Zdraví

Menopauza přichází, zachraňte svoje kosti


Osteoporóza je nemoc, která způsobuje jednak degeneraci kostní tkáně, a jednak snížení jejího objemu. Postihuje miliony žen i mužů na celém světě. U příslušnic něžného pohlaví se osteoporóza vyskytuje častěji hlavně v souvislosti s hormonálními změnami po přechodu, tzv. menopauze. Jak ale přesně menopauza zvyšuje riziko osteoporózy?

Menopauza – kouzelné slovo

Slovo menopauza (přechod, klimakterium) se překládá jako poslední menstruační období. Někdy se také používá ve významu návaly horka, které jsou typickým stavem menopauzu doprovázejícím.

Menopauza u žen nejčastěji přichází kolem 50. roku věku. V tomto období se v ženském těle odehrávají změny, které ovlivňují celý organismus. Přechod začíná postupným snižováním hladin ženských pohlavních hormonů, estrogenů a progesteronu, a trvá několik let. Tyto hormony jsou tvořeny převážně ve vaječnících. Protože zasahují do dějů v celém těle, jejich úbytek s sebou nese řadu problémů.

Snížením produkce ženských pohlavních hormonů dochází k poruchám menstruačního cyklu, jeho intervaly se prodlužují, až ustane úplně. Dalším orgánem, na který mají tyto hormony vliv, je mozek. Proto může u žen v přechodu docházet ke stavům podrážděnosti, nespavosti, nervozity, neklidu, ke změnám nálady.

Vaječníky v penzi

Protože už vyhasínající vaječníky nestačí produkovat dostatek hormonů, vyrábí si je tělo – i když nedostatečně – jinde. A to zejména v tukové tkáni. Proto se u žen v a po menopauze začínají objevovat změny v ukládání tuku. Ten se začíná hromadit i mimo své typické lokalizace, a významně tak přibývá obézních žen. Se zvýšeným ukládáním tuků souvisí i častý vzestup hladin cholesterolu a ostatních tuků v krvi, což zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění.

Spásné estrogeny

Estrogeny působí na kostní tkáň a zabraňují jejímu odbourávání a úbytku. V kostech totiž po celý život probíhá neustálá přestavba (tzv. remodelace), kterou zajišťují kostní buňky (osteoblasty a osteoklasty). Osteoblasty se podílejí na tvorbě nové kostní hmoty, osteoklasty na jejím odbourávání (tzv. resorpci). Estrogeny podporují zánik osteoklastů a tím resorpci zpomalují.

Ve zdravé kostře jsou odbourávání i novotvorba v rovnováze. To znamená, že stejné množství odbourané kosti je nahrazeno nově vytvořenou kostní hmotou. Množství kostní hmoty je tak stále udržováno. Pokud je ale estrogenů nedostatek, dochází ke ztrátě jejich ochranného působení na kostí tkáň, a tím i k jejímu úbytku. A to je přesně případ snížené produkce estrogenů po menopauze.

Zachraňte kosti

Ačkoliv nelze zatím osteoporózu vyléčit úplně, lze vhodnými metodami jejímu postupu zabránit. Znamená to zejména zvýšený příjem vápníku v potravě, pravidelné cvičení a přiměřené zatěžování kostí. Velice vhodné je také zvýšit příjem vitaminu D, který ovlivňuje metabolismus kostí.

Ten je obsažen jednak v obilovinách a rybách, ale také se například tvoří vlivem slunečního záření. Další možností léčby je hormonální substituční terapie, při níž jsou do těla dodávány umělé estrogeny. Mezi preventivní faktory vzniku osteoporózy potom patří především omezení kouření a pití alkoholu.

Zdroj:
www.osteoporosistreatment.co.uk, www.endocrineweb.com, www.epigee.org
Připravil server www.osteoporoza.cz

Čtěte také: Menopauza není nemoc!

Pociťujete problémy s kostmi? Nebo máte jiné komplikace přechodu?

   
19.02.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. [12] Monika43 [*]

  Já poctivě papám Elison a cítím se skvěle. Všechny problémy šly stranou a je mi tak, jako nikdy.

  superkarma: 0 17.04.2013, 11:56:01
 2. avatar
  [11] Léthé [*]

  Žádné komplikace , přesto že do mě perou antihormon, který mi ten estrogen ničí. Mléčné výrobky nesnáším, takže pouze tancuji, popíjím si vínko a souložím .

  superkarma: 0 20.02.2009, 18:37:36
 3. avatar
  [10] Světýlko [*]

  Já už přestala užívat ty náhražky a hned naráz jsem měla od měsíčních starostí pokoj. Bylo to hned a žádná jiná nepříjemnost se neobjevila. Wow! A taky si chodím na tanečky , do přírody, do termálů a je mi blaze .

  superkarma: 0 20.02.2009, 00:15:21
 4. avatar
  [9] pomeranca [*]

  no myslím, že začít myslet na kosti je v menopauze už trochu pozdě...

  superkarma: 0 19.02.2009, 20:39:51
 5. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Jo a jogurty nezeru.

  superkarma: 0 19.02.2009, 17:38:08
 6. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  A ja nic neuzivam, chodim si na jogu a je mi fajn.

  superkarma: 0 19.02.2009, 17:37:49
 7. avatar
  [6] femme [*]

  nedávno jsem byla na denzitometrii a doktor byl hustotou mé kostní tkáně přímo u vytržení

  superkarma: 0 19.02.2009, 14:06:03
 8. avatar
  [5] átéčko [*]

  arjev: Jo, mně taky! A ještě navíc to mám v luxusním balení

  superkarma: 0 19.02.2009, 13:11:49
 9. avatar
  [4] arjev [*]

  átéčko: každodenní večerní užívání pilulky mi připomíná hormonální antikoncepci. Takže jsme neustále mladé a bez následků otěhotní

  superkarma: 0 19.02.2009, 12:24:03
 10. avatar
  [3] átéčko [*]

  arjev: Také to mám tak. Vaječníky v penzi Piluli a mám klid

  superkarma: 0 19.02.2009, 11:09:12
 11. avatar
  [2] arjev [*]

  dajdada: A já mám každý den jednu pilulečku s hormonečkem estrogenečkem Baštím tvaroh tučný i méně tučný, ale ne s 0.1% tuku. Měj se a užívej si prási vaječníků. Mé jsou už ve starobním důchodě.

  superkarma: 0 19.02.2009, 10:52:47
 12. avatar
  [1] dajdada [*]

  na tohle mám ještě čas

  superkarma: 0 19.02.2009, 07:59:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme