O problematice PMS hovoří MUDr. Tomáš Fait, Ph.D. z gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN Praha

Mastodynon

Antické lékařské texty popisují menstruační krvácení jako krvavý pláč dělohy nad tím, že nedošlo k oplodnění...

Při současném středoevropském životním stylu s průměrným počtem dětí 1,3 na jednu ženu to zní spíše úsměvně. Současné ženy díky nižšímu počtu těhotenství menstruují za život výrazně častěji než ženy antické. V roce 1931 poprvé použil dr. Frank pojem premenstruační tenze a v roce 1953 dr. Daltonová hovoří o premenstruačním syndromu.

Je těžké odlišit, kde se jedná o fyziologický stav a kdy změny spojené s menstruací přecházejí v premenstruační syndrom...

V souvislosti s menstruací pociťuje různé potíže přibližně 80 % žen. Velmi časté jsou pocity psychického napětí, podráž- děnost, bolesti v podbřišku či zhoršení pleti. Pro diagnózu premenstruačního syndromu je podstatné, že začíná 7-10 dní před menstruací a končí nejpozději první den krvácení. Jde o psychický stav napětí, agresivity, deprese a poruch spánku spojený variabilně s bolestmi hlavy, synkopami (krátká ztráta vědomí), bušením srdce, otoky či břišními potížemi.

docRozvinutý premenstruační syndrom významně snižuje kvalitu života ženy a ve svém důsledku i jejího okolí...

Nesoustředěnost a únava ohrožují její pracovní výkon. Úzkost, přecitlivělost, návaly pláče, lehká deprese, psychické napětí, náladovost, zlost, vztek stejně jako změna sexuální touhy ovlivňují vztahy s okolím. Křeče v podbřišku, bolesti hlavy, kloubů a citlivost prsů vedou k hledání léčby. Mohou se objevit mírné otoky končetin a pocit otoku v podbřišku. Příčinou jsou změny hormonálních hladin. Relativně jednoduchým řešením je nasazení kombinované hormonální antikoncepce či psychofarmak. 

Ne všechny ženy však mohou a hlavně chtějí užívat hormonální antikoncepci

a psychofarmaka…

Ženy často hledají alternativní varianty léčby. Zajímavé výsledky nabízejí klasická čínská medicína či cvičení jógy. V neposlední řadě se nabízí užívání fytofarmak, která příznivě ovlivňují hormonální hladiny. Účinnými látkami jsou jeho silice (limonen, cineol, pinen, sabinen) a flavonoidy (kaempferol, orietin, isovitexin). V každém případě by byla chyba nechat si premenstruačním syndromem kazit kvalitu života, možnosti účinné léčby nabízí totiž klasická i alternativní medicína.

Milé čtenářky, pokud máte jakékoliv otázky k tématům premenstruační syndrom, poruchy menstruačního cyklu, neplodnost nebo bolesti v prsou, napište je pod článek nebo na mailovou adresu zuzana.sommerova@zena-in.cz. Zodpoví Vám je specialista na tuto problematiku, MUDr. Tomáš Fait z Gynekologicko-porodnícké kliniky 1. LF UK a VFN vPraze.
Reklama