Zdraví

Meningokok může i zabít!


Invazivní meningokokové onemocnění typu C je velmi agresivní onemocnění, které během několika hodin úplně zdravému člověku může přivodit kritický stav nebo ho i zabít, aniž by na sobě něco pozoroval. Tento typ má nejrychlejší průběh. Ohroženy jsou nejvíc děti a teenageři, avšak postihnout může kohokoliv. Ve většině případů končí smrtí. Předejít nákaze lze očkováním, ale informovanost veřejnosti je bohužel malá. O meningokokovi i možnostech očkování jsme si popovídali s odbornicí MUDr. Evou Tomkovou.

 

Jaký je průběh onemocnění a co způsobuje?

Dosud se přesně neví, proč někdo onemocní a jiný ne a proč u někoho nemoc proběhne velmi rychle a někomu pomaleji. Invazivní meningokokové onemocnění je nebezpečné v tom, že pokud bakterie vnikne do těla, začne produkovat toxiny, které změní srážlivost krve. Zvýšenou srážlivostí krve dochází k ucpávání cév a následnému odumírání tkáně. Na kůži se mohou objevit zarudlé skvrny.

Napadeny bývají i vnitřní orgány včetně mozku srdce a mozku, do nichž se kvůli trombózám nedostává kyslík, což může přivodit odumření orgánu a následně rychlou smrt. Jestliže se člověku dostane rychlé lékařské péče, může se zachránit, ale většinou to končívá tak, že postižený má trvalé následky. Orgány, kterým se nedostával kyslík, zůstávají trvale poškozeny a může dojít také na amputace končetin.

 

Jak se onemocnění přenáší a která skupina je nejvíce ohrožena?

Přenáší se kapénkovou nákazou. To znamená, že při pouhém styku s nakaženým se může onemocnění přenést i na vás. K nákaze dochází hlavně v kolektivu a v uzavřených prostorech, kde je přenos bakterií snazší. Nejrizikovější skupinou jsou proto děti. Ve školkách nebo školních družinách jsou děti v těsném kontaktu.

Ohroženi jsou ti, kteří mají narušenou nosohltanovou sliznici, kterou bakterie vnikají do těla. Poškození sliznice může vyvolat nachlazení ale i stres. Malé děti mohou být vystresované, když jsou pryč od rodičů, a tak se stávají potenciální obětí meningokokového onemocnění. Další rizikovou skupinou jsou teenageři, kteří se scházejí například na diskotékách, kde se kouří, popíjí alkohol, čímž se také narušuje sliznice.

 

Projevuje se invazivní meningokokové onemocnění nějakými příznaky? Jak probíhá diagnóza?

Onemocnění bohužel může proběhnout velmi rychle i bez příznaků a nelze ho nikdy bezpečně určit. Někdy se projeví celková nevolnost, bolest hlavy, svalů a kloubů, bolest v krku i třeba stav bezvědomí. Při horečce nebo zvýšené teplotě může být první známkou, že tělo nereaguje na antipyretika. To znamená, že ani po podání léku se teplota nesníží.

Také pokud se na těle objeví vyrážka nebo zarudlé skvrny, je třeba okamžitě vyhledat lékaře. Diagnóza je možná pomocí lumbální punkce a odběrů krve. Na výsledky vyšetření se ale čeká dlouho a mnohdy může být pro nemocného pozdě. Jestliže lékař pojme podezření na meningokoka, musí pacientovi okamžitě nasadit antibiotika a nechat ho odvézt na jednotku intenzivní péče. Lékaři, kteří včas úspěšně poznali meningokokové onemocnění, vám většinou odpoví: „Mně se to dítě prostě nezdálo.“

 

Je o očkování zájem? Je vhodné i pro malé děti?

Objevují se názory i pediatrů, že při častém očkování se oslabuje imunitní systém. To samozřejmě není pravda. V současné době jsou už očkovací látky „čistší“ a do těla se vpravuje jen málo antigenu. Nyní je očkovací látka vhodná i pro děti od dvou měsíců, kdy se očkování rozdělí na několik dávek. U dospělých a starších dětí stačí jedna dávka, která také poskytuje dlouhodobou ochranu. Během praxe jsme se setkali s maminkami, kterým zemřelo dítě právě na meningokokové onemocnění typu C.

Všechny se shodovaly na tom, že kdyby věděly o možnosti očkování, určitě by jí využily. Problém vidím právě v tom, že veřejnost je málo informovaná o tomto onemocnění, jeho zákeřnosti, následcích, které zanechává, i o možnostech ochrany. Zájem o vakcíny se vždy zvýší v oblastech, kde se meningokok vyskytl. To je bohužel jen pomíjivé a za pár týdnů si na to málokdo vzpomene. Očkování v sobě zahrnuje ochranu hned dvojnásobnou. Za prvé ochrání člověka před samotnou nákazou a za druhé se přestává být také bacilonosičem.

Nejvhodnější je průběhu dětského věku provést kombinovanou vakcinaci proti tomuto onemocnění typu A a C, aby při dosažení 15 let byla dosažena kompletní antimeningokoková imunita. Proti typu B v Evropě zatím neexistuje žádná použitelná univerzální vakcína, která by zajistila imunitu. Cena jedné dávky se pohybuje kolem 700 korun, ale některé pojišťovny na vakcinaci přispívají.

 

Velkým problémem je podle vás neinformovanost. Kde se tedy zájemci mohou dozvědět podrobnosti o meningokokovém onemocnění a možnostech očkování?

V provozu jsou bezplatné informační linky 800 202 010 a 800 331 170. Informace také naleznete na www.baxter.cz.

 

Znáte někoho, kdo se potýkal s meningokokem? Máte přehled o dostupných očkováních? Necháváte se, případně i své děti, očkovat, nebo spoléháte jen na povinná očkování?

   
30.05.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] Libča [*]

  moje deti jsou nastesti uz ockovane.. obe dve...

  superkarma: 0 01.06.2008, 18:33:24
 2. avatar
  [21] cicinka [*]

  Juana: Ta hlava,to je příznak možného zánětu mozkových blan.Také nám to doktorka dělala v dětství,při vážnějších horečkách nejasného původu.
  Z meningokoka strach mám,ale právě,že na B očkování není a nejvíc je smrtelný to B.Tak jsem na vážkách.

  superkarma: 0 31.05.2008, 10:49:54
 3. avatar
  [20] Juana [*]

  Sice to píšu pozdě, ale naše dětská doktorka taky pokaždé při horečce zkouší, jestli dítě ohne bez problémů hlavu, a ještě jim prohmatává břicho - to má taky nějakou souvislost s meningokokem.

  Jinak si myslím, že to měla moje tchýně, když byla se střední školou na horách, jenže tehdy se o tom vlastně nevědělo. Měli tam nějakého debila učitele, děsně je driloval, a tchýně se pak najednou složila s údajnou chřipkou, ze které pak měla zánět mozkových blan - to je taky jeden z možných důsledků meningokoka. Tři týdny měla horečky a pak se z toho asi dva měsíce dávala dohromady.

  superkarma: 0 30.05.2008, 22:54:34
 4. avatar
  [19] Japina [*]

  eva.soukupova: obecně platí, že už děti od pěti let mají proti pneumokokovým infekcím dostatečnou imunitu, takže očkování starších dětí je už zbytečné, proto také zdravotní pojišťovny příspívají nebo hradí vakcínu jen dětem mladším.

  superkarma: 0 30.05.2008, 18:11:00
 5. [18] libra [*]

  Před 14 dny jsem svou malou dvouletou Lucinku nechala očkovat a za rok než půjde do školy, jsme se dohodli s lékařem na očkování proti penumokoku. Pokud na to mám, tak jí zaplatím cokoliv.

  superkarma: 0 30.05.2008, 15:13:19
 6. avatar
  [17] wich [*]

  Jsem očkovaná proti A+C. Bohužel B ještě není a to je nejnebezpečnější

  superkarma: 0 30.05.2008, 15:11:34
 7. avatar
  [16] svetluszka [*]

  eva.soukupova: právě že moc nee...děcka na to netrpívají...zatím....Říkala, že to doporučuje právě maminám, jejich děcka jsou často nemocný...hlavně se zánětama a tak.. ...
  U pmeumokoků mi přijde relativně čas na nějaký "pozorování" a zásah.....Nechci je "pajcovat" vším....
  Už tak na podzim jdou na klíšťata....bydlíme na dědině a tak je to určitě pravděpodobější....
  Tož tak.

  superkarma: 0 30.05.2008, 14:39:21
 8. avatar
  [15] Eva Soukupová [*]

  svetluszka: Lékař vám možná doporučí také pneumokoka. To také jsou potvory

  superkarma: 0 30.05.2008, 14:21:25
 9. avatar
  [14] svetluszka [*]

  eva.soukupova: ..já zase slyšlela, že nejhorší je B..tedy nejsmrtelnější
  No, prostě jsou to svině zákeřný
  Naši dva starší//15 a 4// očkovaní jsou na ty A a C , Vikina už ji má objednanou......Nejsem zastánce nějakej extra zásahů...ale o tomhle co mám načteno je fakt strašně rychlé...

  superkarma: 0 30.05.2008, 14:15:15
 10. [13] Lindaa [*]

  Díky holky, zas jsem o neco chytrejsí

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:44:48
 11. avatar
  [12] Eva Soukupová [*]

  MODRA: článek není reklama. V textu je vysvětleno, proč právě C se považuje za nejnebezpečnější. Je to kvůli rychlému průběhu onemocnění, které se nemusí projevit žádnými přiznaky. U typu B přeci jen můžete zakročit včas, neboť jeho průběh není tak bleskový.

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:35:13
 12. [11] MODRA [*]

  to svetluszka: správně - nejnebezpečnější a nejčastěji se vyskytujíci meningitida je typu B (a neestuje proti B očkování - nikde!)! Nikoliv C jak uvádí článek, ale protože proti typu C existuje očkování - tak je jasné že článek je jasná vydíračka: maminky nechte očkovat děti, že je tim zatěžujete uplně zbytečně - o tom ani ť. Reklamy na očkování jsou na dvě věci: zkuste juknout, jak zde již někdo doporučoval na: www.vakciny.net a nebo www.rozalio.cz

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:31:27
 13. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  Jedno dítě už oočkované je, druhé to teď čeká., Když jsem se kdysi ptala doktorky, že bych chtěla malou nechat něčím přiočkovat navíc, tak mi řekla, že nejvíc by doporučovala právě meningitidu, dali jsme na ní

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:18:06
 14. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Lindaa: Dopředu, sklonit bradu na hrudník.

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:09:36
 15. avatar
  [8] kačinka [*]

  Zrovna minulý týden jsem nechala kluky očkovat

  superkarma: 0 30.05.2008, 12:08:30
 16. [7] Lindaa [*]

  svetluszka: Prosím vysvetli. Kdyz nejde ohnout tak je to meningokok? A ohnout dopredu nebo na stranu?

  superkarma: 0 30.05.2008, 11:53:46
 17. avatar
  [6] Jupíí [*]

  V rodině nám zemřel 20 letý kluk, na meningokoka. Večer ho odvezla sanitka na JIP a ráno už bylo na všechno pozd. Je to už několik let, ale jeho mamku to naprosto zlomilo .

  superkarma: 0 30.05.2008, 09:53:50
 18. [5] Veronika.L [*]

  Vzkaz pro paní redaktorku: Nic ve zlém, ale než napíšete článek, mela byste si zjistit, zda je meningokok bakterie nebo virus. V článku střídavě uvádíte obojí.

  superkarma: 0 30.05.2008, 08:39:34
 19. avatar
  [4] svetluszka [*]

  Lindaa: u nás první zkouší u hočerk jestli prcek ohne hlavu ...je to prej jeden z příznaků

  superkarma: 0 30.05.2008, 08:34:12
 20. avatar
  [3] Bonsai [*]

  Na info o jakémkoliv očkování vřele doporučuju především www.vakciny.net Nejsou to stránky žádného výrobce léčiv, jsou tam velmi podrobné poradny, studie, literatura, srovnání. A než se člověk rozhodne a udělá si názor, paráda! Dozvím se tam i vhodný odstup jednotlivých očkování nebo i to, proč něco očkovat nebo neočkovat dohromady, doporučený postup při komplikacích, četnost komplikací...

  superkarma: 0 30.05.2008, 08:30:38
 21. [2] Lindaa [*]

  Me by stacilo, kdyby byli lépe informovaní lékari. Jak znám místní zdravotnictví, kdyz zavolám na pohotovost s popsanými príznaky a ze nemuzu nicím srazit horecku, tak mi doktor po telefonu doporucí silnejsí prásky a zábal a víc se se mnou bavit nebude. A nez se druhý den dovolám k rodinnému lékari a presvedcím ho, aby se na pacienta aspon kouknul, protoze tohle na jenom chripku nevypadá, tak bude pozde. Me to dánský zdravotnictví tak s...!!!

  superkarma: 0 30.05.2008, 08:07:26
 22. avatar
  [1] svetluszka [*]

  a není zrovna B nejnebezpečnější?...a jakože v Evropě vakcina není, tak jinde jo?..

  superkarma: 0 30.05.2008, 03:16:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme