Vztahy

Mějte s těmi zmatenými lidmi soucit!

Vážená redakce a milé ženy-in,

ráda bych zareagovala na dnešní téma o stáří. Myslím, že jen málokdo z těch, kdo mluví o nerudných důchodcích, si dovede představit, jak složité jsou dnes pro ně ty nejjednodušší věci. Sama jsem ještě (relativně) mladá, se starými lidmi ale při své práci přicházím často do kontaktu, jsem totiž zdravotní sestra. Jen si představte, že jste se narodili v době, kdy ještě neexistovala televize, a telefon měla doma jen ta největší honorace. Když chtěl někdo poslat rychlou zprávu, musel na poštu a poslat telegram. V tramvaji se házely peníze do kasičky a řidič ručně cinkal na zvonek, než se rozjel. Největší móda byly punčochy nylonky, pánové nevyšli z domu bez klobouku a zdravili dámy „Rukulíbám". Zkuste se někdy podívat na film pro pamětníky...

Samozřejmě vím, že mnoho starých lidí se dokázalo přizpůsobit nové době, posílají e-maily a fotí digitálním fotoaparátem. Ne všichni jsou ale toho schopni. A pro ně je každá cesta do města, na nákup či na úřad úplné dobrodružství. Všechno je na ně moc rychlé a nebezpečné. Jezdící schody, označování jízdenek, spousta nových slov... tam, kde před rokem ještě nebylo nic, teď stojí obchodní centrum s mnoha vchody. Vždycky se mi vybaví Zdeněk Svěrák v jeho posledním filmu Vratné lahve, jak jde po ulici a začne odpovídat neznámému člověku, protože si nevšimne, že vlastně mluví do telefonu v uchu. A to jeho postava ještě není tak stará.

Tak bych vás chtěla poprosit: Mějte s těmi ubohými zmatenými pomalými lidmi trochu soucitu. Někdy jsou opravdu nervózní, oni se ale zlobí spíš na celý svět než na vás osobně.

vaše čtenářka Ivana


Milá Ivano, tak zlí snad nejsme. Máte samozřejmě pravdu, ale člověk si to prostě neumí tak představit. Možná kdyby nás zničehonic vysadili někde uprostřed Tokia, kde bychom nerozuměli ani slovo a kde je životní tempo ještě rychlejší než u nás... Ostatně kdoví, co nás čeká za nějakých dvacet, čtyřicet let :-(

   
07.06.2007 - Láska a vztahy - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [6] mam-ča [*]

  Souhlasím do puntíku. Můj tatínek (83) ovládá slušně PC, Word a Excel mu nejsou cizí, má mobil i spoustu nových různých elektrických a elektronických spotřebičů. Co je to ale platné, když zdraví mu neslouží, a po CMP je částečně ochrnutý. Když najednou zjistíte, že je pro vás problém kamkoli dojít, vaši kamarádi už jsou všichni mrtví a nemůžete se věnovat svým koníčkům, není už moc věcí, které by vás dokázaly potěšit.
  To jsou pak ti nevrlí staříci, co žijí od jídla k jídlu, sedí před TV a čekají na zubatou.

  superkarma: 0 07.06.2007, 14:30:41
 2. avatar
  [5] arjev [*]

  Ivanko,se starými a zmatenými mám soucit a hlavně pomáhám.Ale rypáci nestojí za soucit a o pomoci už ani nemluvím.

  superkarma: 0 07.06.2007, 12:53:14
 3. avatar
  [4] Kassy [*]

  Ano, vývoj jde rychle, to je pravda. Ale přesto se všechny ty vymoženosti neobjevily během jednoho dne. I ti, co se narodili před druhou světovou válkou nejspíš svoje děti vychovávali v době, kdy telefon už nebyl žádnou vzácností a televize dokonce dostala barvičky. Všechno šlo postupně a šlo se to i postupně učit. Spousta lidí to zvládla a stále zvládá. Pokud se někdo odmítá seznamovat s novinkami, dokud mu to jde relativně bez problémů, tak s tím pak má o to větší potíže, to je jasné. Ale nemůže za to jen rychlá doba.

  superkarma: 0 07.06.2007, 12:42:03
 4. avatar
  [3] Arči [*]

  já nevim,.. ale neni nejlepší zapojit prostě zdravý selský rozum? to se vyplácí všude..

  superkarma: 0 07.06.2007, 12:35:18
 5. avatar
  [2] Amálie [*]

  Naše bábinky tedy v hypersuper nakupují a bez mobilu nedají ani ránu. Když zjistí, že ho zapomněly doma, jsou schopné mě hnát přes půlku města zpátky. Až po ukázání, že já mobil s sebou mám, je funkční, nabitý a jsou v něm uložena všechna nezbytná čísla, jsou ochotné ten svůj oželet. Akorát dědovi dělaly potíže kruháče, už mu nešlo si na ně zvyknout. Přesto se jim nevyhýbal a dělal si srandu, že musí trénovat mozek i po 80.

  superkarma: 0 07.06.2007, 12:33:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme