Zdraví

Mexická chřipka v Česku: Další potvrzené případy!

V České republice jsou další dva pacienti, u nichž testy odhalily nákazu virem A(H1N1), způsobujícím tzv. mexickou chřipku. V Česku jsou tak celkem čtyři potvrzené případy, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

V úterý Národní referenční laboratoř pro chřipku SZÚ potvrdila výskyt dalších dvou případu infekce virem chřipky A/H1N1. Pozitivně testovanými jsou dospělé osoby, které přicestovaly z Chicaga a New Yorku ve Spojených státech amerických zpět do České republiky.

V prvním případě jde o ženu z Prahy, která se vrátila do České republiky 5. června. Žena se necítila dobře a po dvou dnech vyhledala lékařské ošetření.

Ve druhém případě jde o muže z Prahy, který se do České republiky vrátil 8. června, již při návratu se necítil zcela zdráv a ihned vyhledal lékaře.

Laboratorní testy na virus A(H1N1)V obou případech byl zajištěn odběr materiálu na virologické vyšetření ve Fakultní nemocnici na Bulovce a vzorky obratem vyšetřila Národní referenční laboratoř. Pacienti jsou umístěni v domácí izolaci. Průběh onemocnění byl lehký. V současné době jsou prakticky bez obtíží.

V případě obou pasažérů jsou v současné době zjišťováni nejbližší spolucestující z letadla. Rodinné kontakty obou nemocných jsou zajištěny, materiály na vyšetření jsou odebrány a na výsledek se čeká. Jedná se o další dva izolované případy importované infekce na území České republiky, které nejsou v současné době nijak překvapující. Z epidemiologického i léčebného hlediska je situace řešena standardním postupem.

Do úterý lékaři vyloučili infekci u 182 osob, které byly v kontaktu s lidmi s podezřením na chřipku a jsou bez příznaků, odběru biologického materiálu se podrobit nemusí, dodalo ministerstvo.

První případ nákazy byl potvrzen v Česku v pondělí 25. května, druhý ve čtvrtek. Novou chřipkou onemocněl devětadvacetiletý pilot z Prahy, který se nakazil v New Yorku. Podle testů se již uzdravil. Druhou pozitivně testovanou je dospělá žena, která přicestovala z Arizony ve Spojených státech amerických 27. května. Dva dny po příjezdu se u pacientky objevily první příznaky a její zdravotní stav se zhoršil. Léčili ji v Brně, nyní už je v domácím ošetřování.

Virus A(H1N1) se rozšířil téměř do celého světa z Mexika. Podle pátečních statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) se smrtelným virem nakazilo téměř 25 288 lidí. Nemoc si vyžádala 139 životů.

Obáváte se, že se virus A(H1N1) bude v Česku více šířit?

   
10.06.2009 - Zdraví - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. avatar
  [6] pastel.ka [*]

  sevenofnine — #5 Naprosto s tebou souhlasím...vzbuzuje se panika u lidí a je potřeba odbyt na Tamiflu....hmmm, prý Australie - Victoria- Melbourne. ( zpravodajství na centrum i seznamu)..psal mi kámoš, že ve špitálu leží 4 lidi a to má město přes 5 mil. obyvatel. Nevím co tím media sledují, snad jsou placena za to, vzbudit v lidech paniku....Sml44

  superkarma: 0 11.06.2009, 21:57:32
 2. avatar
  [5] sevenofnine [*]

  no tak je tady, no a co? Obyčejnou chřipkou se každý rok nakazí mnohem víc lidí a i na ni mnohem víc lidí zemře. Někomu zbylo Tamiflu po nepovedené vymírací akci zvané ptačí chřipka, že?

  1. na komentář reaguje pastel.ka — #6
  superkarma: 0 10.06.2009, 17:48:30
 3. [4] Bébina [*]

  FAXÍK — #3 No a co, bude se to sirit jako kazda jina chripka. Zrovna na tenhle typ v Evrope snad jeste niko neumrel, nebojim se toho, ze by nastala pandemie a lidi umirali hromadne jako v katastrofickych filmech. A i kdyby, lidi jsou premnozeni, planeta nas vsechny neuzivi ted ani za 20let, nejaky ubytek by byl tem prezivsim jedine k dobru.

  superkarma: 0 10.06.2009, 15:21:01
 4. [3] FAXÍK [*]

  teď už věřím, že se te u nás bude šířit dál a dál...

  1. na komentář reaguje Bébina — #4
  superkarma: -1 10.06.2009, 14:04:51
 5. avatar
  [2] Zázvorka [*]

  Jak to tak pozoruji, tak naštěstí to má lehký průběh! Snad to takto i vydrží, i když slibují na podzim vrácení viru a jeho mutace.

  superkarma: 0 10.06.2009, 12:30:46
 6. avatar
  [1] wolves13 [*]

  To že viry mutují a mutují a rozmnožují se mršky, to je všeobecně známo. Tomu nikdo nezabrání. Jak moc nás zasáhne se uvidí, škoda polemizovat. Člověk by měl každý den žít jako by byl ten poslední a nemyslet na tyhle věci. To by taky mohl celý den sedět v koutě a klepat se co zas příjde - rybí mor...

  superkarma: 0 10.06.2009, 11:22:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme