Co se vám vybaví jako první při vyslovení jména Alena Mihulová? Zdravotní sestřička? Žena podivína z horské samoty, manželka fotbalisty okresního přeboru, proklínající dcera… ? Nebo také manželka slavného režiséra, originální herečka, matka, kamarádka… Všechno je pravdou. Navíc je také majitelkou vlídného úsměvu a srdce na dlani.

Rozhovor s herečkou Alenou Mihulovou je pro mě dávným, splněným snem. Byť nejde z role do role, filmy, ve kterých hrála, jsou nezapomenutelné a já je miluji.
A pak také… návštěvu přímo u ní doma jsem si doslova vyprosila. Bydlí totiž společně se svou dcerou Karolínkou na nejkrásnějším místě v Praze, na hradčanském Novém světě, v blízkosti Loretánského náměstí.

spoluudomu

S úctou a pokorou vcházím do domu, který byl mimochodem kdysi v minulosti márnicí, ale kde také trávil svůj čas slavný režisér Karel Kachyňa. Vzrušením mi buší srdce a těším se jako malá holka na rozhovor, který jsem nazvala vzhledem k datu vydání - Mikulášským…

Přečtěte si také:

Jak probíhá takový Mikuláš na Hradčanech? Udržují se v těchto místech tradice, nebo už sem také dorazila komerce?
Ještě pořád tudy čerti, andělé a Mikuláši prochází. Mám moc ráda zvuk zvonečků a chrastění řetězů, které se tu ozývá. V podstatě tím, že dcera už je velká, tak si ani nějak neuvědomuji, že je Mikuláš. Pak ale uslyším ty zvuky a vidím je v uličkách, a rok co rok mě to moc potěší.

A jsou to jen děti v prostěradlech, nebo opravdu takoví ti strašidelní čerti?
Jsou to dospělí, kteří mají opravdu dokonalé kostýmy, které nejsou odbyté, a myslím, že ty děti, i kdyby to byl jejich soused, tak ho nepoznají. Když teda nezůstane v domácích papučích. (smích)

mikulas

Mikuláše (Josef Abrhám) doprovázela Alenka Mihulová coby anděl ve snímku Karla Kachyni: Městem chodí Mikuláš (1992)

Pamatujete na Mikuláše, když jste byla dítětem Vy?
Na Mikuláše svého dětství si moc nevzpomínám, co si ale dobře pamatuji je, že naši rodiče v podstatě tuto tradici udržovali i v době, kdy jsme byli dospělí. Alespoň nějakou tu sladkost za oknem jsme vždycky našli.

Dítětem člověk zůstane do té doby, dokud má rodiče.
To je pravda. Já letos rozhodně Karolínce za okno taky něco dám, i když je jí už 19. Myslím, že by se jí to dokonce i dotklo, kdyby tam nic nenašla. (smích)

Za vašimi okny je tak tajemno, že bych i věřila, že sem nějaké ty nadpřirozené bytosti opravdu přijdou. Moc jsem se k vám těšila, má to tady takovu zvláštní, až mystickou atmosféru. Jsou tady duchové?
To je otázka, kterou dostávám velmi často, a ani nevím, jestli na ni odpovídat, aby si lidi o mně nemysleli, že jsem blázen. Spoustu historek s duchy znám od svého muže, ale ty mi nejsou vlastní, povím vám jednu, která se týká přimo mě.
Když jsem se sem nastěhovala, tak mi muž řekl:
„Prosim tě, kdybys tady slyšela nejaké zvuky, tak se jich neboj, jsou to duchové, ale jsou hodní, jsou v pohodě. Jen je okřikni, že tady chceš mít klid, a oni přestanou.“
A já jsem si tehdy řekla:
„Tak to nevím, jak to bude s tím našim vztahem dál vypadat, ten člověk asi nebude normální.“
Byli jsme spolu sice už deset let, ale byl to vztah na dálku, až po těch letech jsem se k němu nastěhovala.

tajemno

No a jednou nebyl muž doma, byl asi někde na exteriérech, byla jsem přes noc sama a dívala jsem se na televizi, která byla puštěna tak středně. Najednou se v pokoji ozval obrovský hluk, jako by úplně veškeré dřevo... strop, podlahy, okna, nábytek, jako by to všechno najednou začalo pracovat. To, že občas dřevo pracuje, že praská, to má logiku, to je obvyklé, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to natolik silný zvuk, že přehlušil i tu televizi. Ve mně by se krve nedořezal, úplně jsem ztuhla, pak jsem se ale otočila z gauče a hlasitě zavolala:
„Tady bude ticho, já chci mít klid!“
A v tu ránu to ustalo.
A třeba tady, jak teď sedíme, a támhle naproti jsou ty prosklené dveře, tak mám pořád pocit, jako by někdo kolem nich procházel. Už několikrát jsem se šla podívat, jestli třeba holka nepřišla dřív domů, ale nikdo tam nikdy nebyl.

sedimespolu

Třeba je to manžel.
Třeba.

Vy jste zmínila, že jste udržovali s Karlem Kachyňou deset let vztah na dálku. To jde?
Někdy si sama říkám, jak jsme to vydrželi, ale prostě jsme to vydrželi. Jde to.

Kdo vůbec přišel s nápadem přestavět márnici na rodinný dům? Váš manžel? Nebo on už to tak koupil?
Když to koupil, tak to byla taková ruina, ale manžel byl nesmírně manuálně zručný a miloval něco přestavovat, upravovat, rekonstruovat. Byl opravdu moc šikovný. Já jsem se pak později dozvěděla, že on si kupoval polorozpadlé chalupy, a když tu chalupu postupně upravil a zrekonstruoval, tak ji prodal a zase koupil novou ruinu, aby na ní mohl znovu pracovat. Moc ho to bavilo. I tady udělal skoro všechno sám. Uměl postavit zeď, uměl s dřevem, s kovem, uměl všechno.

Krom toho, že uměl skvěle režírovat a rekonstruovat domy, uměl třeba udělat vaší dceři i Mikuláše nebo čerta?
Ne, to on nedělal. Říkal, že má tak inteligentní dítě, že by ho určitě hned poznalo.

Vy jste porodila manželovi dceru, když mu bylo už sedmdesát, viďte?
Tak předně jsem ji neporodila jenom jemu, ale hlavně také sobě. (smích) Ale ano, manželovi bylo v té době sedmdesát. Jiřina Jirásková mi jednou vyprávěla, že když se prý Karolka narodila, tak jí ji manžel ukazoval na fotce a říkal:
„No podívej se: ty oči, to obočí, to všechno má po mně... podívej se tu dlouhou lebku, to je známka inteligence, to má taky po mně.“
Tak zatímco já jsem prohlížela, jestli má všechny prstíky na rukou i na nohou a je celkově v pořádku, tak on první, co mi řekl, bylo, jak má krásně klenuté obočí.

rodina

rodinné foto z alba: autor fotografie Helena Hejčová

Ovšem pravdou je, že je mu neuvěřitelně podobná. Co dnes dělá? Potatila se?
Karolínka dělá gymnázium a ke konci listopadu odevzdávala práce k talentovým zkouškám na FAMU. Natočila asi šestiminutový krátký film. Taky moc dobře píše, byla by i dobrou scénáristkou. Má ohromnou obrazotvornost a fantazii, je velmi tvořivá…

Takže se v podstatě potatila. Co má z Vás, krom toho, že je žena?
Srdce na dlani... Což může být v životě někdy výhodou a někdy také nevýhodou. Ale neměnila bych to. Jsem ráda, že je taková. Možná si i někdy popláče nad tím, že to tak má, alespoň u mě se to tu a tam děje. Jsem k lidem hodně otevřená, důvěřivá, ale já se prostě neumím uzavřít jen proto, že jsem se párkrát zklamala, to ne. Oklepu se a jdu dál. Neuzavřu se před životem, před světem... Život a lidi mám ráda.

mladaAlenko, co na to vaši rodiče, když jste jim představila muže o dvě generace staršího?
Musím říct, že byli úžasní. Můj tatínek doslova řekl: „No, víš, že jsem si to trochu myslel, když jsi mi pořád nepřivedla ukázat žádného saláta.“

Saláta? (smích)
Ano, protože já „su“ z Brna a tatínek mluvil takovým tím brněnským „hantecem“, takže saláta. A pak, když se seznámili, myslím, že se jeden druhému líbili.
Víte co, já jsem si to také nedovedla představit, žít s mužem o dvě generace starším, a říkala jsem si celých deset let, a možná jsme si to říkali oba, že je to nesmysl, že bychom to neměli dělat, že možná ti lidi mají pravdu, když říkají, že to nemůže fungovat. Ale ono to prostě fungovalo.
Do koho se zamilujete, to si dopředu nevyberete. Mockrát jsem o tom přemýšlela. My jsme se prostě měli potkat... i ten film jsem měla točit... rozhodnout se pro tuhle profesi. Mělo to tak být, abychom se setkali, aby se narodila Karolínka...

Neměl Váš manžel někdy tendence utvářet Vás k obrazu svému?
Jasně, že měl. Pamatuji si, že když byli Karolce asi tři roky, tak jsem se domluvila s kamarádkou maskérkou, která byla tehdy sólo, že pojedeme na dovolenou na Maltu. Oznámila jsem to ráno u snídaně:
„Víš, ty na tu dovolenou jezdíš nerad, tak my pojedeme samy s kamarádkou.“
a manžel na to jen řekl: „Ne.“
A já na to: „No počkej, já nejsem tvoje dcera, mně nemůžeš říct jen tak: ne.“
On nic, odešel od stolu a druhý den ráno se zeptal:
„A kolikátého letíte?“
Tak asi tak.

Nebo jednou jsem mu řekla, že by bylo fajn, kdyby už Karolka dostala koloběžku, a manžel na to, kde jako bude jezdit, že je to nesmysl, a on když byl malý, tak si vyhrál s polínky a hadříkem a chodil bosky a psal na tabulku…
Já jsem nic neříkala a druhý den ráno, když šel do práce, tak nemohl najít boty.
„Kde mám boty? Já už pospíchám!“
A já na to: „Na co boty? Chodil jsi bos, jdi bos.“
A druhý den šel a koupil koloběžku.
Tak takhle se u nás řešilo nedorozumění a případné spory a hádky nebyly.

(smích) Tak takhle se žilo doma u Kachyňů.
Pojďme od domácího krbu před filmovou kameru, neboť právě tam jste se s Karlem Kachyňou seznámila. Bylo to u dnes už legendárních Sestřiček. To manžel Vás obsadil do role zdravotní sestřičky?

Ne, na konkurzu, kterého se mimochodem zúčastnilo něco kolem 3000 holek, vybíral adeptky režisér Miroslav Balajka. Já jsem tehdy ani nevěděla, který je Kachyňa, jak vypadá.
Ale rok předtím jsem viděla Lásky mezi kapkami deště, které mě velice okouzlily. Říkala jsem si, vždyť ta Terezka Pokorná, to je taková podobná holka jako já, to je úžasné, to bych vlastně mohla dělat taky. Když pak vyhlásili konkurz na Sestřičky, tak jsem tam prostě přišla s argumentem, že tu roli musím rozhodně dostat, protože ji chci ze všech holek určitě nejvíc, takže to taky budu dělat nejlíp. Prostě drzost mládí, to je něco neuvěřitelného.

A Vy jste v tu dobu studovala nějakou hereckou školu?
Ne, vůbec ne. Studovala jsem ekonomku v Praze.

Takže žádné zkušenosti s herectvím?
Ne, pokud se tedy dá nazvat herectvím pár čtených zkoušek v amatérském divadle Aneb divadlo, které tehdy vedl Milan Schejbal.

Hlavní roli jste dostala a sláva a úspěch na sebe nenechaly dlouho čekat. Většina hereček by zpychla, Vy ne.
Musím přiznat, že mně po Sestřičkách opravdu říkali, abych nezpychla. Ale já jsem tomu nerozuměla. Proč bych měla zpychnout? Proč by mi měla sláva stoupnout do hlavy? Na co bych měla být pyšná? To není moje přirozenost. Já mám jinou povahu. Pro mě to byla moc fajn práce, vlastně ani ne práce, spíš zábava. Já jsem si tam chodila hrát. Všichni byli ke mně moc přátelští, ani mi nedošlo, že to jsou herci. Navíc Kachyňa, známý svou metodou cukru a biče, přišel na to, že na mě bič použít nemůže, tak pak používal už jen ten cukr, prostě bylo mi tam se všemi moc dobře. S Jiřinkou Jiráskovou, s Ondrou Vetchým... se všemi.

„Jelene, oči máš zelené..., jelen, jelene, jelene...“ roztomilá sestřička Maruška Sahulová ve filmu Sestřičky (1983)

sondrou

a ještě jednou Sestřičky, na fotografii s filmovou láskou Ondřejem Vetchým

S Ondřejem Vetchým jste se znovu setkala v televizním seriálu Okresní přebor, kde hrajete jeho manželku. Jaké bylo setkání po letech?
…někdy rok, dva po tom, co umřel můj muž, jsem Ondrovi jen tak zavolala, abych ho pozdravila. Asi hodinu se mnou mluvil po telefonu a snažil se mi pomoct v těžké chvíli. Dařilo se mu to. Myslím, že všechno mezi námi zůstalo stejné, jak lidsky, tak před kamerou. Jako by mezi tím neuplynula vůbec žádná dlouhá doba.
Jinak ten seriál mě ve výsledku velice mile překvapil, protože když jsem si četla scénář, tak jsem si říkala, to je tak moc o fotbalu, že co ty ženské večer doma? Na co se budou dívat? Ale pak nám předtím, než to šlo v televizi, pustili maraton všech dílů a fakt jsem se od srdce zasmála a velmi jsem se pobavila.

ukázka z TV seriálu Okresní přebor / Alenka Mihulová s Ondřejem Vetchým v roli manželů

Roli do Okresního přeboru jste přijala hned?
Hned, protože jsem věděla, že mým manželem bude Ondřej Vetchý. Režiséra jsem ještě neznala, scénář jsem neodhadla, ale věděla jsem, kdo je Ondřej Vetchý a že se s ním chci znovu potkat.

Vraťme se ještě zpětně do doby jiného natáčení, a to snímku vašeho manžela, který nese název Kráva. Poetická balada z prostředí horské samoty, v hlavních rolích s Vámi a Radkem Holubem, slavila obrovský mezinárodní úspěch. Člověk by pak čekal příliv filmových nabídek? Proč nenastal?
Já vám nevím. Tady je něco mezi nebem a zemí, co tak funguje... Vlastně už Sestřičky byly slavné hned, ale žádnou další roli jsem potom nedostala. Přitom ti mladí herci, které Kachyňa objevil, šli často z filmu do filmu. V mém případě se to nějak vymklo. Natočila jsem ještě s Fero Feničem Džusový román, jenže ho na léta zavřeli do trezoru, takže zase nebylo nic.

kravaaa

s Radkem Holubem v mezinárodně oceňovaném filmu Kráva (1992)

A nebylo to třeba z jakéhosi ohledu na vašeho manžela, velkého pana režiséra?
Tohle je velice častá otázka... Dobře, možná to mělo nějaký vliv, ale já si zase říkám, kruci, tak jestli mě někdo chtěl a líbila jsem se mu, tak má přece za člověkem přijít, oslovit ho a zeptat se. Já jsem se třeba později dozvěděla, že na některé menší i střední role mě ani vůbec neoslovili, protože si mysleli, že bych to vůbec nechtěla dělat. To se prostě někdo rozhodne o vás, za vás - co vy chcete a nechcete, a ani se vás nezeptá.

Do Kytice jste byla obsazena už po smrti manžela, nebo ještě za jeho života?
To bylo ještě za jeho života, protože si pamatuji, jak říkal: „No, děvče, jestli nejsou blbí, tak za tohle ti musí dát alespoň Lva za vedlejší herecký výkon.“ A pak dodal:
„Ale smiř se s tím, že stejně nic nedostaneš.“

kytice

do role proklínající dcery v Kytici se musela Alena Mihulová obarvit na černo

V březnu to bude už deset, co manžel zemřel. Dcera je dospělá, samotnému člověku je smutno, existuje nějaký jiný životní partner?
Použiju opět slova svého muže, kterým jsem dřív moc nerozuměla, ale už jim rozumím. On říkal: „Já bych to štěstí do toho éteru a mezi lidi moc nevykřikoval.“
A zvlášť když člověk vidí jeden rok v médiích úžasnou, bombastickou a nákladnou svatbu a za rok už spolu nejsou... a mezitím během roku slyšíte, co všechno v tom vztahu bylo a opět se to všude přetřásá. Takže já bych si to s dovolením nechala pro sebe…

Myslím, že za vše mluví to, že vypadáte štastně, spokojeně a krásně…
Tak nevypadám tak denně (smích), ale ve své podstatě si myslím, že mám pěkný život.

udomu

Kdo Vám pomohl, když byl život těžký?
Hodně mi pomohla paní doktorka Vodňanská, která mě učila nejen se nadechnout a vrátit se zpátky do života, ale také udělat si život hezký tak, jak ho chci žít především já. Život je krásný, ale na vlastním štěstí se musí podílet každý sám.

Každý svého štěstí strůjcem.
Přesně tak.

Když jsme si spolu domlouvaly tento rozhovor, tak jste mi řekla, že jste právě přijela z Brna, kam jezdíte „do školy?“
Ano, jezdím do Brna na Rodgerianský psychoterapeutický výcvik.

Proč až do Brna, a ne tady v Praze?
Jednak jsem dostala kontakt do Brna, kde se mi zdály podmínky studia velmi dobré, a pak také, mám tam maminku. Takže vždycky, když jedu do školy, bydlím u ní a můžu se o ní postarat a být s ní.

Proč právě psychoterapie?
Mě už to poprvé napadlo asi v pětatřiceti. Byla jsem poměrně nevytížená herečka, a už jsem nebyla vytížená ani jako matka. Najednou jsem měla pocit, že si musím najít něco, co by mě těšilo a čím můžu ten život ještě naplnit.

Takže si třeba časem otevřete praxi a budete psychoterapeutkou?
Uvidíme. Nějakým způsobem se prostě stává, že se na mě často obrací lidé, kteří chtějí s něčím poradit, obrací se na mě se svými problémy... a já si říkám: Udělat chybu na jevišti, tak ji můžu druhý den opravit, ale udělat chybu, co se týká lidské duše, to bych nerada, to by člověk nemusel napravit už nikdy. Takže si myslím, že bych to měla „umět“.

Rozhovor jsme začaly Mikulášem, co kdybychom ho skončily vánočními svátky? Máte nějaké osobní přání, které byste napsala Ježíškovi?
Osobní přání? Ať se každé Vánoce, a nejen Vánoce, ale po celý rok, pořád tak ctíme a milujeme se svojí dcerou. Ať nám ten krásný vztah vydrží.

A přání všeobecné? Třeba pro naše čtenářky?
Vzkázala bych jim něco, co se říká už jen tak obecně, ale já si myslím, že je to moudrá pravda. Přála bych jim – klid v duši.

alenkazaver

Děkuji za krásný rozhovor, a ať se Vám daří v práci i v soukromí...

Vizitka

  • Alena Mihulová se narodila 4. 5. 1965 v Brně
  • Během studia na ekonomické škole v Praze spolupracovala s pražským amatérským Aneb divadlem, když jí kamarádka informovala o konkursu na film SESTŘIČKY (1983). Konkurz vyhrála.
  • Během natáčení sestřiček se seznámila s režisérem Karlem Kachyňou, kterého si po deseti letech známosti vzala. V manželství se narodila dnes devatenáctiletá dcera Karolína.

Filmografie

2012 Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka
  Šťastný smolař (TV film)
2011 Lidice
  Nevinnost
  V peřině
2010 Okresní přebor (TV seriál)
2006 Boží pole s. r. o. (TV film)
2005 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (TV seriál)
2003 Pátek čtrnáctého (TV film)
2002 Kožené slunce (TV film)
2001 Den dobrých skutků (TV film)
2000 Kytice
1998 Tři králové (TV seriál)
1992 Kráva (TV film)
  Městem chodí Mikuláš
 
1990 Začátek dlouhého podzimu
1988 Poutníci
1986 Smrt krásných srnců
1985 Dobré světlo
1984 Džusový román
1983 Sestřičky

Dokumentární

2007 Život byl vlídný, místy drsný (TV film)
2006 13. komnata Aleny Mihulové (TV film)

TV pořady

2010 Rozmarná léta českého filmu (TV pořad)
2008 TOP STAR magazín (TV pořad)
1997 Úsměvy (TV pořad)
1995 GENUS (TV pořad)

Fotografie: Helena Hejčová, Archiv Aleny Mihulové, archiv České televize a autor

Reklama