Rakovina kůže patří mezi velmi častá nádorová onemocnění. V posledních letech je výskyt onemocnění na úrovni dvou úmrtí na sto tisíc osob a výskyt melanomu strmě stoupá. Zatímco v roce 1992 se melanom kůže objevil u 10 ze 100 tisíc osob, o deset let později to bylo již 18 případů a v roce 2007 dokonce 23 případů (na sto tisíc obyvatel). Většina kožních nádorů je v počáteční fázi dobře léčitelná, přesto může v pozdějších stádiích skončit i úmrtím.

melanom

Kůže je největším orgánem na těle a chrání ho před veškerými škodlivými vlivy. Rakovina se nejčastěji vyskytuje na těch částech těla, která jsou nejvíce vystavena slunci – hrudník, záda, tvář, ramena a nárty. Základem prevence je proto účinná ochrana před slunečním zářením.

Nemoc se vyskytuje přibližně stejně u mužů i u žen, ale muži jí podléhají častěji. Nejvyšší výskyt nemoci je u lidí mezi 50 a 70 lety, rakovinou kůže jsou ale ohroženi lidé v každém věku. Zdravotní pojišťovna METAL–ALIANCE proto v rámci svého mobilního zdravotně preventivního centra nabízí lidem po celé ČR vyšetření pigmentových névů (mateřských znamének) zdarma. „V případě včasného záchytu onemocnění je velká šance na stoprocentní vyléčení. Lidé bohužel často nevědí, že to, co považují za pigmentové znaménko, ve skutečnosti může znamenat velmi závažné onemocnění. Prevence je proto životně důležitá,“ potvrzuje MUDr. David Kostka, ředitel úseku zdravotní politiky Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE.

V rámci prevence (nejen) tohoto závažného onemocnění jezdil po českých a moravských městech zdravotně preventivní centrum v kamionu, který na cestu vypravila Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE. Život zachránilo již osmi lidem.

Lékaři, kteří ordinují ve speciálně upraveném kamionu, prohlédli celkem 6 871 lidí s podezřelými pigmentovými znaménky. Zachránili tak 29 životů, když u 29 osob diagnostikovali zhoubný nádor na kůži v pokročilém stádiu, melanom. U všech pacientů byla bez odkladu zahájena léčba. Dalším 177 vyšetřeným byla doporučena návštěva kožního lékaře s podezřením na nález. Nejvíce záchytů - 3,85 % bylo v Plzeňském kraji, naopak nejméně - 1,37 % v kraji Vysočina.

melanom

modrá - incidence, červená - mortalita, zdroj dat: www.svod.cz

Zdravotně preventivní centrum ZP METAL-ALIANCE jezdilo po České republice j až do podzimu. Kromě pigmentových znamének si v něm lidé mohli nechat změřit nitrooční tlak jako prevenci zeleného zákalu a děti se v něm nučily správně si čistit zoubky.

Profil Zdravotní pojišťovny METAL ALIANCE

 Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE působí v oblasti veřejného zdravotního pojištění již od roku 1993 a své služby zajišťuje prostřednictvím celorepublikové sítě kontaktních pracovišť. Za 18 let své existence si získala pozici finančně stabilní, zavedené společnosti, která se těší dobrému jménu mezi svými více než 415 000 pojištěnci, zdravotnickými zařízeními i dalšími partnery. O kvalitě jejích služeb svědčí nejen spokojenost jejích pojištěnců, ale i certifikát ISO 9001.

Reklama