.

Mgr. Boris Štepanovič: Léčba alkoholiků v léčebně je správným krokem k vyléčení a zvládnutí závislosti

Rodina

Mgr. Boris Štepanovič: Léčba alkoholiků v léčebně je správným krokem k vyléčení a zvládnutí závislosti

Přinášíme vám reakci na další příběh ze života, jenž byl před časem zveřejněný na Žena-in.cz. Přečtěte si názor odborníka na článek, který se jmenoval Alkoholičkou snadno a rychle.

Když se řekne alkoholik, stále si asi většina z nás představí vrávorající pány, kteří se hojně vyskytují po zavíračce restauračních zařízení v ulicích a mívají nevhodné poznámky na adresu kohokoliv. Pravda je však bohužel jiná. Alkoholikem se můžete stát i vy!

Alkoholičkou snadno a rychle?

Mgr. Boris Štepanovič si myslí...

Na příběhu Jindřišky je zřetelné, jak může partnerská nevěra fatálně poznamenat vztah nebo jednoho z partnerů. Přemýšlím nad tím, jaké vztahy asi měla s okolím -  rodinou, kamarády, známými. Přijde mi, že po odhalení nevěry byla na vše moc sama, kromě kamarádky, která ji poradila dát si „uklidňující“ skleničku.

V popisu příběhu není žádná další stopa po kamarádce, kamarádkách, rozhovorech se známými, stěžování si matce či příbuzným, což bývá celkem běžné v podobné situaci.

Předpokládám, že Jindřiška nemohla ventilovat své pocity a neměla možnost se o ně podělit. Mezi pocity při odhalení nevěry patří kromě lítosti, strachu, zmatku, bezmoci i zlost, obviňování. A právě tyto se nakonec obrátily ve své destruktivní formě proti ní samotné.

Vlastně to Jindřiška i sama říká: „Když to neudělám, ovládají můj život vztek na manžela, křivda a spousta drobných problémů, které musím řešit, a zdá se mi, že jsem na ně stejně pořád sama…“

Předpokládám, že může, i když jenom podvědomě, cítit vinu a odpovědnost za to, co se ve vztahu stalo. Problémů se nakupilo hodně a Jindřišce bych doporučil návštěvu psychologa nebo i psychiatra.

Léčba alkoholiků v léčebně není cestou „do pekel“, jak to vnímá ona, ale krokem k vyléčení a zvládnutí závislosti. Cesta je to nelehká a vyžaduje hodně úsilí. Motivací může být spokojenost ve fungující rodině. Potřebné je  - toto by bylo zase o spolupráci s psychoterapeutem - zpracovat vztek, který ji ovládá tak , aby neovládal, ale transformoval se do energie a síly na zvládání náročné životní situace.

Kdo je Boris Štepanovič?

Narodil se na Slovensku (Bratislava, 1968) a od roku 1994 pracuje v Čechách. Po ukončení studia psychologieBoris Štepanovič dal přednost sbírání praktických životních zkušeností.

Díky své praxi v mnoha oborech pochopil, že ve skutečnosti nemusí být nic takové, jaké se na první pohled může zdát.

Svým klientům nenabízí hotové řešení nebo všeobecné recepty, ale zaměřuje se na kvalitní prožitek vlastní osobnosti, tvůrčích schopností a pozitivní síly, pomocí které dokáže každý přetvářet svoji situaci.

Příště společně nahlédneme na příběh Když je v manželství jeden navíc.

Kontakt: www.achtyvztahy.eu

   
09.01.2015 - Rodina - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [9] MaVy [*]

  opomněl dost důležitý stud, proč nejdu brečet, ale že by zrovna nevěra byla častou příčinou alkoholismuSml80, zdá se mi jeho pojetí dost přitažené za vlasy

  superkarma: 0 09.01.2015, 20:51:32
 2. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  A uz ten nadpis je totalni blbost. Zavislost se nevyleci NIKDY!Sml23

  superkarma: 0 09.01.2015, 15:29:22
 3. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Marcela Macáková — #6 ale alkoholismus je daleko slozitejsi, nez jak to ,,vyresil" ten vas psycholog. A ja si vubec nemyslim, ze byla pricina TAM, kde on uvadi. Je to o spouste dalsich veci, napr. i o genech. Smarja, stotisicum zen umrelo vlastni dite a prosly mnohem horsima vecna, nez nejaka posrana nevera a alkoholicky z nich nejsou. Neni to tak, jak on rika!

  superkarma: 1 09.01.2015, 15:19:42
 4. [6] Marcela Macáková [*]

  Rikina — #3 Dobrý den, k již zveřejněným příběhům – tentokrát pohledem odborníka - se vracíme na základě několika ohlasů čtenářek, které zcela logicky poukazovaly na to, že je hezké si přečíst, co si myslí ostatní čtenářky, ale zajímalo by je slovo psychologa (zvlášť když mají podobné problémy a neví, jak je řešit). Děkujeme za názor a přejeme pěkný víkend.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #7
  superkarma: 0 09.01.2015, 12:28:10
 5. [5] cilani [*]

  Rikina — #3 já četla na psychopata.. Už potřebuji víkend.. Sml30

  superkarma: 2 09.01.2015, 10:19:11
 6. avatar
  [4] jiti [*]

  škoda že nejde naordinovat migréna. Protože to co mě čeká vždycky po jediné skleničce by odnaučilo chlastat toho největšího ožralu. Sml15

  superkarma: 2 09.01.2015, 08:57:45
 7. [3] Rikina [*]

  Eva_Fl — #1 Nic. Recyklace příběhu a reklama na psychologa. Sml80 Zbytečný text, ale něčím se to tady zaplácat musí.

  1. na komentář reaguje cilani — #5
  2. na komentář reaguje Marcela Macáková — #6
  superkarma: 1 09.01.2015, 07:20:21
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  Eva_Fl — #1No, asi to, že si člověk sám těžko poradí a potřebuje k tomu odborníkaSml30 Doktor lékař má pravdu v tom, že když je poblíž nějaká vrba, do které se dá hučet a která to stále opakované hučení vydrží, je to lepší. Jen se divím, že ta osoba ví o svém problému, a nechává to tak. A není úplně pitomá.Sml80 Podle mě by si měla vyplnit celý den nějakou činností. Ten chlap jí beztak uteče znovu, ledaže by si ten vztah sám sobě uložil jako pokání.Sml30 Anebo ji do odmašťovny dotáhne on?Sml57

  superkarma: 1 09.01.2015, 06:01:43
 9. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  A co chytreho nam ten clanek sdelil?Sml14

  1. na komentář reaguje gerda — #2
  2. na komentář reaguje Rikina — #3
  superkarma: 2 09.01.2015, 04:27:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme