Bulvár

Milí/é člověci a člověkyně

Možná si ještě vzpomenete, jak jsme jednou naší čtenářkou byli obviněni, že przníme češtinu. Dotyčná tím ovšem nemyslela naše oblíbené gramatické a slohové úlety, nýbrž fakt, že se nevyjadřujeme „genderově“ korektně.

Požadavek genderové korektnosti jazyka samozřejmě není specialitou českých genderistů/ek (což je v tomto případě přesnější označení než feministka :)). V Německu například vyšla genderově korektní Bible. Slovo Bůh je v ní na střídačku používáno jako femininum a jako maskulinum, aby žádný rod nebyl ochuzen. Naštěstí se snad vyskytuje v sudém počtu, jinak by asi došlo ke genderové válce.

Naše/i genderisti/tky ovšem také trvají na úpravě zásadních dokumentů - Agentura GAIA o. s. požaduje úpravu Ústavy České republiky do genderově správného jazyka:

Letošní rok vyhlásila Evropská unie rokem rovným příležitostí a Agentura GAIA o. s. právě dokončuje projekt "Quo vadis, femina? - vize žen o trvale udržitelném životě", jehož cílem je vytvořit ženskou vizi české společnosti a politiky a začlenit ji do hlavního myšlenkového proudu. Jedním z výstupů tohoto projektu je dopis, který Agentura GAIA, o.s. zasílá v těchto dnech Kanceláři veřejného ochránce práv. V dopise žádá, aby byly podniknuty patřičné kroky k dodržování jazykové rovnoprávnosti mužů a žen v Ústavě ČR.

„Uvědomuji si stále naléhavěji pravdivost tvrzení, že ryba zavání od hlavy a jistou marnost svých snah, pakliže základní zákon státu, Ústava ČR je absolutně maskulinní dokument, kde jsou funkce popsané výlučné v mužském rodě. Najdeme v ní prezidenta, poslance, senátora, člena, soudce, předsedu, místopředsedu, kandidáta, účastníka, občana náměstka, ministra, generála, velitele, viceprezidenta v různé početní intenzitě," podotýká vedoucí projektu Quo vadis, femina!? Marie Haisová.

Své výhrady vůči jazyku naší ústavy Agentura GAIA, o.s. opírá mimo jiné o lingvistickou teorii, podle které jakým jazykem mluvíme, takový obraz světa si vytváříme. Všeobecně platný a používaný jazyk odráží sociální strukturu, vztahy a v neposlední řadě také postavení žen ve společnosti. Z tohoto důvodu je v zemích Evropské unie v poslední letech věnováno značné úsilí demokratizaci jazyka ve prospěch žen. Například v sousedním Rakousku se podařilo v rámci těchto jazykových reforem prosadit důsledné oslovování „občané a občanky", „poslanci a poslankyně" atd. Agentura GAIA, o.s se domnívá, že by Česká republika v tomto směru neměla zůstat pozadu.

„Jako žena se v Ústavě ČR mohu najít ve sporadicky zmíněných termínech osoba, lid nebo člověk. Jelikož jazyk reflektuje realitu, kterou následně opět ovlivňuje, je důležité, aby byl genderově korektní," vysvětluje Marie Haisová a táže se: „Co mohu já jako občanka a ombudsman jako veřejný ochránce práv udělat pro jazykovou správnost Ústavy ČR, od které se bude následně postupně od víjet i genderově respektovaná spravedlivá společnost?"

Co Vy na to, ženy-in? Máte také pocit, že rozhodně nejste občané, ale občanky? Co říkáte požadavku na poženšťování všech v ústavě použitých termínů? Nemělo by se pak místo člověk psát člověci a člověky? Nebo člověkyně? Je podle vás genderismus stejný „úlet“ jako militantní feminismus? Nebo jde o „dobrou věc“?

   
07.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [8] gentiana [*]

  Bů hů. Pakáreň. Já mám na vizitkách napsané na vlastní žádost výtvarný redaktor. Redaktorka, to bych ještě překousla, ale výtvarná redaktorka, to mi zní jako nějaké podivné malířské náčiní blízké skartovačce.
  Generické maskulinum mi nevadilo, naopak, zjednodušuje život.
  Ale musím se pochlubit, máme v redakci sbírku jazykových úchyláren a včera jsem v nejmenovaném obchodě ukradla cedulku z regálu s jogurty. Cedulka praví toto:
  Vážení zákazníci.
  Tento displej se pro Vás připravuje.
  Zboží je od středy v promoci.
  Za pochopení děkuje Váš Albert.
  Nejdřív jsem si myslela, že je to nějaký surrealistický vtip, ale pak jsem dospěla k názoru, že to fakt myslej vážně. A proti tomuhle nikdo nebojuje z důvodů, které mi nejsou příliš jasné.

  superkarma: 0 07.11.2007, 20:31:30
 2. [7] Majkii [*]

  Ide o úlet, niekto už fakt nevie roupami čo by.....

  superkarma: 0 07.11.2007, 19:48:49
 3. avatar
  [6] polgara [*]

  Matelka: Mně zase jeden vtípek: "Když Bůh stvořila muže, jen žertovala."

  superkarma: 0 07.11.2007, 16:45:57
 4. avatar
  [5] Kelly [*]

  ... zvláštní, slovo genderista/tka slovníky cizích slov na netu neznají ...
  Může mi tohle slovo někdo vysvětlit? Já mu nerozumím

  superkarma: 0 07.11.2007, 15:42:16
 5. [4] Matelka [*]

  Vybavila se mi hláška z filmu Sexmise: "Einstein byla žena!"

  superkarma: 0 07.11.2007, 15:28:54
 6. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Bohové a bohyně, to snad ne

  superkarma: 0 07.11.2007, 15:12:33
 7. avatar
  [1] Meander [*]

  Tohle už tu bylo, ne?

  superkarma: 0 07.11.2007, 15:11:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme