Přesně po roce… 26. října 2013 vychází v nákladu 20 tisíc výtisků čtenáři dychtivě očekávaný poslední díl Murakamiho kultovní trilogie 1Q84. Knihou číslo 3, která při prvním vydání v Japonsku zaskočila čtenáře jako nečekané překvapení, se završuje devět měsíců, které spolu s protagonisty Murakamiho románu strávíme v jiném světě roku 1Q84.

muraNakladatelství Euromedia Group – Odeon uvedlo japonského spisovatele Harukiho Murakamiho na český trh v listopadu 2002. Překladu románu Norské dřevo z japonštiny se tehdy ujal mladý japanolog Tomáš Jurkovič (nar. 1976). K Murakamimu údajně přišel jako slepý k houslím – když dostal na fakultě, v rámci hodin japonské literatury, za úkol napsat referát o některém z japonských spisovatelů. Vedoucí předmětu ho upozornila na Murakamiho, který je prý v Japonsku velmi populární. Murakami studenta uhranul, napsal o něm nejen referát, ale i diplomovou práci. Rozhodl se zpřístupnit japonskou hvězdu českému čtenáři a zázemí našel v redakci Odeonu nakladatelského domu Euromedia Group. Od té doby přeložil do češtiny celkem devět Murakamiho knih, jichž se u nás prodalo 230 tisíc výtisků. Nejprodávanější na českém trhu zůstává dosud Norské dřevo (přes 53 tisíc výtisků). Příběh o nostalgii lásky, ztrátě a probouzející se sexualitěse v roce 2010 dočkal stejnojmenné filmové adaptace. Vydavatelství OneHotBook vydalo letos ve spolupráci s Odeonem audioknihu, kde v hlavních rolích účinkují Filip Čapka, Klára Issová a Jana Stryková. Audio bude pokřtěno v úterý 15. října 2013 v 17 hodin v pražském Luxoru.                                                                                              

Přesně po roce - 26. října 2013 - uvede Euromedia Group - Odeon na trh v rámci KNIHOMÁNIE velmi očekávaný poslední díl Murakamiho kultovní trilogie 1Q84. Počáteční náklad je 20 tisíc výtisků. Prvního svazku, obsahujícího Knihu 1 a Knihu 2, se během roku prodalo více než 20 tisíc výtisků. Knihou číslo 3, která při prvním vydání v Japonsku zaskočila čtenáře jako nečekané překvapení, se završuje devět měsíců, které spolu s protagonisty Murakamiho románu strávíme v jiném světě roku 1Q84. Opět dostáváme možnost potkat své staré známé hrdiny. Tenga Kawanu, mladého matematika a spisovatele, vidíme definitivně řešit jeho vztahy s otcem. Jeho dávnou lásku oproti tomu pozorujeme v období velkých změn a sledujeme, jak se pouští do krajně nejistého podniku. A ještě někoho tu sledujeme: jednu z postav minulého dílu, která tu tentokrát dostává svůj samostatný prostor k akci i promluvě. Jednání všech tří se vzájemně prolíná a mnohovrstevný děj románu tak pomalu ale neodvratně spěje ke svému rozuzlení a konci. Nebo spíš k novému začátku?

Haruki Murakami (1949)

je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Roku 1973 absolvoval tokijskou univerzitu Waseda a místo toho, aby se zajímal o stálé zaměstnání u některé velké společnosti, učinil doslova revoluční krok a otevřel si na předměstí Tokia jazzový bar. Když se z náhlého popudu rozhodl a začal psát svůj první román, těžko mohl někdo tušit, jak významným autorem se záhy stane. Již v době, kdy publikoval třetí dílo Hon na ovci (slovensky 2004) a získal za ně roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory, se začalo mluvit o „fenoménu Murakami“.
O tři roky později vychází Konec světa & Hard-boiled Wonderland (č. 2008), za nějž autor obdržel prestižní Tanizakiho cenu. Roku 1987 vyšel román Norské dřevo (č. 2002) – nezískal literární ocenění, ale překonal všechny rekordy, protože jen v Japonsku se knihy prodalo více než čtyři miliony výtisků.
Podobný úspěch měly pak i další jeho práce: Na jih od hranic, na západ od slunce (1992, č. 2004) nebo Sputnik, má láska (1999, č. 2009). Roku 2003 vydal román Kafka na pobřeží (č. 2006) a o rok později prózu Afterdark (č. 2007). V češtině vyšly i autorovy „memoáry“ O čem mluvím, když mluvím o běhání (2010).
Dosud posledním dílem je rozsáhlý román 1Q84 vydaný roku 2009 v Japonsku. (česky 2012, 2013)
V říjnu 2006 mu byla v Praze udělena Cena Franze Kafky. Murakamiho díla byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Vydal také řadu sbírek povídek a esejů i několik knih literatury faktu. Do japonštiny přeložil některá díla F. S. Fitzgeralda, Johna Irvinga či Trumana Capoteho.

Zdroj a foto: tisková zpráva

Reklama