Zdraví

Migréna: Zbavit se jí nejde. Co s ní?

Podceňovat migrénu se nevyplácí. Tato často opomíjená nemoc může mít nečekaně těžké následky. Myslíte-li si, že si člověk stihnutý migrénou bolest jen namlouvá, jste pravděpodobně na omylu. A pozor: Migréna postihuje častěji ženy než muže!

headache

Tak trochu za ženskou nemoc bychom mohli vydávat migrénu. Podle průzkumů jí trpí celosvětově dvojnásobný počet žen než mužů (u žen je to okolo 12 až 14 % populace, u mužů kolem 6 až 7 %). Co je vlastně migréna, jak ji léčit a jak jí předcházet? To se dozvíte níže...

Co je vlastně migréna?

Jde o záchvatovitě nastupující a v určitých intervalech se opakující bolesti hlavy, které většinou pulzují a tepou. Většinou bývají jednostranné, ale někdy mohou nastat i bolesti oboustranné. Často se bolestivá strana střídá při jednotlivých atakách (záchvatech), ale i v jejich průběhu.

Typické průvodní znaky

 • Nechutenství
 • Nevolnost a zvracení
 • Přecitlivělost na světlo
 • Přecitlivělost na hluk
 • Přecitlivělost na zápach

Mezi záchvaty migrény bolest mizí, před a po záchvatu může člověk trpící migrénou pociťovat změny chuti, nálady, koloběhu tekutin a funkce střev.

Není migréna jako migréna, lze ji rozdělit na tři typy

Migréna prostá (bez aury): Po dobu 6 až 48 hodin se objevují různě silné záchvaty bolesti, tepavé či bodavé na jedné nebo obou stranách. Bolesti po čase mizí.

Klasická migréna (s aurou): Této migréně předchází (nebo velmi výjimečně ji provází) neurologické výpadky (aura: označuje se takto fáze, předcházející onemocnění) - tedy například rozostřené vidění, dvojité vidění, ale i krátké ochrnutí, poruchy rovnováhy či řeči. Tyto příznaky trvají okolo 5 až 10 minut, výjimečně i 30 minut.

Komplikovaná migréna: Před záchvatem migrény nebo během něj dochází k neurologickým výpadkům (viz výše), které přetrvávají i po dobu několika dní až týdne. Tato forma migrény je vzácná a postihuje zejména ženy, které kouří, mají nadváhu a užívají hormonální antikoncepci.

Co zapříčiňuje migrénu?

V současné době nejsou známy žádné její biologické příčiny migrény. V úvahách je genetika, protože migrénou často trpí lidé, jejichž předci jí také trpěli, ale zároveň je zde fakt, že počet lidí trpících mimetickou bolestí stále narůstá. Proto se odborníci shodují, že jde o civilizační chorobu, která je nejspíš způsobena životním stylem a stravovacími návyky.

Migréna má u každého člověka trochu jiný průběh a spouští ji jiný spouštěč. V tuto chvíli je známo více než sto (literatura se v počtu liší, je udáváno až 127) možných spouštěčů. Je dobré znát svůj spouštěč a vyhýbat se mu.

Nejčastější spouštěče migrény...

 • Psychické spouštěče (stres, hádky, uvolnění stresu, strach)
 • Hormony (estrogen, progesteron)
 • Spánek (příliš mnoho nebo málo spánku, poruchy rytmu spánku)
 • Dráždění (pronikavé světlo, hluk, pachy, cigaretový kouř)
 • Stravování (půst, nedostatek cukru, alkohol, čokoláda, sýr, pokles hladiny kofeinu, příliš mnoho soli, málo tekutin)
 • Kolísání teplot (dusné počasí, výkyvy počasí, fénování)
 • Fyzické projevy (menstruace, nadměrná námaha, přetažení)
 • Medikamenty (antikoncepce a další léky)

Jak migrénu léčit?

Stejně jako spouštěč je u každého člověka jiný, pomáhá každému člověku jiná terapie (někomu zabere tření určitých tlakových bodů, jinému třeba přikládání obkladů, dalšímu člověku zase sport či uvolňující cviky...).

Pokud trpíte jen slabými ataky, je také možné léčit je volně prodejnými analgetiky či léky proti migréně, které máte vyzkoušené, že vám pomáhají. Pokud jsou ale záchvaty silné a dlouhodobé, obtíže přetrvávají a dochází k nepříjemnostem popisovaným výše (dvojité vidění, ochrnutí a podobně...) neponechejte nic náhodě a svěřte své problémy lékaři.

Jak migréně předejít? Jak si pomoci?

Je důležité uvědomit si, že migréna je zatím nevyléčitelnou nemocí. V rámci prevence tedy můžete učinit několik kroků, které vám pomohou snížit množství záchvatů (v ideálním případě o více než 50 %), přesto se migrény nejspíš definitivně nezbavíte. Co vám pomůže?

 • Vhodný (zdravý) životní styl
 • Sport
 • Dostatečné uvolnění (odpočinek)

Veďte si „deníček bolestí“

Abyste lépe porozuměli své migréně, veďte si „deníček bolestí“. Vaše záznamy mohou být k ruce nejen vám, ale i lékaři. V deníčku by měly být tyto hlavní záznamy...

 • Síla bolesti
 • Doba trvání (v hodinách)
 • Průvodní jevy
 • Možné spouštěcí faktory
 • Opatření proti bolesti
 • Účinnost terapie
 • Léky

Literatura

 • Prof. Dr. Med. DEINER Hans-Christoph: Migréna a jak nad ní zvítězit; Ivo Železný, Praha 2001
 • TAUBERT Konrad: Migréna, jak ji předcházet a léčit; CPress, Brno 2007
 • MASTÍK Jiří: Migréna - průvodce ošetřujícího lékaře; Maxdorf, 2007
 • MUDr. WACHTER Klaus a SYRKADYOVI Laszlo: Můj problém migréna...; Olympia, Praha 2007

Kam dál?

   
10.01.2011 - Nemoci - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [18] nezmar [*]

  Mívám ji také. Buď při menstruaci nebo z nevyspání. A na to zvracení mi lékař předepsal léky, které zvracení zablokují. Proti bolesti beru Ibalgin (Brufen).

  superkarma: 0 07.02.2011, 01:01:37
 2. avatar
  [17] átéčko [*]

  Mialau — #16 Tak tohle měla má známá! Bolesti takové, že třískala hlavou o zeď. Bolest ji oslepila, takže pro ni musel do práce přijet busem její sedmiletý syn a odvést ji domů. Také ji hned nenapadlo, že je to z anikoncepce.

  Mně naopak pilule, a teď SHT bolest snižuje o 20%. bolest je taková, že se dá vydržet. No jak kdy. Včera večer zase byla k nevydržení.

  superkarma: 0 16.01.2011, 17:18:38
 3. [16] Mialau [*]

  Já  měla migrény deset let. S aurou. Nezvracela jsem, ale zoufalstvím se mi chtělo třískat hlavou o zeď. Pořád se to stupňovalo. Na neurologii jsem chodila určitě tak pět let. Doktorka mi nasazovala pořád silnější léky a ty za nějakou dobu přestávaly zabírat. Vyzkoušela jsem naprosto všechno (akupunktura, čaje, obklady, masáže, rehabilitace...), zapisovala si deníček co jsem kde jedla, jaký bylo počasí.... a nic nezabíralo a nic neukazovalo na jednoznačný spouštěče. Deset let trvalo, než mi došlo, že moje první migréna přišla s prvním měsícem užívání antikoncepce. Deset let mi trvalo, než jsem se jí odhodlala vysadit. A teď mám už asi dva roky pokoj. Hlava sem tam  zabolí, ale je to směšná bolest oproti tomu, co jsem předtim zažívala.

  1. na komentář reaguje átéčko — #17
  superkarma: 0 11.01.2011, 15:28:28
 4. avatar
  [15] átéčko [*]

  dadma — #14 Sml79 jak dobře to známSml22

  superkarma: 0 11.01.2011, 12:21:32
 5. [14] dadma [*]

  Tak s migrénou jsem si užívám  od svých 14 let .Nyní po přechodu je to lepší.Užívám antimigrénové čípky vyráběné v lékárně.Také je dobrá Řimbaba kapky.Jinak kolem menstruace jsem měla migrénu určitě každý měsíc,něco hrozného.Vzbudila jsem se s ukrutnou bolestí hlavy,zvracela jsem,měla průjem.Kolikrát jsem se ploužila do práce a zvracela po cestě,bylo mě trapně.Když mě viděly šéfové ,tak buď mě poslaly domů a nebo abych si někam zalezla.Pak mě vyvolá migrénu čokoláda a ořechy a pak vybočení ze stereotypu.Třeba ze synovo promoce jsem musela odjet domů ani na oběd jsem nemohla jít.Musím do postele ,ticho,přítmí,studené na čelo, oči a zátylek a  prospat se.Ale většinou záchvat povolí až večer.Záchvatů za měsíc jsem mívala také několik.

  1. na komentář reaguje átéčko — #15
  superkarma: 0 10.01.2011, 21:57:26
 6. avatar
  [13] Dante Alighieri [*]

  rak177 — #12 Ten čaj jsem pila hodně dlouho, je dobrý na všechno možný, asi bych měla zase začít. Sml67

  superkarma: 0 10.01.2011, 16:18:30
 7. [12] rak177 [*]

  Mě migréna přestala,když jsem začala pít každý den velký hrnek čaje Hanassaki,koupený v prodejně zdravé výživy za 145 Kč.Přestaly i menstruační bolesti.Čaj vystačí tak na tři čtyři měsíce a chuť je dobrá.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #13
  superkarma: 0 10.01.2011, 16:12:17
 8. avatar
  [11] Lady Rovena [*]

  Netta35 — #9 také jsem vyzkoušela bylinky, ale nepomohly. Možná to bude znít zvláštně, ale černá voda (cola) nebo čokoláda mi naopak pomáhá. Nemůžu minerálky.

  superkarma: 0 10.01.2011, 15:46:09
 9. avatar
  [10] átéčko [*]

  Netta35 — #9 Já čokoládu nejím vůbec, umělá sladidla nepoužívám, vodu piju filtrovanou, coca-colu vůbec...

  Ono je to u každého jiné, já nemůžu víno,mák, cibuli,mléko, sýry, šlehačku, česnek, papriku, bezinky, hovězí polévku...

  řebříčkový čaj zkusím.DíkySml48

  superkarma: 0 10.01.2011, 15:06:54
 10. avatar
  [9] Netta35 [*]

  Sml79 átéčko — #8

  Migrénami již netrpím.Pořiďte si  Lunární kalendář. Sledujte kdy nastupuje znamení Berana a týden před tím nejezte čokoládu,omezte umělá sladidla, je nutné pít čistou vodu bez chlóru,nepít coca-colu,,omezit pití kávy.Místo toho pít šalvějový čaj a nebo třezalkový.

  A úplné vymizení migrény mi pomohlo,pití řebříčkového čaje-z květu řebříčku.Nemám migrénu již 20 let.

  Je mi 59.Dříve to bylo zoufalé,malé děti,nerudný manžel,a tchýně na zabití.

  Vyzkoušet můj nápad můžete,je to lepší než léky.Sml22

  1. na komentář reaguje átéčko — #10
  2. na komentář reaguje Lady Rovena — #11
  superkarma: 0 10.01.2011, 12:50:21
 11. avatar
  [8] átéčko [*]

  Lady Rovena — #7 Já mám tehc záchvatů tak osm, ale třídeních. Léky na migrénu zdražili natolik, že ne ně nemám peníze.

  1. na komentář reaguje Netta35 — #9
  superkarma: 0 10.01.2011, 12:02:49
 12. avatar
  [7] Lady Rovena [*]

  Mám migrénu s aurou a dokonce jsem měla s ní spojenou i pro mě humornou historkou. Občas mívám i čichovou auru :o) a tak se mi stalo, že jsem cítila výkaly. Myslela jsem si, že nejsem normální a dívala jsem se jestli jsem do něčeho nešlápla a podobně :o) ale nešlápla :o) Kdysi jsem mívala až 7 záchvatů za měsíc, samozřejmě spojené i se zvracením apod. Tehdy jsem zhubla za krátkou dobu 10 kg. Úbytek váhy byl fajn, protože jsem to potřebovala, ale ne za takovou cenu :o) Teď mívám je 1-2 záchvaty za měsíc. Ani v těhotenství ani po něm mě migréna neopustila. Pokud mohu doporučit, tak mě hodně pomohla kniha "Migrénový mozek"

  http://www.pknihy.cz/knihy/S02699/Migrenovy-mozek.html

  hodně věcí je tam dobře popsáno a fajn vysvětleno. Moc mi pomohla, protože jsem si přestala říkat, že nejsem normální a že si vše jen namlouvám ... ulevilo se mi :o)

  Kdysi jsem na migrénu brala triptany a teď už nemusím. Stačí Ibalgin nebo ibumax, Kosmín na bolesti hlavy a migrénu a tyčinka na rýmu :o) a také teplé obklady na hlavu :o) a teplý černý čaj

  1. na komentář reaguje átéčko — #8
  superkarma: 0 10.01.2011, 11:24:46
 13. [6] Sasa [*]

  Gyndař mi předepsal Sumatryptan a dobrýýýýýýýý

  superkarma: 0 10.01.2011, 09:52:28
 14. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Mně migréna začíná mžitkami před očima a měla jsem jí 3x v době nástupu do nové práce - jednou dokonce hned první den. Válela jsem se v práci po stole a bylo mi strašně. Celá firma byla zrovna na jednání, nikdo mi nezvedal telefon, tak jsem se neměla u koho uvolnit a jít domů. Než jednání skončilo, bylo mi dobře. No, takže u mě je tím spouštěčem stres.

  superkarma: 0 10.01.2011, 09:44:37
 15. avatar
  [4] Altamora [*]

  Jsem ten šťastlivec, kterému migrény přestávaly v těhotěnství a úplně přestaly v přechodu. Předtím byl mým spouštěčem nedostatek hořčíku. To se dalo uhlídat.

  superkarma: 0 10.01.2011, 09:11:38
 16. avatar
  [3] Kopretina3 [*]

  Taky na ni trpím. Mívám i tu auru a jednou jsem měla jakoby ochrnutou ruku a půlku hlavy. S věkem se to lepší, nejhorší bylo dospívání. Mně pomáhá, když si na začátku vezmu Ataralgin a udělám si smrtícího turka, do kterého vymačkám citron. Je to sice odporný, ale pomáhá to.

  superkarma: 0 10.01.2011, 09:06:33
 17. avatar
  [2] maje [*]

  já například vím, že po ostrém jídle nebo když málo piji, migrénu mít budu 100%. nebo když si dám dvojku vína po obědě a pak už nepiji, tak přijde taky. mě se osvědčil obyčejný brufen, ale musím si ho vzít hned ve chvíli, kdy mě začíná bolet hlava a jít si lehnout (pokud to jde). naštěstí už poznám, kdy jde o klasickou bolest hlavy a kdy o migrénu.

  superkarma: 0 10.01.2011, 08:31:20
 18. avatar
  [1] Alisa [*]

  Zbavit se ji jde... Nejenom vychytat spoustece,ale zajit hloubeji / akupunktura nebo svetelna terapie! Me se to povedlo, povede se i vam..;)Sml67

  superkarma: 1 10.01.2011, 08:22:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme