Zdraví

Menopauza, jak ji neznáte


Myslíte si, že infarkt nebo mrtvice hrozí Vašemu manželovi či kolegovi, ale Vy se ničeho bát nemusíte? Opak je pravdou! Na nemoci srdce a cév umírá v České republice v absolutních číslech více žen než mužů. Nejvíce jsou přitom ohroženy ženy v menopauze.

Ženy si neuvědomují, že menopauza přináší nejen akutní příznaky, jako jsou například návaly horka, noční pocení nebo změny nálad, ale také dlouhodobé, na první pohled neviditelné změny, které mohou mít velmi nebezpečné následky. Díky dočasné ochraně estrogenů se začnou srdečně-cévní onemocnění u žen projevovat v průměru o deset let později než u mužů. Bohužel stále platí, že se riziko srdečně-cévních onemocnění u žen podceňuje, a důležitá prevence je tak zanedbávána. Na tato onemocnění přitom umírá 16x více žen než na rakovinu prsu, která patří k jedněm z nejobávanějších ženských nemocí.

Riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění se nemusí vyvíjet postupně, ale v určitém období může dojít k výraznému, až „skokovitému“ urychlení jeho průběhu. Toto období je velice obtížně zjistitelné. Právě v ženské populaci mají ale odborníci možnost ho zachytit –  zlomovým okamžikem je menopauza. Menopauza se u českých žen objevuje průměrně ve 49–51 letech, změny v hladině hormonů ale nastávají již zhruba o 7 let dříve. Na toto rizikové období by se proto ženy měly začít připravovat ještě dříve – ve 40 letech je nejvyšší čas!

Základním kamenem preventivních opatření srdečně-cévních onemocnění je správná životospráva zaměřená na snížení hladiny cholesterolu a na další rizikové faktory. I když je cholesterol pro náš organizmus nezbytně důležitý, při dlouhodobém překročení doporučené hladiny v krvi (5 mmol/l) může škodit našemu zdraví. Hladinu cholesterolu je přitom možné pozitivně ovlivnit správným životním stylem zahrnujícím, mimo jiné, pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Dobře sestavený jídelníček výrazně snižuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, které u žen v období souvisejícím s menopauzou významně stoupá. V jídelníčku nesmí, mimo jiné, chybět dostatek ovoce zeleniny (500 g denně), luštěniny, ryby a libové maso, méně tučné mléčné výrobky a kvalitní rostlinné tuky. Energie, kterou za den prostřednictvím stravy přijmeme, má být rozdělena do čtyř až pěti dávek, přičemž základem je snídaně. Již v období předcházejícím menopauze by ženy měly dbát na dostatečný přísun fytoestrogenů, vícenenasycených mastných kyselin, bílkovin, vlákniny, vápníku, vitaminu D, E a vitaminů skupiny B. V případě, že mají zvýšenou nebo dokonce vysokou hladinu cholesterolu, neměly by zapomínat na konzumaci rostlinných sterolů. O rostlinných sterolech bylo klinicky prokázáno, že při každodenní konzumaci 2–2,5 g výrazně snižují hladinu cholesterolu v krvi. Toto množství obsahuje například 425 rajčat, 150 jablek, 83 pomerančů nebo pouhé 2–3 krajíce chleba tence namazané rostlinným tukem (30 g) Flora pro.activ.

Týká se vysoká hladina cholesterolu i Vás?

Všichni zájemci mohou v lednu a únoru navštívit mobilní Flora pro.activ centra. V nich jim laborantka změří hladinu cholesterolu a nutriční terapeutka poradí, jak ozdravit jídelníček. Kdy přijede Flora pro.activ centrum k Vám zjistíte na webových stránkách www.flora.cz.

Pokud se v určených termínech do Flora pro.activ centra nedostanete, a přesto máte zájem starat se o své srdce, můžete využít celoročních služeb bezplatné Informační linky Flora 800 175 324, on-line poradnu info@flora.cz nebo se prostřednictvím infolinky objednat na bezplatné měření cholesterolu a výživové poradenství do Floraporadny v Praze nebo v Brně.

Více o tom, jak pomocí jídelníčku zmírnit následky menopauzy, najdete na www.flora.cz.

   
12.01.2009 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [12] Majka Tríblová [*]

  Mě hodně pomohlo elli menoosteo forte. Je super, že je přírodní a taky pomáhá na ostoporózu.

  superkarma: 0 30.01.2015, 18:44:45
 2. [11] Nella9 [*]

  Přidávám se. Elison jsem taky vyzkoušela a po dlouhé době jsem narazila na něco, za co jsem nevyhodila jen peníze. Pomohl mi a to moc po všech stránkách a zbavil mě těch hnusných nálad, pocení a hlavně ten nepříjemný únik moči. Určitě si jej koupím znovu.

  superkarma: 0 05.05.2013, 22:10:34
 3. [10] Monika43 [*]

  Tak o tomto bych mohla napsat román. Nepříjemné pocení, nálady, ale hlavně únik moči, který mě trápil ze všeho nejvíc. Vyzoušela jsem x produktů a pořád nic, bála jsem se, že skončím s plínkama, ale naštěstí jsem se tomu vyhla právě díky Elison. Objednala mi ho dcera telefonicky a ani nevíte, jakou teď zažívám úlevu.

  superkarma: 0 17.04.2013, 11:28:22
 4. avatar
  [9] paníliška [*]

  Pro změnu reklama na Floru.

  superkarma: 0 12.01.2009, 15:34:09
 5. avatar
  [8] kačinka [*]

  aninas: Bereš mi to z pusy. Jenže pak je průšvih donutit ty zainteresované doktory k boji s farmaceutickou mafií. To skoro nejde, i když je zasypeš fakty.

  superkarma: 0 12.01.2009, 13:35:51
 6. avatar
  [7] aninas [*]

  kačinka: ale co lidi dovede ten "cholesterol" uzivit
  Farmaceuticky prumysl, doktory, dietology, fit centra - k tomu se potrebuji vyrobit pristroje, potravinarsky prumysl s bio a odcholesterolovanymi potravinami ... no hruuuuza

  superkarma: 0 12.01.2009, 13:10:46
 7. avatar
  [6] aninas [*]

  Ťapina: Pamatuju si na vypraveni Mensika, jak chodival tatinek v nedeli nad ranem domu, deti ho "podkopli" a on spadl rovnou do postele.Maminka pak sla uvarit hovezi polevku [pouze v nedeli] a pokud nebylo na maso, tak jenom sparila petrzelku a tatinek ani nemukl

  superkarma: 0 12.01.2009, 13:06:49
 8. avatar
  [5] Ťapina [*]

  aninas: No, z jiných zdrojů mám zas vyprávění o tom, jak naše prababičky měly maso jen v neděli. Pak to klidně mohl být bůček, že jo.

  superkarma: 0 12.01.2009, 12:07:33
 9. avatar
  [4] kačinka [*]

  Šmarjá zas cholesterol. Krucinál už jsem tu Xkrát psala, že je to blbost, je potřeba držet nízkou hladinu homocysteinu, cholesterol se pak upraví sám. Tedy u většiny lidí.

  superkarma: 0 12.01.2009, 10:51:31
 10. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Komerční článek

  superkarma: 0 12.01.2009, 03:42:00
 11. avatar
  [2] aninas [*]

  Tak ja nevim, jak zily nase praprababicky. Zadne ryby moc nebyly [jo, ulovene v rece, rybnice...], mleko zadne 0%, 1% ...,ale hezky huste rovnou od kravy, maslo taky ciste a bez chemikalii, zadna Sana, nebo Hera, vetsinou se jedli bucky, kus chleba se sadlem, skvarky ...

  superkarma: 0 12.01.2009, 02:38:08
 12. avatar
  [1] Meander [*]

  http://www.fzv.cz/web/fzv-poskytuje/fzv_v_mediich/?id=56

  superkarma: 0 12.01.2009, 00:08:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme