milkaV následující sezóně se nejlepší světové lyžařky sponzorované značkou Milka postaví na start ve speciálně designovaných fialových helmách s květinovým motivem. Každá z květin zde symbolizuje jeden ohrožený druh alpské flóry a zároveň jeden konkrétní environmentální projekt, který podporuje značka Milka. V České republice se Milka aktivně zapojí do projektu Správy KRNAP zaměřeného na obnovu lučních enkláv v Krkonoších.

"Milka pochází z čisté alpské přírody, a proto jsme se rozhodli chránit přírodu na horách prostřednictvím celoevropského projektu, jehož tvářemi jsou právě lyžařky z teamu Milka. V každé zemi realizujeme lokální projekt zaměřený na ochranu životního prostředí na horách. V České republice jsme se rozhodli navázat spolupráci se Správou Krkonošského národního parku a společně pomoci chránit ohrožené druhy flóry v Krkonoších prostřednictvím projektu na obnovu lučních enkláv," prozradila brand manažerka značky Milka Klára Titlbachová.

milkaZáštitu nad společným projektem Správy Krkonošského národního parku a značky Milka převzala naše nejúspěšnější závodnice v alpských disciplínách Šárka Záhrobská, která je českou zástupkyní v elitním teamu Milka Ski Girls. Šárka se stala patronkou hořce, jenž je zároveň symbolem Krkonošského národního parku, kde nadějná lyžařka vyrůstala a kde se také učila lyžovat. "Záštitu nad projektem Milka Alpine Beauties v České republice jsem velice ráda přijala, protože ochrana přírody je téma mně osobně velice blízké. Na alpském lyžování se mi líbí především to, že mohu trávit hodně času na horách, v krásné přírodě. Právě proto bych chtěla, aby přírodní krásy českých hor a pohled na rozkvetlé louky dělaly radost ještě dalším generacím," svěřila se Šárka Záhrobská.

milkaRůzné druhy hořců se vyskytují téměř po celém světě. Jejich domovem jsou v Evropě Alpy i Krkonoše. Mnohé z nich bohužel patří mezi ohrožené druhy. Jedním z faktorů ovlivňujících negativně výskyt této krásné květiny je úbytek horských luk s pestrou květenou, které v Krkonoších postupně zanikaly po druhé světové válce. „Správa KRNAP se snaží vrátit loukám jejich původní bohatost a krásu, o kterou přišly ztrátou svých

hospodářů v pohnutém 20. století. Ti je vypiplali takřka z kamení a ony je pak po staletí živily," říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. O navrácení lučních enkláv do původního stavu se nyní společně s KRNAPem bude snažit i značka Milka. "Správa Krkonošského národního parku je v těchto otázkách odborníkem na slovo vzatým a obnově lučních enkláv se intenzivně věnuje řadu let," vysvětluje Klára Titlbachová, proč byla spolupráce se Správou KRNAP jednoznačnou volbu.

Milka ale nebude projekt podporovat pouze finančně. Na příští rok je naplánováno množství aktivit, které mají pomoci vrátit hořec i další ohrožené druhy květin zpět na krkonošské louky. Už v průběhu zimní sezóny se budou moct do projektu zapojit aktivně všichni návštěvníci českých a moravských hor. Více o jednotlivých akcích najdou zájemci již brzy na webových stránkách www.milka.cz, www.krnap.cz a na Facebooku, kde bude zřízena fanouškovská stránka pro všechny, kterým není lhostejný osud přírody na našich horách.

Reklama