Zdraví

Měsíc biopotravin začíná, součástí budou i akční slevy

V září si budou moci zákazníci téměř 30 bioprodejen sdružených v PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců koupit v této síti celou řadu biopotravin za akční ceny. Informoval o tom v úterý koordinátor akcí začleněných do projektu „Září – měsíc biopotravin“ Tomáš Václavík z agentury Green marketing.

Spotřebitelé tak budou mít podle jeho údajů možnost nakoupit například sušenky z Biopekárny Zemanka, parmezánové krekry, obilnou kávu Babiččinu arabiku, čokoládu a tyčinky české výroby bez obsahu cukru, mléka i lepku, směs na pohankovou polévku a bramboráky, olej na pečení a smažení, kávu 100procentní arabiku, tři druhy musli, čokoládovou pomazánku, ale i ekologicky šetrný tekutý prostředek na praní, doplněk stravy bio chlorellu a řadu dalších biopotravin.

Letošní ročník měsíce biopotravin je již pátým v pořadí a stejně jako v minulosti budou jeho součástí stovky doprovodných akcí, jako jsou biodožínky, ochutnávky a prezentace biopotravin pro spotřebitele. Novým prvkem bude letos projekt „Koruna pro Bio do škol“, za účasti Nadace Partnerství. Všichni účastníci tohoto projektu darují jednu korunu z každého výrobku označeného logem „Koruna pro Bio do škol“, prodaného v měsíci září na podporu propagace a konzumace biopotravin ve školních zařízeních.

Biopotraviny přitom patří podle Václavíka k výrobkům, kterým může spotřebitel plně důvěřovat. Jejich výroba a uvádění na trh se totiž řídí přísným procesem certifikace. „Zemědělci musí nejprve podstoupit minimálně dvouleté přechodné období, a teprve poté mohou začít nabízet své zemědělské výrobky jako ekologické. Pokud si přejí pěstovat zároveň konvenční i ekologické produkty, musí tyto činnosti v průběhu každé fáze výroby jasně oddělit,“ uvedl Václavík. Zemědělci i zpracovatelé biosurovin jsou navíc povinni dodržovat příslušné předpisy obsažené v legislativě EU i českém zákoně o ekologickém zemědělství. Úspěšným podnikatelům je pak udělena ekologická certifikace, na základě které své zboží mohou označovat jako biopotravina.

Spotřeba a nabídky biopotravin v ČR v posledních několika letech neustále stoupá. V roce 2008 činil maloobchodní obrat s biopotravinami v ČR 1,8 miliardy korun a oproti roku 2007 vzrostl o 510 milionů korun. Biopotraviny se loni podílely na celkové spotřebě potravin 0,75 procenta. Průměrná útrata na obyvatele a rok za biopotraviny dosáhla v loňském roce v ČR 176 korun.

Kampaň Měsíc ekologického zemědělství a biopotravin finančně podporuje každoročně Ministerstvo zemědělství ČR. Koordinátorem kampaně je agentura Green marketing.

   
01.09.2009 - Zdraví - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. [3] spili [*]

  Mně by zajímalo, jak to je doopravdy, když před pár týdny prošla na Seznamu zpráva, tuším, že od londýnských vědců, která říká, že rozdíl mezi tzv. zdravou a nezdravou stravou není žádný. Tak na co potom jíst Bio potraviny?!

  superkarma: 0 04.09.2009, 13:44:10
 2. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  mindulinka — #1 Sml30 také nechci, ani náhodou Sml23

  superkarma: 0 01.09.2009, 17:35:35
 3. [1] mindulinka [*]

  Bio potraviny - děkuju nechci ani zadarmo.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  superkarma: 0 01.09.2009, 12:33:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme