Zdraví

Migréna - tvrdošíjná neznámá

Migréna se v mnoha případech projevuje jako úporná bolest hlavy, kterou doprovázejí různé další symptomy a proti níž vlastně nelze medikamentózně nic podniknout.

I když je migréna známá přibližně od 4. století před Kristem, dodnes neznáme její příčinu. Vysoké náklady na ošetření, které vyplývají z častého výskytu těchto potíží, představují závažný problém zdravotnictví mnoha zemí.

V 90 % případů se migréna objevuje již velmi záhy, zvláště ve věku mezi pubertou a třicátým rokem života. Ženy přitom postihuje téměř dvakrát častěji než muže. Teprve po překročení šedesátky se migréna stává výjimečným jevem. Zatím není potvrzené, zda migréna je či není dědičná, i když existují určité náznaky jejího opakujícího se výskytu v rodinách.

Ale pozor! Každá bolest hlavy ještě není migréna.
Dnes rozlišujeme dva základní typy migrény. Její nejrozšířenější forma, takzvaná obecná migréna, se objevuje zcela nenadále. Člověk pocítí bolestivé bušení, jeho frekvence připomíná srdeční údery. Zpočátku se většinou omezuje na jednu z hemisfér, později se však může rozšířit na celou oblast hlavy.

Druhá forma migrény je mnohem vzácnější. Její předzvěstí jsou několikahodinové příznaky jako mrzutost, podrážděnost, malátnost, ospalost, sklíčenost, nebo naopak jakási povznesená nálada. Postižení mohou navíc trpět poruchami zraku: dělají se jim mžitky před očima, vidí světlé skvrny nebo klikaté čáry. Tyto příznaky, které signalizují začátek krize, se označují jako aura. Ta zmizí v okamžiku, kdy se objeví vlastní bolesti hlavy.

Bez ohledu na to, o jaký typ migrény se jedná, se mohou přidávat další doprovodné symptomy. Patří k nim například poruchy zažívání, ale také pocit vysloveně fyzické slabosti, citlivost na hluk a světlo, problémy se soustředěním a bledost v obličeji.

Navzdory mnohostranným nepříjemným symptomům se migréna všeobecně považuje za relativně neškodné onemocnění, a to spíše trýznivého charakteru (podmíněno silou a častostí záchvatů) než skutečně závažného.

Ani dnes, v době vyspělé medicíny, se nepodařilo objevit příčinu migrény. Vědci se obrací především k faktorům, které mohou záchvaty migrény vyvolat. Patří k nim například alkohol, stres, určité druhy potravin (například čokoláda nebo vejce), únava, někdy také horko, chlad nebo vítr.
U padesáti procent žen jsou záchvaty bolesti častější během menstruace, naproti tomu u deseti procent žen se migréna objeví se zvýšenou pravděpodobností při ovulaci.


A jak poznáte, že právě vy trpíte migrénou?

 1. máte nejméně pět záchvatů odpovídajících těmto kritériím 
 2. bolesti hlavy trvají 4 až 72 hodin 
 3. bolesti hlavy vykazují minimálně dva z následujících rysů: jednostrannost, pravidelné bušení, hladina bolesti mírná až silná, zhoršení při rutinních fyzických činnostech, jako je stoupání do schodů.
 4. minimálně jeden ze symptomů: nevolnost a (nebo) zvracení, citlivost na světlo či hluk.

Jak jste na tom vy? Patříte mezi lidi trpící migrénou? Způsobuje vám úporná bolest hlavy komplikace v životě?

 

Podle knížky Tajemství kolem nás (Reader´s Digest) zpracovala  

          
   
17.07.2003 - Zdraví - autor: elly

Komentáře:

 1. avatar
  [21] átéčko [*]

  Po víkendu mi může kdokoliv cokoliv říct o migréně a

  superkarma: 0 17.07.2008, 13:21:06
 2. [20] MODRA [*]

  To sunnynka č. 15:
  Ibalginy při kojení můžeš - jen dodrž dávkování (podle toho jakou gramáž zvolíš). Mě se osvědčil Nurofen Liquid Casules - a k tomu silný kafe. A mám přesně ten typ migrény - tepavá bolest pulky hlavy až za oko ... a blinkání. Kdo je z prahy at neváhá navštívit středisko na léčbu bolesti v nemocnici Na Františku (já jsem tam zatím nebyla - ale všichni to chválejí) právě tam vám předepíšou ty Triptany - po vyzkoušení ty ktere vam vyhovuji. Každému zabírá uplně něco jiného. akupunktura ani masáže nejsou pro každého vhodné.

  superkarma: 0 17.07.2008, 09:01:02
 3. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Jednostrannou dlouhodobou bolest hlavy někdy mívám, ale ne ty příšerné příznaky, jak někdo popisuje. Pomůže mi na to tma.

  superkarma: 0 09.12.2003, 16:54:58
 4. avatar
  [15] sunnynka [*]

  Tohle téma jsem zpracovala proto, že bohužel taky patřím mezi postižené Migréna mě nechytá tak často, spíš bych řekla tak jednou za dva měsíce a taky mi na ni nepomáhá nic. Mám pocit, že pocit bolesti hlavy trochu zmírňovaly Ibalginy (dříve Ibuprofeny), ale ty teď nemůžu, protože kojím. Většinou se úleva dostaví až se vyzvracím a prospím

  superkarma: 0 17.07.2003, 21:15:34
 5. avatar
  [12] Veruška [*]

  Migrénu mám taky, aura je stará známá , měla jsem i zimnici atd. Jediné, co mi zabralo, byla akupunktura. Stačilo 10 sezení a jsem OK. Občas mě hlava bolí, ale už to není tak šílené a hlavně aura zmizela

  superkarma: 0 17.07.2003, 15:40:33
 6. avatar
  [2] vládík [*]

  Netrpím tím často, naštěstí. Na bolest hlavy mi vždycky perfektně zaberou Algifenové kapičky, jsou sice , do 20 minut je ale po bolesti

  superkarma: 0 17.07.2003, 06:40:23
 7. avatar
  [1] kubikm [*]

  od 15 let až do teď, jsem tedy zvědavá, zda po 60 vymizí nebo budu ta vzácná vyjímka - to si věru nepřeju

  superkarma: 0 17.07.2003, 00:17:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme