O tom, že pomáhat hmyzu se nemusí vždy vyplatit, píše čtenářka Eli.Emanuela. Když se tonoucí stébla chytá, je správné, zachránit ho. Ale když je tím tonoucím včela, měly byste si to rozmyslet...

Už jste někdy zachraňovala tonoucí hmyz? Své příhody s hmyzem k dnešnímu tématu zaslala čtenářka Eli.Emanuela...

Zákeřná bodnutí

Naštěstí nikdo z naší rodiny není alergický na štípnutí jakéhokoli hmyzáka, ale nepříjemné reakce těla nás nemíjí. Máme totiž „štěstí“ na zákeřné bodavé potvory.
Milosrdenství se nevyplatí - nezachraňujte tonoucí včely! Jako dětí se nám několikrát zželelo tonoucích včel (např. na koupališti) a chtíc je zachránit, dostaly jsme žihadlo. Včela stejně umřela, jen my si to žihadlo mohli ušetřit.
Komáři vyskytující se v naší přítomnosti jsou horší než měsíc vyhládlý upír. Bodají a bodají, celé tělo otéká a oni jsou stále nenasytní. Nevěřila bych, co jediný komár za jedinou noc dokáže zkonzumovat. Že ho z toho píchání sosák nebolí!? Ale ta slast, když ho pak objevím a s chutí rozmáznu po stěně! :) Jen na konci léta pak musíme malovat, aby náš pokoj nepřipomínal středověkou mučírnu - všude samé krvavé šmouhy od rozmázlých komárů.
A vosy, jéje, to jsou potvory! Taky často agresivní, nebo neskutečně zákeřné. S jednou agresivní jsme se potkali na lodi na moři - pobodala několik lidí, včetně mě. Byla s tím bodáním horší než vrah z béčkových hororů. A zrovna nedávno známá narazila na neuvěřitelně zákeřný kousek. Vosa si z celé restaurace vybrala jen ji (kdovíproč) a bodla ji do bolavé ruky, do lotku. Reakce byla strhující - ruka napuchla do téměř dvojnásobných rozměrů, od zápěstí až po rameno. Splasklo to až po pár dnech.
Jeden čas jsme doma měli strašně moc vos či sršňů, nepoznám je od sebe. Měli jsme zrovna malé miminko a byt plný těchhle potvor. Až po čase jsme zjistili, že si udělali hnízda ve škvírách u kuchyňského okna, které nikdy neotvíráme. Od té doby pro jistotu okna otvírám a kontroluji.
Nemám bodavý hmyz ráda. Reakce mého těla na bodnutí jsou celkem umírněné, ale mé děti to špatně snáší. Hned jim to zarudne, vytvoří se tam velký tvrdý hrbol, svědí to a zůstává to tam klidně i měsíc, pokud to nezačnu léčit. Zjistila jsem, že žádný kupovaný lék z lékárny není tak účinný, jak bych potřebovala. Příroda je silnější než chemie. Jakmile dítko něco štípne (nejčastěji komár), hned ukrojím plátek cibule, přiložím na postižené místo a zavážu obvazem. Nejlépe je to udělat přes noc, to se dítko příliš nehýbe, neposune si to a většinou do rána zůstane jen malé zarudnutí. Mohla jsem to natírat drahým Fenistilem několikrát denně a nic. A stačí kousek obyčejné cibule (která nestojí skoro nic) a je po problému.
Cibule u nás doma prostě nesmí chybět, hlavně přes léto. Snad ji budeme na vnější užití potřebovat co nejméně...
S přáním pěkného dne,

Eli.Emanuela

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 18. 7. 2012: Letní žihadla

  • Jste alergická?
  • Bojíte se hmyzu?
  • Jak se bráníte letním žihadlům?
  • A jak je léčíte - konvenčně, nebo máte nějakou „babskou“ radu?
  • Zavzpomínejte na své nejhorší letní poštípání!

Své příspěvky k dnešnímu tématu mi zasílejte do redakční e-mailové schránky (viz níže). Délka příspěvku ať je rovna nebo delší tomuto odstavci, budete tak mít větší šanci na uveřejnění. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, který odměním letní opalovací kosmetikou pro vás a vaše dítě: GARNIER AMBRE SOLAIRE Light&silky SPF20 a RESISTO Kids SPF 50. Příspěvky zasílejte nejpozději 18. 7. 2012 do 15.00 hodin, později doručené příspěvky pravděpodobně nebudou uveřejněny.

Ambre Solairegarnier

Reklama