Milá redakce a ženy-in,
já už jsem dneska sice jeden příspěvek poslala, ale právě teď mě při čtení jednoho z příspěvků napadla další věc k zamyšlení. Uvědomila jsem si, že většina bezdomovců jsou muži. Nedalo mi to a našla jsem si k tomu nějaké informace na Internetu. Cituji jeden výzkum:

Ve Spolkové republice Německo se odhaduje celkový počet bezdomovců na 480 000, z toho 10 % žen. Ženy bývají mimo pozornost veřejnosti a vědeckých pracovišť. U nás tvoří ženy dle odhadu 10-15 % bezdomovců. V USA a EU jich bývá 25 %. V USA se snaží zmapovat psychiatrické diagnózy u žen bez domova: schizofrenické poruchy 34 % , afektivní poruchy 47 % (nejčastěji deprese), úzkostné stavy 28 % (téměř vždy panické stavy), závislost na alkoholu 56 %, na jiných drogách 22 %. Jen 19 % žen si myslí, že jsou zdravé. Mnohé z nich měly zkušenost s fyzickým násilím, třetina jich byla znásilněna, dvě třetiny byly někdy v životě sexuálně zneužívány - pokud v dětství, pak od příbuzných.

Zajímalo by mne, v čem to vězí, že je o tolik více bezdomovců mezi muži. Že by se ženy o sebe dokázaly lépe postarat?

Kadla


Milá Kadlo,
moc děkuji za iniciativu a prosím ženy-in o názory na tutu problematiku.
Podle mého to bude z několika důvodů. Ženy jsou už od přírody uzpůsobeny k tomu, aby dokázaly přežít i v extrémních podmínkách. Musí chránit život, mají silnější pud sebezáchovy, dokážou se porvat s osudem a tak snadno se nevzdávají. Jsou prostě statečnější, no. 
A teď mě prosím doplňte, protože jsem toho určitě ještě hodně zapomněla.

Reklama