Zdraví

Menopauza? Upravte jídelníček!


Celý život slýcháme o zdravém ovoci a zelenině, o prospěšnosti vápníku pro kosti a o jiných vymoženostech zdravého jídelníčku. Přesto si většina lidí postupem času vytvoří nevhodné návyky, které jim každý den diktují, co budou jíst. Nejsou výjimkou lidé v důchodovém věku, kteří každé ráno posnídají sušenky, k obědu si uvaří některé z pěti jednoduchých jídel a večeří párek s hořčicí. Den po dni, rok za rokem.

Pohlavní hormony udržují ženám zdraví

Vyvážená a pestrá strava je nejdůležitější v dětském věku, kdy se mladý organismus vyvíjí. Její význam se pak znovu zvyšuje s pokročilejším věkem, u žen především v období po menopauze. Až do menopauzy jsou totiž ženy chráněny svými pohlavními hormony před aterosklerózou a kardiovaskulárními onemocněními, tuto ochrannou bariéru však s příchodem menopauzy ztrácejí. Pohlavní hormony mizí, staré zvyky však přetrvávají dál. Tučné sýry, mastné salámy, nedostatek ovoce a zeleniny – to vše nyní může vykonat své zhoubné dílo, poškozovat cévy a důležité orgány.

Nedostatečná a jednostranně zaměřená výživa se podle lékařů podílí na vzniku většiny onemocnění, která jsou nejčastější příčinou úmrtí. Mezi tato onemocnění patří ateroskleróza koronárních cév, rakovina, mozková mrtvice, cukrovka a onemocnění jater a ledvin. Špatná výživa se podílí také na vzniku osteoporózy neboli řídnutí kostí.

Proměna po padesátce

Co se děje v těle ženy, která překročila magickou padesátku a měla by si začít užívat tu poklidnější a zaslouženě oddechovou část svého života? Kromě poklesu hladiny pohlavních hormonů se celkově zpomaluje metabolismus, výrazně se snižuje také množství kostní hmoty, což činí kosti křehčími a náchylnějšími ke zlomeninám. Vitamin D, který je potřeba pro udržení zdravých kostí, může tělo vytvářet jen při dostatku slunečního záření. Starší člověk však vitamin D již nedokáže vytvářet tak efektivně jako ve svých dvaceti letech, proto ve vyšším věku potřebuje průměrně více sluníčka než v mládí.

Vitaminy v tabletách povoleny?

Přestože největší dobrodiní může tělu poskytnout zdravá a vyvážená strava upravená na míru individuálním potřebám a zdravotnímu stavu, zvláště ve vyšším věku je možné si vypomoci také vhodnými potravními doplňky. Užívání konkrétních vitaminů, minerálů a dalších doplňků přirozené stravy je však vhodné konzultovat s lékařem. Často není potřeba nechat si vysávat peněženku drahými preparáty, postačí jednoduché jednosložkové tablety s nedostatkovým vitaminem nebo například vápníkem.

Zdroj: healthlink.mcw.edu

Připravil server www.osteoporoza.cz

   
14.01.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [13] Monika43 [*]

  Taky bych do našich nikdy nenacpala tolik zeleniny, ale proto jsem jí koupila nějaké vitamíny, at v sobě aspoň něco má. K tomu jsem jí koupila Elison na únik moči, protože ikdyž se styděla o tom mluvit, tak jsem si všimla, že jí to hrozně trápí. Teď je zase veselá a konečně je jako dřív!

  superkarma: 0 17.04.2013, 12:24:29
 2. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  kačinka: dej ji pokoj.

  superkarma: 0 16.01.2009, 02:53:55
 3. avatar
  [11] kareta [*]

  kačinka: já bych maminku nechala být- co kdyby jí ta doporučovaná strava ublížila

  superkarma: 0 14.01.2009, 15:07:02
 4. avatar
  [10] Léthé [*]

  Poklidnější a zaslouženě oddechovou část svého života?
  Já mám spíš pocit, že teprve teď vím co chci, co mi dělá dobře a užívám si toho plnou mírou ....a z vysoka se*u na nějakou "zdravou" výživu, jím co mi chutná.
  Svou smrt si představuji tak, že mi jednou z mé ruky vypadne sklenička s červeným vínkem, já padnu taky a bude to . Toť bych si přála . Jelikož nejsem sobec, tam si myslím, že přání umřít při sexu je blbost, chudák partner by měl pak doživotní trauma

  superkarma: 0 14.01.2009, 13:07:02
 5. avatar
  [9] kačinka [*]

  S tou padesátku to přepískli, ale co třeba naši rodiče? Mám 76 letou matku a to je skoro případ z článku. Ne že by se cpala párkama, ale zrovna příklad zdravé stravy to není a večer, kdy se sejde rodina u stolu a na něm je mimo jiné mísa zeleniny, tak té si skoro nevšimne. Zato já si toho všimla a tu mísu jí strkám pod nos, podařilo se mi ten stav trochu zlepšit, ale není to žádný zázrak, mohla by zeleniny a ovoce sníst mnohem víc, ale vrčí na mě ať jí nechám na pokoji, že si bude jíst co chce. Co s tím?

  superkarma: 0 14.01.2009, 11:23:37
 6. [8] rozina [*]

  Je to tu napsané tak skrytě. J8 jsem za přechdem- už jsem přešla!! První 2 roky nic, pak jsem začala přibírat!! Dost. Tak jsem se na sebe naštvala, pomohla mi těda hodná aní doktorka, napsla mi prášky- jen na lék. předpis, ty mi pomohly první 3 měsíce, a pak jsem SNÍŽILA říjem a kila šla dolů - za rok 18 kg. Jím málo, hodně piju a ovoce!§ A funguje to. Když to s jídlem přeženu je mi hned těžko, a tak zase 2 dna odlehčuji. Je to ten princip- příjem - výdej. a když je málo výdeje- pohybu - tak málo jíst, hodně pít a JDE TO- KILA JDOU DOLŮ- BEZBOLESTNĚ !!

  superkarma: 0 14.01.2009, 10:52:33
 7. avatar
  [7] Aja [*]

  To je jako otvírák k nějakému seriálu konečně smysluplných článků pro starší a pokročilé?

  superkarma: 0 14.01.2009, 09:33:34
 8. [6] počítačka [*]

  Také jsem překročila a čekala NĚCO. Nic se nedělo, takže ve stejném poklusu jako v cet jsem vstoupila do át. A vyhovuje mi to stejně jako mmarianne. Kila pravda by mohly jít dolů, ale omlouvám to svojí nemocí, protože dieta je bohužel nevhodná pro hubnutí. Ále, každý nějak musíme vypadat. A tak tedy s úsměvem vstupuji do DALŠÍ ETAPY ŽIVOTA...???!!!

  superkarma: 0 14.01.2009, 08:25:25
 9. avatar
  [5] Dimsy [*]

  Achjo,zase jsem četla co tam není:"Užívání konkrétních vitaminů, minerálů a dalších doplňků přirozené stravy je však vhodné KONZUMOVAT s lékařem."Představila jsem si,jak jdu k lékaři a svorně spolu ďobem vitamíny.

  superkarma: 0 14.01.2009, 08:20:42
 10. avatar
  [4] mmarianne [*]

  Už jsem překročila, nic nepozoruju, nepřibrala jsem a poklidnějšího života užívat nehodlám. Vyhovuje mě fofr a poklus.

  superkarma: 0 14.01.2009, 06:58:26
 11. avatar
  [3] aninas [*]

  moula: taky nevim

  superkarma: 0 14.01.2009, 03:35:28
 12. avatar
  [2] moula [*]

  Co se děje v těle ženy, která překročila magickou padesátku a měla by si začít užívat tu poklidnější a zaslouženě oddechovou část svého života?
  To, ze po te magicke padesatce....co je na ni magickeho mimochodem????...si mame zacit uzivat, TO chapu :). ale proc proboha poklidnejsiho zivota????

  superkarma: 0 14.01.2009, 01:33:08
 13. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  To jste nam toho rekli...

  superkarma: 0 14.01.2009, 00:58:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme