Zdraví

Měchýř – problém, který pálí


Zánět močového měchýře (cystitida) potrápí alespoň jednou za život každou druhou Češku. Patří mezi nejčastější příčiny absence žen v práci. Ženy jsou ohroženy infekcí dolních močových cest podstatně častěji než muži. Může za to snadná anatomická dostupnost močové trubice a sliznice měchýře pro bakteriální infekci z okolí konečníku a pochvy. Obtíže většinou spouštějí prochlazení, celkové vyčerpání, pohlavní styk nebo oslabení při jiném souběžném onemocnění. Tedy stavy, kdy se mění prokrvení sliznice a bývá snížena celková obranyschopnost organizmu.

Příznaky

Symptomy zánětu močového měchýře jsou nezaměnitelné. V první fázi se onemocnění projevuje častějším nutkáním k močení, avšak postižený se vždy vyprázdní jen trochu. Pociťuje pálení a tupou bolest. Moč může být krvavá, kalná a páchnoucí. To však neplatí u lidí, kteří trpí infekcí dolních močových cest opakovaně a naučili se hodně pít. Ti mají většinou moč vodnatou a v barvě slámy.

S postupujícím zánětem jsou cesty na toaletu stále častější a také pálení se prodlužuje a stupňuje. Zánět močového měchýře se neprojevuje celkovými příznaky  tedy například teplotou, zvracením, změnami krevního tlaku a pulzu.

Možná rizika

„Téměř u poloviny žen, u kterých spontánně odezněl nekomplikovaný zánět močového měchýře, vznikne do jednoho roku recidiva. Studie hovoří o 36 procentech recidiv u mladších žen a až o 53 procentech u žen starších 55 let,“ tvrdí lékařka Kateřina Bartoníčková z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Většina opakovaných infekcí se odehrává v prvních třech měsících po prvním akutním onemocnění. Časté záněty dolních močových cest vedou až k chronickým změnám jejich sliznic. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, který má pak nižší kapacitu. Neléčené nebo nedostatečně léčené infekce močového měchýře mohou vyvolat zánět ledvin. Zánět ledvin je vždy považován za potenciálně rizikové onemocnění, které i v dnešní době může být důvodem velmi závažných až život ohrožujících komplikací.

Prevence

Především ženám, u kterých bylo prokázáno, že důvodem recidiv zánětů dolních močových cest je oslabená imunita, je doporučovaná preventivní čtvrtletní terapie imunomodulanty každý rok. Ty zajistí, že organizmus je na případné osídlení močových cest střevními bakteriemi připraven a imunitní systém je dostatečně silný na to, aby nedovolil jejich rozmnožení a zlikvidoval je.

Součástí preventivních opatření proti infekci dolních cest je samozřejmě i pravidelné vyprazdňování močového měchýře, správné vytírání (směrem dozadu) po použití toalety, řádné vyměňování ručníků, vložek i tamponů a vymočení se před a po pohlavním styku. Ženy s opakovanými záněty dolních močových cest by se měly vzdát tang. Jejich celodenní nošení totiž ke vzniku uroinfekce přispívá. Tenká textilie zvlhne potem a sekrety a slouží jako knot, po kterém bakterie cestují.

Léčba

Pro zahájení léčby je prvořadé mikrobiologické vyšetření moči. Z něho lékař zjistí přítomnost bakterií a také, který lék bude pravděpodobně nejvíce účinný. Výsledky vyšetření jsou však známé až za několik dnů a léčbu je třeba zahájit ihned. Je-li prokázána infekce, nasadí lékař antibiotikum tzv. naslepo. Tedy takové, které působí proti nejpravděpodobnějším původcům infekce.

První volbou jsou močová antiseptika. Pokud neúčinkují nebo je pacient nesnáší, nastupují léky se systémovým účinkem (nepoužívají se pouze k léčbě močových infekcí). Nutným doplňkem léčby je dostatečný pitný režim, dočasná sexuální abstinence, péče o pravidelnou stolici a teplo, především pak suché teplo v oblasti ledvin, například svetr uvázaný kolem pasu.

Při léčení chronických nebo často se opakujících infekcí se užívá čtvrtina léčebné dávky jedenkrát denně na noc, kdy zůstává moč v měchýři nejdéle a uchycení a rozmnožení bakterií je nejpravděpodobnější. Přes den se pak při dostatečném pitném režimu opakovaně měchýř vymývá. Téměř dvě třetiny žen, kterým se záněty dolních močových cest opakovaně vrací, pocítí příznaky již za 24 hodin po pohlavním styku. Tyto ženy by měly souběžně s antibiotiky používat vaginální antibakteriální krém nebo tablety. Starším ženám je doporučován lokální hormonální lék, který podporuje kvalitu sliznic pochvy i močové trubice. 

 

Alternativní léčba

Slabé projevy infekce dolních močových cest (bez krve v moči, jen při mírném pálení a nepříliš častém nucení k močení) lze zkusit řešit samoléčbou. Nejjednodušší cestou je zůstat alespoň týden doma, být v teple a pít zklidňující čaje. Takzvané urologické čaje by neměly v žádné domácnosti chybět. Výborná je směs zlatobýlu, řepíku lékařského a květu hluchavky bílé v poměru 1:1:1. Stejně tak pomáhá čaj z kombinace petržele, vlaštovičníku, medvědice léčivé a truskavce podávaný třikrát denně před jídlem. (Není vhodný pro děti a těhotné ženy.)

Ženy, které trpí opakovanými záněty, mohou preventivně pít čaj ze směsi kořenu kozlíku, omanu a proskurníku, chmele, mateřídoušky, natě mařinky a semena tykve. Poměr všech těchto složek však musí být velmi přesný, proto je lepší koupit si jej přímo v lékárně či ve specializovaných obchodech. Na sáčku by tedy měl být vždy uveden český a latinský název rostliny, její použitá část (nať, květ, kořen, kůra), gramáž a doba spotřeby.

Výborně se při léčbě zánětu osvědčily také brusinky. Pokud ale příznaky infekce dolních močových cest během dvou až tří dnů nezačnou ustupovat, je třeba zajít k lékaři. Bylinné čaje pak mohou být vhodnou součástí léčby zvolené urologem. Stejně tak mohou vhodně navázat na preventivní terapii či ji doplňovat. S bylinkami ale opatrně. Neuvážené užívání bylin, jejich nesprávná kombinace či příliš velké dávky bývají příčinou i vážných zdravotních problémů.

Podle PhDr. Olgy Krumlovské může být součástí léčby při zánětech dolních močových cest i jóga či akupresura, kterou zvládne každá žena. V žádném případě by ale neměla nahrazovat standardní léčbu. Používat lze tyto akupresurní body:

 • jednu šířku prstu nad stydkou kostí
 • na horním okraji stydké kosti ve střední čáře
 • na hřbetu nohy v jamce za skloubením metatarzálních kůstek palce a druhého palce
 • na hřbetu nohy, půl šířky prstu před skloubením prvního a druhého prstu nohy z kraje

Body je třeba pevně, avšak citlivě zmáčknout a držet po dobu dvou až tří minut.

Také vás to potkalo? Jak jste se léčila?

   
19.09.2008 - Zdraví - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [39] vannila [*]

  Ahoj holky, mám problémy s močákem, zkoušela jsem různé čaje, u doktora jsem samozřejmě byla… Nicméně ten mě honí furt na kontrolu, není to příjemné, nemáte radu, jak na to??

  superkarma: 0 30.03.2009, 17:33:30
 2. avatar
  [38] Meander [*]

  7kraska: Jdi už s tou porodní propagačkou do háje

  superkarma: 0 22.09.2008, 13:20:13
 3. [37] 7kraska [*]

  bendy, spoustecem JE pohlavni styk...doporucuji pred stykem a po styku hodne pit, vymocit se hned po styku, pred stykem hodne mazat lubrikantem (mne se osvedcil s tea tree oilem), delat to opatrne, zadny divociny...pit brusinkovej dzus Relax...treba se to po porodu zlepsi

  superkarma: 0 22.09.2008, 12:04:13
 4. avatar
  [36] Nowalie [*]

  Pidulina:Hmm,divnej bacil ten manža .Hlavně že s tý močový trubice vylezl .

  superkarma: 0 22.09.2008, 11:04:04
 5. [35] bendy [*]

  Já za poslední rok mám právě teď asi pátý zánět :-( Už jsem z toho zoufalá. Brusinky moc nezabírají, Urinal a urologický čaj taky ne. Připadá mi, že pohlavní styk je spouštěč. Ale dřív jsem to nemívala a partner je pořád stejný. Dá se to nějak léčit? Jako přeléčit partnera???

  superkarma: 0 22.09.2008, 09:47:40
 6. [34] Pidulina [*]

  měla jsem opakované zánět cca 6x - 8x do roka, pokaždý antb,nic jinýho nezabralo .......trvalo to 8let, nikde žádný nález a pak manžel odešel za jinou a jako když utne, už rok a půl klid, nevím co to je zánět difnééé že ???

  superkarma: 0 22.09.2008, 09:16:42
 7. avatar
  [33] cicinka [*]

  Ťapina: Jo je to tak .Je to od firmy Swiss.

  superkarma: 0 21.09.2008, 17:40:26
 8. avatar
  [32] Ťapina [*]

  cicinka: Mega brusinky, to je název Představila jsem si brusinku velikosti melounu

  superkarma: 0 21.09.2008, 17:16:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Meander [*]

  7kraska: Jestli jsi byla předtím chytrá..

  superkarma: 0 21.09.2008, 14:06:49
 2. avatar
  [30] cicinka [*]

  Už tři měsíce beru denně Mega brusinky.Fakt dobrá věc.jako prevence.Jinak jsem měla zánět co tři měsíce.Po mega už dobrý.Doporučil mi to můj gynekolog.

  superkarma: 0 21.09.2008, 13:58:34
 3. avatar
  [29] Mánička [*]

  7kraska: za Meander mluvit nemůžu, za sebe jsem Ti něco napsala pod článek o Ondrovi

  superkarma: 0 21.09.2008, 08:49:46
 4. [28] akna [*]

  Nedám dopustit na MAX BRUSINKY.Měla jsem už chronické záněty a pan doktor na urologii mi je doporučil.Fakt pomáhají.3 roky jsem neměla potíže,ale chce je užívat.

  superkarma: 0 21.09.2008, 08:18:06
 5. [27] 7kraska [*]

  Meander, myslis, ze jsem porodem fakt zblbla? Ted si nedelam srandu ani se neurážím...jen to chci vedet.

  superkarma: 0 21.09.2008, 07:22:49
 6. avatar
  [26] Meander [*]

  7kraska: Nejenom tam

  superkarma: 0 20.09.2008, 19:35:10
 7. [25] 7kraska [*]

  Ja jsem to dycky mela z pohlavniho styku. Ne s kazdym a ne z kazdeho styku s tim samym. Ale spousteci mechanismus byl jasnej. Pomahalo hodne lubrikovat a delat to spis opatrne, hodne pit predtim a potom. Od porodu mam pokoj, se mi to tam asi nejak cely zmenilo, co ja vim.

  superkarma: 0 20.09.2008, 16:41:15
 8. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Vivian: Já jsem to párkrát měla. Nikdy ne ze zimy nebo sezení na studeném. Jednou v létě o zkouškovém, jednou v zimě o zkouškovém, evidentně vždy ze stresu

  superkarma: 0 20.09.2008, 10:57:31
 9. avatar
  [23] Vivian [*]

  Tak tohle znám jen z učebnic. Přestože mi tím v dětství furt někdo vyhrožoval, protože jsem nenosila košilku

  superkarma: 0 20.09.2008, 10:56:30
 10. avatar
  [22] Suzanne [*]

  Meander: na počáteční pálení Belladonna, na rozjetější řezání Cantharis. Na celkové zbavení se problému to ale bylo něco, co řešilo můj celkový stav, tedy pár kuliček pokaždé něčeho jiného ve vysokém ředění, celková léčba trvala asi čtyři návštěvy během roku.

  superkarma: 0 19.09.2008, 23:23:00
 11. avatar
  [21] Meander [*]

  Suzanne: Homeopatie? Něco konkrétního? Jmenuj please

  superkarma: 0 19.09.2008, 22:57:53
 12. avatar
  [20] Kiaruska [*]

  Mě pomohla urologická čajová směs od LEROS - Urologicae, už po jednom čaji se mi zmírnily křeče Jinak brusinky jako prevenci, už bych to nerada zažila

  superkarma: 0 19.09.2008, 21:44:49
 13. avatar
  [19] Nowalie [*]

  To když mě chytne je fakt hnusárna .Pamatuju si jak mě to chytlo o Vánocích v nákupním centru.Cesta domu byla nekonečná a chtěla jsem všude stavět. .
  Rowatinex fakt pomáhá ,pak mám v zásobě brusinkový a urologický čaj.No a nohy v teple,pít a čekat až to přejde.

  superkarma: 0 19.09.2008, 21:28:05
 14. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Párkrát pomohla antibiotika, ulevily brusinky, definitivně to odbourala homeopatie.

  superkarma: 0 19.09.2008, 20:33:11
 15. [17] 7kraska [*]

  mivala jsem to 16 let (od 21 do 37)...nekecam...nekolikrat rocne, vzdycky hruza...pomahal mi Biseptol, pak Furantoin, pak Gyrablock...a matovy caj, urologicky nefungoval...pred 3 rokama jsem porodila a od te doby nic!!!...tukam na drevo

  superkarma: 0 19.09.2008, 16:52:45
 16. [16] xenie [*]

  Brusinky, tj Urinal - měla jsme ten zánět jendou, loni, poprvé a doufám že naposled, nic příjemného...a Urinal mi fakt pomohl

  superkarma: 0 19.09.2008, 15:30:47
 17. [15] Tini [*]

  Dik moc . Urcite poridim

  superkarma: 0 19.09.2008, 13:26:22
 18. avatar
  [14] Meander [*]

  Tini: http://www.lekarna.cz/rowatinex-cps-50-nadobka/
  Malý zázrak

  superkarma: 0 19.09.2008, 13:17:27
 19. [13] Tini [*]

  Meander: Rowatinex? Slysim prvne. Muzes mi, tento prosim priblizit? Az budu v CR koupim do zasoby

  superkarma: 0 19.09.2008, 13:15:34
 20. avatar
  [12] Wiki [*]

  Ja si uzila behem jednoho roku asi tri nebo ctyri opakovane silne zaneny....a modlim se, aby se to uz nestalo
  Jeden z nich mne chytil na vikendove parbe - nedele odpoledne, zapadla vesnice, prede mneou 5h cesta vlakem domu s prestupem a hodinovym cekanim v brne...jsem myslela, ze se zblaznim, celou cestu ve vlaku jsem travila na zachodku, protoze jinak jsem se kroutila na sedadle v krecich....kdyz jsem dojela "domu", nemohla jsem se dostat do bytu, protoze spolubydlici zastrcila klice do zamku a usnula :(( Fakt zazitek, na ktery se nezapomina

  superkarma: 0 19.09.2008, 12:45:15
 21. avatar
  [11] Lilinka [*]

  Měla jsem to jedenkrát v životě, zahránil mě Biseptol. Od té doby pravidelně konzumuju sušené brusinky.

  superkarma: 0 19.09.2008, 12:42:15
 22. avatar
  [10] Dětská císařovna [*]

  Brusinky vyzkoušené nemám, čaje ano, ale nepomohly mi. Osvědčil se mi Rowatinex (je volně prodejný), nohy v teple a pitný režim.

  superkarma: 0 19.09.2008, 12:41:18
 23. [9] Tini [*]

  Tak ja jsem mela zanet poprve vzivote a to je asi 3 mesice zpatky..nastesti jsem to chytla na zacatku.
  Kdyz citim, ze to na me zase "jde", teplo, brusinky, caj...

  superkarma: 0 19.09.2008, 12:15:41
 24. avatar
  [8] Meander [*]

  Rowatinex Nikdy mi nic jiného nepomohlo a ty čaje nebudu pít, ani kdybych chcípnout měla. Bliju po nich, jako by snad byly ajurvédské

  superkarma: 0 19.09.2008, 12:07:50
 25. avatar
  [7] Madison [*]

  floo: já taky, víckrát lehčí formu, letos na jaře jsem myslela že porodím všechny vnitřnosti, močák jak kámen, brrr...

  superkarma: 0 19.09.2008, 10:41:34
 26. avatar
  [6] Vanily [*]

  Měla jsem ho v květnu po gynekologické operaci,když jsem si po návratu z nemocnice neuváženě sedla v kuchyni na zem před novou myčku.Myslela jsem,že chcípnu.

  superkarma: 0 19.09.2008, 10:16:48
 27. avatar
  [5] Mánička [*]

  Hlavně se vidím, jak sedím při tomto problému oděná pouze do spodního prádla a nohama na dlaždičkách jako ta ilustrační slečna na ilustračním fotu

  superkarma: 0 19.09.2008, 10:15:02
 28. [4] mzdovka [*]

  já mívám zánět asi třikrát do roka, naštěstí jen lehčí formu, už to poznám začnu hodně pít, koupít v lékarně něco na zánět a za pár dní to přejde. Léky od doktora jsem brala jen jednou, ale to už jsem nemohla dojít ani z práce domů aniž bych si musela odspočit.

  superkarma: 0 19.09.2008, 10:02:09
 29. avatar
  [2] floo [*]

  MEK: Já jen jednou v životě a v tu chvíli bych raději zdechla...

  superkarma: 0 19.09.2008, 09:45:26
 30. avatar
  [1] MEK [*]

  problémy s močovým měchýřem jsem ještě neměla a doufám,že to tak zůstane i nadále

  superkarma: 0 19.09.2008, 09:42:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme