Rodina

Miminko. Co umí v prvním roce života?


Nikdy jindy se toho dítě v tak krátkém čase nenaučí tolik jako v prvním roce života. Ukážeme vám, co by dítě mělo zvládnout v prvních 12 měsících.

 

Kdy co dítě zvládne?

 

V následující tabulce najdete přehled nejdůležitějších vývojových kroků dítěte v prvním roce života. 90–95 procent všech zdravých dětí příslušné vývojové kroky v tomto čase v pohodě zvládlo.

 

Tabulka ale slouží pouze pro orientaci. Každé dítko je jiné a není potřeba podléhat panice, pokud vaše dítě do tabulky přesně nezapadá. Příroda si poradí sama, a pokud váš drobeček začne chodit o něco později než ostatní děti, není vůbec důvod k tomu se znepokojovat.

 

Ale pozor, máte-li pocit, že se vaše dítě nevyvíjí zcela správně, měli byste ho několik týdnů pozorovat a vše si přesně zapisovat. Především, pokud vaše miminko nedělá v několika vývojových fázích skoro žádné pokroky, by se na něj měl podívat dětský lékař.

 

A to i mimo termín pravidelné lékařské prohlídky. Nezapomeňte, že je potřeba dětem určité věci ukázat, aby je začaly zajímat. Cíleně zaměřená podpora je někdy učiněný zázrak. Můžete svým ratolestem také pořídit speciální „chytré hračky“, které podporují dětský rozvoj. 

 

SMÍCH A SOCIÁLNÍ CHOVÁNÍ


Do 3 měsíců

Dítě udrží oční kontakt, pokud je to potřeba, otočí také hlavičku. Na známé i neznámé lidi se směje.

Do  6 měsíců

Miminko rádo navazuje kontakt očima, dotyky a výskáním. Miluje hry s rychlou změnou poloh.

Do 9 měsíců

Rozlišuje známé a cizí lidi. V této době může, ale nemusí být závislé na matce, a kohokoliv jiného odmítat.

Do 12 měsíců

Dítě umí navázat kontakt s ostatními a samo ho také ukončit.

 

CHÁPÁNÍ A POROZUMĚNÍ

 

Do 3 měsíců

Pokud s dítětem pohybujeme, pozoruje okolí očima.

Do 6 měsíců

Přesně zaznamenává, co se v okolí děje. Věci, které ho zajímají, testuje tím, že je dává do pusinky.

Do 9 měsíců

Prohlíží si věci očima, rukama a většinu si strká do pusy.

Do 12 měsíců

Pokud dítěti před jeho očima schováte hračky, zase je najde.

 

ŘEČ

 

Do 3 měsíců

Pláče odlišným tónem, pokud má hlad, něco ho bolí nebo má pouze dlouhou chvíli.

Do 6 měsíců

Jiným zvukem si žvatlá pro sebe, a jiným pokud chce komunikovat s ostatními.

Do 9 měsíců

Spojuje delší slabiky s „a“ (vavava).

Do 12 měsíců

Zdvojuje slabiky s „a“ (ma-ma, da-da).

 

JEMNÁ MOTORIKA

 

Do 3 měsíců

Miminko si dává ruce sevřené v pěst na prsa.

Do 6 měsíců

Předává si věci z jedné ručičky do druhé.

Do 9 měsíců

Pevně drží věci jednou rukou, nebo oběma.

Do 12 měsíců

Uchopuje věci palcem a ukazováčkem (jako do pinzety).


HRUBÁ MOTORIKA 

 

Do 3 měsíců

Miminko pase koníčky. Když leží na bříšku, zvedá hlavičku a opírá se při tom o předloktí.

Do 6 měsíců

Samo drží pevně hlavičku. Pokud dítě chytneme za ručičky a táhneme ho do sedu, ohýbá ruce v loktech.

Do 9 měsíců

Dítě sedí samo a jistě s rovnými zády. Hlavu už drží automaticky. Leze po čtyřech (asi 15 procent dětí fázi lezení přeskočí).

Do 12 měsíců

Dítě stojí pevně na nožičkách, pokud se přidržuje nábytku nebo zdi.

   
25.09.2008 - Těhotenství a porod - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [48] honuska [*]

  Vivian: Mám tři děti a kojením jsem strávila už 8,5 let. Prostřední jsem kojila až do 4, to mě ale vůbec neomezovalo, protože poslední dva roky to byla jen desetiminutovka ráno v posteli. Teď u třetího je to hrozné, on "chce mliko" několikrát během dne a někdy i několikrát v noci. Když chce spát tak otravuje s "mlikem" i na veřejnosti a to už je někdy nepříjemné. A když šmátrá ručkou u kojení po druhém prsu, tak to mi také už vadí. Jen nevím, jak zastavit tvorbu mléka.

  superkarma: 0 28.09.2008, 21:33:45
 2. avatar
  [47] Vivian [*]

  termal: moje téměř roční dcera taky nepije nic než mléko. Nepotřebuje žádné čajíčky , čajíček dítěti nic nedá, mléko je naprosto ideální. Kdyby měla enormní žízeň a mléko nestačilo, dala bych jí vodu, ale zjevně jí to stačí, stejně jako to asi stačí vaší malé, pokud prospívá a nemá nějaké zdravotní problémy (určitě ji v roce viděl pediatr).
  S tou výživou se mně osobně zdá, že je to málo, naše malá jí 4x denně, ovoce, maso, zeleninu, rýžovou kaši, jogurt... Myslím, že dítě v tomhle věku má už přece jen určité nároky na spotřebu živin (železo, jód a tak) a že jedna sklenička mu to těžko dá...
  No ale pokud k tomu mamka přistupuje ve spolupráci s pediatrem, tak to asi má nějaký svůj důvod, to, jak se malá stravuje... takže bych do toho nezasahovala. A už vůbec se prosím nesnažte malé "přilepšovat", já znám naše babičky, ty by jí pořád strkaly něco do pusy, přitom v tomhle věku to dítěti většinou spíš uškodí, než že by to bylo pro něho nějakým pozitivním přínosem...
  Mně osobně se taky zdá, že naše malá jí málo, ale jak jsem načetla v odborné literatuře, tak dítě si opravdu samo řekne...

  superkarma: 0 27.09.2008, 02:38:30
 3. avatar
  [46] Vivian [*]

  misanda1: nechat ho celý den bez mléka je kruté a zbytečné, proč by musel pít něco jiného? Nevidím důvod...

  Stejně tak nevidím důvod rvát do dítěte jídlo za každou cenu, když nechce, a lítat za ním se lžičkou. Dítě si samo instinktivně určí, kolik potřebuje, a když nemá hlad, tak holt asi nepotřebuje... Pokud prospívá, není důvod se tím trápit a už vůbec ne ho do jídla nutit a naučit ho se přejídat nebo mu jídlo zprotivit nebo ho naučit prostřednictvím jídla s rodiči orat...

  honuska: WHO doporučuje kojit "do 2 let i déle", takže můžeš bez obav pokračovat. Nebo tebe to už neba?

  superkarma: 0 27.09.2008, 02:30:10
 4. [45] misanda1 [*]

  termal:můj 14měs.syn je také ještě kojený ,jí vše ,ale pít chce pouze mléko ,zkoušela jsem všechno možný i ho nechat celý den bez mléka a nedonutila ho pít nic jiného .Už jsem to vzdala ,jídlo zapije mlékem to si sám řekne a je to?

  superkarma: 0 26.09.2008, 21:03:38
 5. avatar
  [44] honuska [*]

  termal: nic bych si z této potřeby nedělala, nemá význam dítěti nutit něco co nechce, pokud je dítě v pohodě, a třeba mu to znechutit. Há měla podobný problém, teď u třetího, bylo kojení téměř do roku hlavní a jídlo jsem do něj dostávala jen po lžičkách a to tak, že jsem běhala za ním, jinak to nešlo, chvíli neposedí.
  Teď má už dva roky + 3 a stále vyžaduje mléko, tady bych potřebova poradit, jak mu kojení vymluvit.

  superkarma: 0 25.09.2008, 22:31:23
 6. avatar
  [43] kareta [*]

  Jeremi: já kojila z lenosti dceru do 8m plně A ona mlsně pokukovla, tak jsem jí občas něco strčila, ale pravidelně jsem to zavedla od 9m, abych nelhala MUDr.

  superkarma: 0 25.09.2008, 20:21:40
 7. avatar
  [42] Krišpína [*]

  kareta: Moje děti zase plynule mluvily od 2 let a na nervy jsem byla taky

  superkarma: 0 25.09.2008, 19:48:09
 8. avatar
  [41] Jeremi [*]

  mindulinka: Já neříkám, že nemělo, ale asi je nějaký důvod, proč nedostává. Znám několik dětí, co v jejich stravě kolem roku kojení taky převažovalo - některé měly šílené potravinové alergie, další zas samy cokoliv jiného odmítaly. Já bych té mamince víc věřila - z lenosti nebo nepřejícnosti to asi nedělá. Kojení sice je nejjednodušší na přípravu, ale na druhou stranu otevřít skleničku masozeleniny taky není žádná dřina a ještě to může udělat i někdo jiný než matka.

  superkarma: 0 25.09.2008, 19:40:10
 9. [40] mindulinka [*]

  Ale jinak mi to připomíná mojí mámu - a to nemá žízeň, když jenom kojíš??? Neměla bys mu dát vodu nebo čajíček???

  superkarma: 0 25.09.2008, 19:08:36
 10. [39] mindulinka [*]

  Jeremi: ale dítě kolem roku už by mělo začít žvýkat - aby se to naučilo, proto by už mělo začít dostávat něco z tužší stravy.

  superkarma: 0 25.09.2008, 19:07:54
 11. avatar
  [38] Jeremi [*]

  termal: V tomhle věku sice je obvyklé, že už děti dostávají i jinou stravu, ale pokud má zavedený jenom jeden nemléčný příkrm a všechno ostatní je mateřské mléko (tj. tekutina), tak těžko hrozí, že by byla dehydrovaná. A maminka té holčičky má pro takovýhle jídelníček asi nějaký důvod a nejspíš to má i prokonzultované s pediatrem. Zkus jí věřit, že dělá to, co považuje pro svoje dítě za nejlepší.

  superkarma: 0 25.09.2008, 18:42:40
 12. avatar
  [37] kareta [*]

  moje děti nemluvily do 2 let a plíny měly do 3, jak já byla na nervy Pitomý tabulky!!

  superkarma: 0 25.09.2008, 18:38:42
 13. [36] 80janine [*]

  termal:Takto staré dítě potřebuje už i maso a spoustu jiné zeleniny a ovoce.Dále pokračovat v kojení a přidávat různé čajíčky a vodu. S tím sedením to taky dožene, nebojte.

  superkarma: 0 25.09.2008, 18:30:51
 14. [35] termal [*]

  Chtěla bych poprosit o radu. Mám 1 roční vnučku, která ještě nepije jinou tekutinu, než mateřské mléko. Občas dostano asi 1x denně dětskou výživu. Domnívám se, že by snad již měla dostat alespoň dětský čaj a nějaké ovoce a zeleninu pasírovanou, nebo mixovanou. Ještě nesedí, jenom leze, ale zdá se být čiperná. Reaguje na veškeré podněty,mám jenom obavy, aby nebyla dehydrovaná. Děkuje za odpověď babička

  superkarma: 0 25.09.2008, 17:45:37
 15. [34] 80janine [*]

  takovéto tabulky mi nikdy žíly netrhaly...
  Když tady rozebíráte ty pleny - zažila jsem v Německu skoro 4 leté dítě s pemprskou a vůbec žádné učení na nočník nebo snaha, to mi už fakt připadá úchylný....

  superkarma: 0 25.09.2008, 16:51:53
 16. [33] mindulinka [*]

  Tini: ono je to těžký nechat dítě až si řekne - to je myslím kolem 2 let. Syn v roce a půl - prostě plenu měl, ale nevyčůral se do ní - prostě to držel - a tak jsem ho vždycky hoďku nechala a pak posadila na nočník a pořád dokola. A pak jsem mu plenu přestala dávat a pořádala závody s nočníkem, když se nevyčůral po hodině - tak potom každých deset minut na nočník a to jen z prostého důvodu. Bylo mi líto, že když měl plenu, že to drží a tak jsem raději riskovala, že se mi počůrá a budu převlíkat než, abych ho to nutila zadržovat. Prostě si říct ještě neuměl a do pleny nečůral. A to i v noci - stále jsem kojila a ráno byla plena suchá - hned jak se probudil jsem ho posadila na nočník - okamžitě se vyčůral a byl klid. Nevím jak by to dopadlo, kdybych čekala až si řekne - asi zánětama, nevím.

  superkarma: 0 25.09.2008, 16:25:13
 17. avatar
  [32] Vivian [*]

  pako63: protože to v praxi je úplně jinak

  superkarma: 0 25.09.2008, 16:08:12

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] Lindaa [*]

  pako63: protoze jsme baby ukecané a musíme komentovat úplne vsechno i kdyz o tom nekdy víme kulový

  superkarma: 0 25.09.2008, 15:06:22
 2. [29] Tini [*]

  arjev: DEti se nezdaj ale jsou mazane

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:42:52
 3. avatar
  [28] arjev [*]

  Tini: co si pamatuji, dcera byla velmi čistotná. V 11 měsících chodila bez pleny ( bavlněná ), jen na noc ji měla. Přišla, na to, že bez pleny je chození a lození lepší. No, vyčuraná holka

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:37:46
 4. [27] Tini [*]

  Me se libi tady pristup v Holandsku...deti maji pleny, dokavad si samy nereknou ze chteji na zachod Zaden stres, zadne nervy...ony deti samy zjisti ze bez plen je to pohodlnejsi! Priteluv syn bude mit 3 a teprve par mesicu zpatky zacal chodit na zachod
  Ale chapu, ze kdysi se maminam, proste nechtelo prat

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:30:39
 5. avatar
  [26] ToraToraTora [*]

  OlgaMarie: u třetího bych jí poslala do .. hned při první návštevě. jenže dcera byla prvorozená, dlouho očekávaná a takřka vymodlená. S malou jsme poctivě doma cvičili, ale když mi jí na stacionáři vzala z náruče ta bába a nutila ji cvičit, malá se rozbrečela a odmítla spolupracovat. Hájila jsem jí, že fakt cvičíme a dělá pokroky. Byla jsem za lhářku a MUDr na mě řvala: vidíte tu tabulku, kolik jí je a co má dělat? A když to nedělá, tak to není normální...
  brečím ještě teď, když si na to vzpomenu

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:29:06
 6. avatar
  [25] OlgaMarie [*]

  Moje dcera nelezla. Vsedě couvala a odrážela se rukama. Vyvíjela i docela slušnou rychlost.
  ToraToraTora: K č.55: Na chytré diskuze s MUDr byla povznesená má nejstarší sestra. Nadechla se a na rady po třetím dítěti reagovala otázkou "a kolik dětí máte vy?" Holt doma byla nejstarší a dětí měla pět.

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:21:02
 7. avatar
  [24] Gedžitka [*]

  Vivian: moje babička zas říkala, že můj taťka byl hodnej poslušnej, že už byl v roce nebo kdy bez plínek . No nevím, jestli se posuzuje to, jestli je dítě hodný nebo ne tím, kdy chodí dítě na nočník . A to je babička jinak pokroková a většinou má fajn názory. Ale tohle teda

  Vivian: no byly i takový co se mohly snažit horem dolem a dítě stejně nosilo plínky do 3 let

  ToraToraTora: ale je fakt, že spousta doktorů je taková

  mindulinka: mám dvojčata a začly mluvit úplně normálně jako každý jiný děcka, to mluvení mezi sebou u nás vůbec neproběhlo, takže fakt individi

  superkarma: 0 25.09.2008, 13:13:30
 8. [23] mindulinka [*]

  Pišmiš: No jasně, každé dítě se vyvíjí různě - jedno v roce mluví, jiné v roce chodí apod. Syn mi začal docela brzy kecat a musím říct, že je ukecanej až ho musím napomínat, aby tu pusu zavřel. Kamarádka má 2 kluky - dvojčata - a ty dlouho patlala - protože si sama sobě rozuměla a neměla potřebu se zdokonalovat. A samozřejmě, že teď mluví úplně normálně.

  superkarma: 0 25.09.2008, 12:56:40
 9. avatar
  [22] Pišmiš [*]

  Já trošku odbočím, ale tabulek se to týká. Náš starší měl skoro 3 roky a mluvil svou hatlapatilkou nebo rukama. Naše paní Mudr byla ale natolik rozumná, že nás nikam neposílala a řekla mi tehdy, maminko, až se rozmluví, budete vzpomínat na to ticho. A měla pravdu, holt mluvil později a opravdu se rozmluvil a je ukecaný dost ( hádejte po kom asi )

  superkarma: 0 25.09.2008, 12:52:08
 10. avatar
  [21] Sonne [*]

  ToraToraTora: To byla ale kráááááva

  superkarma: 0 25.09.2008, 12:48:49
 11. avatar
  [20] ToraToraTora [*]

  Má absolutně zdravá dcera se také nevešla ve třech měsících do tabulek, tak jsme chodili na stacionář cvičit. Tam jsme narazili na paní doktorku, pro kterou byla tabulka víc než slovo Boží a bohužel jí scházel i takt a slušné jednání. Každou návštěvu jsem obrečela a manžel mi to nechtěl věřit, tak tam šel jednou s námi. Mockrát se nestane, že bych ho viděla brečet, ale aspoň byl na mé straně, když jsem tu doktorku poslala do p...le

  superkarma: 0 25.09.2008, 12:45:01
 12. avatar
  [19] Vivian [*]

  mindulinka: jenže jeho ségra prý byla v roce bez plen Tenkrát matky asi mimina dost drezírovaly, aby nemusely pořád prát ty kvanta plen... Nevím, jak přesně to vypadalo v praxi, když dnes všude čtu, že dítě je z neurologického hlediska zralé na učení na nočník nejdřív v roce a půl...

  superkarma: 0 25.09.2008, 12:10:16
 13. [18] mindulinka [*]

  Vivian: ježíši, to je snad normální ne??? Syn byl bez plenek až ve 20ti měsících a to my všichni říkali jak je na kluka dobrej - že kluci běžně mají pleny i do 2,5 let.

  superkarma: 0 25.09.2008, 12:05:04
 14. avatar
  [17] Vivian [*]

  Gedžitka: hm, taky mi už moje zlatá tchyně říkala, že Jirka, můj muž, byl OSTUDA, protože v roce ještě musel nosit pleny

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:59:14
 15. avatar
  [16] Gedžitka [*]

  Vivian: no ono když mamina neuvidí tabulky, tak do ní bude hučet nějaká "dobrá" duše, že on ještě tohle nedělá? a to nás.... známe to

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:52:43
 16. avatar
  [15] Vivian [*]

  Myslím, že tyhle tabulky by měly být vyhrazeny jen odborníkům, protože pro laika jsou akorát zdrojem zmatku a stresu. Malé dítě do 1. roku je stejně každou chvíli u pediatra, takže kdyby výrazně zaostávalo, lékař to zjistí. A matka se bude akorát zbytečně nervovat, že Pepíček ještě nesedí, když už měl sedět před měsícem... a přitom se s děckem vůbec nic neděje.

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:48:01
 17. [14] Lindaa [*]

  Pridala bych, ze 3-4mesícní mimino má smysl pro humor. Mladsí dcera se naucila otácet, ale jenom na jednu stranu. V praxi to vypadalo tak, ze se roztocila a kutálela sudy dokud se o neco nezarazila a tam pak tise lezela a cekala. Kdyz jsme jí zacali hledat chechtala se od ucha k uchu.

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:26:11
 18. avatar
  [13] Kofola [*]

  Já mám doma roční dvojčátka a opravdu je každé dítě jiné. Tabulky jsou jen na parádu, děti si stejně zařídí všechno po svém, až se jim bude chtít

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:25:28
 19. [12] mindulinka [*]

  Oprava: při lezení a ještě mi tam ve větě chybí čárka

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:12:36
 20. [11] mindulinka [*]

  Tak syn při ležení jenom couvala vůbec nelezl dopředu a pak začal rovnou chodit.
  Toho druhýho uličníka, co mám v břiše podezírám, že se snaží chodit už teď

  superkarma: 0 25.09.2008, 11:12:03
 21. avatar
  [10] Sonne [*]

  Moje dítko lezení rozhodně nepřeskočilo Naopak, lezlo hodně brzy (kolem 5. měsíce) a vydrželo mu to téměř do 14 měsíců. Chodit prostě nepotřeboval, protože si všude dolezl mnohem rychleji a bezpečněji

  superkarma: 0 25.09.2008, 10:28:31
 22. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Neberte to tak dogmaticky - tabulky jsou průměr a stejně máme všechny děti nadprůměrné

  superkarma: 0 25.09.2008, 10:04:03
 23. avatar
  [8] olga ebertová [*]

  Syn začal chodit až v 18 měsících.No a co.Tyhle tabulky nesnáším,každé dítě je jiné některé umí věci jindy a jinak a srovnávat je nemá cenu.

  superkarma: 0 25.09.2008, 09:53:22
 24. avatar
  [7] kačinka [*]

  Na roční prohlídku vešel do ordinace synek za ruku. Doktorka nezvedla oči od papírů a že má dát prcka na stůl a svléknout. Při prohlídce se zeptala, jestli leze. Na mou odpověď "Ne" vytřeštila oči, po replice "chodí" se uklidnila, ale ten pohled nezapomenu.

  superkarma: 0 25.09.2008, 09:29:31
 25. avatar
  [6] Deta [*]

  NAše dcera lezla asi měsíc jen dozadu, vždy se někde o něco zasekla a nemohla dál

  superkarma: 0 25.09.2008, 09:28:30
 26. avatar
  [5] ŠTÍSTKO [*]

  Tyhle tabulky "Do 9 měsíců
  Dítě sedí samo a jistě s rovnými zády. Hlavu už drží automaticky. Leze po čtyřech" - to má asi polovina národa super zdatné děti . My začali chodit na konci 9m.

  superkarma: 0 25.09.2008, 09:07:28
 27. [4] FAXÍK [*]

  tak to už mám s dětma za sebou, nejmladší dceři jsou 3 roky

  superkarma: 0 25.09.2008, 08:11:58
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Mně se líbí ta hláška, jak do 12 měsíců umí dítě navázat kontakt a samo ho také ukončit. Tak to by mě zajímalo, kdy tuto schopnost ztrácí. A proč.

  superkarma: 0 25.09.2008, 07:55:58
 29. avatar
  [2] bookcase [*]

  Vždyť to visí v každé ordinaci dětského lékaře

  superkarma: 0 25.09.2008, 07:38:05
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  A jéééje…tabulky . Ty jsem vždy milovala .

  superkarma: 0 25.09.2008, 01:19:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme