Dobrý den.
Nedalo mi to, abych dneska nereagovala na téma „Mít rád bližního svého". Kdysi jsem byla naivní a říkala si, že přece všichni Romové - jak se nechávají nazývat - nemůžou být tak hrozní a i přes strach, který v okolí budí, jsem s nimi neměla žádnou osobní zkušenost.

Před třemi lety k nám do kanceláři přišla mladá cigánka s dítětem v kočárku a říkala, že potřebuje skočit do lékárny pro sunar, jestli jí dítě nepohlídám. Proč bych nepohlídala, řekla jsem si. Ona zjistila, že jsem na firmě sama, a než jsem se nadála, tak s ní přišli i další dva.

Nůž na krku jsem měla během několika vteřin a nikomu nepřeji ten pocit. Tak moc jsem se bála, že jsem se strachy nemohla ani pohnout. V ten okamžik jsem si říkal, proboha, máš syna, jak tohle může skončit? Vzali nám všechno, tiskárnu, digitální foťák, peníze z pokladny i mou osobní peněženku. Když přišli ostatní zaměstnanci z oběda, tak jsem se ještě pořád klepala. Nahlášení na policii nic nepomohlo - pachatel neznámý, přišlo poštou.

Ale od té doby vím jedno. Firma se zamyká a dovnitř nepouštíme nikoho, kdo jen vzdáleně připomíná cigána. V kabelce nosím pepřový sprej, protože i když nevím, jestli ho někdy použiju, tak vím, že se občas může hodit. A ano, jsem rasista, ale takový zvláštní, protože na druhou stranu mám ještě jeden zážitek, a ten je z minulého týdne.

Byla jsem nakupovat v Tescu a u salátů obsluhovala učeňka 1. ročníku - cigánka. Ale byla krásná, její čeština neměla chybičku. Na každého se usmála, zeptala se, co mu může nabídnout, salát podala a řekla nashledanou. Vážila dobře, byla rychlá a pečlivá. Na řadu přišel muž kolem 45 let. Ona se usmála a on jí začal nadávat. Že od žádné cigánské děvky si salát brát nebude, a ať okamžitě zavolá normální prodavačku. Přišla zřejmě mistrová, nebo nadřízená těch učeněk, a tu holku chtěla opravdu stáhnout z prodeje. Vytočilo mě to, opravdu pracovala dobře, takže jsem nadala tomu pánovi, přimluvila se za ni u té nadřízené. Chlap odešel celý rudý. A když jsem přišla na řadu, slečna mi podala salát, usmála se a řekla... děkuji, ještě se mi nestalo, že by se mě někdo zastal.

Každá mince má dvě strany. Bohužel těch „hnusných" cigánů je mnohonásobně víc. Ale jsou i takoví, kteří se snaží a my jim to dáváme sežrat i za ty druhé a neusnadníme jim to.

Doufám, že můj příspěvek není moc dlouhý, milé ženy-in.

Přeji všem hezký den - i když v Ostravě propršený.

Viktorie.01


Milá Viktorie,
myslím, že jste udělala něco, na co ono děvče bude vzpomínat ještě hodně dlouho. Takových lidí, jako jste vy, by mělo být více. I přes hrůznou zkušenost s nožem v sobě máte pořád dost oné lásky k bližnímu, o které dnes mluvíme. To, že jste vystoupila z netečného davu a zastala se nevinné, je pro vás pro obě ten nejkrásnější vánoční dárek. Díky za příspěvek.

Pokud mi chcete napsat o svých zážitcích s menšinou, pošlete svůj příspěvek na adresu redakce@zena-in.cz.

Reklama