Bulvár

Miluju bulvárek!

Posadit se dopoledne ke stolku před útulnou kavárnou, dát čaj, nějaký zákusek, k tomu si rozložit noviny a v klidu pozorovat čilý cvrkot na široké ulici... Zkrátka si jen tak sedět a odpočívat. Líbí se vám taková představa? Mně docela ano a musím říct, že ji i občas uskutečním. Možná vás překvapí, že tuhle ranní pohodičku si sám pro sebe pojmenovávám: Posezení na bulváru. Proč?

Co je vlastně bulvár?

Každý asi tak nějak podvědomě tuší, že slovo bulvár je dnes používané v přeneseném smyslu. Bohužel. Tohle milé a hladivé slůvko dříve neznamenalo noviny pochybné informační hodnoty, které se zaobírají jen a pouze intimním životem známých osobností. Ano, to je dnes bulvár, ale dříve byla bulvárem nazývána široká ulice, kterou byste dnes označili spíše za pěší zónu. Krámečky a obchůdky, kavárny a restaurace se zahrádkou. Na bulvár se chodily procházet dámy a ukazovat své nové kostýmky podobně, jako dnes chodí do obchodních center. Dění zde bylo velké a krom jiného zde kameloti prodávali noviny, v čemž lze vysledovat přenesení významu tohoto slova.

Ach, ta nespravedlnost...Bulvár

Jak dokáže být živý jazyk nespravedlivý a krutý. Ze slova, které vonělo romantikou, hladilo poetickou duši po poetické duši a mělo v sobě příchuť něčeho milého a vlídného, něčeho krásného, se stal odpad. Nepřijde vám to smutné? Mě osobně to hrozně rozčiluje!

Byl bych sám proti sobě, kdybych tvrdil, že má jazyk ustrnout v nějaké formě a dál se nevyvíjet. Ne, to samozřejmě nemá. Jediné, co mohu pro ten krásný bulvár, pro ranní bulvárek s čajem a zákuskem udělat, je napsat o něm a doufat, že jsou lidé, kteří to vidí podobně. Že pod tíhou vulgárních bulvárních magazínů v živém jazyce docela neskonají v propadlišti dějin i bulváry.

K jakému slovu je podle vás jazyk nespravedlivý?

   
05.05.2010 - Blog redakce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [3] Anai [*]

  Hm, asi taky tohle mám ráda, dobrý relax to je.... ovšem čas na takové posezení mám jenom v cizině na dovolené. V poslední době nechodím už ani do kaváren s kamarádkama, jak furt jenom pracuju...

  superkarma: 0 05.05.2010, 14:46:03
 2. avatar
  [2] heligona [*]

  Adolf Sml16

  superkarma: 0 05.05.2010, 13:41:13
 3. avatar
  [1] Trinii [*]

  Soudruh...

  superkarma: 0 05.05.2010, 10:24:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme