Domácnost

Měnili byste?

Miluji procházky starou Prahou. Malá strana, Kampa a okolí Karlova mostu jsou místa, která dýchají zvláštní atmosférou. Samozřejmě, že v našem hlavním městě je takových míst mnohem více, ale starobylá čtvrť na břehu Vltavy pod Pražským hradem je něčím výjimečná.

Vždycky když si udělám čas, jdu se kochat, nasávat trochu té historie a ponořím se do vzpomínek, či spíše představ…

Chodím malebnými uličkami, dívám se do oken a představuji si, jak asi kdysi, třeba před dvěma sty lety, žili zdejší lidé. Zavřu oči a v hlavě si nechám promítat film, ve kterém jezdí kočáry,tažené koňským spřežením, procházejí se dámy v dlouhých róbách se slunečníky nad hlavou, pánové ve fraku a s cylindrem, děti prohánějí káču, v duchu vidím pekaře, otevírajícího svůj krámek, a služtičku, jak běží na trh, aby nakoupila čerstvou zeleninu.

Vytěsním z hlavy hluk aut a tramvají, kvalt spěchajících lidí a zatoužím alespoň na chvíli být součástí toho poklidného koloritu, který se mi odvíjí v hlavě.

Bylo by to krásné. Útulný byt, zařízený vyřezávaným a poctivým nábytkem, v kuchyni kredenc s míšeňským porcelánem, vůně bylinek a muškátů za oknem… Nedělní oběd slavnostně servírovaný na bílém, naškrobeném ubruse, všude čisto a hlavně ničím nerušený klid.

Po této úvodní romantické sekvenci se ale ozve mé reálnější “Já”. V té chvíli musím s politováním uznat, že má úžasná představa má vážné trhliny, a chtě nechtě se postavím zpátky na zem.

On ten poklid a romantika byl tehdy vykoupený neskutečnou dřinou, kterou museli lidé, žijící v minulých dobách den za dnem překonávat.

Věci, které dnes považujeme za samozřejmost, pro ně byly naprosto nereálné a věřím, že ani v těch nejbujnějších snech si nedokázali představit, co všechno člověk v průběhu toku času uvede do života.

Co práce a úsilí jenom musela stát taková péče o domácnost. Vařením počínaje přes praní velkého prádla, úklidem a žehlením konče.

No řekněte sami, dovedli byste si představit svůj život bez automatické pračky, napařovací žehličky, vysavače, mixéru či Papinova hrnce? Bez koupelny s tekoucí vodou?

Já ne. A tak se ze svého romantického rozjímání pokaždé velmi rychle uzdravím. Místo poklidného servírování nedělního oběda si představím, jak se každé ráno trmácím ke studni, obtěžkána vědry na vodu, jak zakoupím na trhu kuře, které musím oškubat a vykuchat, než ho začnu péct v troubě, jejíž chod závisí na dostatečné zásobě dřeva a uhlí, a zlehka zesinám při velkém prádle. Necky, valcha, mýdlo a nekonečný počet džberů vody, které je nutné nanosit, složitá procedura praní, máchání, škrobení, bělení, sušení a v neposlední řadě žehlení primitivní žehličkou, nahřívanou na kamnech, jsou tou poslední kapkou a já si uvědomím, že bych neměnila. Přes všechnu romantiku, čisté ovzduší a asi i hezčí mezilidské vztahy, bych se v dřívější době ocitnout opravdu nechtěla.

Tyto mé úvahy mne přiměly zamyslet se nad tím, který vynález považuji ze svého ženského hlediska za ten úplně nejúžasnější. Řeknu vám otevřeně, že vybrat ten jeden jediný se mi nedaří.

Potřebuji je všechny! I ty, které ještě nemám, ale doufám, že si je v brzké době pořídím.

A tak doma s láskou opečovávám automatickou pračku, plynový sporák, ledničku, mrazák, mikrovlnnou troubu… Pečlivě leštím vanu, umyvadlo i splachovací toaletu, hýčkám kuchyňského robota a s láskou hledím na napařovací žehličku.

A jen tak někdy, při procházce starou Prahou se lehce zasním, na hlavu si pomyslně nasadím široký klobouk, nazuji starodávné střevíce, obléknu se do krásných umně vyvedených šatů a procházím se po Karlově mostě.

A večer, když si pak napustím do vany teplou vodu z vodovodního kohoutku, je mi tak nějak krásně. V tu chvíli je pro mne právě ta vana plná teplé vody tím nejúžasnějším vynálezem.

A jaký vynález je pro vás ten nejlepší, nejdůležitější, nejskvělejší…? Bez čeho si svůj život nedokážete představit? Napadlo vás někdy, že věci, které jsou pro nás nezbytné a samozřejmé, byly pro naše babičky a prababičky nepředstavitelné?

Hlasujte v anketě, a pokud si myslíte, že náš výpis možností je neúplný napište do debaty svůj návrh. Pokud se najde více hlasů pro váš vynález uděláme anketu ještě jednu.

   
27.02.2004 - Dům a byt - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [117] x [*]

  Kam by sa uberal vyvoj ludstva, keby nebolo zbrani?

  No ale osobne povazujem za nejvyznamnejsi z hladiska prinosu pre mna jasne antikoncepciu.
  Jasne ze existuje vela vynalezov a objavov, bez ktorych by to tu na Zemi nebolo ono, ale bez tych vsetkych si viem svoj zivot predstavit, hoci velmi tazko. Ale bez ochrany proto pocetiu nie

  superkarma: 0 29.02.2004, 19:07:32
 2. avatar
  [116] Saturninka [*]

  Neteče voda? To mne dokáže nas*at jen tehdy, když má někdo z rodiny srajdu , ale i to se dá řešit - prostě spláchnem stolní vodou .
  Nejde proud? Hm, tak to mi vadí, když je zima, páč když mrzne a nejde proud, nejede nám ani náš plynový kotel Mora a mrznéém. Plyn nám zatím šel vždycky, takže uvařit můžem .
  Měla jsem u dětí jak látkové pleny, které jsem obden vyvařovala, tak i papírové...
  Antikoncepci nesnáším - hormonální mi zničila játra , prezervativy mne svědí a tělísko mi pomalu a jistě už 3 roky vypadává ven .
  Pračku mám, automatickou. Ale když jsem se před 8 lety stěhovala do svého prvního pidibytu, půjčila jsem si od našich starou velkou krávu Romo = prádlo vyprat v pračce, důkladně vymáchat ve vaně a pak zase šup do Romíka vyždímat a prala jsem každej víkend, prostě jsem místo v 10 vstala v 6 a do osmi, než se malej probudil, už bylo i pověšíno - 8 měsíců, než jsem si našetřila na ten automatickej zázrak .
  Vibrátor mám, ale čílí mne u něj ten vrčivej zvuk, asi je to nějakej předpotopní typ.... takže bez baterek lze použít cokoli jiného
  A tak dále a tak dáááál.....
  Ale i přesto, že mne občasný výpadek těchto vynálezů nedokáže nijak zvlášť vykolejit, jsem ráda, že JSOU a usnadňují mi život .

  superkarma: 0 28.02.2004, 14:43:59
 3. avatar
  [111] Léthé [*]

  Merylko,tvůj výpis možností je opravdu neúplný .Já bych se obešla bez pračky i bez žehličky,ale určitě bych se neobešla bez kontaktních čoček,naslouchátek, zubních implantátů,bypassu (bajpasu),kardiostimulátoru ,umělé chlopně,kyčelní endoprotézy ,kyslíkového přístroje a inzulínové pumpy. Možná že by mi scházel i gama nůž,magnetická resonance, mamograf, hemeron,, scintigraf , echokardiograf, biolampa,solárko….mám takový nepříjemný pocit,že jsem na něco zapomněla…….

  superkarma: 0 28.02.2004, 00:25:31

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [110] Vivian [*]

  katchabinka: tak to budu radši prát v potoce

  superkarma: 0 27.02.2004, 20:25:04
 2. avatar
  [109] k@tchabinka [*]

  Vivian :) NAPROSTO!!!!!:)))

  superkarma: 0 27.02.2004, 18:31:20
 3. avatar
  [108] Vivian [*]

  Teda... odeslala jsem odpověď, pak jsem klikla na anketu a odpověď se odeslala znovu

  superkarma: 0 27.02.2004, 16:58:54
 4. avatar
  [107] Vivian [*]

  katchabinka: a to jako BEZ SEXU?

  superkarma: 0 27.02.2004, 16:57:25
 5. avatar
  [106] Vivian [*]

  katchabinka: a to jako BEZ SEXU?

  superkarma: 0 27.02.2004, 16:56:40
 6. avatar
  [105] k@tchabinka [*]

  Vivian proc ne :) proste by si byla zdrzenliva, jak je v tomto veku normalni :))))

  superkarma: 0 27.02.2004, 16:10:53
 7. avatar
  [104] Vivian [*]

  U mě teda vysoko nad vší elektronikou vede antikoncepce.
  Že bych prala všechno naše prádlo v ruce si dovedu představit dost těžko, ale že bych od svých šestnácti let rodila jedno děcko za druhým a byla teď alespoň sedminásobnou matkou, to si prostě představit neumím .

  superkarma: 0 27.02.2004, 16:04:49
 8. avatar
  [103] *daisy* [*]

  Meryl: no, ja bych taky hlasovala pro vodovod a teplou vodu doma. A samozrejme antikoncepce A ty dalsi jako pracka, zehlicka, telefon (jsem par set km od rodiny, sto km od , takze bez inetu a telefonu bych byla hooodne nestastna, protoze psana posta neni tak rychla ) jsou prijemne, nemenila bych,ale asi to neni az tak...

  superkarma: 0 27.02.2004, 15:09:05
 9. avatar
  [94] Luciš [*]

  Vlasta: Jsem stejná jako ona. Od mámy si taky týden před výplatou třeba nesu v kapse dvě vajíčka na obalování řízků z mražáku, a co? Ty mi vylepšíš mou fin. situaci? Nechlastám, nekouřím, soc. dávky neberu a přece peníze nemám, jako 50% zaměstnaných v ČR.
  Internet mám v práci.

  superkarma: 0 27.02.2004, 13:53:32
 10. avatar
  [91] Milala [*]

  Když pominu el.proud,bez něhož by fakt nic nebylo,tak úplně parádní vynález je mikrovlnná trouba.Nejvíce jsem ji ocenila,kdy děti ještě chodily do školy,já s mužem do večera v práci a ony si mohly dát teplé jídlo.No a pračka,to je věc...

  superkarma: 0 27.02.2004, 13:25:14
 11. avatar
  [86] Palita [*]

  Když se mi narodil syn, tak jsme bydleli u mých rodičů a neměli jsme automatickou pračku, plínky jsem vyvařovala v hrnci na sporáku. A zvládla jsem to dva roky, pak jsme se přestěhovali do svého a koupili pračku.

  superkarma: 0 27.02.2004, 13:16:08
 12. avatar
  [85] Ijka [*]

  Když jsem se vdala,začali jsme bydlet v bytě 4.kategorie.V bytě,kde jsme topili uhlím,kde byl jen jeden vodovod,záchod na chodbě. To všechno se dalo snést,ale nejvíc mi vadilo,že musím prát každý týden doma v lavoru a v ruce a to i pro dítě-takže i plíny .Ani ždímačku jsem neměla.Každý týden jsem s rukama ve vodě snila o automatické pračce.Po dvou letech jsme se přestěhovali do bytu první kategorie.Nikdy nezapomenu na ten šťastný pocit,že mám koupelnu! A pračku do ní.

  superkarma: 0 27.02.2004, 13:12:53
 13. avatar
  [80] k@tchabinka [*]

  Evo:) u pazourku :)

  superkarma: 0 27.02.2004, 12:31:59
 14. avatar
  [79] Eva_CZ [*]

  Kocicka: u tebe koukam technika konci u skoby!

  superkarma: 0 27.02.2004, 12:27:27
 15. avatar
  [78] Kocicka [*]

  automatické pračky, napařovací žehličky, vysavače, mixéru či Papinova hrnce? Bez koupelny s tekoucí vodou?
  Jo dokázala jelikož ještě tak žila moje babička před nedávnem a moc mi to chybí a ráda bych to za ten spěch vyměnila!
  automatka je stejně věc, kterou neumím moc ovládat a spousta věcí se do ní nedá dnes stejně dát
  napařovací žehličku nemáme a dnes na ty hadříky už stejně není téměř třeba
  vysavač...to by bylo horší no tak by se zrušili koberce, babička je taky neměla
  mixér...to je slovo do pranice, ale taky to slo bez nej byli ruční přístroje
  papinák - to je můj úhlavní nepřítel číslo jedna v kuchyni, příšerně se ho bojim a nepoužívám...vaří v něm jenom mamka
  koupelna to by bylo asi ze všeho nejhorší a televize,ale zase ráda čtu a poslouchám rádio,ale to taky asi neměli?! Tak společnici do kuchyně, třeba si proto drželi služky a měli tolik dětí,aby nebylo ticho:-)

  superkarma: 0 27.02.2004, 12:15:11
 16. avatar
  [75] k@tchabinka [*]

  Marty tak to ja sem pohodlnejsi:) radsi do studny pro vodu nez vsechno ohrivat nevim kde, kdyz bydlim v panelaku, prat ve vltave, kupovat kraliky na dobry slovo a pod. :))

  superkarma: 0 27.02.2004, 12:07:29
 17. avatar
  [74] pajda [*]

  Marty: já už myslela, že se budeš zastávat lovu pro vlastní potřebu

  superkarma: 0 27.02.2004, 12:05:54
 18. avatar
  [69] k@tchabinka [*]

  Marty :) ty umis lovit ? ja teda ne. Mozna bych si po letech dokazala neco vypestovat, mozna ulovit rybu.. vsechno bych musela pripravovat na ohni...
  ale jiste.. bez elektriny clovek prezije, kupr. maso se da zvykat i syrove :) bez vody nikoli... ale tady neni diskuze o vode ale o vynalezu vodovodu:)

  superkarma: 0 27.02.2004, 11:57:27
 19. avatar
  [68] Eva_CZ [*]

  Křečkomyš: chlapa, ktery povazuje pracku za vymozenost, bych si a) nevzala a za b), pokud bych si ho v pomateni smyslu vzala, pradlo by byla JEHO starost!

  Mela jsem podobneho hnupa, ten povazoval za vymozenost bojler ( v koupelne se odjakziva topilo uhlim a to 1x tydne - na koupani ), stejne jako JINE topeni, nez topeni na pevna paliva.

  Sok dostal on i jeho mila teticka, ktera s nami bydlela ( a pak nastesti radeji hodne brzy umrela ), ze JA se sprchuju nejmene 2x denne, takze horkou vodu chci FURT atd.atd., takze nakonec jsem si prosadila jak bojler, tak naftove topeni ( plyn tam nebyl... ). No a az jsem si tohle vsechno prosadila, tak jsem se rozvedla.

  Ale automatku jsem si poridla az po rozvodu, stejne jako mycku etc. On na me zkusil, ze kdyz mam teda tu automatku, tak ze by mi jako nosil pradlo na prani ( a pripadne na zehleni ).
  Parkrat ( upozornuji ze pod mohutnych vlivem opiatu ) jsem mu vyprala i vyzehlila! a to vcetne ponozek, ale jen co jsem vystrizlivela a rozum pobrala, letel on, kufry s pradlem a byl klid....

  superkarma: 0 27.02.2004, 11:44:23
 20. avatar
  [67] Křečkomyš [*]

  Já jsem po svatbě skoro dva roky prala v ruce. Tchyně pračku neměla a ze zásady ji odmítala, manžel tak považoval pračku za vymoženost. Taky jsme neměli peníze... Dřela jsem se jako kůň, jehorší bylo prádlo vyždímat, neměla jsem vůbec sílu... Pak to schlo strašně dlouho, svetry zatuchly, ložní prádlo zešedlo... Měla jsem ruce rozedrané do krve. Už nikdy!!! Dodnes nezapomenu na ten okamžik, kdy jsme si na splátky koupili automatku! Tchyně řvala jako pominutá, že jí něco takového do koupelny nesmí ... No, ale bojovala jsem statečně. Když nadešel ten slavný den a stěhovali jsme se od ní pryč, stěhováci už měli totálně naplněné auto a najednou si vzpomněli, že na pračku zapomněli. Nedalo se nic dělat, pračka byla přivezena až za dva měsíce od našeho nastěhování. Tehdy jsem si taky užila praní v ruce. Ufff... Takže: 1. pračka 2. antikoncepce a koupelna

  superkarma: 0 27.02.2004, 11:30:37
 21. avatar
  [66] Luciš [*]

  Však i tu antikoncepci bude muset některá oželet. Jestli jsem správně četla, poslanci se dohadovali a nakonec odhlasovali přesunutí kondomů z 5% do 19% skupiny DPH. Prý tak získají ročně 20 mil. Kč. (to je asi stejná částka jako dotace baru v poslan. sněmovně, která je životně důležitá)
  Byla tam zmíněna antikoncepce všeobecně, nevíte některá, jestli to bude i HA? Jestli mám od května čekat víc

  superkarma: 0 27.02.2004, 11:19:55
 22. avatar
  [65] alko [*]

  Tekla by voda kdyby nebyla elektřina? Ale určitě by nebyla teplá. A i ta pračka by byla na nic. Takže u mně vítězí taky elektřina.

  superkarma: 0 27.02.2004, 11:17:30
 23. avatar
  [64] Toniniella [*]

  Dašenka: V tom případě teda i C. Můj tatínek se narodil jako 13. počaté dítě (nejméně 13.) z druhého manželství mého dědečka. Dospělého věku se však z 13 počatých a 12 živě narozených dětí(!!!) dožily jen 4!!!!! Ostatní zemřely na všelijaké záškrty, tubery atak. nejpozději do 18. roku života, většinou dříve. Tohle si tedy opravdu představit nedovedu, že bych pochovala dvakrát tolik dětí, co jich žije.
  Ale ono jsou to opravdu nesrovnatelné hodnoty. Každá doba měla svoje. Je zbytečné se otáčet, nic není možno změnit.
  Antikoncepce je jistě důležitá, hlavně proto že ženě přiznává právo na samostatné rozhodnutí o tak důležitých věcech, jako jsou děti. Pračka podstatně ulehčuje práci, ale zase lenivíme, sedíme a tloustneme. Tož tak.
  Nakonec kdo chce, může vypnout proud a zkusit žít jeden den bez všech vymožeností. Divenky, myslim, že bysme všecky ten spínač běžely zmáčnout po 10 minutách!

  superkarma: 0 27.02.2004, 11:07:20
 24. avatar
  [59] Lhasa [*]

  Pokrok jde strašně rychle kupředu... Před 20 lety rozhodně nebyla automatická pračka v každé domácnosti, dneska už je výjimkou pračka neautomatická. Totéž třeba s TV. Nepovažuju se za nikterak starou, ale když jsem začala rozum brát, byla barevná televize něco jako dnes videotelefon O mobilech ani nemluvě. Masově se začaly rozšiřovat před nějakými 7-8 lety.
  Občas se stane, že nejde proud, neteče voda, jednou jsem zažila vypnutí plynu v celém činžáku (kvůli bezpečnosti...). Nejvíc z těchhle občasných nepříjemností mi vadí, když neteče voda. Takže to je podle mě nejnepostradatelnější vymoženost posledního sta let Ještě ke všemu na tekoucí vodě závisí spousta dalších pomocníků. Na valše občas peru v létě na chalupě a nevadí mi to. Večer při svíčkách a černá hodinka je čas od času taky příjemná. Ale nemoct si umýt ruce, nádobí (byť při těch svíčkách ), natož důležitější části těla je mi fakt nepříjemný
  Hlasuju pro vodovod, ačkoliv v anketě není

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:45:35
 25. avatar
  [58] k@tchabinka [*]

  no jo marty.... a co by si jedl?:)

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:42:11
 26. avatar
  [57] Aja [*]

  Já bych neměnila ani náhodou...
  Tak asi zněla prapůvodní otázka?

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:39:42
 27. avatar
  [56] Aja [*]

  Já bych neměnila ani náhodou...
  Tak asi zněla prapůvodní otázka?

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:39:27
 28. avatar
  [53] evusche [*]

  omlouvám se, ono se to odeslalo znovu :-(

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:26:39
 29. avatar
  [50] k@tchabinka [*]

  vede elektrina. Bez ni by dnesni svet zkolaboval.

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:25:35
 30. avatar
  [49] evusche [*]

  No je hezké hlasovat pro pračku, já jsem taky pro ní hlasovala, ale horší je to s tím, že BOHUŽEL jsme na tom jako lidé v dávné minulosti....na pračku stejně nemám a vůbec...s těmi financemi je to hrozný!!!! z výplatý poplatím co musím a pak už další tři týdny čekám na další výplatu, protože nemám ani na chleba!

  superkarma: 0 27.02.2004, 10:25:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme