První „pohádkový příběh“ nám dnes poslala čtenářka BastMetztli. Pohádky má ráda, a nejen české, doporučuje vám třeba finskou Legendu o Vánocích či norskou Cestu za Vánoční hvězdou.

Ty dvě pohádky, které doporučujete, jsem ještě neviděla. Aspoň mám tip, na co se podívat s dětmi. Moc děkuju za příspěvek, milá BastMetztli, přeju Vám krásný den.


Dobrý den všem,

pohádky jsem měla vždy ráda, hrané i kreslené, koukala jsem na ně nejen během svátků, ale také pravidelně každou neděli po obědě. Dnes, díky moderní technice, mohu si pustit pohádku kdykoli chci, což je skvělé, protože například na Štědrý den dávají několik pohádek na několika stanicích ve stejný čas. Nebo je dávají právě ve chvíli, kdy třeba připravujete kapra, snažíte se načančat stůl apod.

Co se týče toho, zda jsou dnešní pohádky méně kvalitní než ty staré, no... Řekla bych, že existuje řada starých pohádek, které také nedosahují bůhvíjakých kvalit. Nicméně, pravdou je, že některé novější pohádky postrádají kvalitní herecké výkony, kvalitní námět či solidní dialogy. Nové pohádky hodně staví na komice a na zvláštních efektech, které jim umožňuje moderní technika. Bohužel, často se mi zdá, že novější pohádky vykrádají prvky starších pohádek, někdy je to až příliš okaté.

Naše filmaře a jejich snahu stát se opět pohádkovou velmocí neodsuzuji, celkem tomu fandím, třeba se i dočkáme řady krásných pohádek. Z novějších pohádek a pohádkových příběhů (počítám je od roku 1993) se mi nejvíce líbí Nesmrtelná teta, Princezna ze mlejna I, Kouzelný měšec, Fimfárum a Anděl Páně. Jinak sleduji a jsem zvědavá na téměř každou novou pohádku a jsem ráda, že Česká televize dává na Štědrý den vždy nějakou novinku. A už teď jsem zvědavá na natáčení nové Zlatovlásky, kterou chystá pan Václav Vorlíček, zatím především proto, že si zlého krále má zahrát Karel Roden.

Jinak, máte-li rádi pohádky a pohádkové příběhy nejen české, zkuste například finskou Legendu o Vánocích či norskou Cestu za Vánoční hvězdou.

Přeji všem krásný pohádkový den

BastMetztli

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Pohádky včera a dnes

  • Máte rády pohádky? A vaše děti?
  • Znají vaše děti klasické pohádky? (Perníkovou chaloupku, Smolíčka...)
  • Čtete dětem pohádky před spaním?
  • Jakou pohádku jste měla v dětství ráda?
  • Co myslíte, jsou dnešní pohádky horší než dřív?

Napište mi, budu se těšit na vaše příspěvky. Výherkyně dnes získá knížku Sexy vrásky a velké lásky, kterou napsala India Knightová (nakl. JOTA). Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je POHÁDKY. Předem děkuju a přeju hezký den!

obal

Reklama