Odchod Václava Havla je pro vás všechny smutnou zprávou, proto přivítáme jakoukoliv vzpomínku na jeho osobnost. Zároveň se nebráníme příspěvkům na původní téma a postupně vydáme všechny, které jste zatím poslaly. Zde je jeden z nich

Dobré ráno všem přeji, sice trošku ve smutném období, ať pan Havel odpočívá v pokoji.

Dnešní téma je, jak prožíváme Štědrý den. Když zalovím v paměti do dětství, pamatuji se na úryvky, jak den před štědrým dnem večer jsme vždy zdobili stromeček, a to mi zůstalo dodnes:-).Když jsme se probudili do Štědrého dne, ráno, raníčko, začalo vždy pohádkami, které jsem milovala v tomto období.

Na snídani byla vždycky vánočka s kakaem. Aby jste si nemyslely, že jsme celý den seděly jenom u televize:-), v poledne jsme vždy šly běhat ven, aby naši měli klid, a užívaly jsme si zimních radovánek. Oběd jsme sezobly, nějaký chleba a polévku, většinou jsme se postily kvůli zlatému prasátku:-). Kolikrát jsem až hlady šilhala, a prasátko nikde:-).

Potom jsme se vykoupali, hodili do gala, holky šatičky, sukně, a chlapi košile a společenské kalhoty. Brali  jsme to jako nějakej obřad, a bylo to hezké. Stůl jsme krásně nazdobili, vytáhli rok schované sváteční talíře, skleničky, ubrus.

Tuto tradici v oblékání, a stolování dodržuji dodnes, mám ráda, když se štědrý den oddělí od těch typických běžných dnů, a je něčím vyjímečný:-). Přítele jsem do toho zasvětila také i našeho Honzíčka, a nevadí jim to.

Potom když tchán s tchyní vidí fotečky, uculují se, jak jsme načančaní:-), ale já to beru v pohodě, protože jsem hrdá na to, že aspoň některý den se umíme hodit do společenského gala:-).Kolem sedmé máme Ježíška a dárečky, a potom už užíváme pohody u pohádek a dárečků.

Hodně jsem si do dnešního života přinesla z dětství a přítel taky. Oni měli vždy rybí polévku, a já ji nikdy nemusela. Při pomyšlení, že ji budu muset někde jíst, se mi dělalo mdlo:-). Minulý rok přítel našel bezva recept na rybí polévku hodně se zeleninou, a zkusila jsem ji.

Ryby tam nbyly cítit, spíše zelenina, tak světe div se, mně i chutnala, a tak tradice bude pokračovat:-).Vím, že Vánoce rychle utečou, ale stojí to za tu námahu, sednout si potom na Štědrý den u stromečku, dívat se na blikající žárovičky, rozzářená dětská očička pozorovat v klidu pohádky. Vánoce nejsou přece jenom o shonu, ale o kráse, pohodě a lásce ,tak si je všichni tak prožijte, a zapomeňte na všechny strasti, aspoň na tuto chvilku.

Krásný Štědrý den všem:-)

Marcela

Milá Marcelo, také vám přejeme, ať se i letos Vánoce vydaří

A co vy, milé ženy-in, jak se těšíte na Vánoce? V čem usednete ke štědrovečernímu stolu? Oblékáte se svátečně, nebo to nijak neřešíte a chcete hlavně pohodlí? Budou pro vás letošní Vánoce něčím jiné?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

I dnes vás čeká za příspěvek pěkný dárek.

cena

 

Reklama