty dveře náhodou někdy někdo podrží, tak je to v 99 % případů nějaká babička...

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:51:27
 15. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Ať je kočárek sebelehčí, jsou situace, kdy je potřeba, aby někdo pomohl kočárek třeba v úzkém vchodě z jedné strany přizvednout, nebo aby podržel dveře, když je někde namontované vtipně Brano, co vám přirazí nos samo....pak se ukáže nevychovanost českých mužů

  superkarma: 0 19.08.2008, 12:31:42
 16. avatar
  [15] Vivian [*]

  *Kotě*: ad šátek - to stoprocentně napsal někdo, kdo na sobě šátek s dítětem nikdy neměl, akorát to někde viděl a usoudil, že to musí být nepohodlné

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:54:52
 17. avatar
  [14] Vivian [*]

  *Kotě*: však my jsme taky pořád venku, ale kočárek jsem ještě nikdy zvednout nemusela

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:51:02
 18. avatar
  [13] *Kotě* [*]

  Jak může někdo napsat, že nošení dítěte v šátku není pohodlné? Chápu, že je to komerční článek o kočárkách a že je nutno vyzdvihnout, jak je kočárek o moc lepší než cokoli jiného, ale takovouhle kravinu... a všechno ostatní - v krosně ani v klokance rozhodně nelze nosit miminko, v klokance nejdřív od půl roku, v krosně ještě mnohem později...

  Vivian: já jsem teda kočárek nosila furt, teda sporťák, hlubokou korbu jsem nepoužívala, nosila jsem v šátku. Ale když už byl malej hodně velkej na šátek, takže jsem ho nemohla nosit, rozhodně ještě nebyl dost velkej na to, aby mohl být bez kočárku a my jsme furt někde lítali (a lítáme), třeba na celý den... takže pro mě volba co nejlehčího sporťáku byla fakt důležitá, jelikož bylo hodně situací, kdy jsem ho prostě musela zvednout a někam přenést.

  superkarma: 0 19.08.2008, 11:02:09
 19. [12] Taja [*]

  Trojkolky se mi nelíbí, nicméně uznávám, že mají několik výhod.
  Lesana: Ofinky Tvých holčiček mi něco připomínají . (Nic ve zlém, děti máš krásný )

  superkarma: 0 19.08.2008, 09:51:36
 20. [11] Gana [*]

  Pominu-li takové blbosti, jako že kočárek musí být sladěn s miminkem (proboha, kdo to mohl napsat?), jsou v článku jiné věci, které mne zarážejí. Zaměňuje krosna s klokankou či podobnými věcmi. Krosna je pro starší děti - například jdu-li někam na delší cestu s dcerou, tak ji beru a střídáme chození a nošení. Klokanka a pod. by měly býti pro malé děti, které nechodí. Každopádně já jsem dceru v tomto období nosila v šátku a nedám na něj dopustit. Jen lituji, že jsem ho na začátku neuměla používat s takovou jistotou a teprve postupně jsem hledala ty nejlepší úvazy. Když jsem s dcerou byla u doktora kvuli kontrole nozicek, tak mi mimo jiné říkal, že je to pro miminko dobré na kyčle (místo dávání plen na široko a pod.). Už se moc těším, že u druhého dítěte budu zkušená vazačka . Kočárek jsem měla - Inglesinu - klasický hluboký s velkými koly, což jsem ocenila v zimě při dlouhých procházkách lesoparkem. Korba se dala vyměnit za autosedačku nebo sporťák (nebylo to sice asi nic elegantního, ale bylo to praktické, dcera na mne viděla a mohly jsme si celou dobu povídat). Sice, když to mám teď uložené (pro další potomky), tak to zabere trochu víc místa, ale přišlo mi to lepší, než různé dvoj- troj- a vícekombinace. Takže když bych někomu radila výběr kočárku, tak samozřejmě je potřeba zvážit kde a jak ho budu používat (kolečka, možnost složení a kompatibility...)a podívat se na materiál (aby se dal dobře čistit). Taky bych asi nedoporučovala kupovat za každou cenu kočárek s malou ložnou plochou - co když miminko poroste rychle....

  superkarma: 0 19.08.2008, 09:46:52
 21. [10] Jasmína [*]

  Já se tedy natahala s kočárkem dost. Nebydlím v domě s výtahem a můj muž často chodí domů hodně pozdě, takže nejdřív jsem šla s miminem a pak jsem se vracela rychle pro kočárek, byl to sprint, takže jsem cítila každé kilo. S golfkama to už pak bylo lepší.

  superkarma: 0 19.08.2008, 09:36:16
 22. [9] mindulinka [*]

  Na syna (před 4 lety)jsme měla značkový kočárek (švagrová s nimi obchoduje, tak byla dobrá cena) a už nikdy více. Jediná výhoda je, že se mi vešel do kufru felicie (denní přejíždění) a vážil 12kg. Jinak zatáčel na stranu, že se s ním pomalu nedalo jezdit, široká kola = problém ve sněhu a tenkrát byla móda, že se nedělali odpružené kola. Dnes už jsem moudřejší a vím, jak si kočárek vybrat, ale rozhodně za nej nejsem ochotná dát desetitisíce. A trojkolky se mi vyloženě nelíbí.

  superkarma: 0 19.08.2008, 09:14:45
 23. avatar
  [8] šája [*]

  Vivian: mám na to podobný názor - obě děti jsem odvozila v klasické Libertě (s velkýma kolama ) od známě za 500,- (je to 10 let, co jsem ji od ní koupila), byla velká, pro dítě prostorná a pak následovaly sporťáky - u staršího až zas tak extra výběr nebyl, pro holku jsme pak objevili sportovní trojkolku s velkýma kolama, ta neměla chybu.
  Dnešní designy kočárků mně absolutně nic neříkají a jsou mi fuk, už bych dneska ani neuměla kočár koupit

  superkarma: 0 19.08.2008, 08:53:01
 24. avatar
  [7] RenataP [*]

  odpružená kola, nafukovací, a takový, aby mi nebylo líto ho odpravit v terénu. Takže volba padla na osvědčený model trojkolky, z druhé ruky, šlape jako hodinky už víc jak rok, kromě párkrát o střep píchnutého kola, žádná závada...
  Babyvak jen doma na uspávání, šátek jsem prodala, neb jsem na něj byla levá jak šavle... Krosničky nevím, připadá mi to od pohledu jako zrůdnost, ale nevyzkoušela jsem.

  superkarma: 0 19.08.2008, 07:13:06
 25. avatar
  [6] tortora [*]

  do MHD vždycky někdo musí pomoct,nedokážu si představit,že tahám kočár s korbou sama a to kamkoli takže hmotnost bych řešila až u golfek

  superkarma: 0 19.08.2008, 07:01:22
 26. avatar
  [5] rek11 [*]

  tak já jsem nejvíc vybírala asi u tandemu.Tak aby mel odpruzena kola,tmave,vypratelne potahy,petibodove pasy,druhe dite aby bylo vys,snadno slozitelny a aby to melo hluboky nakupni kos.V krame se tento kocarek hleda dost spatne,tak jsem ho kupovala pres net a dodnes si myslim,ze byl super.jednim zmacknutim a prehozenim rukojete byl slozeny-zabiral minimum mista,vyborne ovladatelny

  superkarma: 0 19.08.2008, 07:00:25
 27. avatar
  [4] bokul [*]

  na jednu stranu bych hodnotila snahu podat budoucim kupujicim kocarkum dulezite info, na druhou stranu zcela souhlasim s pripominkami maminek prede mnou zverejnenych. Pokud vse bude OK, taky budeme kupovat kocarek a ja doufam, ze vybereme dobre... :)

  superkarma: 0 19.08.2008, 06:35:59
 28. avatar
  [3] Lesana [*]

  He, a ještě k tomu slaďování - u mne by to stejně byla marná snaha, ptž občas jsem v něm vozila až tři většinou vzájemně nesladěné děti

  http://rodina.cz/lanstiakovi/album/taxi.jpg

  superkarma: 0 19.08.2008, 01:15:42
 29. avatar
  [2] Lesana [*]

  Tak mě teda fakt nenapadlo slaďovat kočárek s oblečením mimina, už jenom proto, že jsem ani ve snu netušila, co bude mimino nosit na sobě.

  Ad šátek - není pravda, že nosit mimčo v šátku není dvakrát pohodlné. Já v šátku odtahala děti tři, z toho to první kočárek prakticky nepotřebovalo a pohodlné mi to bylo. Kdyby ne, nedělala bych to Já osobně bych v krosně dítě nenosila, stejně jako jsem si ho až na výjimku při těhotenství nevázala na záda do šátku, ptž mi vadilo, že na dítě nevidím a nemůžu s ním pořádně komunikovat. No a klokanka není pro dítě zrovna nejvhodnější a hlavně mi stačí vidět, jak nosičům odstává od těla a už mě bolí záda jenom z toho pohledu

  superkarma: 0 19.08.2008, 01:13:11
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  "Kočárek budete každou chvíli přenášet..." ???
  Ještě jsem se za těch 9 měsíců neocitla v situaci, kdy bych musela kočárek přenášet, a ani si neumím takovou situaci představit. Schody nezdolávám, v domě máme kočárkárnu, do autobusu beru baby vak (skvělý vynález )... Takže váhu kočárku vůbec neřeším, ani nevím, jestli je lehký nebo těžký...
  A módu a všelijaké "vychytávky" taky neřeším, nejsem z těch matek, co vyhodí celý rodičovský příspěvek za supermoderní kočárek s megavýbavou z poslední kolekce módní značky. Na co? Dítěti je to fuk a na ostatní matky dojem dělat nepotřebuju
  (http://www.bb1980.estranky.cz/fotoalbum/rodinna-alba/karin/original/70)
  Máme sice značkový kočárek, ale asi deset let starý a z druhé ruky, po příbuzenstvu... Podstatné je, aby držel pohromadě, jediné důležité kritérium je bezpečnost dítěte, na design se*e pes

  Ad klokanka: není vhodná pro nejmenší děti (velká zátěž na nezralou páteř) a není vhodná na delší nošení (nanejvýš tak půl hodiny a to jen u dětí, které už umějí samy sedět, tj. mají už zesílené svalstvo okolo páteře)

  superkarma: 0 19.08.2008, 00:35:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme