Bulvár

Mediace: Dítě vejpůl

Děti zavírané do ústavů a léčeben, aby byly v „neutrálním“ prostředí a žádný z rodičů na ně neměl vliv, děti vydávané do ciziny otcům poté, co léta žily s matkou, matky, ale i otcové a děti skrývající se před „spravedlností“ českých soudů... Ale také děti, které se rodiče, často v dobré víře, snaží získat na svou stranu. Děti, v nichž jeden z rodičů hledá oporu, když má pocit, že ho ten druhý zradil a opustil. Děti rozervané vedví sporem těch, které nejvíce milují... To všechno by prý mohla vyřešit novela soudního řádu, kterou předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Vhodné prostředí
Některé body navrhované novely sice přichází s příslovečným křížkem po funuse (viz případ Terezky), ale aspoň, že konečně přichází. Zákon má například nově definovat, co je to „vhodné prostředí“, do kterého má být dítě v případě prokazatelné manipulace jedním z rodičů umístěno, aby zdravé děti nekončily v nemocnicích či léčebnách.

Pomalé otužování
Novinkou je také takzvaný „navykací režim“, který mají stanovit soudci v případě, že dítě bylo dlouho bez kontaktu s jedním z rodičů. Tato instituce má pomoci „bezbolestnému“ znovunavázání ztracených vztahů. Nejvýrazněji však mezi změnami působí snaha institucionalizovat využití služeb psychologů a mediátorů.

Rozvodové poradenství
Takzvané rozvodové poradenství a rodinná mediace přitom nejsou žádnou novinkou – nabízí je řada mediátorů.
„Rozvod klade na rodiče i děti značné nároky. Rozvodový poradce vám může zprostředkovat ucelené základní informace o psychických, sociálních a právních aspektech vašeho aktuálního a budoucího rodinného stavu a umožnit vám potřebnou orientaci v činnosti zainteresovaných institucí, které v průběhu rozvodu do rodinných vztahů vstupují. Důraz je kladen na poznání možného ohrožení zdravého vývoje dětí s cílem minimalizace negativních psychosociálních vlivů,“ říká mediátor Luboš Patera.

Rodinná mediace
„K nejvíce emočně a citově náročným sporům patří rodinné, zejména rozvodové. I zde je však možné řešit je kultivovaným způsobem, za pomoci prostředníka - mediátora. Mediátor spor nerozhoduje, ale pomáhá stranám sporu nalézt jejich vlastní, pro všechny přijatelné řešení. Mediace může pomoci soustředit se na podstatné záležitosti budoucího života, oprostit se od vyvolávání či prohlubování nepřátelství a také uchovat si kontrolu nad průběhem sporu,“ píše se na stránkách volného sdružení mediátorů o rodinné mediaci.

Vítězí bezohlednější
„Ročně se v českých zemích rozvádí přibližně 20 tisíc manželství s nezletilými dětmi; s rozvodem rodičů se tedy každoročně setkává asi 30 tisíc dětí. Rodiče i děti se dostávají do vypjatých a krizových situací, které těžce zvládají. Průvodní negativní jevy patří mezi hlavní rizikové faktory ovlivňující společenskou a sociální patologii; vyhrocené spory o výchovu lze považovat za psychické týrání dětí. Současná soudní praxe řešení těchto sporů, ve kterých nezřídka vítězí nikoliv rodič kvalitnější, ale ten bezohlednější, rodiče přímo nutí, aby své nepřátelství prohlubovali,“ varují mediátoři.

Mediátor nepomůže
Novela soudního řádu má poskytnout mediátorům a psychologům možnost vstupovat do rozvodových sporů nejen na základě žádosti rodičů, ale i na pokyn soudu. Otázkou ovšem je, jak bude taková nařízená mediace úspěšná.
„Když se rodiče chtějí dohodnout, dohodnou se. A když ne, nepomůže žádný mediátor,“ vyjádřil se skepticky jistý státní zástupce, zabývající se rozvodovou problematikou.

Nařizovat nemá smysl
„Pozitivní zahraniční zkušenosti ukazují, že při využívání rodinné (rozvodové) mediace dochází k redukování konfliktů, k zajištění kontinuity osobních vztahů mezi rodiči a dětmi, k redukování doby pro urovnání konfliktů i snižování společenských a ekonomických nákladů na rozvod,“ obhajují mediátoři svou činnost. Zároveň ale varují: „Ochota obou rodičů spolupracovat s mediátory pro vyřešení svého sporu je z jejich strany základním předpokladem pro využití výhod rodinné mediace.“

Podle mediátorů by tedy neměla být služba rodičům nařizována, ale kvalifikovaně nabízena – pak bude skutečně přinášet pozitivní výsledky.

Zdroj: www.resenisporu.cz, http://www.amcr.cz/

Co si o mediaci myslíte Vy? Požádala byste v případě rozvodu o pomoc mediátora? Zažila jste rozvod, vlastní, rodičů nebo blízkých přátel? Myslíte si, že by mediátor pomohl? I kdyby jeho pomoc nařídil proti vůli jedné nebo obou stran soud? Nevadilo by Vám probírat soukromé spory s „cizím“ člověkem?

   
12.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] tajnostii [*]

  Suzanne — #2 pravda,anoSml59

  superkarma: 0 09.06.2012, 08:19:46
 2. avatar
  [21] myše [*]

  jo holky, dohoda je dohoda, ale ještě aby ji obě strany dodržovaly. O tom to je. My jsme se na rozvodu dohodli, vše proběhlo jakž takž v klidu (za cenu mých ústupků)a první rok to celkem fungovalo. Pak si našel "krasavici" totálně se zamiloval a už se jede v naschválech... takže mediátor dobrý,ale ne všemocný...

  superkarma: 0 13.09.2007, 13:47:15
 3. [20] Tobbi [*]

  Kassy: Jo, jenže je to furt jenom člověk. Takže se prostě na jednu stranu třeba jen zdánlivě přikloní. (Ale paní Nováková, mně to od pana Nováka zní jako rozumný návrh...)

  Nicméně tu ideu neodsuzuju

  superkarma: 0 13.09.2007, 12:19:37
 4. avatar
  [19] Suzanne [*]

  ad.astra: jistá si samozřejmě nejsem, nicméně odhaduju. Můj ex není takový hajzl, to zas ne. Z něho spíš křičelo zoufalství a uražená ješitnost. A i kdyby mediátor zapůsobil v polovině případů, tak Kassy níže skvěle popsala mechanismus

  superkarma: 0 13.09.2007, 01:08:19
 5. avatar
  [18] ad.astra [*]

  Suzanne: možná že některý by si před takovým mediátorem sedl na zadek a že na autoritu by dal, ale nebuď si tak jistá - sama jsem si myslela, že pomocí právníků na obou stranách dospějeme k jakési dohodě - naši právníci se dohodli, ale ex trval na svém a z dohody sešlo, takže já se proplétám tím marasmem po soudech ještě 3 roky po rozvodu, protože není nic vyřešeno a nepočítám s tím, že v brzké době bude, že by mého ex osvítil duch svatý. A ošklivé veřejné výstupy jsem si prožila také a ještě prožiju (beru si k soudu statné kamarády ) neboť ex neváhal mě napadnout tak, že musela zasahovat justiční stráž. U takovýchto "magorů" prostě žádná autorita nepomůže.

  superkarma: 0 12.09.2007, 22:56:27
 6. avatar
  [17] Kassy [*]

  Asellus: Tobbi: Jenže rodinný poradce je něco jiného než mediátor. Rodinný poradce má radit (proto se tak jmenuje) - má poskytnout odbornou radu, jak určitou siyuaci vyřešit, vnáší do ní svůj odborný názor na věc jako takovou. Je logické, že občas více či méně souhlasí s jednou stranou sporu, pokud má prostě sám podobný názor. Mediátor nezasahuje do obsahu jednání, ale pouze do jeho formy. Jeho úkolem není radit, co by měli udělat, ale jak se na tom domluvit, vést lidi, kteří jsou ve sporu, k dohodě, která ale bude jejich, do obsahu té dohody nevnáší mediátor nic svého.

  superkarma: 0 12.09.2007, 21:43:15
 7. avatar
  [16] Jaštěrička [*]

  Asellus: B je správně,soud o děti musí předcházet,dohoda nedohoda.Rozvod následuje až poté.

  superkarma: 0 12.09.2007, 20:08:52
 8. avatar
  [15] Suzanne [*]

  Asellus: ale ono jde dopředu zfakovat všechno Kdyby pomohli polovině rozhádaných párů, tak je to hodně. Kdyby někdo takový existoval před patnácti lety, mohla jsem být ušetřena několika ošklivých veřejných výstupů ze strany mého exmanžela - jsem si jistá, že na autoritu by dal.

  superkarma: 0 12.09.2007, 16:12:35
 9. avatar
  [14] MEK [*]

  už ho mám za sebou 12 let,děkuji další už nechci zažít,žádné tahanice o děti mezi mnou a bývalým nebyly,on si totiž děti vůbec nebral,s přítelem máme okruh přátel a 3 páry se z nich rozvádějí

  superkarma: 0 12.09.2007, 15:42:08
 10. avatar
  [11] Suzanne [*]

  ivana.kuglerova: přesně tak, a za pokus to jistě stojí. Ono stačí, že se prostředník nenechá strhnout emocemi rodiče a v klidu promluví. Pokud se to zvládne za několik sezení, díky Bohu za ušetřená léta trápení.

  superkarma: 0 12.09.2007, 15:15:17
 11. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Asellus: když se dva dohodnou, je to ideál. Tato instituce je pro ty, kteří se prostě NEDOHODNOU. Aby se mediátor nedal "přetáhnout", od toho má být vyškolený profesionál. A tendence státu zasahovat? Proč by nezasahoval? Jedná se o nezletilé dítě, tudíž tam je ochranná funkce státu. Ono daňové poplatníky, myslím, bude stát víc, když se ti dva budou do nekonečna hádat, posílat na sebe sociálku, policii a já nevím koho všeho ještě.

  superkarma: 0 12.09.2007, 15:13:14
 12. avatar
  [9] Jaštěrička [*]

  Asellus: Pro potvrzení o rozvodu si k soudu nejdeš,ani když se na všem dohodnete, pokud jsou ve hře děti.Vždy musí proběhnout soud o nezletilé děti,i když sepíšete dohodu a vždy si musí rodiče projít prověrkou na sociálce.Mě se ptali i na takový hovadiny,jeslti jim dělám svačiny A obálky nadepsaný "žalovaná" protože jsem mnávrh nepodávala já,ty mě taky pobavily

  superkarma: 0 12.09.2007, 14:51:40
 13. [8] Tobbi [*]

  Myšlenka je to asi hezká, ale z praxe v rodině vím, že když se dvakrát různí rodinní příslušníci pokusili řešit svoje spory konzultací s odborníkem, vždycky do bylo fiasko. Pokaždé totiž měla jedna ze stran pocit, že "odborník" podporuje jejich oponenta a je na jeho straně
  Na druhou stranu, třeba to přinutí rozzuřený pár, aby se před cizím člověkem choval alespoň trochu slušně.

  superkarma: 0 12.09.2007, 13:07:07
 14. avatar
  [7] ivana.kuglerova [*]

  oalison: Násilníci mají často tendenci sednout si před "autoritami" na zadek - taky jsem se s takhle reagujícími lidmi setkala...

  superkarma: 0 12.09.2007, 11:52:40
 15. avatar
  [6] oalison [*]

  Moje sestra se konečně po 10 letech psychického teroru od manžela odhodlala rozvést, utekla ke mě a pak jsem jí pomohla najít bydlení, manžel na ní skoro zavolal policii že prý unesla děti a volal na ní sociálku, vyhrožoval jí likvidací její i dětí. Kupodivu když se setkal s poradcem a s právníkem sklapnul mu hřebínek a je rád že děti vídá alespoň dvakrát v týdnu odpoledne.

  superkarma: 0 12.09.2007, 11:29:57
 16. avatar
  [5] ivana.kuglerova [*]

  Suzanne: Podle asociace mediátorů trvá jedno sezení cca 3 hodiny a je jich potřeba tak 6 až 8, takže je to rozhodně rychlejší než soudy . Pokud tedy obě strany s mediací souhlasí .

  superkarma: 0 12.09.2007, 11:19:01
 17. avatar
  [3] myše [*]

  někdy je nestranná osoba orpavdu vhodná. někdy se dva (nebo třeba už 4-včetně nových partnerů) nedokáží domluvit, ale je potřeba, aby se domluvit CHTĚLI a to všichni 4 a v tomto případě může mediátor velmi pomoci oprostit se od emocí, výčitek a podobně a pokusit se o dohodu. Dodržování této dohody je potom už jiná věc. O tom něco vím z vlastní zkušenosti.

  superkarma: 0 12.09.2007, 08:54:57
 18. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Pokud je mediátor rychlejší než soudy, jsem všema deseti pro

  1. na komentář reaguje tajnostii — #22
  superkarma: 0 12.09.2007, 08:46:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme