V minulém článku o podlahách jsem slíbila, že se příště podíváme na koberce. Už podle vašich reakcí mi bylo jasné, že koberec patří stále mezi ne-li nejoblíbenější, tak určitě mezi nejrozšířenější podlahové krytiny v našich domácnostech. Tak jdeme na ně. 

Jestli teprve plánujete jeho koupi, tím lépe. Začneme výběrem. Než se definitivně rozhodnete, projděte si několik obchodů, protože šíře nabídky je netušená  a rozdíly v cenách nečekané. Pozorně si přitom všímejte, jestli jsou uvedené  ceny za metr čtvereční, za běžný metr nebo za kus.

Když chcete ušetřit?
Pro toho, kdo potřebuje zateplit prostor a nechce zbytečně investovat je nejvhodnější polypropylenové vlákno a průmyslově vyrobený koberec. Výběr barev a vzorů je dostatečný, přitom ceny začínají nad stokorunou za metr čtvereční. Celoplošné koberce se většinou prodávají ve tří-, čtyř- a pětimetrových šířích. Přesvědčte se, jestli se dá koberec uříznout i proti smyčce. Proč? Možná můžete koupit místo pěti metrů z třímetrové role tři metry z pětimetrové a ušetřit. Chce to jen dát si práci s plánkem místnosti, do které chcete koberec pořídit.

Jaký koberec?

Do předsíně:
Přímo za dveře jsou nejvhodnější tzv. čistící zóny, na kterých spolehlivě zbavíte boty venkovní nečistoty.Vhodné jsou koberce s protiskluzovou spodní stranou a povrchy z umělého vlákna, speciálně testované pro zátěžové prostory.


Do jídelny a obývacího pokoje:
Tyto prostory jsou nejfrekventovanější, a zároveň nejreprezentativnější, takže tomu byste měly podřídit  kvalitu a vzhled koberce. Ten by měl být nejodvážnější, nejtrvanlivější a zároveň nejodolnější. Kde jinde se vám „podaří" do něj zašlápnout kousky jídla nebo rozlít sklenku červeného?

Do dětského pokoje:
Vhodné jsou kusové koberce z přírodních materiálů, které se dají prát v pračce. Mohou být hladké, s vlasem nebo utkané ze zbytků látek, jejich údržba by měla být jednoduchá a zároveň by měly hřát.

Do ložnice:
Ten nejměkčí, nejjemnější a nejkrásnější. Ložnice je nejméně namáhaným prostorem v bytě, takže ani luxusní vlněný koberec by tu nemusel přijít k úhoně.

 

Do koupelny:
Hebký kusový koberec s dlouhou smyčkou. Samozřejmostí by měla být spodní protiskluzová strana, která vás na kluzkých dlaždicích ochrání před úrazem. Tyto speciální koupelnové koberce jsou odolné proti vlhkosti a smí se prát v pračce.

A na závěr něco pro fajnšmekry:
Perské ručně vázané koberce z vlny tibetských koz nebo novozélandských ovcí jsou víc než jen teplo pod nohama. Každý kus je originál s bohatou historickou tradicí a můžete si být jisti, že vydrží i dalším generacím.

Reklama