Novinky

Měli jsme uhelné prázdniny a vypínali nám proud

Na Silvestr roku 1978 a následné dny, kdy napadly haldy sněhu, zavzpomínala čtenářka Boros. Bylo jí třináct a nemusela do školy, protože byly uhelné prázdniny. A taky vypínali proud.

To si asi dnešní děti vůbec neumí představit... Moc Vám děkuju za vzpomínání, milá Boros, a přeju krásný den.


O Vánocích 1978 bylo taky takhle nějak. Bylo mi 13 a byla jsem spokojená, žádnu třeskutou zimu nemusím. Na Silvestra jsme jeli na výlet, odpoledne jsme prochodili po lese, byli jsme na vzduchu, ale přitom bylo hezky. Večer jsme zasedli k televizi a koukali na televizí Silvestr. Najednou povídá babička, že ten vítr nějak divně fučí, že je čím dál silnější, aby něco nepřivanul. Ve 20,00 bylo pořád asi 5 stupňů nad nulou, ale pak to asi zima vzala do svých rukou - po přípitku jsme vytáhli čepice, rukavice a hlavně hrabla na sníh a šup ven a hrabat. Nemohu říci, že bychom měli sáhodlouhý úsek chodníku, nedovedu to odhadnout, nebylo to málo, ale ani nijak extra hodně. Jenže hrabali a zametali jsme pořád dokola, na jednom konci jsme skončili a na druhém jsme mohli začít znova. A mráz štípal čím dál víc. V 1,20 jsme to vzdali a maminka řekla, že si máme jít lehnout - kotel dávno vyhasl a tak šup pod peřinu.

Ráno nás maminka budila se slovy, že sněhu je asi po kolena a mínus 25 stupňů. Nechala nás vyspat, ranní sníh shrabala sama, už tak intenzivně nesněžilo, ale stejně - jedno odpoledne nádherně, v lese kvetly sněženky a další den ráno jak u Sněhuláků. Nejhorší bylo, že jsme neměli moc uhlí, objednané bylo až na 15. ledna (jistě si všechny dříve narozené pamatujeme, jaký byl přídělový systém na uhlí - kolik metráků na dospělého, na dítě, na kotel).

Zima vycenila zuby a mrzlo, až praštělo. No a byly vyhlášené celostátní uhelné prázdniny - nejdřív týden, pak další 2. Uhlí nám přivezli se zpožděním a ještě jen poloviční dávku, seděli jsme v kuchyni a topili si troubou (maminka byla učitelka, taky do školy nechodila) a hráli karty. Lednička vypnutá a na verandě nám zmrzlo mléko v pytlíkách a vejce ve skořápkách. Jak jsme blahořečili tomu, že máme doma WC a nemusíme přes dvorek (znali jsme od druhé babičky). Postupně začali vypínat i proud - v televizi dělali nábor pracovníků, kteří by byli ochotní jet do Chvaletic rozmrazovat uhlí. Že nehrála televize, nám ani tak nevadilo, že v metru svítila každá třetí zářivka, taky ne, že jsme chodili brzo spát, nám nejdřív vadilo a povídali jsme si aspoň pod dekou, ale postupně jsme měli pocit, že upadáme do nějaké letargie, do jakéhosi zimního spánku - spíme déle a déle a vůle k činnosti je stále méně a méně. Když to dneska vyprávím dětem, tak si myslí, že si to vymýšlím, ale nedovedu si představit, že by dneska třeba na 6 hodin vypli proud - to by asi moje děti, které jsou pupeční šňůrou spojené s PC, nepřežily. A kdybychom měli spát v nevytopených místnostech, tak to asi odstůňou. Jen se bojím, aby ten nástup pravé zimy nebyl takový velký skok, to dobré není. A taky se bojím, abychom netopili ještě v květnu.

Boros

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

Fototéma dnešního dne zní: To je zima, co?

 • Jak se vám líbí letošní zima?
 • Co byste chtěla jinak?
 • Vzpomínáte na sněhové zimy?
 • Máte nějaké historky ze zimy letošní nebo těch minulých?
 • A máte nějaké pěkné fotky letošní zimy?

knihaNapište mi, těším se na vaše příspěvky. Jednu z vás samozřejmě tradičně odměním, tentokrát to bude balíček čajů Jemča (Kolekce čajů PIGI, Kolekce zelených čajů a zázvor) a Putování s knihou. Příspěvky posílejte do dnešních 14.30 hodin na adresu redakce@zena-in.cz, heslo je ZIMA. Předem děkuju!

cajcaj

   
09.01.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Kahomar [*]

  Děkuji za připomenutí, rok bych si již nevybavila, ale na uhelné prázdniny vzpomínám ráda. Bylo mi  11 let a vím, že jsme si s partou kamarádů tu zimu tehdy hodně užívali. Celé dny jsme v ulici prosáňkovali, bylo to skvělé. Vždy jsme si jen 1x v týdnu skočili do školy pro úkoly.

  superkarma: 0 10.01.2014, 07:17:57
 2. avatar
  [11] Altamora [*]

  Na ten Nový rok taky nezapomenu. Manžel byl na vojně, přijel na Silvestra jen tak v polobotkách, a pak málem neměl jak se dostat zpátky k útvaru. Sněhu pak bylo tolik, že jsme v práci měli služby na odhrnování sněhu z přiděleného chodníku, každou půlhodinu jiná kancelář a celý den bylo co dělat. Odhrabaný sníh nebylo kam dávat, a tak ho vozili na volné prostranství před kulturákem. Byla z něho obrovitá hromada. Nevzpomínám si, kdy roztála. Mám dojem že ještě v květnu tam byly zbytky. Tak taková zima mi nechybí. Ale trochu sněhu by neškodilo. Bude suché léto a slabá úroda, jestli se to nezlepší.

  superkarma: 0 09.01.2014, 23:37:08
 3. avatar
  [10] denkas [*]

  stonehod — #9 Bylo to v roce 79,v lednu.Silvestr 78

  superkarma: 0 09.01.2014, 22:51:51
 4. avatar
  [9] stonehod [*]

  Děkuji za připomenutí Sml16 Já měl pořád v paměti že to bylo v roce 1979 . Byli to krásné prázdniny. A když jsme jeden den měli jet do školy pro úkoly, tak jsme stejně nemohli, protože vlak byl tak plný, že se tam nikdo nevešel. A z naší vesničky nic jiného nejezdilo.

  1. na komentář reaguje denkas — #10
  superkarma: 0 09.01.2014, 19:16:17
 5. avatar
  [8] enka1 [*]

  Sml16Ahoj pamětnice, tak mně mně bylo 22 a byli jsme velká parta slavit na podnikové chatě u Lipna. Přijeli jsme v teplém podzimu a vraceli se těžko a v třeskuté zimě a na cestu zpět nezapomenu. Místo 3/4 hodiny jsme jeli starou původní "Oktávkou" cca 8, šofér měl k dispozici v průměru sotva dvaceticentimetrový flek kterým se dalo koukat, odhazování sněhu před auty......brrrrrrrr

  superkarma: 0 09.01.2014, 14:05:41
 6. avatar
  [7] Mel40 [*]

  Krásný příběh - taky jsem je zažila, myslím v 1. třídě, si pamatuju, jak nám lepily nosní dírky pří nádechu - jako vesnické děti jsme si uhelky strašně užily - sáňkovaly jsme, blbli v lese, chodili jsme domů zmrzlí jak preclíky, ale super Sml67

  Moc díky za připomenutí!!!!

  superkarma: 0 09.01.2014, 13:38:27
 7. avatar
  [6] gerda [*]

  díky za připomenutí, vzpomněla jsem si na krušné zimy s uhlím na příděl. To, co přivezli, se za pár dní protopilo. Abych doma s dětma nemrzla, jezdila jsem do města a procházeli jsme se Priorem. Dokonce jsem zjistila, že i propadnutým popelem z popelníka se dá znovu topit a trošku tepla z toho bylo. To platilo hlavně pro popel z černého uhlí a hlavně koksu. Tak tyhle starosti bych měla znovu jen hodně nerada.Sml15

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:55:32
 8. [5] Elis19 [*]

  Ano, ano to jsi mi připomněla slastné časy, kdy jsme se sestrou s napětím sledovaly, jestli nám uhelky prodlouží o další týden.Sml59Holt jsme byly mladé a vůbec nám nedošlo, že to co je pro nás radost, je pro jiné (dospělé) velká starost.

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:45:56
 9. avatar
  [4] Hanula [*]

  Sml16také si to dobře pamatuji - byli jsme na tancovačce a krutý byl návrat domů....

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:25:57
 10. avatar
  [3] denkas [*]

  To si pamatuju ,tu změnu počasí.Před silvestrem sme jeli do Prahy k našim a na nový rok domu.Byla děsná kosa,já těhotná,dvě děti,autobus nejel.Ale ten příděl uhlí si nepamatuju.Vím,že sme měli vždy uhlího kolik sme potřebovaliSml80že bysme tam hlásili děti a tak, to opravdu neSml23.proud nám šel,

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:16:38
 11. avatar
  [2] misa.35 [*]

  Ano mě bylo 8 a jedinné vzopmínky co mám, jak jsem u babičky stále spala a spala , neboť nic nefugovalo Sml68

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:08:39
 12. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Jojo, na tu zimu taky vzpomínám. Mně bylo 19, byly jsem v prváku na VŠ a díky uhelným prázdninám mě nevyhodili ze zkoušky z římského práva. Byla to taková tenká skripta, myslela jsem, že se to naučím na horách, kam jsem byla nucena jet, ale sice byla tenká zato tak nadupaná pojmy a údaji, že jsem z toho nevěděla nic. Díky za ty prázniny, za ty tři neděle jsem to do té hlavy přece jen dostala.

  superkarma: 0 09.01.2014, 12:05:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme