Zdraví

Menopauza – jak s ní vyběhnout

meno

Ještě před několika málo lety se jako jediné řešení menopauzy a zdravotních potíží s ní spojených zdála být hormonální terapie. Dnes už je to jiné, neboť v roce 2002 byla provedena studie, jíž se prokázalo, že hormony nemají zdravotní výhody, ale dokonce i o něco zvyšují riziko vážných chorob.

Tato studie nejenže ukončila éru plošného užívání estrogenové terapie, ale co je podstatnější – změnil se vědecký model menopauzy jako nemoci, která si žádá léčbu, na přirozený přechod, kdy je jen třeba ulevit jeho příznakům. Hormony, akupunktura, některé doplňky stravy jsou krátkodobá řešení určitých symptomů, ale životní styl – pořádný pohybový program, odpovídající výživa a emoční zapojení jsou ty nejdůležitější terapeutické možnosti, jak menopauzu zvládnout. A když říkáme terapeutické, neznamená to, že je musíte řešit s lékařem, docela dobře si vystačíte samy.

Pokud se nad tím trošku zamyslíte, uvědomíte si, že po menopauze budete žít ještě dalších 30 let. To znamená, že menopauza není žádný cíl, ale spíše startovní čára vaší nové fáze života, a jaký ten život bude, je jen na vás.

Pokud období menopauzy prožijete pasivně a budete čekat až přejde, vystavujete se následným rizikům:

 • rychlost ztráty kostní hmoty se zdvojnásobí
 • riziko srdečních onemocnění, které je do této doby téměř mizivé, se výrazně zvýší a dokonce může překonat míru tohoto rizika u stejně starých mužů

Nejvíce vás zřejmě v období menopauzy – nejčastěji v období mezi 51. – 55. rokem života – překvapí, že najednou nevíte, co si máte počít. Jste tím zaskočeny a zkoušíte všechny možné i nemožné způsoby, které vám někdo poradí nebo o nichž si někde přečtete. Vím, je těžké zůstat nad věcí, když máte návaly, když se vaše tělo chová jako by nebylo vaše, ale nejdůležitější ze všeho je zůstat v klidu. Tedy nešílet z toho, jinak byste v klidu zůstávat neměly, naopak měly byste se začít co nejvíce – účelně hýbat (chodit, běhat, cvičit, plavat, tancovat …), aktivně žít!

Mezi nejčastější příznaky menopauzy, které samozřejmě nemusí všechny postihnout každou ženu, procházející menopauzou, patří:

 • výkyvy nálad
 • návaly horka
 • noční pocení
 • suchá pochva

Naopak mezi symptomy spojené s menopauzou nepatří:

 • deprese
 • nárůst váhy
 • pomalejší myšlení
 • potíže se spánkem
 • bolesti kloubů
 • únava
 • úzkost

Tyto problémy způsobuje jediný faktor – NEDOSTATEK POHYBU A SOUSTAVNÉ PŘEJÍDÁNÍ a nepostihuje jen ŽENY, ale i MUŽE.

Takže, pokud vám začínají naskakovat kila, není to proto, že jste nemocné, že procházíte menopauzou, ale proto, že sedíte na zadku jako pecky! Takže vztyk, a jak to říkal jeden z králíků z klobouku: „Vstávat a cvičit!“, a já dodávám „a běhat a chodit a plavat a jezdit na kole, a … co vás napadne, nebo co vás zrovna osloví, třeba i golf :)“

Pokud jde o menopauzu, pohyb její skutečné symptomy z vašeho života neodstraní, ale určitě zmírní jejich působení a také to, že se budete obecně cítit lépe, vám pomůže v běžném životě zvládat všechno, co si na vás život přichystá. Navíc nárůst svalové hmoty a posílení basálního metabolismu, které s sebou cílené cvičení a přiměřeně intenzivní pohyb přináší, jsou tím nejlepším prostředkem pro snížení a regulaci váhy a nejúčinnější prevencí osteoporózy.

Bylo by příjemné vám slíbit, že správné cvičení, výživa a pozitivní přístup znamenají v menopauze revoluci a pokud začnete žít aktivně, projdete tímto obdobím bez příznaků, ale není to možné.

Ale ať už je vaše menopauza lehká či těžká, pořád je to jen jedna fáze vašeho života, která stejně jako puberta je časově omezena, trvá pár let a skončí. A pak před vámi bude ležet ještě spousta let, kdy si budete moci život užívat a to je ten hlavní důvod, proč nepropadat skepsi a cvičit, správně jíst, navazovat kontakty, protože konec menopauzy bude začátkem vašeho nového života. A pro pány: BACHA, pokud vaše protějšky procházejí obdobím menopauzy, měli byste jim být ku pomoci, neboť se může snadno stát, že až je menopauza opustí, přijdete na řadu vy :) …

Více na: http://www.bezeckaskola.cz/

   
28.06.2010 - Zdraví - autor: Miloš Škorpil

Komentáře:

 1. [13] Nella9 [*]

  Po dlouhé době s někym souhlasím Moni! Vyzkoušela na radu mé kamarádky, která mi ho poradila. Díky ni jsem teď zase ve strých kolejích a neřeším hledání toalet na každé návštěvě a strachu. Elison mi pomohl snad okamžitě a jsem ráda, že se dělá něco, co v našem věku dovede pomoci.

  superkarma: 0 05.05.2013, 22:13:48
 2. [12] Monika43 [*]

  Tak o tom mi ani nemluvte :) taky jsem byla jak tank a doma si už ze mě dělali srandu, což mě pár krát i stálo slzy. Na celý průběh i únik moči mi jako jediný pomohl Elison,který jsem si objednala telefonicky a nemusela se stydět v lékárně.

  superkarma: 0 17.04.2013, 11:46:24
 3. avatar
  [11] átéčko [*]

  Rikina — #10 Ono se to dá svést na kdeco, já to měla z koblih a už jsem je shodila....ale dnes jsem si koupila 2 koblihySml24

  superkarma: 0 30.06.2010, 14:30:24
 4. [10] Rikina [*]

  átéčko — #8 Závidím... já už nemám co venčit, a těch kil bych potřebovala dolů 8 -10. Všechno za poslední 3 měsíce. Fuj. No, já vím, vostuda, ale někdy člověk nemá věci pod kontrolou, jak by chtěl. A to mám do přechodu ještě daleko, tak se nemůžu ani vymlouvat, že "ono to samo". Sml30 

  1. na komentář reaguje átéčko — #11
  superkarma: 1 28.06.2010, 15:10:50
 5. avatar
  [9] Dimsy [*]

  poldinka — #5 Moje maminka kdysi taky. A proto jsem si na příznaky přechodu koupila pouze vějíř.Sml22

  superkarma: 0 28.06.2010, 14:58:55
 6. avatar
  [8] átéčko [*]

  Na nějaké běhání vám pánové prdím! Chodím venčit divoké štěně, Kromě bolení hlavy žádné problémy nemám. A hlava - ta mě bolela už předtím. Jo a přibrala jsem dvě kila, která mám z koblih.Sml30 Už jsem si to uvědomila a jedno kilčo už je dole!

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 28.06.2010, 13:15:03
 7. avatar
  [7] enka1 [*]

  Jednoho měsíce se nedostavila menstruace a žádná změna ani příznakySml80. Snad jen v té době onemocnění srdce, ale nějak nepřikládám souvislost.

  superkarma: 0 28.06.2010, 13:00:54
 8. [6] Rikina [*]

  Dimsy — #3 Sml57 především reklama. V poslední době se nějak vyrojily zářné příklady dam, co po 50 začaly běhat maratony. Obvykle ve spojení s nějakým médiem, které prezentuje celou přípravu a pak i výsledek, což přiznejme si, klobouk dolů, že to někdo dokáže. Ale prvotní účel předvést sponzory bývá zřejmý.

  superkarma: 0 28.06.2010, 11:42:01
 9. avatar
  [5] poldinka [*]

  od 50 let jsem na potíže s menopausou cca 10let brala hormonální náplast climaru.A výsledek dnes rakovina prsu.Nevím jaké jsou dnes možnosti ale dnes bych raději těch 10 let trpěla příznaky přechodu.Sml15Sml68

  1. na komentář reaguje Dimsy — #9
  superkarma: 0 28.06.2010, 11:39:00
 10. avatar
  [4] monkee [*]

  Přibývání na váze je jednoznačné! Celý život jsem si držela plusmínus stejnou váhu, v inkriminovaném období a po něm jsem přibírala průběžně (cca 2 kg ročně a nešly sundat omezením jídla ani zvýšeným pohybem), když jsem měla navíc asi 8 kg, změněná životní situace mi to pomohla vyřešit a od té doby si opět váhu celkem bez problémů kontroluju. Co se týče ostatních příznaků, výrazně mi pomohlo užívání Boraga (brutnáku): http://www.ordinace.cz/clanek/brutnak-lekarsky-borago-officinalis/.

  superkarma: 0 28.06.2010, 09:13:47
 11. avatar
  [3] Dimsy [*]

  Anai — #2 Tolik bych si to nebrala. Za prvé to psal chlap a za druhé je to reklama na běžeckou školu.

  1. na komentář reaguje Rikina — #6
  superkarma: 0 28.06.2010, 08:43:50
 12. [2] Anai [*]

  Nesouhlasím s tím, že symptomy uvedené v druhém přehledu nepatří ke klimakteriu! Patří! Když budete jíst a hýbat se stejně, jako před ním, budete je mít všechny, možná když najdete vůli, čas a energii hýbat se 2x tolik a jíst 2x méně, tak snad máte šanci oddálit tyto problém, souhlasím. Důležité jsou i geny. Jím mnohem méně, mnohem dietněji, hýbu se zhruba stejně, nebo více a mám o 5-10 kg více a všechny ostatní příznaky taky!!!

  1. na komentář reaguje Dimsy — #3
  superkarma: 0 28.06.2010, 08:14:19
 13. [1] Rikina [*]

  Menopauza v 55 a pak ještě 30 let? Velmi optimistický odhad. Dle ČSÚ je v okresech ústeckého kraje naděje dožití žen různá, dle ročníku narození, a pro ročník 1981 je to 73,2 let. Starší se mi v rychlosti nepodařilo objevit, ale jelikož jsem o 20 let starší, úměrně tomu mám jistě menší šanci, čili možná ani těch 70 to nebude... Sml80 Statistiky pro EU jsou trochu lepší, ale myslím, že to pro Česko zatím nelze použít, jsme v EU teprve krátce a její zajisté pozitivní Sml57 vliv na obyvatelstvo se projeví až dlouhodobě. Nedostatek pohybu přiznávám, ale neumím to řešit. Nu což, jdu podlehnout té depresi, ostatní příznaky už mám všechny. Sml65

  superkarma: 0 28.06.2010, 06:11:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme