Čtenářka pateta zažívala přímo idylické prázdniny, na které má samé hezké vzpomínky, a také se tam naučila spoustu věcí. Díky pateto za příspěvek!

Co si  z dětství pamatuji, velice často jsem byla o prázdninách u babiček a dědy. Bydleli daleko od sebe a dost jsem si jich užila - dodnes na rodinných sešlostech s mladšími bratranci a sestřenicemi o prarodičích vyprávím , co oni zažít nemohli, byla jsem nejstarší vnouče.Tato vyprávění měly rády i vnučky před spaním místo pohádek.
Na prázdniny jsem jela dokonce poprvé sama vlakem po 1. třídě s kolem „kepek“jak se říkalo spoluzavazadlu. Tatínek mě posadil do vlaku, ještě jsem mu zopakovala sled stanic (jezdívali jsme k babičce často) a sama jela , včas vystoupila, vyzvedla kolo a asi 3 km převážně polní cestou mezi lukami dojela. Později jsem se dověděla, že jsem byla sledována tatínkovým známým celou cestu .
U babičky jsem měla bratrance jen o málo mladšího a malou sestřenku. Jezdívali jsme na kolech na vzdálené koupaliště a on brzy po obědě pro mne přijel, že jako musíme rychle ujet, že malá usnula, abychom ji nemusili hlídat,když v létě i teta chodívala na pole. Tehdy strejda s tetou i adaptovali starší domek a se strejdou jsme zažili spoustu dobrodružství, když jezdil s vypůjčenými koňmi pro materiál. Dodnes si do nejmenších podrobností pamatuji, když se nám na hrbolaté písčité lesní cestě splašili koně (kdysi jsem tu příhodu zde popisovala). Zajímavá byla i moje pomoc při nakládání snopů a mlácení u mlátičky, odnášeli jsme slámu, aby hned po nás mohli mlátit další záhumenkáři. Ke konci léta jsme také pomáhali při odvážení svázané cibule s polí na špejchar, kde ji pak na podzim ženy čistily a dodávaly na prodej. Z dlouhé chvíle jsme  se s bratránkem rozhodli podojit kozy. Jedna se dala a mléko jsme vylili praseti. Když babička dojila a jedna mléko nedala, najednou povídá, že ji dá řezníkovi, když nedojí - to jsme musili s pravdou ven.Nedá se ani popsat, co zkušeností  pro mne jako městské dítě znamenaly pobyty na vsi .Později jsme se vdala do vsi a kdybych měla 10 titulů tak to bylo asi nanic, ale když tchýně na poli řekla, že já umím podojit kozu tak to byl trumf !
Moje druhá babička, to byl chlap v sukních. Děda byl řemeslník, trochu tělesně postižený a tak babi zastávala práci organizační a řídila vypůjčený koňský povoz při zemědělských pracích.Fůry  se senem nebo s obilím měla vždy přesně změřené, aby projely jejich průjezdem ke stodole.Také řídila motocykl Eska(babi byla na den stará s presidentem L.Svobodou).
S dědou jsme jezdívali na kolách na trávu a než mi ji děda nasekal do pytle, já jsem z lesa donesla houby, buď jen na polévku, ale častěji na míchanici i na sušení. I tam jsem měla kamarádku , měli truhlářství a to byl další nový svět pro mne z malých odřezků si stloukat nábyteček pro panenky...
Také jsem byla jednou na sokolském táboře. Nestýskalo se mi, bylo to pěkné, ale ta venkovská volnost mi chyběla.
Moje děti byly každý na jednom pionýrském táboře, ale prý už nikdy více nepojedou.
pateta
Text nebyl redakčně upraven


Dnes magazínu vévodilo téma : Co děláte s dětmi o prázdninách? 

V 16.00 jednu z vás za příspěvek, který mne nejvíce zaujal odměním. A protože ženě nejen v létě sluší kytice, tak ji jedné z vás ještě dnes pošlu.

Reklama