Rodina

Metoda regulovaného pláče – řešení problémů se spánkem, nebo trápení dětí?

Estivillova metoda kontrolovaného pláče je jedněmi zatracována, druzí si ji však nemohou dost vynachválit. V tom, jaký vliv na dítě a jeho psychiku má tato rozporuplná metoda, se neshodují ani odborníci. Co příručka či publikace, to jiný názor. Co si o tom myslíte vy?

O metodě kontrolovaného pláče jsem slyšela poprvé vlastně chvíli po porodu od své švagrové, která mi tenkrát ochotně líčila všechny slasti i strasti toho být novopečená maminka. Za všechny rady jsem jí dodnes velmi vděčná a tuhle o uspávání dětí formou „nechat vyřvat“ jsem si zapamatovala i přes svou pověstnou hlavu děravou. Připadala mi totiž trošku krutá a přiznám se, i to je jedním z důvodů, proč jsem na ni začala znovu myslet až teď, když je synovi 15 měsíců.

Mezi strasti většiny rodičů samozřejmě patří neustálý boj s vyčerpáním a únavou – málokteré dítě totiž spí a usíná zcela bez problémů. U těch úplně malých miminek je to paradoxně nejjednodušší. Stačí dodržet metodu pěti zásad a miminko chrní jako dudek. O metodě pěti zásad si můžete více přečíst zde.

Pokud se rozhodnete Estivillovu metodu vyzkoušet, nedělejte to nikdy na dětech mladších 6 měsíců. Do půl roku věku je totiž zcela normální, že se dítě za noc i několikrát probudí a k uspávání potřebuje naši přítomnost. Doba od 3 do minimálně 6 měsíců je dobou nastavování uspávacího rituálu a dítě nás při tom potřebuje. Více o tomto období a spánkových rituálech se můžete dočíst zde.
baby

Co je to vlastně metoda regulovaného pláče?

Estivillova metoda je způsobem, jak přimět dítě k tomu, aby umělo samo usnout a spát celou noc. Pokud se v noci probudí, mělo by být schopné opět samo ve své postýlce usnout a nevyžadovat přítomnost rodiče. Podle zastánců této metody je dítě, které umí usnout jen s pomocí rodičů, vlastně rozmazlené a vyžaduje naši přítomnost z toho důvodu, že na nás má v době před spaním vytvořený nezdravý návyk.

Jak se praktikuje?

Pokud o Estivillově metodě uvažujete, měla byste se nejdřív přesvědčit, že jsou na to ostatní členové domácnosti, sousedi i další zainteresované osoby připraveni. Hrozí totiž, že dítě několik nocí probrečí. Za jedno byste měla být i se svým partnerem, kterému nejprve vysvětlete, o co přesně se jedná, a také to, že musí i on dodržet, že nebude dítě uspávat či vyndávat z postýlky.

Důležité je dodržet uspávací rituály, na které je dítě zvyklé, a pak ho dát do postýlky se slovy (která budete od té doby říkat pokaždé), která by měla dítě uklidnit a upozornit na to, že odcházíte. Může to být např. něco jako: „Dobrou noc, Adámku, vím, že už jsi ospalý, tak hezky lež, odpočiň si, a ať se Ti něco hezkého zdá. Méďa, ovečka i králík jsou tu s tebou, takže se Ti nemůže nic stát. Dobrou noc.“

Plyšová hračka či muchláček se při praktikování této metody dostávají opět do popředí, takže dítěti nebraňte v tom, aby si s sebou své plyšové kamarády do postýlky vzalo.

Za jak dlouho můžeme očekávat výsledky?

Poté, co se s dítětem takto rozloučíte, pohlaďte ho a opusťte místnost. Řev začne pravděpodobně bezprostředně poté, co za vámi zaklapnou dveře. Vydržte! To je heslo, kterým se teď několik dní (týden ani 10 dní nejsou výjimkou) budete muset řídit. Zpočátku vydržte minutu, pak do pokoje vejděte, zopakujte svou „kouzelnou formulku“, pohlaďte a znovu ven. No a takhle až do zblbnutí, jen interval neustále prodlužujte, dokud dítě (zpočátku zřejmě vyčerpáním) neusne. Podle odborníků, zastávajících tuto metodu, by se mělo již po třech dnech objevit zlepšení, do týdne by mělo dítě spát jak andílek a hlavně usínat samo po položení do postýlky.

Nevím, jak na vás, milé čtenářky, ale na mě to působí trošku drasticky, takže jsem tuto metodu dodnes nevyzkoušela. V posledních dnech ale zvažuji, že to možná zkusím. Syn je totiž zcela určitě rozmazlen tím, že ho každý večer před usnutím chováme, zpíváme mu, houpeme ho a on nám vlastně usíná v náruči. Jinak to ani neumí, sám být v postýlce rozhodně nechce, takže ho tam dáváme až spícího. Každý večer tak věnujeme minimálně hodinu jeho uspávání.

No, a když se vzbudí v noci, stoupne si a dožaduje se přesunu k nám do velké postele. Přiznávám, že jsem udělala tu chybu, že jsem mu to dovolovala – bylo to tak i pro mě jednodušší s nočním kojením, ale Adámek teď už jinak znovu neusne. No, jak by řekla má švagrová, ideální kandidát na Estivilla, já ale pořád váhám. :) Teď je navíc nastydlý a má zvýšenou teplotu, což není pro začínání s touto metodou vhodné, takže ještě asi chvilku počkám…

A co vy? Zkoušela jste někdy tuto metodu praktikovat, nebo jste rozmazlovala jako já? Nebo bylo vaše dítě tak příkladné, že umělo usínat krásně samo? Podělte se s námi o vaši zkušenost v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:

   
19.01.2015 - Děti - autor: Eva Sotonová

Komentáře:

 1. avatar
  [26] risina [*]

  Rikina — #9 Taky jsme to tak dělali, se všemi třemi dětmi. A nebylo žádné řvaní, proste jsme položili, zazpívali písničku, později přečetli pohádku, a šli. Dítě si většinou něco broukalo a pak usnulo. Měli jsme štěstí, všichni spali cca od 6-8 týdnů celou noc. Sml22 Na nějaké uspávání v náručí jsem skutečně byla, jak tu někdo píše, příliš líná...

  superkarma: 0 29.01.2015, 09:36:10
 2. [25] cilani [*]

  LucieN — #23 Kdybyste nutně potřebovali od partnera, aby vás v noci objal, ale on vám místo toho vždy jen řekl, že vás sice má rád, ale prostě to nejde, pohladil vás a odešel pryč z pokoje, jak byste se cítili? A kdyby to dělal dokola několik dní? Zřejmě byste přestali jej o to žádat. Ale byl by váš vztah k němu stejný?

  Tahle věta z toho článku se mi líbí, protože vím jaké to je. Jo, bývám v noci úzkostlivá a tak si říkám, že pro některé děti to musí být dosti záhul. Teď už mám partnera, kterému nedělá problém mě obejmout, když to potřebuji nebo na mě nesahat, když to nechci..

  superkarma: 1 20.01.2015, 08:32:14
 3. avatar
  [24] bonda [*]

  Tak já jsem tuhle metodu zkusila a zavrhla, protože můj syn když řval, tak se pozvracel a posral. A několikrát za sebou děcko umývat a dávat první pomoc, to jsem si rozmyslela. Dodnes je to nespavec a s usínáním má problém i po dvacítce. Je to prostě dáno geny, někteří rodiče mají štěstí a jiní ne.

  superkarma: 1 19.01.2015, 22:56:08
 4. [23] LucieN [*]

  http://www.prosimspinkej.cz/co-byste-meli-vedet-o-metode-kontrolovaneho-place/

  odkaz na článek se kterým naprosto souhlasím...Sml16

  tato netoda určitě není pro všechny a to jak děti, tak rodiče...zkusme poslouchat své mateřské instinkty...Sml16

  1. na komentář reaguje cilani — #25
  superkarma: 0 19.01.2015, 19:00:05
 5. [22] Lea239 [*]

  My jsme teda nějaké brečení vůbec neřešili, protože jsme věděli, že syn nepláče jen tak zbůhdarma, ale něco ho trápí. Od toho rodiče jsou, aby se postarali, aby se miminko cítilo příjemně, bylo nakrmené a zahrnuté láskou. Ukládali jsme ke spánku, jak se prostě malému chtělo, v pěti měsících začal usínat v přibližně stejnou dobu (v devět večer) a když jsem vypozorovala tuto dobu, automaticky jsme ho kolem půl deváté už chystali ke spánku (koupel, plínka, kojení, v pozdějším věku už dostával umělé mléko, pomazlit před uložením, zakryli jsme ho, chvíli jsem ho hladila, dostal pusu na čelo, řekla jsem mu dobrou noc, krásně se vyspinkej a nech si něco pěkného zdát a pak jsem potichu odešla z pokoje. Usínal s látkovou plínou a dudlíkem (ten už přes den nemá nějakou dobu, má dva roky). Do tohoto silvestra neměl syn s usínáním problém, ale když v noci slyšel pořád nějaké rany, tak se bál a nemohla jsem ani odejít, než usnul. Takže jsem s ním byla v pokoji, ležela vedle něj, postupně jsem to omezovala, teď zase usne i beze mě. Když se během noci vzbudí, z drtivé většiny je to proto, že se mu něco zdálo, tak ho hladím, tiše na něj mluvím a jak se uklidní, tak zase bez problémů odejdu. Nestalo se mi, že bych ho musela dlouhou dobu nosit a houpat, pokud mu opravdu něco nebylo (třeba bolavé bříško nebo tak). Neměla jsem důvod tohle dělat, většinou mi usnul u prsu na kojícím polštáři, když už měl na sobě pyžamko. Všechno vždycky přešlo tak nějak plynule podle toho, jak to vyhovovalo synkovi a vypozorovali jsme my. Druhé dítko může být samozřejmě zase opak, ale nebudu praktikovat žádnou vyřvávací metodu, protože rodiče jsou od toho, aby se o miminko starali, ne aby ho nechávalo ve tmě samotné a v nejistotě a strachu. Oni sami by taky určitě neusnuli. Pro dítě je to naprosto zbytečný stres a toho si užije za život ještě dost....

  superkarma: 1 19.01.2015, 18:08:41
 6. [21] Annacvak [*]

  Tuto " metodu" jsem používala a pokud se s ní někdo seznámí, rozhodně nejde o nic krutého. Nevylučuje čtení pohádky ani mazlení před spaním a také to neznamená,že na dítě nemůžu šáhnout. Ono je dítě a dítě. Některé s usínáním nemá problémy, ale pokud má nevidím nic špatného na tom naučit dítě klidně spát. Musím říct,že mám za sebou i fázi až dvou hodinového usínání s dítětem a jsem ráda,že jsem na Estivilla přešla.

  superkarma: 0 19.01.2015, 17:40:13
 7. [20] Very.N [*]

  Ještě bych tedy dodala (abych nebyla za matku kruťačku), že pohádky večer čteme a povídáme si a když v noci některá z holek brečí, tak tam jdeme. Akorát neuspáváme v náručí a nebereme děti do postele. U první jsme to teda praktikovali, a pak musela pomoct tahle metoda, u druhé už jsme to nedopustili Sml16

  superkarma: 0 19.01.2015, 17:11:44
 8. [19] Very.N [*]

  Nám tahle metoda hodně pomohla u prvního dítěte a u druhého jsme ani neuspávali a rovnou od narození ukládali pravidelně do postýlky ve stejnou dobu a teď, v 7. měsících, usíná krásně sama a často prospí celou noc Sml16

  superkarma: 1 19.01.2015, 17:07:08
 9. avatar
  [18] vladka321 [*]

  Hodně si myslím, že je to o pohodlnosti dospělců. Rodiče chtějí mít klid a tak praktikují podobné krutosti. Pak si ale měli rozmyslet, jestli chtějí mít někoho, kdo o jejich kontakt a lásku bude stát a co více - potřebovat je ve dne i v noci!!!

  cilani — #4 Naprostý souhlas Sml79

  superkarma: 0 19.01.2015, 16:48:10
 10. avatar
  [17] Suzanne [*]

  Eva má pravdu, tohle si musí každá máma rozhodnout podle vlastního pocitu a intuice. Ono je to z hlediska dlouhodobého totiž úplně šumák. Já dítě v posteli měla, vyhovovalo mi to tak. A docela dlouho. Dneska je mu třiadvacet a už ke mně nechce Sml57Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 1 19.01.2015, 15:53:26
 11. avatar
  [16] Dimsy [*]

  To zírám, pan dokktor objevil Ameriku! Kdybych tuhle "metodu", co jsem praktikovala už před třiceti lety, tenkrát sepsala, neb mi to radil selský rozum i bez doktorátu, mohla jsem být dneska slavná.Sml52

  superkarma: 1 19.01.2015, 15:43:04
 12. avatar
  [15] gerda [*]

  kobližka — #11a většinou na to přijdou chlapiSml3

  superkarma: 0 19.01.2015, 14:36:26
 13. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  Tahat si dite do postele? Tak to teda fakt NE!Sml23

  superkarma: 0 19.01.2015, 14:33:37
 14. avatar
  [13] cherinka [*]

  Rikina — #9 Mluvíš mi z duše!

  superkarma: 0 19.01.2015, 13:30:18
 15. avatar
  [12] evelyn [*]

  Eva_Fl — #2no na tom brise spaly obe pijaviceSml16, ale maj obe krasny hlavy, zadny slezeniny.

  Kamila byla nosena dlouho, neb jsme bydleli u tchanu a tchyne ji nosivala cele noci, ovsem jakmile jsme se prestehovali do sveho, spala od prvniho dne ve svem pokoji a zadny dlouhy uspavani se nekonalo, vecere, hygiena, vecernicek a do postele. Mladsi ta uz se narodila, kdyz jsme bydleli ve vlastnim, takze zadne noseni a dlouhe uspavani, pokud se probudila, prebalila jsem ji, dala najist a do postylkySml80

  superkarma: 0 19.01.2015, 13:02:13
 16. avatar
  [11] kobližka [*]

  Eva_Fl — #2 Ty seš ůň Sml52Sml52Sml52 ale ve své podstatě máš pravdu.Každá doba přinese nějaký "zaručený objev" a vždycky se najde nějaký prorok,který bude kázat jak na kojení,jak na krmení,jak na spaní....až se po čase zae zjistí,že to byla ouplná pitomina.

  Takže,kdo chce mít večer málo klidu a rozmazelné dítko,ať si ho chová,nosí na rukou a dělá s ním všelijaké brikule a ten,kdo si rád po celodenním marotaónu odpočine,přečte prckovi pohádku,případně zazpívá,položí do postýlky a jde si po svým.Není nutné,aby bylo dítě zavřené v samostatném pokoji,ale ve své postýlce určitě Sml22

  1. na komentář reaguje gerda — #15
  superkarma: 0 19.01.2015, 12:56:16
 17. [10] patricia077 [*]

  Moje roční dcera usíná sama v postýlce, ale ráno se probouzí u nás v posteli, lépe řečeno v noci se vzbudí a vyžaduje, abychom ji vzali do postele každou noc :-(...nevydržím nechat ji křičet, aby vzbudila všechny sousedy a možná pak si konečně lehla a usla..

  superkarma: 0 19.01.2015, 12:04:37
 18. [9] Rikina [*]

  Aniž bych tušila, že je to nějaká metoda, tak jsem potomstvo neuspávala. Zkontrolovalo se, jestli je všechno v pořádku, dítě se dalo do postýlky, přikrylo, zhasnout a spát. Oni si tam chvíli něco broukali a pak usnuli, protože na to byli zvyklí od narození, že je nikdo nechová a tudíž se nedomáhali. Jasně, když se v noci dítko probudilo, bylo zčůrané durch a řvalo, tak se to muselo napravit, ale o tom se v článku přece nehovoří. Sml80 A do ložnice směly děti jen velice výjimečně, třeba když byly nemocné a to se teda vědělo, že je to mimořádná situace a že to tak nebude nafurt. Sml57 Stejně tak se nehovoří o tom, že by se robátku nesměla přečíst pohádka, nebo zapívat ukolébavka. Ale hodinu ho nosit po bytě, houpat a drndat, dokud neusne, to mi teda opravdu přijde jako rozmazlování.

  1. na komentář reaguje cherinka — #13
  2. na komentář reaguje risina — #26
  superkarma: 6 19.01.2015, 11:13:08
 19. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Když jsem měla mimina já, tak panovalo přesvědčení, že když dítě pláče, má se matka přesvědčit, jestli nepotřebuje přebalit, napít, nakrmit, jestli ho nebolí bříško nebo ho něco netlačí a když přesto stále brečí, tak se má nechat brečet, jinak bude rozmazlené a bude si neustále nárokovat přítomnost rodičů. Je fakt, že já se tím moc neřídila a hodně nocí jsem prochodila s dítětem v náručí a broukala mu a utěšovala ho. Ale nikdy jsem nespala s dítětem v mojí posteli. Nesnáším, když se mě ve spaní někdo dotýká, když nemám prostor, takže jsem děti vždy důsledně vedla k tomu, aby spaly ve svojí posteli. Syn za námi do postele chodil až do asi sedmi let a bylo to pro mě utrpení.

  superkarma: 0 19.01.2015, 09:03:32
 20. [7] kantor10 [*]

  cilani — #4přesně proto malej ikdyž má 4 roky spí u nás v ložnici a dokud bude chtít,tak bude spát dál

  superkarma: 1 19.01.2015, 08:48:53
 21. [6] Pavla_b [*]

  Dítě v postýlce jsem nikdy plakat nenechala.Sml80

  A ta metoda mi připadá taková "nedotažená" - dítě má vypěstovaný nezdravý návyk na přítomnost rodiče, tak mu dáme plyšáky a vytvoří si nezdravou závislost na nichSml57. A jak ho pak odnaučíme nezdravé závislosti na plyšových hračkách, když bude vyžadovat jejich přítomnost před usnutím?

  superkarma: 0 19.01.2015, 08:31:25
 22. avatar
  [5] Altamora [*]

  Byla jsem matka kruťaska, ale dítě jsem uřvat k spánku nenechávala. Před spaním jsem jim zazpívala pár ukolébavek, později přečetla pohádku. Pak jsem u nich chvilku pobyla. Koneckonců, takové večerní zklidnění bylo příjemné i pro mě. Co mi tak asi mohlo utéct? Večerní zprávy? A nechat je plakat v noci? Vždyť dítě se v noci nebudí z rozmaru ale proto, že mu něco je. Třeba potřebuje přebalit nebo se mu něco ošklivého zdálo a nedokáže se stím vyrovnat. I my dospělí občas máme tak divoké sny, že si po probuzení nedokážeme chvilku uvědomit, jestli to byla skutečnost nebo sen. Co potom takové malé dítě? Tato metoda by pro mě nebyla. Ve dne klidně. Ať si vřeští, kolik chce, na mě si nic nevyvřeští. Ale spánek je věc posvátnáSml16

  superkarma: 3 19.01.2015, 08:30:02
 23. [4] cilani [*]

  Mně přijde srandovní, že dospělí spí v posteli po dvou, tulí se k sobě, ale po dítěti vyžadujeme, aby spalo samo a nepotřebovalo kontakt s někým jiným při spaní..

  1. na komentář reaguje kantor10 — #7
  2. na komentář reaguje vladka321 — #18
  superkarma: 3 19.01.2015, 07:58:02
 24. avatar
  [3] gerda [*]

  Tohle je podle mě děsná blbost, dítě si může ublinknout, pokakat se a kvůli nějaké nové metodě ho v tom nechám?Sml80

  superkarma: 0 19.01.2015, 05:39:12
 25. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Kazda doba ma sve ,,zarucene metody" a to, co se doporucuje dnes, bude za par let naprosto neakceptovatelne, takze ja bych to nechala na matkach. Sml24 Kdyz jsem kojila 1.syna, nesmely jsme kojit mimo urcenou dobu, nesmely jsme dokrmovat z druheho prsu a podobne hovadiny. Takze co 3 hodiny a psala jsem P ( pravy prs ) a L, abych se nahodou nespletla! Sml28 U druheho syna mi naridili nechavat ho od narozeni na brisku, ze se mu lepe vyvinou plice... Sml6 Takze jsem v kocaru vozila ohromnou prdel v plenach. No prezili oba. I ja.

  1. na komentář reaguje kobližka — #11
  2. na komentář reaguje evelyn — #12
  superkarma: 5 19.01.2015, 01:18:59
 26. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Nikdy jsem děti před spaním, ani v případě, že se v noci probudily nenechala plakat. To mi prostě přišlo surové. Dnes naopak vzpomínám, jak bylo skvělé s těmi andílky usínat, broukat jim písničky, povídat pohádky, hladit je. Jo, jo, kde jsou ty časy ...

  superkarma: 4 19.01.2015, 00:34:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme