Co myslíte, mám ještě někde vylovit mikulášské punčochy, naplnit je dobrotami a zavěsit večer na okno?

Už jim je přece jenom šestnáct. Ale stále se mi nějak nechce připustit, že už mě ty dvě malé berušky dávno přerostly, že mi berou tajně oblečení a že už to nikdy nebudou ty slaďounké blonďaté holčičky v punčocháčích s vytahanými koleny. Tak si je vybavuji, když u nás byl poprvé a naposledy „opravdový“ Mikuláš. Nikdy jsme totiž neměli potřebu děsit je čertem a raději jsme jim ponechávali iluzi hodného Mikuláše právě v těch punčoškách za oknem.

Jednou se nám nabídli naši staří sousedé, že nám „zahrají“ Mikuláše. Nechtěli jsme je odmítnout, přece jenom byli bezdětní a naše holčičky jim tak trochu nahrazovaly vnoučata. Sehnali jsme kostýmy, dali jim dárky a s napětím čekali, až večer zazvoní. Dlouho se nic nedělo, venku na ulici už řinčely čertovské řetězy, zvonily andělské zvonky a u nás by se napětí dalo krájet. Crrrrrr. Děti roztomile vypískly a manžel odběhl otevřít. Když jim razil cestu do pokoje, bylo už z jeho výrazu jasné zděšení.

Dalo se čekat, že stará obézní paní s oteklýma nohama nebude skotačit jako čert, toho se celkem obstojně zhostil energický soused. Ale za ním se do místnosti vsoukalo funící, kulaté, rudozlaté zjevení a děti se ke mně křečovitě přimknuly. Monstrum se těžko pohybovalo, přes zamlžené brýle špatně vidělo a neustále si od brady odtahovalo bílé vousy, aby popadlo dech. A jak tak nesouvisle drmolilo, zápasilo s bradou, mitrou i berlou, o to víc se snažil čert a lítal kolem nás jak pomatená čamrda. Já stála přimražená, dětičky zcepeněle zíraly a nevím, jestli v těch dvou hrůzných bytostech identifikovaly hodné staroušky ze sousedství, ale dvojhlasně odrecitovaly básničku, aby to měly rychle za sebou.
„Tak to se nám moc nepovedlo,“ vyměnili jsme si pohledy, a když se za nimi zavřely dveře, začali jsme se všichni smát.
Naštěstí za oknem visely naplněné punčošky od toho pravého Mikuláše.

A co vy, milé ženy-in?

Máte nějakou příhodu s Mikulášem?
Bály jste se jako děti?
A co vaše děti?
Do kolika let dávat dětem nadílku?
Daly jste někdy do punčochy uhlí?
Mělo to výchovný efekt?
Je to přežitek nebo roztomilý zvyk?
Máte nějaké fotografie?

Pošlete a napište všechno, co se Mikuláše týká, a třeba budete mít štěstí na dárek.Reklama