Zdraví

Miláčku, to není tebou!

"Muž je schopen přestát zemětřesení, epidemie, nejhroznější choroby i různé formy duševních muk; nejtrýznivějšími tragédiemi, které ho mohou zcela zničit, jsou však tragédie odehrávající se v ložnici."
L. N. Tolstoj

Existuje mnoho mýtů a falešných představ o impotenci, které ji spojují s nedostatky, neurotičností či dokonce šíleností. Není divu, že se o tom nechce nikomu mluvit. Dokonce i Hippokrates, otec medicíny, popsal příčiny impotence jako přílišné zaujetí prací či nedostatečně přitažlivou manželkou.
Dnes už máme lepší vědomosti (?), ale přesto:
Když má muž poprvé problémy s erekcí, snaží se na to nemyslet. Když je to opakovaně, snaží se přijít na to, co je špatně. Přemýšlí, jestli ho opouští vášeň nebo jestli si toho partnerka všimla. Někdy může začít mít strach z toho, že bude potupně zavržen jako muž, začne být neklidný při myšlence na sex a začarovaný kruh - neúspěch - neklid - neúspěch se uzavře. Není-li mezi partnery dobrá komunikace, začne trpět vztah (jakýkoli, i ten, do té doby, zcela harmonický)...

Mužská erektilní dysfunkce, někdy nazývaná impotence, je definována jako trvalý problém se získáním nebo udržením erekce dostatečné k dokončení sexuálního styku. Mnoho mužů má dočasně nebo příležitostně problémy s erekcí, ale to neznamená, že by se ED vyvinula do chronického stádia.

Co tento stav způsobuje?
Nejprve je dobré si tedy říci, co je vlastně erekce.
Zjednodušeně řečeno, když muž vidí, slyší nebo cítí něco "sexuálně stimulujícího", mozek vyšle signál, který uvolní hladké svaly penisu. Když se toto stane, dva válcovité útvary, které probíhají celým penisem, se naplní krví. Penis nabude a ztvrdne. Jak se tyto dva válce zvětšují, tlačí také na cévy, které odvádějí krev z penisu. Krev je uvězněna ve válcích a penis zůstane ztopořený.
Je tedy jasné, že klíčovou roli při získání a udržení ztopoření hraje průtok krve.

Erektilní dysfunkce (ED), neboli porucha ztopoření, je velmi častou poruchou mužské sexuální funkce. Každý druhý muž ve věku 40 až 70 let je postižen určitým stupněm poruchy ztopoření. V ČR toto číslo znamená, že počet nemocných mužů se blíží k jednomu miliónu. Vzhledem k intimitě problému však lékařskou péči vyhledá pouze 10 % takto postižených pacientů(!).

Výskyt a závažnost tohoto onemocnění stoupá s věkem a vzhledem ke stárnutí populace se očekává, že v roce 2025 jim bude postiženo 322 miliónů mužů na celém světě. Stále častěji se prokazuje, že poruchy ztopoření jsou často syndromem nebo přezvěstí jiných závažných onemocnění, jako diabetes, která celkově snižují kvalitu života.  

"Ano, s pacienty, u kterých ED je projevem jiné nemoci, se setkávám velice často. Mnohdy se stává, že pacient přijde řešit problém s erekcí a následná vyšetření odhalí jiné, závažnější zdravotní problémy," potvrzuje zkušenostmi z praxe Prim. MUDr. Lumír Tauš, CSc., ze sexuologického oddělení Krajské nemocnice v Liberci.  

Jaké jsou tedy možné zdravotní komplikace, podílející se na vzniku ED?

Jednoznačně vyplývá, že nejčastěji cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a vysoká hladina cholesterolu, deprese, operace prostaty, nemoci ledvin, chronický alkoholismus, roztroušená mozkomíšní skleróza, léky i špatný životní styl.

"Jeden druh léčby, který by byl universální pro všechny pacienty, neexistuje," říká opět sexuolog Lumír Tauš a doplňuje: "Pro různé pacienty jsou vhodné různé typy léčby - od psychoterapie až po medikamentózní a invazivní léčbu. Výhoda preparátů je ve vysokém spektru účinnosti na různé druhy pacientů."

Mluvte o problému!

Mluvit s někým o svém milostném životě se může zdát divné, ale nemusí to tak být. 
Za prvé lékař ví, že sexualita je velmi důležitá součást zdraví. A i když někomu může rozhovor připadat neobvyklý, za lékařskou praxi kteréhokoli doktora nebude zdaleka ojedinělý. Jakákoli otevírací formule je tedy přijatelná a čím otevřeněji je rozhovor zahájen, tím snadněji bude patrně veden.
Samozřejmě: tento fakt platí u obou pohlaví.
Na paměti by snad mělo ještě zůstat jedno: ED není projevem stárnutí ani slabosti mužství!

I ženy mohou mít sexuální dysfunkci! 

Sexuální problémy postihují v současnosti 30-50 % párů. Když má muž ED, není neobvyklé, že i partnerka také trpí nějakou sexuální dysfunkcí.
Neschopnost vzrušit se totiž postihuje 10-15 % žen. Může být způsobena neklidem a mentálními bloky. Pokud se žena nevzruší, nezvlhne, styk pro ni může být bolestivý.
Potíže s orgasmem uvádějí lékařské prameny u 15-20 % žen, což je situace, kdy žena buď nikdy neměla orgasmus, nebo ho dosahuje pouze masturbací.
Bezorgasmový styk pak prožívá přibližně 40 % žen, což ale nemusí být ještě problém - může to být jen záležitost přímé stimulace během styku.
Bolestivý styk se vyskytuje asi u 5 % žen a obvykle je způsoben infekcí. Ta se dá léčit a tudíž odstranit i nepříjemné pocity.

Stojí-li mezi vámi a partnerem v ložnici (pouze jen) tento problém, nezoufejte, protože od konce září vstupuje na český trh nový přípravek k léčbě mužské erektilní dysfunkce.
Účinnou látku přípravku tvoří inhibitor PDE 5. Používán je již v mnoha zemích Evropy, před měsícem odstartoval i ve Spojených státech, a rozšířil tak konkurenční paletu léků na tento rozšiřující se mužský problém. Návštěva lékaře a konzultace s ním je však nutná. Lék je možno užívat pouze na lékařský předpis.

Co uvést na závěr? I když se objevují hlasy, že erekce je vlastně zbytečná, nenechte se ochudit o něco, co k životu patří tak jako spánek, jídlo nebo dýchání. A pokud vám škarohlídi budou namlouvat, že vlastně soulož je nebezpečná, poněvadž se při ní ve světě nakazí denně pohlavní chorobou až 350 000 lidí, oponujte, že lidé, kteří se chovají při milování odpovědně, se tohoto rizika obávat nemusejí.

A tečku udělají ještě čísla: Muž, který začne sexuálně žít v 16 letech, vykoná při průměrných 100 stycích ročně do věku 70 let celkem 5 400 souloží.
Díky novým lékům je dnes už pravděpodobnější, že je vykoná i ke spokojenosti své partnerky!

            
   
25.09.2003 - Zdraví - autor: Ariadna

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [122] machos [*]

  Ale tak když dnes už jsou na trhu různé léky na erekci, tak to není nijak velký problém. Tyto přípravky jsou vysoce efektivní a pomůžou ve většině případů Sml22

  superkarma: 0 31.05.2012, 13:56:56
 2. avatar
  [120] Petronela [*]

  Peťule: Ahoj a nemyslis si, ze treba nekoho ma????

  superkarma: 0 08.10.2003, 09:50:23
 3. avatar
  [112] Eva_CZ [*]

  Relka: no jiste! A my jsme dve neschopne chudery!

  superkarma: 0 26.09.2003, 19:08:29
 4. avatar
  [109] Eva_CZ [*]

  Relka: ja tohle znam.... Posli mi vzkazik a dej tam e-mail, nejsi zaregistrovana a ja se s tebou nemuzu spojit! Jestli chces...

  superkarma: 0 26.09.2003, 12:21:08
 5. avatar
  [108] Lucimo [*]

  Ludvíku a ta paní Vokáčová která zvedla telefon je maminka, nebo manželka? Že bych s ní hodila řeč, víš... Jak je spokojená a tak... Jo a nový jičín není daleko...

  superkarma: 0 26.09.2003, 12:02:16
 6. avatar
  [106] Eva_CZ [*]

  Relka: no jo, ti nasi chlapi....
  Asi s nimi moc nenadelame, vid? Tak aspon neco malo....

  Me by spis zajimalo, jak sis pripadala TY, kdyz to zacalo? Taky jsi hledala vinu v sobe?

  superkarma: 0 26.09.2003, 11:17:59
 7. avatar
  [103] Jarunka [*]

  Ono to je nekdy tezky My treba se jdeme spat, ale holky jsou jeste vzhuru, tak nechceme delat ramus . V noci se vzbudime a zjistime, ze mezi nami spi syn . No a rano moc casu nemame. A tak to jde stale dokola. Uz se tesim na duchod, az budou vsechny deti pryc.

  superkarma: 0 25.09.2003, 23:00:02
 8. avatar
  [102] Landriel [*]

  Exupery: To bych i já ráda.

  superkarma: 0 25.09.2003, 22:38:58
 9. avatar
  [98] femme [*]

  To Ludvík: v 25ti může každý, i když se mu nechce . Opravdu bych se s tebou ráda vsadila o to, že budeš mít kolem 50 tajně v šuplíku svého nočního stolku zázračnou modrou pilulku (nebo co ještě do té doby muži pro sebe vymyslí) zatím si to v klidu užívej

  superkarma: 0 25.09.2003, 20:58:21
 10. avatar
  [96] femme [*]

  To Ludvík: v 25ti může každý, i když se mu nechce . Opravdu bych se s tebou ráda vsadila o to, že budeš mít kolem 50 tajně v šuplíku svého nočního stolku zázračnou modrou pilulku (nebo co ještě do té doby muži pro sebe vymyslí) zatím si to v klidu užívej

  superkarma: 0 25.09.2003, 20:02:39
 11. avatar
  [95] Léthé [*]

  Ariadna:Vůbec nerejpeš a souhlasím s tebou ,že každý náš orgán který se přestane používat,nebo nějak zanedbává časem atrofuje.Trénovat je třeba i když se nechystáme zrovna na maratón .A co se týče těch výčitek svědomí? Já ti nevím....možná tak jeden ze sta...a v tom pokročilém věku možná ani ten jeden .A ta nádhera stojí za všechno, i za ten nejkrásnější exitus .Je to lepší,než denně chodit vystresovaný z práce domů a upadnout na chodníku a sbohem má ženo...byl jsem ti vždy věrný ...a co ty?

  superkarma: 0 25.09.2003, 19:57:16
 12. avatar
  [94] Léthé [*]

  Exupery:Myslela jsem zakázat přípravek který jsem nejmenovala,pouze jako volně prodejné afrodisiakum a dát ho jenom na lékařský předpis.Jde o jeden konkrétní nejmenovaný přípravek,který si dnes můžeš volně objednat na dobírku.Funguje to,ale podle mého zjištění je nebezpečný, jelikož obsahuje na obalu neuvedenou látku Sildenafil (právě ten obsahuje známá Viagra - a právě kvůli tomu zřejmě podléhá lékařskému předpisu ), která může způsobit vážné srdeční potíže osobám používajícím nitrátové přípravky. Teď už chápeš?

  superkarma: 0 25.09.2003, 19:54:54
 13. avatar
  [93] Dudlajlama [*]

  Taky bych potrebovala byt chtivejsi, jenze jak na to??? Rano jsme mrtva, vecer chodim spat pozdeji nez muj muz, pres den bych si i zaskotacila, jenze muz je v praci....mam ho straslive rada, jen ty vasne uz se mnou tolik netriskaji a nejak nevim, co s tim.

  superkarma: 0 25.09.2003, 18:39:57
 14. avatar
  [92] Sanofi [*]

  Petitt: Ale stydíme

  superkarma: 0 25.09.2003, 18:18:10
 15. avatar
  [91] Exupery [*]

  Ludvíku: Já už jednoho mladýho zdatnýho mám. Taky ve 24 nemá problémy. Ale to číslo si zapíšu a zavolám ti za 25 let. Doufám, že tě tam seženu Eva_Fl: No já bych chtěla bejt chtivější. To by měl radost Já si myslím, že to může celkem upevňovat vztah

  superkarma: 0 25.09.2003, 17:50:13
 16. avatar
  [90] Eva_CZ [*]

  kosmokosmo: je hezke, kdyz mlady manzel pouzivat takove poucky...
  Jestli ho to neprejde a nedejboze i jemu se stane, ze uz to nebude takove, jako zamlada, nechtela bych byt ve tve kuzi.
  Protoze kdyz to u nas zacalo, samozrejme jsem hledala chybu u sebe - jsem stara, neatraktivni, tlusta, nepritahuju ho atd.atd.atd.
  Ale zda se, ze me ma rad a jsem pro nej atraktivni i pres to vsechno popsane, ze tady problem asi nebude.

  superkarma: 0 25.09.2003, 17:42:40
 17. avatar
  [89] Eva_CZ [*]

  Exupery: co je hezkeho na nymfomance?
  Slunicko neslunicko, sex jsem mela rada, mam rada a myslim, ze i rada mit budu!

  superkarma: 0 25.09.2003, 17:39:57
 18. avatar
  [88] Eva_CZ [*]

  Ludvík Vokáč: vetsina z nas ma stejne stare deti doma, chlapce!
  A ti nasi chlapi nemeli ve tvem veku zapotrebi shanet takovym zpusobem zenske, ver mi!
  Neco je s tebou zrejme spatne, jinak bys mel na kazdem prste jednu a nemusel by ses realizovat na serveru urcenem ZENAM!

  superkarma: 0 25.09.2003, 17:38:31
 19. avatar
  [87] Lída [*]

  Manželovi je 49 a v tomhle směru nemá absolutně žádné problémy.

  superkarma: 0 25.09.2003, 17:36:19
 20. avatar
  [84] Exupery [*]

  Ludvík: Hm, ty seš si teda dost jistej. Já jsem si zase jistá, že nezakopnu To je asi tak stejná blbost.
  Léthé: Proč zakázat? Jsem tě asi nějak nepochopila.
  Eva_Fl.: MickeyMouse závidí tomu tvýmu a já zas tobě. Ne že by se mi nechtělo nikdy, ale že bych potřebovala tlumit, to ne. Ale chtěla bych to tak. No ono taky pěkný počasí a sluníčko to podporuje. V létě mám chuti víc, tak to máš ty taky výhodu

  superkarma: 0 25.09.2003, 15:58:17
 21. avatar
  [79] _Lucky [*]

  Ohledně té hyperfunkce já taky (když se jí nechce) vždycky říkám: Čím víc toho nacvičíme teď, tím líp to půjde později !

  superkarma: 0 25.09.2003, 14:47:12
 22. avatar
  [78] _Lucky [*]

  Věřte nebo ne i druhá strana někdy neumí komunikovat...

  superkarma: 0 25.09.2003, 14:42:18
 23. avatar
  [77] _Lucky [*]

  Od šestnácti do sedmdesáti po sto souložích ročně. Jak já mu závidím!

  superkarma: 0 25.09.2003, 14:40:39
 24. avatar
  [76] Léthé [*]

  Ariadna:statistiky jsou na dvě věci...víš proč více než ve třech čtvrtinách případů došlo k "této osudové příhodě" při mimomanželském styku? Jelikož od jistého věku manžele doma nesouloží...tak,tak...souloží s milenkou a doma docela hravě umí přesvědčit svou uhoněnou,obtloustlou a okoukanou manželku,že holt,už to mají za sebou .
  A jestli ten nový přípravek je tak perfektní že ho mohou brát i kardiaci,tak je moc dobře, že je pouze na lékařský předpis.Existuje totiž jeden přípravek zatím volně k dostání,který podle mě by měl být co nejdřív zakázán a ne preferován již zřejmě dementním a senilním dr.Plzákem.Jeho název si nechám raději pro sebe.

  superkarma: 0 25.09.2003, 14:40:14
 25. avatar
  [74] Kremzina [*]

  Ludvík Vokáč: V 25 letech je každý borec, to se nemáš čím chlubit!!!! V článku píšou o problémech po 40. Pak ukaž co umíš, třeba v 55 letech.

  superkarma: 0 25.09.2003, 14:31:46
 26. avatar
  [70] Eva_CZ [*]

  Mickey Mouse: ja jsem ale nemohla vedet, ze je ji jen 35.....
  Chut na sex je individualni, mozna jsi tomu mel prikladat vetsi pozornost driv.
  Snad i pro zeny existuji nejake pripravky na zvyseni chuti - ja bych obcas spis potrebovala TLUMIT!

  superkarma: 0 25.09.2003, 13:17:05
 27. avatar
  [68] Eva_CZ [*]

  Mickey Mouse: kolik je ji?
  Protoze - hmm, treba prechod?
  Nebo je mlada?

  superkarma: 0 25.09.2003, 13:06:16
 28. avatar
  [67] Eva_CZ [*]

  Lucimo: nooooooo, pred dvema dny rano v bazenku to bylo jako zamlada! A myslim, ze mu to hodne pomohlo!
  A diky vam!

  superkarma: 0 25.09.2003, 13:05:18
 29. avatar
  [66] Acinka [*]

  Eva_Fl: Blahopřeju, že ste to tak dokázali vyřešit

  superkarma: 0 25.09.2003, 12:47:09
 30. avatar
  [65] Acinka [*]

  Mickey Mouse: Změnit antikoncepční prášky

  superkarma: 0 25.09.2003, 12:45:03

Další příspěvky

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme