Bulvár

Měla jsem z toho strach

Dobrý den vám všem u PC.

Na úvodní stránce Žena-in je od redaktorů volná nabídka tématu ke psaní, co jsme prožili, co se nám stalo apod. Tady máte můj malý příspěvek.

Už šest let k nám jezdí jeden pražský manželský pár Marta a Milan. Jsou to velmi příjemní lidé. Každý den si vyjedou na celodenní výlet, třeba do Kroměříže, Lešné, Rožnova pod Radhoštěm... Okolní města mají docela pěkně zmapovaná.
Letos přijeli ještě se třemi manželskými páry. Milan a Marta se chtěli pochlubit, kam jezdí na dovolenou, a že si užijí stejně jako v Tunisu či na Kanárských ostrovech.

Všichni společně ráno vyjeli a večer se vraceli do svého přístavu jako rybáři. Ženy s úlovky v podobě nákupů a muži s potrhanými rybářskými sítěmi v podobě odlehčených platebních karet. :-) Ale to přece patří k dovolené.

Pár dní před jejich odjezdem jsme se všichni sešli na zahrádce, kde máme malé posezení. Negrilovali jsme, ale jen opékali. Byli nadšeni, že poznali něco obyčejného a jiného, než mají oni každý týden doma.
Večer se už snášel a my jsme si povídali. O všem možném, jen ne o politice. Nakonec jsme přešli na téma strašidelných povídek. Předháněli se jeden před druhým, já jsem mlčela a poslouchala. Přece hosti mají mluvit a hostitel mlčet. Pak nastala delší pauza a já ji porušila.
„Víte, povídáte o strašidlech, ponurných domech, ale v Hostýnských horách znám jedno místo, kde se bojím, je mi úzko, podle mne je to negativní místo nabité zápornou energií. Na toto místo jsme přišly s dcerou, když jsme prolézaly Hostýnské vrchy. Jestli máte zájem, můžeme se tam podívat.“

Návrh byl schválený a další den ráno jsme trošku opožděně vyjeli. Po zaparkování aut jsme šli nejprve po asfaltce. Převýšení na krátkém úseku bylo asi 90 metrů, a to mým hostům činilo dost velké problémy. Dost často jsme odpočívali. Asi po hodině a půl jsme konečně došli na rozcestí, kde je na stromě přibitý obrázek s výjevem tří pytláků střílejících po hajném. Skutečně tady byl hajný zastřelen, ale už na začátku minulého století.
Tady jsme si opět odpočinuli a vydali se po lesní cestě za naším cílem. Cesta vede úvozem. Po levé straně je hustý smrkový les a po pravé také. Na jednom místě je malý palouček, který nabízí trošku fantazie, a to večer, kdy si můžete představit, že tu tančí lesní víly. Na tomto paloučku vždy rostou klouzci. Příroda nezklamala. Posbírali jsme je a zase se šplhali do kopce. Asi po kilometru smrkový les končí a přechází na nově smrky vysázenou stráň prudce se svažující, a po pravé straně je vysoký bukový les.
Hosté začínali reptat, že je horko a že moje délkové míry nesouhlasí s tím, co ušli. Hájila jsem se tím, že jsme pozdě vyjeli. O vzdálenosti jsme raději mlčela. Určitě by nešli.

Konečně jsme došli na vytoužený hřeben. Tady je opět rozcestí. Cesta doprava vede do hustého černého smrkového lesa, a ta doleva je naše. Ještě jsme si odpočinuli, něco málo pojedli a dost se napili a pokračovali po lesní cestě. Je zvláštní. Je porostlá bílou jatelinou. Vlevo je obora a vpravo je krásný výhled na Zlínsko. Fryštácká přehrada se v oparu zrcadlila jako fata morgana. U obory roste maliní a ostružiní. Letos je zvláštní rok, že jsme sbírali maliny, ale také i začínající ostružiny.

To jsme už přicházeli k lesu, který hlídá starý buk. Má vysoký kmen, a až tam nahoře je spletenina větví, která mi připomíná hlavu a větve ruce s obrácenými dlaněmi k nebi. Tady si s dcerou odříkáváme prosbu o vpuštění do lesa. Pak poděkujeme a jdeme dál po hřebeni po lesní cestě, která je posypaná jehličím. Vpravo je hustý vysoký smrkový les a vlevo je vysoká původní bukovina. Tady začínají „naše skály". Sem se dostanou sluneční paprsky, je tu příjemně a zase je v dáli vidět Fryštácká přehrada. Pokud budeme pokračovat v cestě dál, přijdeme k dalším skalám.

Tak jsme se kochali pěkným pohledem, sluníčku svítilo a... Pohoda trvala jen do té chvíle, kdy se paní Hana otočila. Strnula. „Jéžišmárja!“  vyjelo z ní. Ostatní se otočili. Vzadu je dost tmavý smrkový les s velkými oblými kameny. Velký kontrast světla a tmy. „Jsme na místě, mládeži a běžte si to omrknout,“ řekla jsem tiše.
Chlapi sice dělali hrdiny, ale do středu mezi kameny se jim nechtělo. Šourali se. Kamil to vzdal jako první se slovy, že ho něco tíží. Protože jsem stála u plochého kamene, nabídla jsem mu, že peníze může položit na něj. Vtip nenašel odezvu. Ani ženským se v určitém místě nedýchalo dobře. Měly stejný pocit, jako když je něco neviditelného svírá.

Skutečně nevím, co tady je, ale ani zvěř do těchto míst nechodí. Poznáte to podle jejich bobků. Všude okolo je jich hodně, od vysoké či černé zvěře. Ale tady nic. Sám jeden hajný mi to vysvětloval, že je tu „začarované místo". Všichni jsme se raději vrátili na lesní cestu, kde čáry nepůsobí.

Domů jsme se vraceli stejnou cestou, ale mlčeli jsme. Zřejmě každý přemýšlel o „tajemném místě“.

Pěkný zbytek prázdnin s otázkou: Máte i vy nějaká místa, kde se cítíte dobře nebo špatně? Nemám na mysli plnou nebo prázdnou ledničku. :-).

arjev


Arjev od nás za svůj zajímavý a napínavý příspěvek obdrží Fa Shower Gel Natural & Pure.

 

 

   
29.08.2007 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [29] Vivian [*]

  Tak takovéhle místo naštěstí neznám... Probouzí to zvědavost, ale asi bych váhala tam jít... Kdyžtak leda ve dne

  superkarma: 0 30.08.2007, 20:48:01
 2. avatar
  [28] arjev [*]

  gerda: děkuji za pochvalu.To ze mne dělá dcera ,budoucí profesorka češtiny.Ale děvčata v redakci mi opraví chyby a článek pozlatí.

  superkarma: 0 30.08.2007, 06:54:28
 3. avatar
  [27] verlit [*]

  To je zajímavé, že je to blízko Rusavy. U Kralup je údolí Rusavky, které je objektivně docela pěkné, potůček, lesy...ale já se tam od mala cítím nepříjemně, padá na mě tíseň, prostě mám podobné pocity, jaké jsou popsané v tomhle příspěvku. Že by to mělo souvislost?

  superkarma: 0 29.08.2007, 20:32:43
 4. [26] KARTOUZEK [*]

  Kdykoli vejdu v Písku na kamenný most, mám nohy jako z olova, ztěžknou a brnějí.

  superkarma: 0 29.08.2007, 16:14:19
 5. avatar
  [25] Asdareel [*]

  Jednou se mi to stalo v Holešovicích a jednou v Dejvicích... najednou jako by se kolem mě rozhostilo úplné ticho, jako by zmizeli lidé i auta, jako bych zároveň na tom místě byl i nebyl. V prvním případě to odeznělo tím, že přijel autobus, ve druhém případě jsem pořád šel, až jsem jakoby překročil určitou bariéru která to místo začarovávala a zase bylo vše normální. Pokud vím, podobné stavy lidé zažívají v Bermudském trojúhelníku.

  superkarma: 0 29.08.2007, 15:16:00
 6. avatar
  [24] gerda [*]

  arjev: už se těším, píšeš moc hezky a čtivě

  superkarma: 0 29.08.2007, 14:22:45
 7. avatar
  [23] arjev [*]

  Příště napíši něco lepšího veselejšího . Je to taky z těch míst.Ahoj

  superkarma: 0 29.08.2007, 14:07:12
 8. avatar
  [22] gerda [*]

  Asdareel: pěkně se tady strašíte, pěkně! to absolutní ticho už jsem v lese taky párkrát zažila, v románech se to popisuje jako ..... "a nebylo tam ani živáčka" - člověk odtamtud peláší, co může, ani neví proč. Jojo, hluboké hvozdy, to je české specifikum

  superkarma: 0 29.08.2007, 13:54:21
 9. avatar
  [21] Asdareel [*]

  arjev: Znám ten pocit v lese, určitě. A dvakrát jsem zažil podobný pocit i v Praze, pocit úplného odcizení až odhmotnění

  superkarma: 0 29.08.2007, 13:36:31
 10. avatar
  [20] arjev [*]

  Asdareel: kniha je fajn,ale když jsi přímo na místě,je to jiné.Znáš zvláštní ticho v lese?Když popojdeš kousek dál,ozývá se ptačí pípání,ale na tom místě je ticho,mrtvo neslyšíš nic jen bušení vlastního srdce.
  Sám jeden hajný mi říkal,že on má dojem,že ho v těchto místech někdo pozoruje
  Manžel se mi smál, že jsem nablblá,on se nebojí. Vysmíval se v tom místě,ale večer se mu udělalo špatně - od srdce,jinak je zdravý jako řípa.Je to náhoda?Mobil se mi tam sám vypl.Asi je tam dost silné magnetické pole,které způsobuje "strašidelnost".Zvíře je chytré,nepůjde do tohoto prostoru.My lidé nemáme cit pro přírodní vlivy,proto máme jiné vysvětlení.
  Bojím se tam,strach nemám,do lesa chodím a chodit budu,ale ne TAM

  superkarma: 0 29.08.2007, 13:03:11
 11. avatar
  [19] Asdareel [*]

  gerda: Taky jsem někde četl, že pražská strašidla jsou plachá a davy lidí a kvantum světla ve dne v noci je zahánějí

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:52:19
 12. avatar
  [18] gerda [*]

  arjev: kliku u vás máte v tom, že je to místo asi hodně náročné na výstup. Jinak by tam bylo lidí jako nas...eto, stačí uveřejnit tvoje zážitky někde, kde to čte hodně lidí a máš tahák jako hrom! Čaro je ovšem právě v tom, že jde o místo opuštěné, liduprázdné. Lidi totiž zničí všecko, aby tam lezly průvody, to by nebylo ono.

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:44:21
 13. avatar
  [17] arjev [*]

  Tady v Host.horách jsou tři hradní zříceniny :hrad Křídlo, hrad Lukov a hrad Obřany. Poslední byl stavěný bez královského povolení a proto byl strhnutý.
  Hrad křídlo - o něm je zmiňované Pavlem Hejcmanem v Cestách knížecích. Doporučuji přečíst.Dobrá četba.
  Hrad Lukov je obnovovaný,ale ne tak dobře jako Helfštýn.
  Na Lukov jsem jezdívala s partou a také jsme tam ve vyhrabaném sklepení přespávali.Bylo to dobrodružné,klepali jsme se strachy,děkovali jsme za probuzení a dožití rána.

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:43:55
 14. avatar
  [16] Asdareel [*]

  V nedávné době vycházely krásné barevné knihy s názvy Tajemná místa (v Praze, na samém jihu Čech... apod.)

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:43:02
 15. avatar
  [15] Asdareel [*]

  arjev: Tak jo, zkusím to najít na mapě sám, na www.mapy.cz jsou už i turistické mapy :-)

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:42:12
 16. avatar
  [14] arjev [*]

  Asdareel: zaznačeny jsou jen na velmi podrobné mapě.Nemám "skenr",nemohu sloužit. Až se k němu dopařím, pošlu na Ženu -in a pak v dané lokalitě budu vybírat vstupné . Pouze s platným průkazem Ženám-in je vstup zdarma

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:38:12
 17. avatar
  [13] Asdareel [*]

  Blíž k Praze je podobně strašidelné místo - hrad Houska

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:25:57
 18. avatar
  [12] Asdareel [*]

  arjev: CHtělo by to mapku...

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:25:32
 19. avatar
  [11] Asdareel [*]

  gerda: Klostermanna mám taky moc rád

  superkarma: 0 29.08.2007, 12:23:32
 20. avatar
  [10] gerda [*]

  arjev: jo, a v těch Hostýnských vrchách bych se spolehlivě ztratila, jak to tam není dobře značené a neznám terén, tak to by byl horor i bez toho začarovaného plácku!

  superkarma: 0 29.08.2007, 11:53:14
 21. avatar
  [9] gerda [*]

  arjev: však oni na to taky časem přijdou. Po těch hrůzách, co teď zaplavily knihkupectví - á la Collinsová a spol., je člověk vůbec rád, když narazí kdekoliv na klasika. Já se přiznám, že jsem tu knihu, spolu s ostatními, pořídila po pěti kačkách v SOS, kam jsem původně nesla svršky, ale jak jsem tam viděla tu nabídku, měla jsem zas plnou kabelu. Vždyť ta knížka je vlastně levnější než poštovní známka!!! Dneska to asi dočtu, to je blbé, už nic takového nemám.

  superkarma: 0 29.08.2007, 11:52:21
 22. avatar
  [8] arjev [*]

  gerda: je to v Hostýnských horách mezi Oklukem a skalami nad Držkovou.Skály jsou tam dvoje, tak ty blíž k Rusavě. V dostupných análech jsem nenašla nic, co by vyprávěly pověsti.
  Karel Klostermann je dobrý spisovatel. Na však každý pochopí jeho vyprávění. Dcera mi říká, že se mám vrátit do hrobu s takovou četbou a můj si klepe na čelo, že se zahazuji s brakem. KK dobře popisuje krajinu a vůbec, jeho knihy se mi čtou stejně dobře jako Raisovy. Ještě jsou pěkné knihy o lese od Jana Vrby - Borovice, Mniška, Les ...

  superkarma: 0 29.08.2007, 11:18:56
 23. avatar
  [7] gerda [*]

  arjev: to mně přímo provokuje, abych se tam šla podívat, ale asi bych tam netrefila. Zajímalo by mně, kdybych o tom místě nic nevěděla (což už jsem teď čtením prošvihla), co by to se mnou udělalo a jestli bych bezpečně poznala, že jsem na "horké půdě". Neváže se k tomu nějaká pověst? Z toho by se dal udělat i parádní filmový příběh, že? Já teď čtu Klostermanna, co taky, při té bídě v televizi, a jsem úplně unešená. Já ho doteď pořádně neznala, ale ty jeho popisy šumavské divoké přírody, to se musí vidět!!! K tomu to má i docela napínavý příběh a není to žádná nezáživná četba, dost jsem se z té knížky dověděla o tehdejším životě lidí, odkázaných na výdělek z lesa. V ráji šumavském se to jmenuje, na kůrovce jsem pohlížela až dodnes jako na škodnou, a vida, on to byl tenkrát zlatý důl!

  superkarma: 0 29.08.2007, 10:25:09
 24. avatar
  [6] arjev [*]

  gerda: tento výšlap mám ráda. Krásná příroda a navíc před pár dny jsem ji šla sama. Jen skály na hřebenu jsem obešla spodem. Tam jsem měla hrůzu sama jít.Výšlap je dlouhý 7 - 8km od jednoho "parkoviště" a příroda je skutečně nádherná.
  Příspěvek jsem psala, když ve mne bylo to nadšení.
  Evikus: tito hosté - známí,se předháněli v povídání o svých exotických dovolených.V těch krajích jsem nikdy nebyla, tak proč se vměšovat do jejich řeči?
  Druhou část to nemá, jen úvod, a to jsme se tady, dcera a já setkaly s divočákem .
  Redakce : děkuji za dárek

  superkarma: 0 29.08.2007, 09:51:37
 25. avatar
  [5] vininka [*]

  hezky napsané...

  superkarma: 0 29.08.2007, 09:22:36
 26. avatar
  [4] MicinkaM [*]

  Krásně napsané, úplně jsem si tu krajinu představovala Ale mrazí mě z toho začarovaného místa Bubáky jsem nikdy v lásce neměla Musí to být strašný pocit

  superkarma: 0 29.08.2007, 08:50:44
 27. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Huu, měla jsem husinu Taky bych ale víc vychutnala druhou část...

  superkarma: 0 29.08.2007, 08:30:31
 28. avatar
  [2] gerda [*]

  moc hezky se mi to četlo, ale ten závěr bych trošku víc rozvedla, já vím, že pointa se zatím jenom tuší a možná ani nebude, ale celý příspěvek mě navnadil a konec mi připadal hodně náhlý. Chtělo by to pokračování Hezky jsi to popsala, živě, je to, jako bych tam byla s vámi.

  superkarma: 0 29.08.2007, 07:08:31
 29. avatar
  [1] Evikus [*]

  Moc pěkné jenom moc nechápu tohle: "Předháněli se jeden před druhým, já jsem mlčela a poslouchala. Přece hosti mají mluvit a hostitel mlčet. Pak nastala delší pauza a já ji porušila." Od kdy mají na návštěvě hosté mluvit a hostitelé mlčet? Povídají si snad dohromady, ne?

  superkarma: 0 29.08.2007, 06:39:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme