Bulvár

Měly by děti dostávat dárky za vysvědčení?


Dítě se ve škole celý rok snaží (více či méně) získávat dobré známky a jeho snaha je korunována 30. června vysvědčením. Odpůrci dárků za vysvědčení budou argumentovat, že vysvědčení je samo o sobě dárkem, obzvlášť pokud je pohled na něj radostný. Mohou dokonce mluvit o zbytečném rozmazlování dárky, případně poukázat na svědomí dítěte s použitím známé větičky „děláš to přece pro sebe!“.

Je třeba připomenout, že ve firmách bývají nejlepší pracovníci odměňováni, je tomu všude tam, kde si cení lidí a chtějí to dávat najevo. Tyto firmy, jejichž personální politika je propracovaná do nejmenších detailů, znají kouzlo motivace a vědí, že dar vždy působí také jako závazek. Mimoto bývá každá lidská snaha ve chvíli dosaženého úspěchu odměněna. Dospělí mají dostatek trpělivosti vyplývající většinou ze zkušenosti, aby si na odměnu počkali a nebyli zklamáni tím, že se nedostaví okamžitě. Děti touto zkušeností nejsou a nemohou být vybaveny, zvykají si postupně a také se teprve postupně prodlužuje doba, kdy jsou ochotny přijmout odměnu vázanou na výsledek z minulosti. Očekávat odměnu současných snah za 10 let je pro dítě zkrátka nepředstavitelné.

Psychologové dnes mluví často o pozitivní motivaci. Být rodičem mimo jiné znamená neprošvihnout žádnou významnou příležitost k aplikaci této metody. Vysvědčení se k tomu přímo vybízí. Rodiče dávají najevo svůj zájem a také obdiv vůči snažení a výkonu dítěte.

Pro případ, že dosažené výsledky na první pohled nedávají možnost k obdivu a ocenění, je na místě dokonce jistá míra velkorysosti. Do budoucna se nepochybně vyplatí. Pro dítě bude příjemným překvapením, když namísto očekávané strohé anebo přímo zlostné reakce uslyší slova chvály. Mělo by to nastartovat potřebu si chválu skutečně napříště zasloužit.  Účinek zlostné reakce pro případné odpůrce pozitivní motivace stojí za zvážení. Zlostná rodičovská reakce nejspíš vnese do mysli dítě strach a je otázkou, zda bude dostatečný k motivaci k lepším výkonům, aby se tato zlostná reakce příště neopakovala. Že by platilo, čím větší strach, tím jsou lepší vyhlídky na nápravu potomka? Pokud by bylo dítě zlostí rodičů dostatečně vytrénované, potom už by nepociťovalo strach, spíše by rodičovskou reakci ignorovalo. Že by platila rovnováha mezi pojmy ignorovaný rodič – lepší výsledky ve škole? Je nabíledni, že ignorace vůči rodičům se spíše bude rozrůstat na ignoraci vůči dalším lidem, posléze vůči škole. Brr, o tom už dál raději ne.

Pokud se rozhodnete své dítě ocenit a překvapit ho dárkem, pokuste se dát najevo, že jste skutečně přemýšleli, snažili se o originalitu a věnovali výběru poctivou snahu. Přejeme Vám v tomto šťastnou ruku a máme pro Vás jeden tip. Je-li Vaše dítě tvůrčí a má-li smysl pro fantazii a dobrodružství, zaujme ho stavebnice Anchor z opravdového kamene. Může si z ní stavět opravdové hrady, chrámy, paláce, nádraží. Vy ji můžete vyhrát v naší robrice soutěže.

   
15.06.2006 - Společnost - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [50] musilovahana [*]

  Vždy jsem nějakou drobnost koupila.

  superkarma: 0 01.12.2012, 19:10:32
 2. [49] tornado-lou [*]

  a neni to cely jen umele vyvolanej problem? fakt si nedovedu predstavit, ze by nejaky dite darecek za vysvedceni nenaparavitelne vychovne poznamenal, tak moc nechapu co se tu resi.

  superkarma: 0 16.06.2006, 09:47:00
 3. [45] a.... [*]

  grizzly: Opravdu si myslíš, že dítě celý rok dře???? No to jen ty vzorné ambiciozní děti, pak jsou ještě ty děti běžné a ty musíš té zodpovědnosti naučit.... a kde je problém právě vůbec nevědí, myslí si, že měli zrovna smůlu, že si to ještě vylepší...ale že se mají učit průběžně tak taková myšlenka je mimo jejích obzory.
  Ale samozřejmě děti jsou různé, někteří se opravdu snaží být dobří a mít hezké známky.Pak jsou tady ty druhé, které školu považují za zbytečný vopruz, na výsledcích jim vpodstatě nezáleží, protože cenrum jejich zájmu je úplně někde jinde. Ty pak musíš tlakem přčsvědčit, že to vysvědčení není až tak zanedbatelná věc a že známky mají taky svou váhu.

  superkarma: 0 15.06.2006, 17:29:13
 4. avatar
  [44] Mylady [*]

  Ivanka--: to je super a schvaluji. Takový zážitky jsou na celý život, stmeluje to rodinu a dítě má radost.

  superkarma: 0 15.06.2006, 16:44:21
 5. [42] Ivanka-- [*]

  Já mám synka, který teď končí druhou třídu. Loni jsme byli v pololetí v pizzerii a na konci jsme na něj čekali před školou a celá rodinka jsme šli na zmrzlinový pohár. Syn byl štěstím bez sebe!!! Letos v pololetí jsme mu dali vybrat kam chce jít a on chtěl znovu na pizzu, tak jsme šli. Na konec školního roku s manželem chystáme ZOO, pak oběd a na rozhlednu. Cestou zpět zmrzlinový pohár a věřím, že se to bude všem moc líbit. Jsme taková cestovatelská rodinka

  superkarma: 0 15.06.2006, 15:22:11
 6. [41] a.... [*]

  see: od koho??? vžtyť já doma skoro nejsem a kočky jí snad nediskriminujou ...že to letos bude nuda tak to jí určitě vyřídím,aby si nemyslela, že o něco přichází.

  superkarma: 0 15.06.2006, 14:53:44
 7. avatar
  [39] Kelly [*]

  Gabi: ... jsi mi připomněla loňské vysvědčení syna. Donesl z hudební výchovy dvojku a manžel na to reagoval slovy: "Jak to, že máš z hudební výchovy dvojku. Ty. Syn pěvce" ... samozřejmě jsme se tomu hurónsky zasmáli, protože kdysi na trampu, kdy všichni soutěžili o nejfalešnější zpěv a snažili se, tak on zpíval normálně a vyhrál

  superkarma: 0 15.06.2006, 14:21:32
 8. avatar
  [38] Janinas [*]

  Dětem nedáváme dárky, ale vezmeme je na dobrou večeři do picerie. Je to pak takový slavnostní den pro celou rodinu a hezky tím nastartujeme začínající prázdniny.

  superkarma: 0 15.06.2006, 13:42:37
 9. avatar
  [37] Gabi [*]

  Meander: tak nějak, vždyť ty jedničky jsou samozřejmost , teď se ti samí lidé v roli prarodičů mohou s dárky přetrhnout a k tomu přidají jako bonus vnoučatům věty: "ty neumíš počítat, že máš dvojku z matiky", "proč nemáš samý jedničky?"
  Kdy už někdo globálně udělá v týhle zemi něco s tím známkováním?!

  superkarma: 0 15.06.2006, 13:28:18
 10. avatar
  [36] Jaštěrička [*]

  sunja: Třeba těch pět trojek bylo pro kluka jeho maximum, každé dítě nemá samé jedničky a odměna je za přístup.Nemůžeš to přeci srovnávat "kvantitativně".
  Oběma dětem odměny na konci roku dávám přiměřeně jejich úsilí.I ten skoro dospělý je rád, sama si pamatuju,jak mi bylo líto,že rodiče za celou střední školu do školy ani nepáchli a všechno brali jako samozřejmost a že je to jen pro mě. Potěší,když druzí ocení vaši snahu

  superkarma: 0 15.06.2006, 12:51:06
 11. [35] a.... [*]

  Amálie: a tu odměnu za hezké vysvědčení si každé dítě taky představuje jinak...pro dceru je oběd z tatínkem spíš za trest, adekvátní odměnou podle jejích představ by bylo, abych ji pustila na nějakou technoparty( no je jí 14 tak má smůlu )

  superkarma: 0 15.06.2006, 12:31:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [34] a.... [*]

  Amálie: pro rodiče to vysvědčení překvapením není...je překvapením jen pro dítě, protože ono stále nevěří, že mu paní učitelka OPRAVDU tu trojku(čtyřku) dá Finanční motivace mi přijde nějak mimo mísu, ne na každé dítě to platí,dcera totiž vůbec není na prachy a vpodstatě si nic moc kupovat nechce, jediné po čem touží je, abych jí nechala bez omezování courat venku do pozdních nočních hodin. Ve finančním odměňování musí být taky zajedno celá rodina....když nedostane dítě za trest kapesné od tebe, může dostat" příspěvek" od babičky nebo tatínka.

  superkarma: 0 15.06.2006, 12:18:00
 2. avatar
  [33] Vivian [*]

  Kelly: to je jasný, že dospělý ne Já myslela hlavně prvňáky, druháky... prostě malý dětičky

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:58:04
 3. avatar
  [32] Kelly [*]

  Vivian: to je pravda, když byli malí, tak nějakou tu maličkost dostali. Dnes jsou to ale skoro dospělí lidé, takže už ne. Spíš bych tu maličkost měla dostat za tu celoroční výdrž a nervy já

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:44:40
 4. avatar
  [31] Vivian [*]

  Dárek za vysvědčení, proč ne? Myslím, že malý dítě ještě úplně nechápe, že "to dělá pro sebe", aspoň já jsem tyhle řeči nikdy moc nepobírala... Všichni tvrdí, že to dělá pro sebe, ale chovají se tak, že to dítě má pocit, že to dělá hlavně pro ně Myslím, že dítě v první, druhé třídě ještě není schopné uvažovat daleko do budoucnosti a vidět nějakou souvislost s dobrýma známkama a svým budoucím spokojeným životem (jestli taková souvislost vůbec existuje )

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:40:57
 5. avatar
  [30] Meander [*]

  Amálie: Upřímně řečeno, mně naši za vysvědčení nikdy nic nedali

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:38:56
 6. avatar
  [29] Kelly [*]

  ... tohle se u nás nikdy moc nenosilo. Děcka se učí pro sebe.
  A doma mají stejně plnou pr... celý rok, sladké taky, takže proto ...
  Sice to oslavíme 30.6., ale jinak, to už budeme odpočívat u na , kde si dobroty a lenošení dosytosti užijeme všichni .

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:28:35
 7. avatar
  [28] Amálie [*]

  Meander: tvojí otázce rozumim a přijde mi logická. Jenže dítě musí vidět i průběžně, že jeho snaha má smysl. Protože nějaký mlhavý sliby do budoucna většinou nejsou to pravé.
  Proto mi přijde motivace našich super: okamžitý efekt: kolik jsem si zasloužila za konkrétní známku a že nesmim u zkoušení propadnout, abych nemusela vracet + následný efekt: na prázdniny si můžu přilepšit.

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:20:16
 8. avatar
  [27] Amálie [*]

  sunja: doporučuju a pak ratolest potěšíš, že sousedovic něco dostal, ale on si to mohl koupit sám

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:14:03
 9. avatar
  [24] Meander [*]

  Amálie: Já si jenom říkám, když dospělák chodí do práce a má za to výplatu, tak proč by děcko nemohlo dostat odměnu za výslelky "práce" ve škole.

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:04:43
 10. avatar
  [22] Amálie [*]

  Meander: ani každý rodič není tak uvědomělý, aby svoje dítě motivoval, jako naši mě. Fakt je, že na učení jsem doma nešáhla a šlo mi to samo.

  Přemejšlim, že si fiknu ještě nějakou VŠ, nemam totiž kam chodit na zkoušky

  superkarma: 0 15.06.2006, 11:00:44
 11. avatar
  [21] Amálie [*]

  a....: naši mě motivovali finančně: za jedničku 5Kč, za dvojku 4Kč, za troujku nic, za čtyřku jsem vracela 4Kč a za pětku 5Kč. Měla jsem kasičku nabitou k prasknutí , protože jsem věděla, že na konci roku to můžu utratit na táboře jako kapesné, za věci, který já sama chci a učilo mě to koukat dopředu.

  Jako odměnu za pololetní i koncové vysvědčení mě táta vždycky bral na oběd do restaurace a já si připadala náležitě odměněná za celoroční "práci"

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:56:58
 12. avatar
  [20] Meander [*]

  Amálie: Ne každé dítě je tak uvědomělé.

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:55:39
 13. avatar
  [19] Amálie [*]

  dárky nedávat, dítě by mělo chápat, že se učí pro sebe a ne pro rodiče. Proto by ani rodiče neměli ratolest kárat za horší známky. Navíc si myslim, že známky na konci roku jsou celoročním odrazem toho, jak se rodiče zajímali, pomáhali s učením a komunikovali se školou. Pak přece nemůžou být překvapení

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:52:08
 14. [18] a.... [*]

  Žížala: to máš samozřejmě pravdu...jenomže mnoho dětí tak nějak nechápe, že jim paní učitelka tu trojku nebo čtyřku dá...do poslení chvéle věří, že si to ještě zlepší ( prostě věří v zázraky a důvěřují pohádkám, že se vše v dobré obrátí)a na tvé řeči o tom, že se musí snažit, nedají. Pak když to vidí černé na bílém si teprv uvědomí k čemu ten jejich přístup vedl. PROTO JE TŘEBA JIM V TOM RÁZNĚ VYMÁCHAT ČENICH. Tím, že děti jen povzbuzuješ a šetříš z nich vychováváš losery, život je tvrdej a oni si to musí uvědomit už v dětství, uvědomit si zodpovědnost za výsledky své práce...
  Lindaa: bez vysvědčení -tak to jsem rozhodně pro...závidím

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:45:54
 15. avatar
  [17] V.Nováková [*]

  já myslím, že se učí pro sebe,tak jaképak dárky ? Když tak třeba jen knížku,nebo zajít na zmrzlinu......dárek beru k narozeninám, k vánocům,ale proč za vysvědčení...a už Vůbec NE peníze !

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:45:47
 16. [16] Lindaa [*]

  Tady vysvedcení na základce neexistuje - prý je to spatná motivace pomerovat se s jinými - nevím, ale kazdopádne si myslím, ze dárek by na konci skolního roku melo dostat dítko jako odmenu za snahu a i rodice za to ze prezili ve zdraví dalsí rok skolní docházky svého potomka. Uz jenom týden a den HURA (tady koncí skola uz 23.6.), jsem dobrá, opet jsem prezila jeden rok bez výrazné újmy na mém dusevním zdraví.

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:33:51
 17. avatar
  [15] Žížala [*]

  a...:no Tebe bych teda chtěla mít doma! Seřvávat a sankciovat máš když už tak během roku, a ne na vysvědčení

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:30:57
 18. avatar
  [14] algidda [*]

  Děti by měly dostávat dárky za vysvědčení v každém případě.

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:26:23
 19. avatar
  [13] SENSITIVESKIN [*]

  I ZA DOBRÉ VYSVĚDČENÍ JE NEJLEPŠÍ PREVENTIVNĚ SEŘEZAT

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:23:10
 20. [12] a.... [*]

  ANO děti by měly dostávat dárky za vysvědčení....POKUD SI JE ZASLOUŽÍ ....v opačném případě by měly být "obdarovány" alespoň důkladným seřváním, pokud už ne rovnou nějakými sankcemi.
  Docela mě překvapuje, že poměrně často jsou obdarovávány děti, které si to nezaslouží, pokud to rodiče chápou jako "pozitivní motivaci do budoucna" tak podle mě tahle metoda nefunguje. Zároveň by si rodiče měli umět přiznat, na co ty jejich děti mají a na co ne... pokud oni sami mívali horší známky nemohou očekávat, že jejich dětičky budou oproti nim o několik stupňů výš Vždyť to jsou jejich děti a intelekt je podmíněm převážně dědičně.

  superkarma: 0 15.06.2006, 10:11:25
 21. avatar
  [11] Kremzina [*]

  je už ve 3. tř. tak jí dávám možnost výběru - Cukrárna, - McDonalds, - půjdeme do obchodu a ty si něco vybereš do nějaké částky
  NIKDY si nevybrala cukrárnu

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:59:58
 22. avatar
  [10] Kahomar [*]

  oprava mladší 50-100Kč

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:56:08
 23. avatar
  [9] Kahomar [*]

  Myslím si, že každé děcko je rádo oceněno. Obzvlášť, když je během roku vidět snaha. Ono nezáleží až tak úplně na samotných známkách. Ne každé dítě je schopno nosit jedničky, ale vždy bychom měli na vysvědčení najít něco, co si zaslouží nějakou odměnu.A u těch horších známek dítě povzbudit a ukázat mu, že mu věříme a že je určitě šance na zlepšení. Takže dárečky za vysvědčení děti vždy dostávaly a dostávají, ti starší teď už víc ocení menší finanční hotovost (cca 200Kč), jako mladší dostávali třeba 500-100Kč + k tomu nějakou drobnost, ze které měli radost a za normálních okolností bych ji nekoupila.

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:55:13
 24. avatar
  [8] gavi [*]

  Gabi: souhlasím chce to nějakou drobnost a knížka se u nás osvědčila a s motivací jsme taky nikterak zvlášt nepochodili .
  Nic se nemá přehánět a takovou stavebnici tak to ani náhodou

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:46:32
 25. avatar
  [7] Kekka [*]

  Určitě maličkost - každý je rád pochválen a oceněn, tak proč ne děti. Ovšem stavebnici za tři litry, to si dovolit fakt nemůžu.

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:43:40
 26. avatar
  [6] Gabi [*]

  No já bych to s dárky za vysvědčení moc nepřeháněla - max. "Za dobré vysvědčeí knihu" Myslím, že motivace typu "když nebudeš mít žádnou trojku, dostaneš nové kolo" moc nefunguje Jaký význam mají známky jako takové? Jedině, že bychom si celá rodina koupili společný dárek - "že jsme zase rok přežili"

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:41:08
 27. avatar
  [5] Linde [*]

  Majkii: zatím pouze teoretizuji, škola se nás bude týkat až od září .
  Ale nebude to nejspíše žádná sláva a určo ne na stavebnici za tolik peněz, na to jsou krátký i Vánoce

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:34:55
 28. [4] Majkii [*]

  linde: zmrzku si decko kupi aj samo cestou zo skoly a ku koncu skolskeho roka sa chodi s triedou na vylety, takze to chce vymysliet nieco ine

  superkarma: 0 15.06.2006, 08:32:16
 29. avatar
  [2] Linde [*]

  ta stavebnice za vysvědčení stojí tři litry! Tak jsem honem soutěžila a třeba ji vyhraju

  superkarma: 0 15.06.2006, 07:13:00
 30. avatar
  [1] Linde [*]

  za vysvědčení patří určitě odměna, sice ne ve formě takové stavebnice , ale zmrzka a hezký výlet se hodí, ne?

  superkarma: 0 15.06.2006, 07:07:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme