Zdraví

Metličky mě provází už mnoho let

Mikrovarixy neboli metličky na nohách mě trápí už dlouho, prvních jsem si všimla, když mi bylo okolo šestnácti, hodně jsem zhubla a mohla jsem konečně začít nosit krátké sukně. Od té doby ale uteklo už hodně vody, je mi jednou tolik a stav se bohužel plíživě zhoršuje. Máte podobný problém?

nohyDříve jsem o tom tolik nepřemýšlela a metličky jsem brala hlavně jako kosmetický problém, dnes už ale vím, že úzce souvisí s mým zdravotním stavem a mají co dělat s dědičností. Moje babička trpěla na křečové žíly a já si vzpomínám, že její nohy měly v pokročilém věku spíš modrou a fialovou barvu. Babička sice nosila delší sukně a punčochy byly u dámy povinnou výbavou, přesto bylo vidět, že nohy jsou samá křečová a vystouplá žíla a metličky nabíraly obrovských rozměrů a fialových barev. Babička brala na žíly léky, ale žádnou operaci nikdy nepodstoupila. Tento problém po ní zdědila i moje maminka, pro kterou byly žilky na nohách celoživotním komplexem. Měla vždycky krásnou postavu a štíhlé nohy, v době, kdy byla mladá, se nosily krátké sukně a vím, že hodně trpěla tím, že její nohy „zdobily“ ošklivé žilky a žíly. Byla ale i dostatečně fyzicky aktivní, na rozdíl od babičky a ode mě, takže si nikdy nestěžovala na pocit těžkých nohou nebo otékání.

Na mě se tedy problém s žílami přesunul a navíc ho doprovází zmíněné příznaky těžkých nohou a otoků. Mám sedavé zaměstnání a pobíhání v domácnosti a po zahradě to nezachrání. V zimě, což je právě teď, mě kromě viditelných a přibývajících žilek trápí právě ty oteklé nohy. Ráno kozačky v pohodě dopnu, v práci je sundám, a když se odpoledne obouvám, mám opravdu velký problém zapnout zip. Pomáhá cvičení a to, že si nohy dávám nahoru. Taky by samozřejmě neškodilo zhubnout a nosit i jiné boty než ty na podpatku. Ale není mi osmdesát, abych se podpatků vzdávala, navíc jsem nikdy nebyla sportovní typ.

Jako křečové žíly označujeme rozšířené, uzlovité nebo trubicovitě probíhající žily na dolních končetinách a rozlišujeme je podle průsvitu.

Metličkové (mikrovarixy) od 0,1 do 2 mm, retikulární varixy od 2 do 4 mm, varixy spojovacích žil tzv. perforátorů od 3 do 8 mm a varixy vedlejších (laterálních) větví od 3 do 8 mm a varixy kmenové cca 7 - 8 mm. Jednou z léčebných metod je skleroterapie. Tato je vhodná k odstranění drobných metličkovitých nebo retikulárních varixů, také k odstranění bočních větví hlavních kmenů povrchových žil anebo jako doplněk operace. Na varixy většího průměru je vhodná klasická operace nebo novější radiofrekvenční, případně laserová.

S těžkými nohami se ale dá při dobré vůli něco dělat, jenže s metličkami bohužel ne. A jak jsem psala v úvodu, neustále přibývají a tento problém mě každé jaro čím dál víc trápí. Přes zimu nosím černé nebo barevné punčocháče, ale co na jaře a v létě? Sukní se vzdávat nechci ze stejných důvodů jako těch podpatků. To mám kvůli tomu chodit v kalhotách?
Na loňské dovolené, kterou jsem trávila s mojí mámou a její kamarádkou Irmou v zahraničí, ve mně navíc definitivně vzbudila touhu se těch metliček zbavit právě Irma. Dívala se u bazénu na nohy mámy a na moje a řekla: „Jestli s tím něco okamžitě neuděláš, čeká tě to samé jako tvoji mámu, a navíc to bude mnohem dřív!“  Podívala jsem se na Irminy nohy, které se zdály bez chybičky, a opáčila: „To se vám to říká, když máte sama nohy bez žilek jako patnáctka! To je dar od Boha…“ Jenže ona mě zpražila: „Děvče, nic o tom nevíš. Měla jsem nohy jako ty, ale právě proto, že jsem nechtěla takhle dopadnout, šla jsem včas na zákrok a metliček se zbavila. A teď mám klid. Musíš to zachytit v začátku, jinak s tím už pak nic nenaděláš. Jsi přece mladá, to ti nevadí mít takové nohy?“

Od té doby mi to čím dál víc vrtá hlavou. Irma měla pravdu, musím s těmi metličkami něco udělat!

Také vás trápí metličky a křečové žíly na nohách? Znáte pocit těžkých nohou? Jak proti tomu bojujete? A šla byste na operaci? Máte nějaké tipy na to, jak metličky „zamaskovat“? Myslíte, že mohou pomoci i doplňky stravy?

Čtěte také:

   
10.01.2014 - Zdraví - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. [14] Johanuska [*]

  Já na odstranění žilek na nohou používám produkt pod odkazem (krém) a mně osobně to pomáhá :)

  superkarma: 0 31.08.2016, 17:25:44
 2. [13] Pálivka [*]

  Ach jo, i já mám nohy smou metličku, asi před 20-ti lety jsem jezdila na sklerotizaci k soukromému lékaři, stálo to docela hodně peněz a výsledek byl ještě horší. Když jsem přišla ke své obvodní lékařce, tak jsem ji říkala, že mně otékají nohy a její odpověď byla, že jí také nohy otékají.

  Až nedávno mě poslala jiná lékařka na ultrazvuk, zde se zjistilo, že mám špatný žilní systém. Vysvětlila mně to tak, že když obrátíte zašpuntovanou lahvičku s tekutinou vzhůru, nemělo by nic protékat, ale u mne protéká, s tím se nedá prý nic dělat. Jen chodím na lynfodrenáže, které hradí zdrav. pojišťovna. Metliček se nezbavím, ty měl můj tatínek po celých nohách a já toto bohužel zdědila. Řeším to tak, že nosím dlouhé sukně a u vody bohužel toto nezakryji. Ale vždy se utěšuji, běháš, to je důležité. Jsou lidé po obrně, chodí o berlích, takovéto metličky jsou proti tomu jenom nicotnost. V létě mám nohy také oteklé, chce to je mít v chladu, aby tak neotékaly a tak občas použiji studenou sprchu, nohám se uleví.

  Tak hlavu vzhůru, jsou horší věci a někteří lidé se i s těmito musí naučít žít.

  superkarma: 0 15.01.2014, 14:36:50
 3. avatar
  [12] cherinka [*]

  Jestliže je pisatelce "jednou tolik", tak je jí pořád 16. Tak co řeší? Sml80

  superkarma: 0 12.01.2014, 16:02:32
 4. avatar
  [11] monkee [*]

  Takže prd zákrok, v prvé řadě upravit výživu a posílit žilní stěny. A potom poctivě mazat a masírovat. Rozpohybovat. Ale stejně, když je to geneticky zděděno, dokonalosti se tak jako tak nedosáhne, ale člověk je na tom zdravotně přece jen lépe do vyššího věku.

  superkarma: 0 10.01.2014, 21:44:24
 5. avatar
  [10] peetrax [*]

  Na operaci kvůli "maskování" teda fakt ne! Jediná plastika, na kterou bych si postupem let případně našetřila, by byla ta očních víček, ale to mě naštěstí /zatím/ netrápí. Tu z důvodů ne estetických, ale zdravotních uznávám. Jinak jsem spíš pro léčení příčiny než zakrývání následků.

  superkarma: 0 10.01.2014, 21:18:40
 6. [9] cilani [*]

  Pentlička — #7 Krásně řečeno. Mě by prostě museli předělat celou, abych na sobě nic nenašla.. Vylepším jedno a pak budu urputně toužit po vylepšení něčeho jiného? Nene, co nezvládnu vlastními silami snažím se na svém těle respektovat a brát jako svou součást.. Přítel mě bere takovou jaká jsem a klepal by si na čelo, kdybych takhle začla bláznit, pokud se tedy nejedná vyloženě o zdravotní problém. Nemám dokonalou kůži nikde.. ani na nohách ani na tváři, ale to prostě patří ke mně.. taková jsem a nevím, že by to někdo v mém okolí u kohokoliv řešil..Sml80

  superkarma: 0 10.01.2014, 12:43:12
 7. avatar
  [8] gerda [*]

  Pentlička — #7 Sml67 - taky to tak mám. Nakonec, i kdyby mi upravili fasádu, srdce dobře ví, kolik mi ve skutečnosti je.Sml58 Stárnu, vím o tom, ale nic si z toho nedělám. Co mě neohrozí na životě mi nevadí.Sml24

  superkarma: 0 10.01.2014, 11:45:32
 8. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Naštěstí v naší rodině ke křečovým žilám sklony nemáme, takže ani já je nemám. Metliček pár na nohách mám, ale neřeším to. Abych se zbavila všeho, co je na mém těle neestetické, musela bych podstoupit asi výměnu celého těla nebo tolik plastických operací, že bych se zadlužila na několik generací dopředu! Sml30

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  2. na komentář reaguje cilani — #9
  superkarma: 0 10.01.2014, 08:41:05
 9. [6] Maria28 [*]

  Tak nohy mám ná svůj věk OK, ačkoliv mamka měla nohy křečáky prokvetlé. Nepatrné metličky mám v podkolenních jamkách, ale tam si nevidím, tak mi to je jedno. Známá si nechala metličky na stehnech odstranit a teď se jí tam dělají ještě ve větším rozsahu.

  superkarma: 0 10.01.2014, 08:32:27
 10. [5] Rikina [*]

  Ostatně všechny ty kosmetické operace jenom odstraňují ty viditelné následky, ale aby někdo konečně vymyslel něco na odstranění příčiny, proč se tohle děje, to nic. Sml80 Přitom ty žíly, které nejsou vidět, jsou možná ještě v horším stavu, než ty povrchové, a zatím veškeré léky, co na to jsou, nic neléčí, jen zmírňují potíže. V lepším případě. Neestetické nohy jsou patrně to nejmenší, co se může člověku přihodit, takže kvůlivá tomu bych na operaci teda nešla, ještě mě nikdo nepřesvědčil, že je to řešení. Sml80

  superkarma: 1 10.01.2014, 07:39:23
 11. [4] Rikina [*]

  Fajn. A na kterou soukromou kliniku je to reklama tentokrát? Sml57

  superkarma: 0 10.01.2014, 07:32:08
 12. avatar
  [3] gerda [*]

  Jsem ráda, že nemám křečové žíly, metličky neřeším. V mém věku musím být ráda, že to není horší.Sml30

  superkarma: 0 10.01.2014, 07:29:41
 13. avatar
  [2] Eliana [*]

  mám i na pažích a břiše, ale nedělám s nimi nicSml54

  superkarma: 0 10.01.2014, 07:13:50
 14. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Mám metličky, tu a tam i metly, ale přiznám se, že mě nikdy nenapadlo se tím nějak zabývat Sml80 Tak si o tom něco aspoň přečtu Sml16

  superkarma: 0 10.01.2014, 00:13:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme