Již nějaký čas pro vás zpracováváme zajímavé příběhy ze života. Obvykle mají otevřený konec, jejich hrdinkám umožňujeme pouze sdílení svých problémů s ostatními. Ne nadarmo se přece říká, že sdělená starost je poloviční starost.

Protože však do komentářů kromě svým rad často píšete, že by vás zajímal na dané situace názor psychologa, vstupuje do našeho cyklu skutečných příběhů muž - odborník na vztahy, jenž do pohledu na zveřejněné problémy vnáší zcela nové světlo...

Pro začátek jsme vybrali příběhy z nedávné doby, zde je první z nich....

kapl

Přítel by znervóznil i krabičku diazepamu

Člověk chce vždy to, co nemá. A ne nadarmo se v této souvislosti říká, že u sousedů je tráva mnohem zelenější. Stejné rčení bychom mohli hravě použít u partnerských vztahů, kde - světe, div se - nikdy nejsme dost spokojené. Nebo aspoň některé z nás....

Ženy, které mají doma gaučového povaleče, sní obvykle o akčním chlapíkovi, jenž s nimi bude cestovat až na konec světa, nebo aspoň naší malé země. Ale skutečně by ho chtěly, i kdyby ho měly doma?

Své o tom ví čtenářka Štěpánka, která svého životního partnera podle svých představ našla až na druhý pokus. A chtěla by s ním už zůstat, i když se to někdy zdá zcela nemožné. Posuďte samy.

Mgr. Boris Štepanovič si myslí...

Příběh Štěpánky ukazuje, že když dostaneme to, po čem toužíme, může nás to zničit. A to, co jsme měli a byli s tím nespokojeni, mohlo být nakonec pro nás to správné. Ideál neexistuje. Každý máme nějakou svoji chybu, nedostatek. Něčeho je málo, něčeho zase více.

A každý chceme tento nedostatek vyrovnat - tím, že na sobě pracujeme, nebo tím, že náš nedostatek vyrovnáme prostřednictvím někoho jiného. Tak vzniká hodně partnerství nebo přátelství. Dalo by se opravdu říct, že se „protiklady přitahují“.

Partnerský vztah ale nejde stavět jen na této přitažlivosti. Ta vyprchá, nasytíme se jí brzy. A pak dojde k tomu, co prožívá Štěpánka. Najednou je v podobné situaci jako její bývalý manžel. Potřebovala by nynějšího partnera „vypnout“ aspoň na chvíli, aby si mohla odpočinout.

Z příběhu je cítit ještě něco jako „jsem ráda, že si vzal matku se dvěma dětmi, a tak si nebudu dělat další nároky“. Jak vnímá Štěpánka sebe v tomto vztahu? Co do něj přináší? Jaké její kvality a schopnosti se ve vztahu projevují?

Poznání sebe samého, svých potřeb, nároků a omezení je projev realistického uvažování o sobě samém. Ví, které její vlastnosti má na ní partner rád? Prosazování svých potřeb v partnerství - vnímat své potřeby jako relevantní a mít schopnost je vyjádřit je důležité. Jejich prosazování a plnění pak záleží na domluvě s partnerem a schopnosti mluvit o sobě a zároveň naslouchat potřebám toho druhého.

Bylo by zajímavé vědět, jaké byly důvody rozchodu s prvním partnerem. Bylo to skutečně jenom „gaučování“? Nebo tam bylo i něco jiného, co je pro ni těžké vyslovit a komunikovat o tom s partnerem? Tato schopnost vyjádřit své pocity, nároky, možné nejistoty a případné pochyby mi přijde pro Štěpánku, na základě popsaného příběhu, jako klíčová.

Kdo je Boris Štepanovič?

Narodil se na Slovensku (Bratislava, 1968) a od roku 1994 pracuje v Čechách. Po ukončení studia psychologieBoris Štepanovič dal přednost sbírání praktických životních zkušeností.

Díky své praxi v mnoha oborech pochopil, že ve skutečnosti nemusí být nic takové, jaké se na první pohled může zdát.

Svým klientům nenabízí hotové řešení nebo všeobecné recepty, ale zaměřuje se na kvalitní prožitek vlastní osobnosti, tvůrčích schopností a pozitivní síly, pomocí které dokáže každý přetvářet svoji situaci.

Příště společně nahlédneme na příběhy Alkoholičkou snadno a rychle? a Když je v manželství jeden navíc.

Kontakt: www.achtyvztahy.eu

Přečtěte si také:

Reklama