Bylo to kouzelné. Srdce se obvykle rozbušilo už při spatření dopisu, který nemohl přijít od nikoho jiného než… od něj nebo od ní. Napětí při otevírání obálky, které doprovázel šťastný přihlouple působící úsměv, se nedá ani popsat…

 

A to se pomalu stává minulostí. Poštovní schránky jsou spíš plné reklamních letáků a složenek. Je doba sms a e-mailů. Textová zpráva nedovolí v citovém vyznání se příliš rozepsat. E-mail ano, ale v schránce mezi pracovními zprávami, výzvami k zapojení se do řetězce, díky kterému brzy zbohatnete, je kouzlo jaksi narušováno.

 

Kde jsou ty doby, kdy si holky daly záležet na ozdobené obálce, která už pošťákovi nedovolila pochybovat o tom, že tohle psaní adresát prostě musí dostat, jinak mu pukne srdce.

 

Není to zas až nelogické. Jednak známka na dopis stojí 10 korun, navíc doručení obyčejného dopisu není stoprocentně zaručeno. E-mail nestojí nic, sms je podle paušálu i haléřová záležitost.

 

„Moderní způsoby komunikace takřka vytlačily dopisy. Potřeba vyjadřovat své pocity jinému člověku písemně se ale nezměnila,“ potvrzuje psycholožka Lubica Sladeková. Podle ní navíc rukou psaný dopis podporuje v očích partnera dojem větší snahy o milostné sdělení či citové projevy. A ten to pak dokáže více ocenit.

 

Navíc, kdyby existovala například elektronická pošta už v minulosti, mnohem méně bychom poznali historické osobnosti. E-maily se dají po rozchodech velice snadno smazat. Než člověk vyhodí milostné dopisy od bývalých lásek (často kvůli současné partnerce), ještě si je obvykle schovává.

 

Napoleon: Posílám tři polibky

Přes pět set dopisů slavných lidí prodávala nedávno významná aukční síň Christie´s. A mezi ty, o které byl největší zájem, patřily láskyplné řádky Napoleona Bonaparte. „Posílám ti tři polibky, jeden na tvé srdce, jeden na tvá ústa a jeden na tvé oči," loučil se Napoleon v jednom ze tří nabízených milostných listů své nastávající Joséphine de Beauharnais.

 

Hamingway koketoval s Marlene Dietrichovou
Mezi nejprohlíženější exponáty Knihovny J. F. Kennedyho v americkém Bostonu patří 30 neznámých milostných dopisů, které si mezi lety 1949 a 1959 vyměnili americký spisovatel Ernest Hamingway s herečkou Marlene Dietrichovou.

 

Současné celebrity by asi byly spíše rády, kdyby se emaily využívaly už dříve. Zamilované dopisy s expartnery se totiž často stávají dobře prodejným zbožím.

 

Zdraví Plácalka Madonna

Popová hvězda Madonna byla vyděšena, když se dozvěděla, že její exmilenec a bodyguard James Albright zveřejní sedmnáct milostných dopisů, které mu adresovala. Pikantní byl už samotný podpis Spanky, česky Plácalka. Jen potvrzuje pověst o jejích oblíbených sexuálních praktikách.
 

Dopisy obsahují také otisk rtěnky. O korespondenci projevilo zájem několik vydavatelských domů, o enormní zájem veřejnosti o Madonnino nejintimnější soukromí nemůže být pochyb.

Dopis od Avril za 500 dolarů

Patnáctiletá Avril Lavigne byla zamilovaná do svého tehdejšího kluka Blaka. A její někdejší láska se rozhodla přilepšit si rozpočet – rozhodl se vydražit jejich milostné dopisy. Dokonce je už nabídl za vyvolávací cenu. Ta měla být 500 dolarů. Nakonec to ale padlo kvůli autorským právům.

 

Jennifer si hlídá autorská práva

Na internetové burze E-bay byla ještě nedávno nabízena zamilovaná psaníčka, které s láskou psala svému příteli v letech dospívání Jennifer Anistonová. Šlo spíše o krátký románek, kdy jim oběma bylo patnáct. Tehdy spolu studovali na newyorské škole hereckého umění.

 

Nicméně korespondence zakoukaného páru zůstala očím veřejnosti skryta. A také papírek s Jeniným jménem a telefonním číslem a blahopřání k narozeninám zhotovené z roličky od toaletního papíru. Mohl to být projev originality, anebo také přehnané šetrnosti Anistonové.


 

 Máte schované zamilované dopisy od prvních lásek?

Reklama