Novinky

Měla jste přijít už před dvěma roky

Ačkoliv zní titulek děsivě, nejde o nic katastrofálního, ale naše čtenářka s nickem Lenig by ráda varovala stejně nepoučitelné, jako je ona. I když nešlo o život, šlo o zrak a ten je přece nejdůležitějším smyslem. Šetřit na nepravém místě se nevyplácí.

Posílám příspěvek, snad trochu pomůže těm, kdo stále váhají jako kdysi já...

Bylo mi už skoro 49 let a již nějaký ten měsíc (nebo spíš rok)  jsem pozorovala, že špatně vidím na blízko. Přitom jsem každý večer usínala s knihou a to bylo v pohodě. Ale někdo mi podal noviny nebo jsem si chtěla přečíst třeba něco o zboží na etiketě a ejhle. Vše se mi rozmazalo do jedné velké skvrny a nešlo to. Tím teď nemyslím třeba ty miništítky, které již před lety začali dávat na kosmetiku, šampóny atd. Vzhledem ktomu, že tam distributoři musí mít uvedeny jazyky všech zemí, kam se zboží prodává, tak tam nepřečtu nic ani s lupou. Návod na krabičkách čajů nebo podobné je pro mne téměř stejný rébus. Pokud se mnou někdo byl, nechala jsem si přečíst, co jsem potřebovala. Ale jinak jsem tápala.

Nějak jsem nechtěla zajít na oční, protože jsem se hlavně obávala, že mě nové brýle budou stát hodně peněz, kterých jsem neměla nazbyt. A knížky mi číst šly, na netu si umím písmo zvětšit a holt noviny nebo časopisy jsem vzdávala a jinak nakupovala takové zboží, které znám, abych se nemusela stresovat se čtením etiket.

A kamarádi-obrýlenci se tu a tam „pochlubili“, jak za  brýle (obroučky dali 8 tisíc  nebo taky 15 000 Kč a mě to děsilo).

Pak jsem se vdala a manžel (starší než já), který nosil brýle již několik let, se docela zděsil, když mi třeba ukázal nějaký článek v časopise, popis něčeho v letáku a pod. a zjistil, že na to vůbec nevidím. A tak mě okamžitě objednal ke své očařce a řekl, že na brýle prostě peníze musí být vždycky (když už jsme byli na všechno dva, tak i s těmi penězi to bylo lepší). A tak jsem se dostala koncem roku 2010 na oční. Paní doktorka se mě ptala, proč jsem přišla a já jí říkám, že se mi „písmo rozmazává“...A ona se na to podívala...a zděsila se: „Nemáte ty potíže již delší dobu?“ A já, že asi jo, ale knížky že čtu stále...a ona...“Řekla bych, že jste měla přijít asi tak před dvěma roky!“... Měla pravdu, moje potíže trvaly zhruba tolik....A tak mi napsala mé první brýle, kdy jedno oko mám jiné než durhé a rozdíl mezi dioptriemi je o půlku.

Jaké pak bylo moje překvapení, když mi sestřička dala slevenku na moje první brýle (už nevím, ale asi na 15%), poslala mě do určitého krámku s optikou, kde jsem opět dostala slevu na své první brýle a nakonec mě vyšly skla a obroučky na 741 Kč a pouzdro jsem si vybrala za 150 korun a dohromady jsme tedy neplatili ani celou tisícovku.

Již od konce roku mám druhé brýle, opět o něco silnější a ty mě vyšly na 1200 Kč (měli akci 1+1 na skla zdarma).

Proto bych ráda doporučila, pokud se vám začne kazit zrak a váháte, zda jít či nejít, tak se toho nebojte. Dneska, ve světě slev

a akcí nemusíte dostat brýle za tisíce, jak jsem se bála já.

hezký den v brýlích přeje Lenig

Já bych se bez brýlí neobešla. Mám několikatery, ale mě by asi očaři hnali, kupuji si je v drogerii

Text nebyl redakčně upraven

 

   
06.05.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [11] spavec [*]

  Při čtení nadpisu článku jsem se obávala, že půjde o horší diagnózu. Taky patřím mezi brejlovce, a i když peněz není moc, na brýlích si dávám záležet. Ty poslední mě stály kolem 5 tisíc, což je pakatel oproti zubům, za které jsem vydala přes 21 tisíc. Tedy horním zubům. Na dolní teprve šetřím.

  Na oční chodím pravidelně jednou za rok, teď ale začínám mít stejné problémy jako Lenig, hrozné je to čekání - objednací doba až půl roku. Rozmazaná písmena, občas světelné záblesky, drobné písmo na výrobcích a lécích atd. nepřečtu bez lupy, problém začínám mít i se čtením na počítači, takže mě taky čekají  brýle na blízko.

  superkarma: 0 13.05.2014, 08:16:45
 2. [10] Rikina [*]

  Například teď mám na nose obroučky, které mají postranice ozdobené ornamentem z droboučkých krystalů Swarovski. To je samozřejmě rozežranost, která nijak nezlepšuje kvalitu vidění a jistě bych se bez toho obešla, a pak by ty brýle stály polovinu. Jenže - někdo zase kupuje hadříky módních značek, drahou kosmetiku, líčidla, šperky, či má 20 párů bot... na tomhle všem já ušetřím, takže pak to můžu vrazit do brejlí, a tam si to užiju. Sml57 Sml30

  superkarma: 0 06.05.2014, 21:36:41
 3. [9] Rikina [*]

  Před nějakým časem jsme s jedním pánem učinili experiment. Potřeboval brýle na čtení, takže jsme vzali ten předpis od oční lékařky, a v optice jsme se tázali, jestli je možné získat brýle zcela zdarma = na pojišťovnu. Sice se divili, nicméně optik sedl k počítači, zapátral, ani to nedalo moc práce, našel, že skla potřebných vlastností v té úplně nejlevnější variantě se skutečně vejdou do úhrady od pojišťovny. Ale musí se objednat, neb na skladě je nemá, nikdo by je nechtěl, jsou tlustá a těžká. A totéž bylo s rámečky. Nejsou sice módní hit, ale ani nejsou nijak strašlivé a nenositelné - při zběžném pohledu se nic nepozná... A tak jsme nakonec pořídili brýle dvoje. Jedny zcela zdarma na ten předpis a hrazené pojišťovnou, a druhé placené, kde jsme se malinko rozjeli s požadavky, a brýle vyšly na necelých 5 tis.Kč. Sama mám brýle patery. Dvoje na dálku, dvoje na čtení a jedny na sport. Cenové rozpětí od 2 do 17 tisíc. Ovšem jelikož bez nich jsem slepýš, nelituji investic, vidět potřebuju, tak na tom nemíním šetřit. Sml80 Nicméně, jak jsem právě psala, jde to i "zadarmo".

  superkarma: 0 06.05.2014, 21:23:54
 4. avatar
  [8] lenig [*]

  děvčata, vidím, že moje problémy se zrakem jsou nic proti těm Vašim, všem přeji, aby měly ty nejlepší brýle, jaké potřebují a také tu nejlepší lékařskou péči Sml79Sml79Sml79

  superkarma: 0 06.05.2014, 18:53:44
 5. [7] KARLA KREPELKOVA [*]

  Pratele,myslim,ze kdyz jde o zrak meli bychom byt opatrnejsi.Jsem 20let po tezsi mrtvici a nezustalo jen u ni.Zacly se mi kazit zuby a i zrak.Nejdriv jsem potrebovala bryle na cteni,pak i na dalku.A dnes jsem byla na operaci jednoho oka a po zhojeni pujdu i s tim druhym okem.Byla jsem ochotna zaplatit/i kdyz duchod je jaky je/za ocni cocku,ale nebylo treba.Dnes jsem jak "Ziska",ale zitra jdu na kontrolu tak uvidim jak to dopadlo.Urcite dobre.Verim lekarum.CHlavne tem,kteri mi dnes pomohli.To je v Ostrave-Vitkovicich/nemocnice ocni oddeleni/.Kaja  

  Hlavne se nebojte.

  superkarma: 0 06.05.2014, 18:33:54
 6. avatar
  [6] datura [*]

  Já mám dioptrií hafo a na každém oku něco jiného. Brýle si nechávam dělat jednou za čas, ale protože těch dioptrií je hodně, tak chci odlehčená skla, rámeček mám lehounký, skla mám zabarvovací, sluší mi a že stály 15 000,- Kč mě vůbec netrápí. Nekouřím ani nepiju, tak za co bych ten důchod asi utratila Sml30

  superkarma: 2 06.05.2014, 17:35:14
 7. avatar
  [5] enka1 [*]

  Jsem na tom stejně, prostě na brýle z ID nemám, tak mám "drogový" a to nemluvím o zubechSml24

  superkarma: 0 06.05.2014, 15:17:50
 8. avatar
  [4] kobližka [*]

  To máš teda štěstí,žes pořídila brýle tak levně.Ale každému to "není dopřáno",má ve většině případů určitou vadu a potřebuje speciální druh skel a ta jsou hodně drahá,takže jestli budu potřebovat normální brýle na čtení,do té tisícovky se vejdu,ale pokud nosím brýle celý den a celý život,je to opravdu drahá investice a člověk musí mít alespoń dvoje.To pro případ,že se ty jedny rozbijí.Takže já říkám,že nosit brýle není zrovna levné!

  superkarma: 1 06.05.2014, 15:15:49
 9. [3] Maryene [*]

  Zrovna včera jsem si byla u pana doktora napsat brýle na čtení, ty nedávno zakoupené jsem někde zapomněla. Smůla, byly drahé, stejně jako skla. Chtěla jsem ušetřit, tak jsem si do optiky s obřími nápisy dioptrická skla 50 % sleva, vzala svoje obruby z brýlí na dálku, které stejně nenosím. Ale měla jsem smůlu. Ta sleva platí pouze při zakoupení celých brýlí! A tak jsem slevu nedostala. Když chci "lepší skla", trochu odlehčená a taky abych si nekazila zrak u počítače, nezbývá než si připlatit.

  superkarma: 0 06.05.2014, 15:14:49
 10. avatar
  [2] lenig [*]

  To já si právě nemohu koupit v drogerii, když mám každé oko jiné....Sml23ale sama očařka mi naposledy říkala, že ona má asi sedmery brýle, právě z té drogerie Sml30

  superkarma: 0 06.05.2014, 15:06:22
 11. [1] murat [*]

  hodně záleží na vadě, já jsem dala jen za skla 10000. a to jsem byla ve slušné optice, jinde mi stejná nabízeli za 12000.

  superkarma: 0 06.05.2014, 15:05:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme