Zdraví

Migréna, dramatická hra v hlavě


Migréna je jedním z mnoha typů bolestí hlavy. Častější než migréna jsou takzvané tenzní bolesti hlavy, které bývají psychického původu a jsou spojeny se zvýšeným napětím svalstva hlavy a šíje, tyto bolesti mohou trvat několik minut, nebo i týdnů. O rozhovor na toto téma jsme požádali MUDr. Miroslava Kalinu, primáře neurologického oddělení Nemocnice na Homolce.

Pane primáři, koho migréna postihuje?
Migrénou trpí přibližně deset až dvanáct procent populace. Patří mezi ně jak nemocní, kteří mají více záchvatů měsíčně, tak ti, kteří mají několik málo záchvatů do roka. Nemocní s několika těžkými migrénami měsíčně mají silně narušenou kvalitu života, migréna je omezuje v práci i v osobním životě, nemoc je často vede k nadužívání analgetik nebo záchranné léčby, nebo i ke stavům úzkosti či deprese. Naopak nemocní s méně častými záchvaty migrény, kterým dobře účinkuje záchranná léčba, nemají obvykle kvalitu života nijak narušenu.

Jsou na tom lépe muži nebo ženy, kdo trpí migrénou častěji?
Migréna postihuje častěji ženy než muže. Velmi často se u žen objevuje závislost záchvatů migrény na hormonálním cyklu, který má vliv na větší labilitu vnitřního prostředí, jež právě může provokovat tyto záchvaty. Migrény se také nezřídka objevují po první menstruaci a ustávají v menopauze. U obou pohlaví nastává nejvíce obtíží v produktivním věku, kdy je více provokačních a stresujících momentů.

MUDr. Miroslav Kalina

Proč migréna vzniká?
Pro migrény je typické, že mezi záchvaty je nemocný zcela bez obtíží. Příčina migrény je málo známá, přestože je předmětem intenzivního výzkumu již desítky let. Jisté je, že jde o poruchu prokrvení mozku. Ve fázi aury jde o nedokrevnost, ve fázi plně vyvinuté bolesti hlavy o překrvení, které je zodpovědné za obvykle pulzující charakter bolesti. Nepochybná je genetická podmíněnost u značné části nemocných. V mnohých rodinách je migréna zastoupena ve všech generacích. Migréna se objevuje už v dětském věku, největší výskyt je ale v dospělosti, kdy se také uplatní nejvíce provokujících momentů, ke kterým patří stres, velký hluk, velké světelné kontrasty, změny počasí, alkohol, některé potraviny, dietní chyby jako hladovění nebo naopak přejídání, nadměrné kouření, menstruace či ovulace u žen, nevyspání, dokonce i některé pachy.

Co může být příčinou bolestí?
Příčinou záchvatovitých bolestí hlavy i příznaků podobných auře mohou být i závažná onemocnění mozku jako zúžení přívodných mozkových tepen, nezhoubný mozkový nádor, cévní anomálie – například zkrat mezi tepenným a žilním řečištěm nebo tepenná výduť, porucha odtoku mozkomíšního moku a další stavy. Proto by každý nemocný s migrénou měl být jednou v životě důkladně neurologicky vyšetřen, dle možnosti včetně computerové tomografie (CT) mozku a elektroencefalografie (EEG). Mají-li lékaři podezření na postižení přívodných mozkových nebo nitrolebních tepen, je indikováno ultrasonografické vyšetření.

Dá se hovořit o preventivní léčbě, má smysl?
Preventivní léčba se podává při více než třech plně vyvinutých migrenózních záchvatech za měsíc. K dispozici je řada léků, o jejichž použití rozhodne ošetřující lékař. V některých případech jsou velmi efektivní moderní léky proti epilepsii. Často je nutno v preventivní léčbě vyzkoušet několik léků, než se najde ten pravý. Mnohdy lze záchvatům zcela zabránit.

Vím, že existuje záchranná léčba, co znamená?
Tak zvaná záchranná léčba je léčba počínajícího nebo již vyvinutého záchvatu. Obvykle je léčba tím účinnější, čím časněji po vzniku prvních příznaků je použita. V časné fázi mohou pomoci běžná analgetika, na rozvinutý záchvat však nepůsobí a do začátku 90. let 20. století neexistovaly žádné účinnější léky kromě analgetik a dihydroergotoxinu, což je lék způsobující rozšíření cév. Situace se změnila s objevením léků ze skupiny triptanů, které dokážou zastavit i plně vyvinutý záchvat. Moderní léčba migrény je sice dosti nákladná, ale klinické studie zřetelně ukazují, že u ekonomicky aktivních lidí, u nichž je také migréna nejčastější, se náklady na preventivní i záchrannou léčbu bohatě vrátí díky nerušené pracovní schopnosti.
V některých případech může mít pozitivní efekt i hormonální antikoncepce. Lidem, u nichž se migréna provokuje blokádou krční páteře, může pomoci cílená fyzioterapie. Vypozoruje-li nemocný provokující faktor – například nevyspání, stres, alkohol, kouření, nedostatečný nebo nadměrný příjem tekutin, hladovění apod., měl by se mu aktivně vyhýbat. V některých případech má pozitivní vliv akupunktura.

Záchvaty migrény v plně vyvinuté formě znemožňují normální činnost, co vadí nejvíc?
Nemocnému vadí i minimální hluk, ostřejší světlo, pohyb, polovina nemocných má žaludeční nevolnost, která někdy přechází ve zvracení. Je nutný klid, ticho, tlumené světlo. Pro nemocné s velkým počtem těchto záchvatů jsou tyto stavy zničující, mají pracovní problémy pro časté absence a často i problémy v mezilidských vztazích. V ordinacích neurologů se navíc bohužel stále znovu a znovu objevují nemocní, kteří trpí migrénou i desítky let, aniž by kdy byli adekvátně léčeni. V současnosti lze u drtivé většiny nemocných moderní léčbou výrazně zlepšit kvalitu života.

Jaké jsou vaše zkušenosti s migrénou? A budu trochu škodolibá – i s tou antipostelovou. Pokud na bolesti hlavy trpíte, léčíte se, anebo to necháte plavat, že se to urovná samo?

   
03.03.2008 - Zdraví - autor: Táňa Pikartová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [37] Lyrix [*]

  Já trpím migrénou asi od 8mi let. Takže už dost dlouho, vyšetření nic neprokázala, takže trpím pořád dál. Mívám záchvaty se zvracením, takže jsem odrovnaná nejméně dva dny. Ještě, že mám chápavého manžela a postará se o syna sám, horší je to když není nikdo doma, to pak opravdu trpím.

  superkarma: 0 04.03.2008, 20:56:49
 2. avatar
  [36] Juana [*]

  teda redakce, vy jste mi tu migrénu snad tím článkem dneska přivolali
  už hodně dlouho mi tak zle nebylo

  superkarma: 0 04.03.2008, 00:00:08
 3. avatar
  [35] micinka.juli [*]

  átéčko: teda nikdy bych si nevymyslela migrénu,když bych nechtěla sex - právě proto,že ji znám velmi důvěrně a sex mám moc ráda,jen nechápu ty blbý kecy,že na miga zabírá sex....to pak mám chuť dotyčného nakopat do ele
  jen jednou v životě jsem si miga vymyslela (asi kvůli práci) a pak druhý den přišel - nečekán, nepozván a totálně mě odrovnal

  superkarma: 0 03.03.2008, 22:37:51
 4. avatar
  [34] MEK [*]

  občas na ní trpím,takže prášek,klídek a tma a antipostelovou migrénu jsem ještě neměla

  superkarma: 0 03.03.2008, 21:49:12
 5. [33] e.b.e. [*]

  oprava "s chlapem" už píšu jak prase

  superkarma: 0 03.03.2008, 21:18:08
 6. [32] e.b.e. [*]

  átéčko: Fakt tomu nerozumíš? To je jako, že nejdeš z chlapem do postele a vymluvíš se na migrénu :D

  superkarma: 0 03.03.2008, 21:17:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Lucimo [*]

  átéčko: Zítra si tam skočím! Díky!

  superkarma: 0 03.03.2008, 19:38:40
 2. avatar
  [30] átéčko [*]

  Jaké jsou vaše zkušenosti s migrénou? A budu trochu škodolibá – i s tou antipostelovou.

  Prosím vysvětlit, já nerozumím otázce
  Co to znamená antipostelovou?


  superkarma: 0 03.03.2008, 19:01:41
 3. avatar
  [29] átéčko [*]

  lékárna: Aspoň to budeme mít brzy za sebou Jen aby nás Pepka vzala pořádně
  Pokud tě baví zvracet, nic proti tomu, ale já si k čípkům beru, ovšem z druhé strany Kinedryl(stačí půlka). Ten uklidní žaludek a uspí mě. To ale zabere až třetí den migrény..... Kdybych si ho nevzala, migréna pokračuje dál
  Když si ho vezmu dříve, nezabere vůbec.

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:59:38
 4. [28] dadma [*]

  Jak píšete,že kdo trpí na migrény,že může častěji prodělat mozkovou příhodu.Je to možné moje maminka měla migrénu taky celý život a mozkovou mrtvici prodělala dvakrát a na tu druhou zemřela.Tak mám dobré vyhlídky.

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:31:55
 5. [27] dadma [*]

  Já trpím na migrény asi od svých 15-ti let.Migrénu jsem měla každý měsíc okolo menstruace a pak ji vyvolávaly různé podněty.Stres ,ale i radost,cesta,hlad, čokoláda s ořechy a nebo si jdu večer v pohodě lehnout a ráno ve tři,čtyři hodiny se vzbudím s ukrutnou bolestí a zvracením.Nyní po přechodu se to trochu zlepšilo.Já beru čípky proti migréně,které vyrábějí v lékárně.Dříve jsem brala různá analgetika,ale ty moc nepomáhaly.Dnes již vám lékař předepíše léky přímo na migrénu a při užití tablety v začátku záchvat potlačí.Také je dobrá z přírodní medicíny Řimbaba kapky.Při silném záchvatu umě čípky, vyzvracet a potom už jenom musím zalehnout do šera a do ticha s mokrým hadrem na čele a v zátylku a prospat se.Jinak ty slabší bolesti zvládám s čípkem.Kdo nezná bolesti hlavy je šťastný člověk.

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:19:42
 6. avatar
  [26] átéčko [*]

  Lucimo: http://obchod.ronnie.cz/s-1505-oxyfit.html

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:05:57
 7. avatar
  [25] átéčko [*]

  Bubunka: No jo, to říkají, po přechodu se to změní. Jedna známá mě ujistila, že se jí změnilo leccos, jen migréna ne

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:04:30
 8. avatar
  [24] átéčko [*]

  Lucimo: Kyslík mají v býv. prodejnách Droxi. (Teď Schlocker, nebo tak nějak)

  superkarma: 0 03.03.2008, 18:02:22
 9. avatar
  [23] Lucimo [*]

  átéčko: Ten kyslík jsi u nás koupila v lékárně?

  superkarma: 0 03.03.2008, 16:45:39
 10. avatar
  [22] Bubunka [*]

  Já mám migrénu cca od 30 let a většinou trvá 2-3 dni. Zkoušela jsem různé léčby, ale nic nezabralo, navíc teď musím i opatrně s léky na bolest, protože mě pak bolí žaludek, zjistili mě totiž brániční kýlu. Ibuprofen docela pomáhal, ale ten teď nemůžu. Čekala jsem, že po přechodu to bude lepší, ale není.

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:32:19
 11. [21] e.b.e. [*]

  Mně sex na migrénu vždycky pomohl mám jí několikrát do měsíce.Zrovna včera jsem se z toho málem šla věšet :( vůbec to nechtělo přestat. Mám jí nejen z ostrého světla, ale taky z citrusových plodů a někdy stačí jen chvíli čichat nějaký neoříjemný parfém a je to tady a nezbavim se toho třeba dva dny

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:22:36
 12. avatar
  [20] Z_U_Z_U [*]

  Ch.Z. Kochanská: já měla v práci zářivky a umírala jsem

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:21:52
 13. avatar
  [19] átéčko [*]

  Ch.Z. Kochanská: Migrenici nemají dokonce prý používat spořivé žárovky kvůli blikání. Ty staré zářivky mi vyvolaly vždy spolehlivě migrénu

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:17:37
 14. avatar
  [18] Ch.Z. Kochanská [*]

  Taky vám, migrenikům, vadí ostré světlo? Úplně nesnáším odkryté žárovky a centrální osvětlení, brrr.

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:07:58
 15. avatar
  [17] átéčko [*]

  jiti: Na játra si ber nějaké čaje nebo přípravky a ostropestřcem mariánským. Budeš je ještě potřebovat

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:05:08
 16. avatar
  [16] átéčko [*]

  trdlo: Mně to pomůže zmírnit jen ty vedlejší příznaky a jen na malou chvíli.
  Chtěla jsem to zkusit a ta plechovka-sprejík za necelé 300.- mi vydržela na dva dny jednoho záchvatu.Párkrát jsem si dle tvé rady vdechla.... Zmírnila trošku i bolest, ale asi na 15 minut. Bohužel na to tolik peněz nemám, abych to zkoušela dál...
  micinka.juli: Také se s ní budím.
  Dávám si pozor na to, co jím, co a kolik piju a nemá to souvislost s ničím, anebo má snad se vším, nevím.
  erkaberka: Většina migreniků (kteří trpí velmi častými záchvaty) umře na srdce, nebo na mozkovou příhodu.
  Na srdce proto, že v těle se při dlouhodobé bolesti začne vytvářet přebytečné množství adrenalinu.
  V normální situaci se tělo zklidní. Ale u chronických bolestí na to nemá čas a adernalinem se prý srdce poškodí.
  Proto nenechte bolest plavat
  valesovavera: To jsi opravdu zvláštní případ. Po přechodu se prý první migrény neobjevují. Nechej se ještě pořádně vyšetřit!!! Trvej na tom!!!!

  superkarma: 0 03.03.2008, 15:03:43
 17. avatar
  [15] átéčko [*]

  katynkaa: Ano, ale co uděláš, začíná-li ti tahle bolest několikrát týdně?

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:50:57
 18. avatar
  [14] jiti [*]

  Mívám. Ted mi pomáhá Migraeflux. Ale to zase bude dočasné. Jinak to zastaví tak 3 tablety ibuprofenu400 najednou.Nevím co na to játra ale přejde to.

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:40:27
 19. avatar
  [13] valesovavera [*]

  Mě začaly migrény po přechodu. Začala jsem mít divné obrazce před očima. úpaní doktorka na neorologii v Olomouci mě řekla ,že je to migréna .Užívám Cinarrisin 25 2 krát denně.

  superkarma: 0 03.03.2008, 14:12:35
 20. avatar
  [12] trdlo [*]

  Na vetsinu migren mi pomahaji inhalace kysliku

  superkarma: 0 03.03.2008, 13:27:22
 21. [11] Lindaa [*]

  Migrénu mám nastestí jenom první den menstruace. A prevence? No u me to znamená nedelat prestávky v antikoncepci a proste nemenstuovat. Muzu si vybrat - bud budu brát antokoncepci bez prestávky a nebo se cpát práskama proti migréne. Chudák moje telo.

  superkarma: 0 03.03.2008, 11:02:42
 22. avatar
  [10] micinka.juli [*]

  katynkaa: nojo,ale když já se obvykle s migrénou probudím,takže nemám šanci rozpoznávat cokoli....

  superkarma: 0 03.03.2008, 10:58:52
 23. [9] z.u.z.a [*]

  Migrény jsem mívala vývojové, od cca 11 let. Postupem času se jejich častost snižovala až jsem je přestala mít úplně. Pak se mi vrátily po úrazu krční páteře při autonehodě. Jsou naštěstí jenom jednodenní, zato jsem ještě nepřišla na nic, co by mi pomohlo.

  superkarma: 0 03.03.2008, 10:51:32
 24. [7] katynkaa [*]

  mě začali migrény asi před rokem a v období zkouškového(studuju dálkově) jsem je měla každý týden tři dny v kuse..mám vyzkoušeno, že pokud člověk nenechá migrénu rozjet a včas rozpozná příznaky a vezme si prášek má pak kratší a slabší průběh

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:16:37
 25. [6] Pianistka [*]

  átéčko je pro mě ukázkový případ že může být ještě hůř. Takže když "umírám", tak si aspoň říkám, že zaplaťpánbůh za nějakou tu hodinu zaberou léky a budu v pohodě.

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:13:43
 26. avatar
  [5] micinka.juli [*]

  átéčko: o migrénách jsme toho tady už napsaly i přečetly dost,ne?
  mě se občas spojí mig s virem,tak potom fakt nevím,jaký lék si vzít,jestli triptan,Migeu nebo obyčejný paralen...nechtěla bych vidět svůj žaludek

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:12:58
 27. avatar
  [4] átéčko [*]

  Migrénu znám 41 let. zatím nic nepomohlo.

  superkarma: 0 03.03.2008, 09:02:17
 28. [3] Badrunka [*]

  Migrénu znám a dost dobře. Záchvaty mám intenzivní kdy mně nezabírají triptany a musím jet na pohotovost. A lituji každého kdo tuto "mrchu" poznal osobně. Já jsem odepsanaá na 3 dny. Migrénu mám cca od 19 let a je mi 35. V těhotenství jsem záchvat neměla. Zkouším všechno možné i nemožné, abych se zbavila tohoto hnusu. Obtěžuje mne to i mou rodinu. Má neuroložka mi nsadila profilaxii ( Topamax) , po tomto se mi záchvaty snížily ze čtrnácti dní v prvopočátku i na dva měsíce. nyní je mám za měsíc. Teď jsou zase častější, a nevíme proč. Nasadila mi více magnesia a rehabilitaci. Je úžasná. Moc jí trápí že mi nemůže pomoci. Chtěla bych mimi. I ona mi radí že by mi mohly ty záchvaty přestat. Prý přechod (což mámám čas) nebo porod. tak mi držte palečky. A já vám taky ať vědátoři něco najdou ať se netrápíme.

  superkarma: 0 03.03.2008, 08:12:11
 29. avatar
  [2] Dášule [*]

  Migrény byly i mým problémem. Časem jsem zjistila, že bývají následkem dlouhého pobytu v místnosti s mnoha lidmi, vydýchaný vzduch, určité napětí nebo četba v pohybujícím se prostředí - vlak, autobus. To druhé jsem zujistila při dojíždění, když jsem pravidelně jezdila s migrénou domů. Potom jsem se seznámila s jednou spolucestující a povídlay jsme si a bylo to OK. V první případě - velká shromáždění - jsem mívala auru. Měla vzhled kostičkovaného praporku, jaké bývají na konci závodu, ale jakoby byl v pohybu. To bylo upozornění za kterým okamžitě musela následovat nějaká silnější tabletka proti bolení hlavy. Pokud jsem to stihla, bylo vše OK.

  superkarma: 0 03.03.2008, 07:49:39
 30. [1] MartinaC [*]

  Ja na migreny trpim dost, ted jsme si ji uzivala od stredy kazdy den az do nedele:o( a ani leky co mam z neurologie uz me nepomahaji:o(

  superkarma: 0 03.03.2008, 07:31:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme