Vztahy

Meryl a její vysvědčení


Když jsem byla ještě školou povinná žákyně, vždycky jsem těšila na 30. červen. Samozřejmě hlavně proto, že začínaly prázdniny a přede mnu byly dva měsíce plné volna, ale také proto, že můj bráška má ten den narozeniny. A díky tomu jsme toho 30. 6. měli pokaždé dort! Ať bylo “výzo” jakékoli, narozeniny se prostě nedají jen tak přehlédnout, a tak ať se dělo co se dělo… rodiče si vždy odbyli případné zklamané výrazy, a pak následovala oslava.

Snad se na mne nebudete teď zlobit, když si zde nyní dovolím malou, soukromou vsuvku. Bráška mi totiž nedávno udělal obrovskou radost, když jsem zjistila, že zde na magazínu čte každý můj článek! Žila jsem v domnění, že si možná občas něco přečte, občas mi třeba zavolal, že to a to se mu líbilo… ale že mapuje úplně všechno, tím mě opravdu dostal.

A tak já se teď, bráško, pokusím dostat tebe, protože předpokládám, že i tento článek si přečteš. A přeju Ti k Tvým dnešním narozeninám… vždyť Ty víš :o))) Všechno zlé, ať se v dobré obrátí, a všechno dobré, ať se několikrát znásobí. Mám Tě ráda a jsem ráda, že Tě mám. :o)) A to nejen díky tomu, že jsi se uměl narodit v ten správný den….

Protože nevím jak vy, ale poslední den školy je vždycky tak trochu rozporuplný. Pro některé děti je to skutečná černá můra a radost z nadcházejících prázdnin jim kazí několik špatných známek a strach. Strach, že budou potrestány, poníženy, že budou muset poslouchat káravé monology od rodičů, že jim budou kladeny otázky, na které nebudou umět odpovědět, možná dostanou i výprask… A pak následuje ta strašná a příšerná masážní kampaň babbček, tetiček, sousedek, náhodných známých… A všichni se ptají na jedno a to samé. “Tak jaké bylo vysvědčení? Pochlub se!”

Copak o to, když má někdo samé jedničky, maximálně pár dvojek, to se to chlubí. Ale co ti ostatní? Ti, kteří jsou zasvěceně označováni za chytré, ale líné? Přiznávat se na potkání ke čtyřce z matematiky se asi chce málokomu.

Pamatuji si, jak jsme to měli zakódované. Na otázku “Co budeš - máš na vysvědčení?” jsme nikdy neodrecitovali známky komplet… kdepak. Vždycky se řekl počet těch nejhorších. Pamatujete? “Čtyři trojky, dvě čtyřky, sedm dvojek….”

Jako by to bylo to nejdůležitější. Odhalovat nikoli své přednosti, ale přiznávat se celému příbuzenstvu k tomu, co nám nejde, v čem nejsme dobří…. Brrr.

Mně nikdy nešla matematika. Před hodinami tohoto předmětu jsem měla křeče v podbřišku a číslička mi splašeně poletovala sem a tam a já nebyla schopná je zkrotit.

Co na tom, že slohové práce jsem měla nejlepší ve třídě, že mi šel dějepis a bavil mě zeměpis, že v tělocviku jsem patřila mezi vybíjenkářskou elitu a každé družstvo mě chtělo mít za kapitánku. To bylo bezvýznamné, malé, k ničemu… Proč? Protože jsem neuměla matematiku! Nikdo nikdy nezdůrazňoval mé úspěchy a přednosti…vždycky jsem byla ta, “co je blbá na matiku”.

Plácli mi to na čelo – učitelé, rodiče… a důkladně to podpořily všechny tetičky, sousedky a máminy kolegyně. A já s tím žila celé dětství a dospívání jako s vypáleným cejchem.

Když se mi pak narodily mé dcery, předsevzala jsem si, že já to budu dělat jinak. Tak, abych jim nebrala jejich důstojnost, netrápila je zdůrazňováním neúspěchů, ale naopak povzbuzovala chválením..

Nevím. Asi se mi to vždycky zrovna ukázkově nedařilo a i u nás byl kolikrát doma kvůli škole, lenosti a lajdáckosti křik… Ale na jedno jsem přišla. I z méně úspěšného vysvědčení jde udělat něco, čím svému nešťastnému dítěti nesnížíte sebevědomí a neuvrhnete ho do černých myšlenek plných pochyb.

A tak si vám dnes dovolím dát malou radu… Takovou normální – jako od mámy dvou dětí. Zdravý selský rozum.

Pokud bude na dnešním vysvědčení něco, co vás rozhodně nepotěší… Nadechněte, vydechněte… a pak si pečlivě prostudujte všechny známky a porovnejte je s pololetím… A to by v tom byl čert, aby se něco pozitivního nenašlo.

Nezlepšil se váš potomek oproti pololetí v nějakém předmětu? Ano? Pochvalte ho za to… i kdyby to bylo “jen” ve výtvarné výchově. Má v něčem vaše dítko trvale a stabilně pěkné známky? Vyzdvihněte to, řekněte mu, jak je šikovný… Pak klidně zmiňte to, co se mu nepovedlo…. Ale zakončit toto hodnocení byste měli pozitivně, vyjádřit pochopení, že si uvědomujete, že chodit do školy není jen tak.

Nedopusťte, aby jedna či dvě nebo dokonce více čtyřek, trojek…případně i nějaká pětka… zraňovaly vaše dítě více, než je nutné. Protože – ruku na srdce.

Každý umíme něco, nikdo neumíme všechno… ale nikdy by nikdo neměl být zatracován jen proto, že je “blbej na matiku”. Ty jizvy na dušičce se pak dlouho hojí….

Přeju vám i vašim dětem krásný den… A i když třeba u vás dnes neslavíte narozeniny… kupte si klidně dort! A se svíčkami! Začátek prázdnin je totiž tady….

Na náš redakční e-mail mi můžete psát vaše zážitky s vysvědčením… Co vás štvalo, těšilo, co jste nesnášeli, čím jste trpěli… Kdo vás uměl vždy potěšit a naopak, čeho a koho jste se báli.

Redakce@zena-in.cz

Krásné léto všem!

   
30.06.2005 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [35] markeet [*]

  u me to slo se vzdelanim tak nejak vzestupne - zakladni skola , stredni a vysoka - asi ze jsem konecne studovala (skoro) jenom to, co me bavi. meryl za jeji clanek dekuju, tohle by meli povinne cist vsichni rodice, kteri sve deti deptaji za neuspechy ve skole. a taky by jim meli na pozadani ukazat vlastni vysvedceni, to by myslim odpadlo spousta mentorovani a rozcilovani se nad nevyvedenymi potomky

  superkarma: 0 30.06.2005, 22:19:42
 2. avatar
  [33] kemy [*]

  Vecernice: jéé, doufám, žes to nepochopila jako ňáký chlubení nebo tak.
  z češtiny sem měla dycky jedničku a ze slohovek taky. jesi to nebude tim, že píšu tak, jak si píšu dopisy a smsky s kámošema anebo spíš tim, že sem včera (neska) do tří kalila a ráno sem byla eště trochu na cáry.
  fakt sem se nechtěla nějak vychloubat. to bych nepsala, že mě vyhodili, že?

  superkarma: 0 30.06.2005, 19:05:01
 3. avatar
  [32] tortora [*]

  já jsem byla taky moc šikovná na tělocvik,vybíjená v té jsem byla mistr nad mistry,na celé škole na mě nikdo neměl jenom někteří kluci,s matikou to bylo horší... kromě toho,naši koukali do žákajdy celej rok,takže věděli,co můžou čekat,případný průšvihy se řešili hned...takže nějaký psycho z vysvědčení se u nás nikdy nekonalo jsem ráda,že naši byli normální naopak,i když se všechno nepovedlo,tak jsme zašli na zmrzku,protože věděli,že se snažím...jo a ve finále jsem dokonce i z matiky odmaturovala

  superkarma: 0 30.06.2005, 16:48:53
 4. avatar
  [31] Eva_CZ [*]

  Bráška: Mas uzasnou segru!

  superkarma: 0 30.06.2005, 13:25:33
 5. avatar
  [30] Meander [*]

  Celou ZŠ jsem byla tlustá chytrá holčička. Až na střední jsem se totálně zhovadila, prachy na jídlo jsem utrácela za a ve druháku jsem s velkou parádou rupla z dějepisu. Kdo z vás zná Šudřicha a hotelovku v Mariánkách, asi tuší proč

  superkarma: 0 30.06.2005, 13:17:30
 6. avatar
  [28] marta-b [*]

  Tak matiku jsem taky ze srdce nenáviděla, už od základky, ale tam tom ještě šlo, to jsem vždycky (nechápu jak) uhrála dvojku, ale jak začaly na gymplu integrály a podobný nesmysly, šlo to se mnou z kopce ... matika je to jediný, po čem se mi asi nikdy v životě nezasteskne ... a to jsem z ní povinně musela maturovat

  superkarma: 0 30.06.2005, 12:51:07
 7. avatar
  [27] Lhasa [*]

  Merylko, díky A bráškovi všechno nejlepší!!!

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:37:48
 8. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  Panu Meryl vsechn nej a jeho segre - moc hezky!

  To vysvedceni je navic tak neobjektivni.... Na spouste deti se navic podepisi ty hystericke klimakterni kravy, ja jsem to nijak neresila. Byla trojka, no a tak byla, no. A co? Mam prima kluky, oba nakonec odmaturovali a jestli si nekdy udelaji dalsi skolu, nebo ne, je jejich vec.

  P.S. Ne, nemyslim si, ze jsou vsechny ucitelky klimakterni hysterky. Nektere jsou na prechod jeste mlade, jine ho maji za sebou.

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:35:08
 9. avatar
  [23] kemy [*]

  jo a vše nej "merylákovi"

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:26:43
 10. avatar
  [22] kemy [*]

  já sem docela chytrá, myslim. od šestý třídy sembyla na gymplu. po prváku mě ale vyhodili, protože sme chodila za školu. bylo tžo tam fakt šílený!!! tak k čemu je mít dobrý znánmky, když bych si celej život pamatovala jenom jak sem se zamlada šrotila...? teď sem na obchodce, kde to je podstatně lehčí a sem šťastná!!!!!!!!!!
  jo a byla jedna trojka z účta..

  superkarma: 0 30.06.2005, 11:24:13
 11. [21] Rikina [*]

  Tak já se teda hlásím k těm jedničkářům - celou ZŠ jsem měla jedinou dvojku z hudební výchovy, anžto hudební sluch postrádám, a zpívat prostě neumím. Doháněla jsem to teoretickou znalostí životopisů skladatelů, a estetickým psaním not na správná místa notové osnovy Ale ty dotazy příbuzenstva, jaký bylo vysvědčení, mě vytáčely i tak. Rodiče se ani neptali, už věděli, co mají očekávat a byli na to zvyklí

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:40:24
 12. avatar
  [20] Muštelka [*]

  U nás se z vydvědčení nedělá žádná věda, protože průběžně sledujeme výsledky dětí ve škole. Proto nsá nic nemůže překvapit. Letos mne velmi potěšil syn ve čtvrté třídě. Přes dvouměsíční absenci (nemoc do půli dubna do půli června) si udržel stejné vysvědčení jako v pololetí . Vlatně jsem tak trochu hrdá i na sebe, že jsem se s ním všechno zvládla doučit. Přeji všem dětem krááásné a dlooouhé prázdniny.

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:36:41
 13. avatar
  [19] Jájja [*]

  Vždyť to, že má dítě na vysvědčení na základce horší známky, ještě vůbec neznamená, že je blbé. Mě nechtěli pustit ze ZŠ na sedmiletý gympl, že to nemám šanci zvládnout. Ale zvládla jsem to v pohodě a dneska dokonce promuju na VŠ. Hodně všem dětičkám. A kráááásný prázdiny

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:27:00
 14. avatar
  [18] medunka2001 [*]

  Dcerka přinesla samé jedničky a ještě dáreček za 1. místo ve třídní celoroční soutěži. Tak si to užívám, protože odpoledne uvidím synovo vysvědčení a to už bude horší. Prostě 18letý mladý muž má jiné starosti než studium. Ale známky nijak neřeším, hlavně aby příští rok odmaturoval.

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:24:55
 15. avatar
  [17] houserop [*]

  louže: ba, pravdu díš. Dokonce si myslím, že jedničkáři to mají v životě těžší - jsou na ně kladeny větší ároky, jsou u nich větší očekávání. Takže ze základky jdou na gympl, když jim to tam jde, tak na vysokou.. Skončí s diplomem a nevědí kam dál, ve škole byli pořád nejlepší a najednou to nikoho při hledání zaměstnání a pak v práci nezajímá...

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:16:16
 16. avatar
  [15] houserop [*]

  Jsem ráda za tenhle článek. Dnes, když jsem jela do práce, už decka odcházela domů s vysvědčením. A jak jsem tak koukala na ty zmoklé tvářičky a pomačkaná vysvědčení, jsem se najednou musela ptát sama sebe, proč se úspěšnost dětí a rodičů měří známkami? V práci člověk nedělí lidi na ty, kteří měli pěkné známky a horší známky, ale na ty, kteří poradí, pomohou, dobře se s nimi spolupracuje, lenochy, vymlouvače... Tak proč jsou chudinky děti cejchované podle známek...? A nemluvím z vlastní zkušenosti, protože pro mě nejhorší vyzvědčení bylo, že mi hvůli dvojce z těláku uteklo na gymplu vyznamenání, takže pro mě bylo lehké všem odpovídat na otázku "jaké bylo vysvědčení"?

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:11:16
 17. [14] louže [*]

  Je to škoda, že se všichni nervujeme kvůli nějakému učení už od nějakých šesti, sedmi let... Ty jedničkáři stejně nemají nějak extra jednodušší život, dost často bývají nepraktičtí pro běžný život, takže jen známky na vysvědčení opravdu nevypovýdají o kvalitě člověka, ale... na střední školu se jedničkáři dostanou bez zkoušek a jistě se najdou i jiné výhody. Já jsem je bohužel nemohla nikdy využívat, byla jsem ta zlatá střední cesta - ani nejhorší, ani nejlepší.. Všem dětem přeji bezva prázdniny a učitelkám trošku více tolerance, děti toho mají ve školách fakt moc, a když každý učitel vyzdvihuje ten svůj předmět a přitom ho neumí ani pořádně vysvětlit tak je to hodně těžké.

  superkarma: 0 30.06.2005, 10:09:36
 18. avatar
  [13] Kocicka [*]

  nejhorší předmět pro mě byl tělocvik a němčina

  superkarma: 0 30.06.2005, 09:45:47
 19. avatar
  [12] Kocicka [*]

  já byla "blbá na tělocvik" a do teď si pamatuji to prošení u tělocvikáře naší učitelky aby mi dal z tělocviku 2, aby mi nezkazil vyznamenání....:-) Ne že bych ho měla pravidelně občas se tam vloudila nějaká 3 z jazyků!

  superkarma: 0 30.06.2005, 09:45:12
 20. avatar
  [11] megrin [*]

  Uf, až jsem uronila slzičku. Děti sice nemám, ale tahle krásná slova mě pohladila po duši. Zkusím si to zapoamatovat

  superkarma: 0 30.06.2005, 09:21:40
 21. avatar
  [10] Žábina [*]

  jeden syn dneska končí školku a druhý základní školu ...s oběma to prožívám

  superkarma: 0 30.06.2005, 09:07:52
 22. avatar
  [8] Tesay [*]

  taky sem blbá na matiku , ale na druhou stranu mému bráchovi matika vždycky šla. (bráška je mé dvojče) my se vůbec strašně doplňujem, co nejde jednomu jde druhému. být jedna bytost tak jsme asi dokonalí

  superkarma: 0 30.06.2005, 08:42:32
 23. avatar
  [7] catcat [*]

  Moje drahá dcera mi přinese vysvědčení pod psa (třeťák na SŠ), ale je mi to jedno, protože je pro mě důležité, že jí škola baví. Já ve třeťáku taky nezářila. Horší to bude u našich, tam si to schytá a nejhorší je, že já to schytám taky! Ale hned zítra ráno jede na tábor, takže jen párkrát utrousí to oblíbené "to neřeš" a má to za sebou

  superkarma: 0 30.06.2005, 08:32:13
 24. avatar
  [6] dzijana [*]

  Moje dcera je na matiku hlava po otci,český jazyk a psaní je děs běs.Ale je teprve ve třetí třídě...Jelikož s manželem nejsme žádní géniové (on si to teda o sobě nemyslí ),tak jí dvojky toleruju.

  superkarma: 0 30.06.2005, 08:04:10
 25. avatar
  [5] Trinitty20 [*]

  Já jsem byla s matikou taky vždycky na štíru, na základce jsem to vždy uhrála na dvojku, ale na střední mě ty trojky vždycky kazily vyznamenání Ať jsem dělala co jsem dělala vždycky se to pos**** Když jsem nahnala jedničky v látce která mi šla, pak přišlo něco co mě za Boha nešlo a zase jsem stagnovala na mrtvém bodě. Holt někdo nemá na všechno buňky

  superkarma: 0 30.06.2005, 07:55:33
 26. avatar
  [4] risina [*]

  Fripa: Taky bulím, ale já bulím u všeho...

  superkarma: 0 30.06.2005, 07:54:45
 27. avatar
  [3] Aja [*]

  Merylímu bráchovi všechno nejlepší, hodně zdraví a pohody, problémy ať se setřepou

  superkarma: 0 30.06.2005, 07:53:21
 28. avatar
  [2] Fripa [*]

  nevím proč u toho článku , ale držím pěsti mým dvojčatům, končí dneska 2. třídu , a když jsem včera hledala šatičky, tak jsem si vzpoměla jak jsem několik let 30.6 pro výzo chodila v jedněch šatech protože babička švadlena ušila stejný mě a mým 2 starším sestřenicím

  superkarma: 0 30.06.2005, 07:48:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme