Domácnost

Meteopress: Třetí povodňový stupeň a vichřice

Povodeň

Na Šumavě přestává pršet, hladiny řek se začínají uklidňovat

Situace na horních tocích řek v západočeské části Šumavy se v úterý dopoledne po ranním vzestupu uklidňuje. Informovala nás o tom Kateřina Štěrbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

První stupeň povodňové aktivity trvá i nadále na Otavě v Rejštejně i v Sušici a na řece Křemelná ve Stodůlkách. Na těchto tocích již hladina kulminuje," řekla Štěrbová. Podle jejích slov se očekává v odpoledních hodinách zvýšení povodňové aktivity v dolním toku Otavy v jihočeské části regionu.

Na Šumavě v oblasti Modravy v odpoledních hodinách již téměř neprší. Podle meteorologů lze ještě očekávat nějaké další srážky, ale ty by již neměly nějak výrazně ovlivnit vzestupy hladin šumavských řek," dodala Štěrbová.

Hladiny šumavských řek se zvedly v důsledku vytrvalých srážek v noci na úterý, kdy na Šumavě spadlo až 60 milimetrů srážek.

 

Stav ohrožení platí po Černé už i na Malši

Nad limit pro třetí stupeň povodňové aktivity vystoupala dnes dopoledne hladina řeky Malše v Pořešíně na Českokrumlovsku. Už ráno byl stav ohrožení vyhlášen na další jihočeské řece Černé, hasiči začali stavět protipovodňové zábrany.

Hladina Černé vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity v úterý před osmou hodinou ráno a od té doby dál stoupá. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od půlnoci stoupla o téměř 1,5 metru.

Rychle stoupá i hladina Malše, na které po šesté hodině ráno podle ČHMÚ platil první stupeň, před osmou pak dosáhla u Pořešína limitu pro druhý stupeň a kolem 11. hodiny tam dosáhla hodnot pro stupeň ohrožení. Před 11. hodinou se dostala na první stupeň na předměstí Českých Budějovic a poté také u Kaplice.

Obě řeky výrazně stouply kvůli vydatným srážkám v oblasti Novohradských hor. „Voda v Černé bude dále stoupat, zlepšení přijde až ve středu během dne,“ upozornil Tomáš Vlasák z hydrologické služby Jihočeského kraje.

Kvůli stoupající hladině Černé vyjeli do terénu hasiči, na velkou vodu se připravují hlavně v Benešově nad Černou. „Abychom zabránili rozlévaní, stavíme v Benešově nad Černou bariéry. Používáme pytle s pískem. Zasahují dvě jednotky dobrovolných a jedna jednotka profesionálních hasičů,“ sdělila mluvčí jihočeských hasičů Nicole Hovorková. Kvůli vážnému stavu už starosta Benešova nad Černou svolal povodňovou komisi.

I v dalších oblastech jihočeského regionu se chystají na příval vody z lesů Šumavy a Novohradských hor. „Během dne překročí třetí stupeň povodňové aktivity další jihočeské řeky,“ řekl nám Vlasák.

Před polednem dosáhla limitu pro druhý povodňový stupeň - pohotovost - Blanice v oblastech Blanický mlýn a Podedvory na Prachaticku, první stupeň bdělosti platil u Bavorova. Stupeň bdělosti platil i na Zlatém potoku u Hracholusek na Prachaticku.

Otava dosáhla prvního stupně v Rejštejně na Sušicku a také přímo v Sušici. Před devátou hodinou první stupeň hlásili vodohospodáři i na jejím přítoku Křemelné a za necelé dvě hodiny už i z Lenory, kde protéká Teplá Vltava.

Po 10. hodině vystoupala na stupeň číslo jedna i Polečnice v Českém Krumlově.

„V úterý stoupne voda prakticky ve všech jihočeských řekách, kromě řeky Černé očekáváme třetí povodňový stupeň také na Malši v Římově, na horní Otavě čekáváme, že voda dosáhne druhého až třetího povodňového stupně, třetí stupeň hrozí také Blanici,“ shrnul Vlasák.

I v těchto místech situaci monitorují hasiči. „Jsme v pohotovosti,“ uvedla mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. Podle ní jsou hasiči připraveni i na případnou evakuaci obyvatel.

Jižní Čechy bude až do středy ovlivňovat teplá fronta související s tlakovou níží nad Balkánem. „Fronta přišla od východu, takže česká strana Novohradských hor a Šumavy je v tomto případě neobvykle návětrnou stranou fronty, na které spadne enormní množství srážek. Očekáváme, že na Šumavě a v Novohradských horách spadne až 90 milimetrů srážek, situace se uklidní až ve středu během dne,“ řekl nám Gustav Sysel z českobudějovického meteorologického ústavu.

Před silnými dešti a s nimi související hrozbou povodní varoval ČHMÚ už v pondělí. Stav povodňové bdělosti meteorologové vyhlásili pro Plzeňský a Zlínský kraj. Povodňová pohotovost, která již znamená vysoký stupeň nebezpečí, se týká trojice krajů - Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského, což jsou oblasti, které bude podle Českého meteorologického ústavu sužovat silný trvalý déšť. Se silným deštěm se však potýkají také obyvatelé Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Vydatné srážky trvalejšího charakteru lze podle meteorologů očekávat zejména v úterý, ve středu už by měl déšť pozvolna ustávat.

 

Meteopress: Třetí povodňový stupeň a vichřice

Na řece Černé byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, na Malši u obce Pořešín druhý. Česko budou trápit silné deště a s nimi související hrozba povodní až do středečního poledne. V horských oblastech severních Čech hrozí vítr až 100 km za hodinu.

Zatímco druhý stupeň znamená pohotovost, třetí stupeň povodňové aktivity, který se týká Černé, signalizuje již podle Českého hydrometeorologického ústavu stav ohrožení.

V horských oblastech zejména na severu Česka podle meteoroložky Dagmar Honsové z Meteopressu nabírá vítr rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V průběhu dne by jeho síla mohla vystoupat až na 100 kilometrů za hodinu. Jeho intenzita by měla začít slábnout až ve čtvrtek.

„Čerstvý vítr fouká na celém území České republiky. V nížinách dosahuje rychlosti do 70 kilometrů za hodinu. Platí to zejména pro Karlovarský, Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj,“ informovala nás Honsová.

Stav povodňové bdělosti meteorologové vyhlásili pro Plzeňský a Zlínský kraj. Povodňová pohotovost, která již znamená vysoký stupeň nebezpečí, se týká trojice krajů - Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského, což jsou oblasti, které bude podle Českého meteorologického ústavu sužovat silný trvalý déšť. Se silným deštěm se však potýkají také obyvatelé Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Jihomoravského a Zlínského kraje.

Vydatné srážky trvalejšího charakteru lze podle meteorologů očekávat zejména v úterý, ve středu už by měl déšť pozvolna ustávat. Nejvíce přitom naprší v oblasti Jeseníků, Beskyd, Šumavy a Novohradských hor, kde by mělo spadnout 30 až 70 milimetrů srážek. Na zbytku území České republiky se budou srážkové úhrny pohybovat od 10 do 30 milimetrů.

Meteorologové doporučují, aby lidé sledovali aktuální vývoj situace a předpovědi v médiích či na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Řidiči by měli při silném dešti dostatečně snížit rychlost svého vozu, a zabránit tak nebezpečí aquaplaningu. Pokud voda zatopí silnici, v žádném případě by do ní neměli vjíždět. Meteorologové varují také před nebezpečím zatopení níže položených míst, údolních poloh a sklepů.

Jaké je počasí u vás? Bojíte se povodně? Máte pojištěnou svou nemovitost proti přírodním živlům?

   
23.06.2009 - Dům a byt - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. [20] 000444 [*]

  u nás taky prší,ale povodně tu nejsou...jinak jsem už tak vystresovaná z těch povodní,že se pořád dívám z okna....

  superkarma: 0 01.07.2009, 12:38:08
 2. avatar
  [19] Myškomedvídek [*]

  kacena007 — #11 tam bych to určitě pojistilaSml80

  superkarma: 0 27.06.2009, 17:25:51
 3. avatar
  [18] Věrulinka [*]

  lenagirl — #17 škoda slov, že? Sml15

  superkarma: 0 27.06.2009, 10:17:11
 4. avatar
  [17] lenagirl [*]

  Vivian — #6 trapný tleskat když lidé jsou v nesnázích Sml68

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #18
  superkarma: 0 27.06.2009, 10:11:11
 5. [16] bundas [*]

  chudáci

  superkarma: 0 27.06.2009, 08:31:38
 6. avatar
  [15] Myškomedvídek [*]

  kacena007 — #11 vloni jsme byli u otce u CHrudimy když se tan přehnala vychřice,kdo nevidí nepochopíSml57

  superkarma: 0 27.06.2009, 00:47:03
 7. avatar
  [14] honuska [*]

  ToraToraTora — #2 jestli to vypadá na konec světa nebo ne, to bych se zeptala lidí, kterým voda vzala nejen majetek, ale i příbuzné.

  Bydlím asi 20km od Nového Jičína a povodeň se mě nijak nedotkla, ale pro ty z Bludovic, Jičína nebo Jeseníku n.O. to musí být smutné.

  superkarma: 0 27.06.2009, 00:04:51
 8. avatar
  [13] honuska [*]

  ToraToraTora — #4 ale rohlíky do supermarketu samy nenaskáčí, ty se musí upéct a pečou se z mouky a mouka je z čeho? Z obilí. Bingo, obilí pěstují zemědělci.

  superkarma: 0 27.06.2009, 00:01:15
 9. [12] orangutan [*]

  Sml14nijaké,ale povodeň u nás nehrozí

  superkarma: 0 26.06.2009, 23:58:45
 10. [11] kacena007 [*]

  východní čechy Pardubice počasí střídavé,přes den dusno,pár kapek,moc lituji ty lidi a jsem s nimy držte se,já se bojím každé větší bouřky a větru,bydlím v domě u přítele a s jeho rodiči a nejsou schopný barák pojistit,párkrát nám to vzalo střechu a stejně je to nenakopne,aby to pojistili ....

  1. na komentář reaguje Myškomedvídek — #15
  2. na komentář reaguje Myškomedvídek — #19
  superkarma: 0 26.06.2009, 23:12:42
 11. avatar
  [10] jedle [*]

  Vivian — #6 aha , ted mi to doslo, mala se uci prace na PC??? Sml30

  superkarma: 0 23.06.2009, 14:34:12
 12. avatar
  [9] jedle [*]

  Vivian — #6 Viv ??? jsi to ty??? Ja te tu mooc dlouho nevidela.

  superkarma: 0 23.06.2009, 14:32:58
 13. [8] Sahi [*]

  Bydlím na Šumavě a lije tady jako z konve.

  superkarma: 0 23.06.2009, 14:06:34
 14. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Vivian — #6 Kdyby sis koupila na letošek nový plavky za nekřesťanský penízky, tak by ses neřehtala:(

  superkarma: 0 23.06.2009, 13:04:16
 15. avatar
  [6] Vivian [*]

  Sml59

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #7
  2. na komentář reaguje jedle — #9
  3. na komentář reaguje jedle — #10
  4. na komentář reaguje lenagirl — #17
  superkarma: 0 23.06.2009, 12:49:56
 16. avatar
  [5] Jeliska [*]

  Letní dny si představuji rozhodně jinak,snad se to praví a nic z toho nebude.

  superkarma: 0 23.06.2009, 12:32:58
 17. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  DanaD — #3 O víkendu jsem byla na houbách a ROSTOU! jak blbý, takže promě zamě ať si prší třeba celý týden

  A zemědělci budou pištět pořád. Špatné počasí pro úrodu je jakékoliv počasí.

  1. na komentář reaguje honuska — #13
  superkarma: 0 23.06.2009, 12:29:09
 18. avatar
  [3] DanaD [*]

  ToraToraTora — #2 no vzdyt vsichni pisteli ze je sucho, tak ted prsi, no

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  superkarma: 0 23.06.2009, 12:10:41
 19. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Chčije, to jo, ale na nějaký konec světa to rozhodně nevypadáSml24

  1. na komentář reaguje DanaD — #3
  2. na komentář reaguje honuska — #14
  superkarma: 0 23.06.2009, 11:41:38
 20. avatar
  [1] DanaD [*]

  no mozna byste se mohli radej zamerit na stranky www.chmu.cz  tam jsou realnejsi informace

  superkarma: 0 23.06.2009, 11:12:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme